Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Nove originalne igre sa kartama

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Back-Gammon spada u grupu "Nacionalnih Igara"   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 11:42

NACIONALNE IGRE
NA TABLI


Sve Društvene Igre,koje se izvode na Tabli,podeljene su na:Nacionalne,Ratne i Pozicione.Postoje još i Specijalne Igre,za koje se koriste posebni kompleti.Ako je Ratne i Pozicione igre lako definisati,sa Nacionalnim to već nije slučaj.One pre svega,najveću popularnost imaju u svojim postojbinama.Međutim,pošto su neke od njih već zavladale skoro celom planetom,ova definicija postaje potpuno deplasirana.Pre bi se moglo reći,da naziv dolazi otuda,što u manjoj ili većoj meri,oslikavaju osobenosti nacije u kojoj su nastale.Zajednička osobina im je,da su uglavnom ostale samo „igre“,u pravom smislu te reči,bez preteranog razvoja teorije i matematičkih proračuna.Kod Nacionalnih Igara,skoro redovno,kretanje po tabli diktira bacanje Igraćih Kockica.
Pojedine Nacionalne igre se danas vrlo retko sreću u praksi,ali imaju ogromnog značaja u Istoriji i Arheologiji.Možda je bolje ovo poglavlje posmatrati kao „Igre iz raznih krajeva Sveta“.Mnoge opisane Table,Figure i Kompleti se vrlo teško mogu naći u slobodnoj prodaji. Neke od njih su pronađene u iskopinama starih civilizacija,a tek kasnije,izmenama i dopunama,koje su izvedene na osnovu poznavanja kulture i običaja tih naroda,došlo se do današnjih oblika.
Potpuno suprotne primere predstavljaju „Ne ljuti se čoveče“ i „Back Gammon“,čiji kompleti se danas mogu nabaviti u svim zemljama Sveta.
Poglavlje sadrži sledeće podgrupe igara:
-Krstaste i Kružne Igre,
-Spiralne Nacionalne Igre,
-Nacionalne Igre na Tabli sa Kvadratićima,
-Igre na Specijalnim Tablama,
-Grupa Igara „Trik-Trak“ (Back-Gammon).
Igre ovog poglavlja bi se mogle nazvati i „Igre na Tabli sa Kockicama“,ali postoje i izuzetci.Npr, „Čaturanga“ se takođe igra na tabli uz korišćenje Kockica,a ipak je klasičan predstavnik „Ratnih Igara“,ili još bliže, „Šahovskih Igara“ gde je i smeštena.Takođe,pojedine Nacionalne Igre se ne izvode na Tabli,već na tlu.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 12:08

GRUPA IGARA
„TRIK-TRAK“


Predstavnik ovog poglavlja kod nas je svakako „Back-Gammon“,koji se po negde naziva „Trik-Trak“,ili „Nardi“ (Linije).Neki opšti zadatak je,poći svojim figurama (pločicama) sa jednog kraja Table i stići na drugi kraj,uz korišćenje rezultata bacanja Kockica (najčešće 2).
Igre ovoga poglavlja su veoma rasprostranjene u celom Svetu.Kao primer,možemo navesti Rusiju,gde su „Nardi“(tamošnji naziv) nekoliko puta popularniji od Šaha.Osnovni problem u daljem razvoju ove igre je,neusaglašeno označavanje Table i poteza u različitim zemljama.Tako se „Linije“(polja) ovde označavaju: od 1,do 24 ; od 1,do 12 i od I,do XII , ili pak a1-a6,b1-b6,c1-c6 i d1-d6.Ovako različite oznake,uvode pometnju među igračima,naročito pri korišćenju stručne literature.
Nekoliko primera označavanja Table:
Nove originalne igre sa kartama 91583026

Kao što se vidi na slikama,i smerovi igre mogu biti različiti.Ipak,u suštini se sve svodi na isto.
Vama je ovde predstavljena čitava evolucija „Trik-Traka“,koji je star preko 5000 godina,a samim tim,ima jako mnogo varijanti.
Velike su razlike i u nazivima igre.Tako je „Back-Gammon“=„Trik-Trak“= „Nardi“=„Tepsija“=„Linije“=„Daska“ itd.Ako bi krenuli dalje,postoje još stotinak imena za istu igru,međutim,Indijski,Kineski,Vijetnamski,Latino-Američki nazivi,nose sa sobom i neznatne promene pravila:Međutim,onaj ko savlada Back-Gammon,u jednoj rečenici se može upoznati sa bilo kojom drugom varijantom.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 12:28

Igra „Buke“


Arheolog Leonard Vull je u iskopinama grada Ur u Mesopotamiji pronašao pet kompleta za ovu igru,što govori o njenoj ogromnoj popularnosti,pre 4000 godina.Komplet sadrži: Tablu za igru,3 Tetraedra (trostrane piramide) i po 7 crnih i belih Pločica (figurica).
Nove originalne igre sa kartama 52807400

Tetraedri su se koristili umesto Kockica.Na dva,od ukupno 4 roglja,nalaze se rubini.Pošto je on uvek jednim rogljem okrenut na gore,ishod bacanja predstavlja broj rubina na vrhu.Sama igra je vrlo uspešno restauirana,tako da vi ovde imate skoro potpuno originalna pravila.Igra Buke se danas najčešće upražnjava na Tablama-suvenirima,kupljenim u oblastima ovih iskopina.
Na crtežu je označen „Ulaz“ i „Izlaz“,kao i putanja figure.Polja oslikana cvetovima su „Kaznena“ i svaki put,kada neko stane na njih,uplaćuje kaznu u Pot.
Rezultat bacanja može biti:
3 rubina-5 bodova i još jedno bacanje,
0 rubina-4 boda i još jedno bacanje,
2 rubina-1 bod i još jedno bacanje,
1 rubin-0 bodova i kraj bacanja.
Pošto igrači uplate dogovorenu sumu u Pot,igra može da počne.Pri dobijanju „Petice“, igrač izvodi jednu figuru na Tablu.On je postavlja ispred Ulaza,a sledeće bacanje diktira,za koliko se dalje pomera.Na Tabli se može naći proizvoljno figura,dok na jednom polju može biti samo jedna.
Pošto igrači vode svoje figure preko 8 zajedničkih polja,postoji i velika mogućnost sudara sa protivničkim.Figura,koja je prva stajala na polju,biva izbijena,a njen vlasnik je mora ponovo uvesti u igru po svim pravilima (na „Ulaz“ i sa dobijenom „Peticom“).
Za „Izlaz“ figure je potrebno tačno bacanje,tj. tretira se,da figura stupa na sledeće zamišljeno polje.Npr,sa poslednjeg polja se može izvesti samo sa „Jedinicom“,a sa predposlednjeg sa dve „Jedinice“ iz 2 bacanja,pošto „Dvojka“ kao rezultat ne postoji.
Pobednik je igrač,koji prvi izvede svih 7 svojih figura i on uzima celu vrdnost Pota.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 12:43

S e n a t


Senat je jako slična igra „Igri Buke“,a mlađa je od nje,za oko 1500 godina.Igrali su je Stari Egipćani,a Tabla koja je ovde predstavljena,pronađena je u iskopinama na Kipru.
Nove originalne igre sa kartama 000gdx

Osnovna razlika u odnosu na „Igru Buke“ je,što se ovde pojavljuje veći broj „zajedničkih“ polja.
Svaki igrač igra,sa po 5 figura.
Baca se samo jedna četvorostrana Kockica,sa sledećim oznakama:
Nove originalne igre sa kartama 0000hve

Uvođenje figura u igru i pravo na novo bacanje,isključivo se dobija samo sa „Četvorkom“.Svi ostali ishodi,znače i završetak poteza.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 12:54

Igra „30 Kvadrata“


Ova igra je pronađena u Egipatskim grobnicama iz 2500 godine Pre Nove Ere. Komplet sadrži: Tablu za igru,po 10 Figurica u obliku glave Lava i jednu četvorostranu Kockicu.
Nove originalne igre sa kartama 00000rdo

U gornja dva horizontalna reda na tabli,poređaju se svih 20 figurica naizmenično: crna-bela-crna-bela itd.Igrači bacaju Kockicu,a onaj ko dobije veću vrednost igra prvi,bez obzira,da li mu figure stoje ispred,ili iza protivničkih.
Na jednom polju se sme nalaziti samo jedna figurica.
Ako na polju,na koje stiže figura,već postoji protivnička,ona se izbacuje sa Table i više se ne može vratiti u igru.
Pravac kretanja je prikazan na slici.
Cilj je,izvesti što više svojih Figurica na kraj Table,ali uz put i ukloniti što više protivničkih.Igrač uzima sebi, sve svoje izvedene i protivničke zarobljene figure,a ko ih ima više je pobednik.
Igrač,koji nema šta odigrati,propušta svoj potez.
Poslednjih 5 polja na Tabli su označena i to: poslednja četiri imaju oznake identične stranicama Kocke,a peto na sebi ima hijeroglifu,koja označava „Izlaz“.Sa ovih polja,figura se ne može ukloniti od strane protivnika.Sa dobijanjem određene vrednosti bacanja,igrač izvodi figuru sa odgovarajućeg polja,označenog istom oznakom.Igrač,čija se figura nalazi na jednom od ovih polja,mora najpre igrati sa njom,a tek ako je to nemoguće,igra nešto drugo.Ako mu omogućava potez,on mora izvesti figuru sa Table,ili je bar pomeriti za jedno,ili dva polja.Sa petog polja se ne može izvesti direktno izvođenje,ali je ona tu zaštićena od strane protivnika.
Na samom početku partije,pri dobijanju „Dvojke“,igrač može igrati samo sa svojom prednjom figurom.Sve ostale bi došle na polje,na kome se nalazi ista takva.
Nove originalne igre sa kartama 000000h

To isto važi i za „Četvorku“,ali se sa njom može igrati,sa jednom od prve dve svoje figure.
U slučaju dobijanja „Jedinice“,ili „Trojke“,igrač igra sa bilo kojom figurom osim prvom,i pri tome izbija jednu protivničku.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 13:00

Igra „36 Kvadrata“


Ova igra je pronađena u iskopinama poslednjih Faraona i datira iz 500-e,do 200-e godine Pre Nove Ere.Egipatska plemena,koja su se suprotstavljala Rimljanima,povukla su se u pustinje Južnog Egipta i današnjeg severnog Sudana.Kada je 1929-e godine donet zakon o prokopavanju Sueckog Kanala i podizanju brane,taj deo teritorije je potopljen.Pre potapanja, arheolozi su dobili rok od 6 meseci,da detaljno istraže teren i spasu ono što je dragoceno. Među iskopinama,pronađeni su kompleti za „36 Kvadrata“,kao i mnogobrojni crteži,na kojima igrači zadubljeno sede i igraju ovu igru.
Komplet se sastoji iz: Table,po 15 belih i crnih Figurica i 5 Igraćih Kockica današnjeg oblika.
Nove originalne igre sa kartama 0000000pig

Sve figure su naizmenično poređane (crna-bela-crna itd.) u gornja dva reda,kao i u levih 6 polja donjeg.Prazna ostaju samo 6 donjih desnih polja na Tabli.Na jednom polju se tokom igre, sme naći samo jedna figura.Ako figura dolazi na polje,gde se već nalazi jedna protivnička,ova odlazi u „ropstvo“.
Igrači bacaju po jednu Kockicu,a onaj sa ostvarenim većim rezultatom,igra prvi. On okreće svih 5 Kockica,a zatim,za svaki ishod odigrava posebno.Pri tome,sa istom figurom, može odigrati i više dobijenih vrednosti.
Sa donjih desnih 6 polja,figure se pomoću dobijenih odgovarajućih vrednosti izvode sa Table.Kada igrač u jednom bacanju dobije 3 iste vrednosti,on može,umesto da igra,jednu svoju figuru vratiti na Tablu,u gornji levi deo,na odgovarajuće polje.Npr,ako su u pitanju 3 „Petice“,igrač izvodi figuru na polje br.5.Ako mu više odgovara,on ovaj potez može i odigrati, a izvođenje ostaviti za kasnije.
Figura koja je zarobljena,ostaje kod protivnika i više se ne može vratiti u igru.
Figure se zaroblajvaju na svih 36 polja,pa čak i pri vraćanju u igru,ako na početnom polju stoji protivnička.
Igra traje,sve dok jedan igrač ne ostane bez figura.
Primer: U samo jednom potezu,figura se može izvesti sa Table,a zatim ponovo uvesti i čak još sa njom i igrati.Ako je palo: 5,3,3,3,2.Igrač uklanja sa Table figuru,koja se nalazi na polju br.5,a zatim je ponovo vraća u igru na polje br.3,u levom gornjem delu.Konačno,on je još i pomera za 2 polja.Naravno,ovaj potez se može odigrati i na mnogo drugih načina.
Ako igrač nema šta drugo,mora igrati čak i potez,koji mu ne odgovara.
Pobednik je onaj,koji zarobi sve protivničke figure.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 13:07

Ludus Duodecim Scriptorum


Ovo je čuvena Rimska igra,čije ime u prevodu znači:„Igra 12 Linija“.U iskopinama Rimskog Carstva,pronađeno je preko stotinak garnitura,što samo govori o njenoj ogromnoj tadašnjoj popularnosti.U većem periodu Rimske Imperije,ova igra je bila zvanično zabranjena. Međuti,u zavisnosti od Imperatora,do Imperatora,ljudi su se manje-više oglušavali o zakon. Kod nekih je zakon čak i potpuno ignorisan.
Pronađene Table imaju najrazličitije oblike.Postoje primerci,na kojima su umesto polja, ispisane reči (6 reči,od po 6 slova).Pri tome,svako slovo predstavlja jedno polje za igru.Najčešće su to mudre izreke,vezane za igru,život,zabavu i sl.Jedna od tabli,koja se čuva u „Velikom Muzeju“,a datira iz 125-e godine,ima izgled kao na slici.
Nove originalne igre sa kartama 00000000fvu

Za igru se koriste 3 Kockice i po 12 Figura.
Figure jednog igrača su raspoređene u gornjem redu,a drugog u donjem.Srednji red figurativno predsatvlja „bojno polje“.Cilj je,„pobiti“ sve protivničke figure.Na svakom polju se sme naći,samo po jedna figura.Kada se stigne na polje,na kome se nalazi protivnička figura,ona se uništava i uklanja sa Table.
Uvek se najpre bacaju 3 Kockice,a zatim se vuku odgovarajući potezi.U istom potezu se mogu uzeti,čak 3 protivničke figure.
Figure se kreću u pravcu strelica (protivničke obruto),pa zatim zaokreću za 180 stepeni,da bi se u srednjem redu kretale,jedne prema drugima.Jedna figura može uskočiti u protivnički Tabor i tamo ubiti jednu-dve protivničke figure.Ona može i da preživi,ako stigne do krajnjeg desnog gornjeg,odnosno,levog donjeg kraja Table.Nju prosto vlasnik uzima i odmah vraća u igru i to,na prvo svoje slobodno polje (od svog početka Table).Pobijene figure se ne mogu više vraćati u igru.
PRIMER: Ako se figura nalazi u protivničkom gornjem redu,npr. na prvom polju s desna,a rezultat bacanja bude:2,3,4,5,ili 6,igrač odigrava jedno preostalo polje i prosto je uklanja sa Table.U istom potezu je zatim postavlja na prvo slobodno polje u donjem redu s leve strane i odigrava sa njom preostali broj poteza.
Pobeđuje igrač,koji pobije sve protivničke figure.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 13:14

T a b u l a


Tabula je nacionalna Rimska igra,a direktna je preteča „Back Gammona“.Kroz Vekove,izmenile su se samo neke sitnije pojedinosti,dok su smisao igre i pravila,ostali isti. Kao dokaz njene masovnosti je preko 100 pronađenih kompleta u iskopinama Rima.Mnogobrojna literatura u kojoj se pominje Tabula,kao i crteži,pa čak i analize pojedinih znamenitih partija su dokaz,da je to prva igra na Svetu,koja je još pre 2000 godina,imala jako razvijenu teorijsku osnovu.U kasnijem periodu Rima (pre oko 1000 godina),u pojedinim provincijama,igru nazivaju „Trik-Trak“ i već tada se u potpunosti izvodi po savremenim pravilima.Ipak,Tabula se toliko spominje u dokumentima i beleškama Starog Rima,da je tradicionalisti i dan danas po nekad odigraju po staro-rimskim pravilima.
Igra je namenjena dvojici igrača,ali postoji i varijanta za četvoro.
Koristi se Tabla,3 Kockice i po 15 belih i crnih Pločica.
Nove originalne igre sa kartama 000000000bfj

UVOĐENJE U IGRU : Tabla je na početku igre prazna.
Svako baca 3 Kockice i na odgovarajuća polja uvodi svoje Pločice u igru.One se ne smeju pomerati,dok se sve ne uvedu na tablu.Beli svoje figure uvodi na linije,od 1 ,do 6,a crni na polja 13,do 18.
Primer poteza Crnog:Rezultat bacanja je (1,3,6) i on uvodi svoje figure na polja 13,15 i 18.
CILJ IGRE : Cilj igre je,pre protivnika,krećući se u suprotnom smeru od kretanja skazaljke na časovniku,dovesti sve svoje figure do IV kvadrata,a zatim ih izvesti sa Table.Beli je dužan figure dovesti na polja 19-24,a crni na polja 7-12.
KRETANJE FIGURA : Posle svakog bacanja,igrač pomera svoje figure i to:
-tri različite figure,za svaku vrednost Kockice,
-jednu figuru za vrednost jedne,a drugu,za vrednost druge i treće kockice,
-jednu figuru za vrednosti svih Kockica.
IZBACIVANJE PROTIVNIČKIH FIGURA : Na istom polju se mogu naći više figura jedne strane.Ako se na njemu nalaze bar 2 istobojne Pločice,to polje je za protivnika zablokirano.Međutim,ako se nađe jedna sama,ona se naziva „Vagi“ i nju protivnik može svojom figurom izbaciti sa Table.Igrač,čija je figura izbačena,mora je najpre vratiti na Tablu,a tek zatim nastaviti sa pomeranjem ostalih svojih Pločica.
Ako igrač npr, jednu figuru pomeri za vrednosti 4 i 5,on ne igra direktno 9 polja,već je mora za trenutak najpre zaustaviti na četvrtom,ili petom polju.Ako su oba „blokirana“,takav potez se ne može ni odigrati.Ako se pak,na jednom od dva pomenuta polja,nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbačena sa Table.
Ako je ikako moguće,igrač mora odigrati potez,pa čak i da je krajnje nepovoljan po njega.Ako su sva polja,na koja se teoretski može igrati zablokirana,igrač može igrati samo za vrednost jedne,ili dve Kockice,a ostale vrednosti propušta.
IZVOĐENJE SA TABLE : Igrač najpre mora sve svoje Pločice dovesti u poslednju četvrtinu Table,a tek zatim,jednu po jednu izvodi iz igre.Kada započne skidanje,igrač sa „Jedinicom“ uklanja Pločicu sa poslednjeg polja,sa „Dvojkom“ sa predposlednjeg itd;sa „Šesticom“,sa polja br. 19.Crni to isto čini,ali sa suprotne strane.
Ako se dogodi,da igrač započne sa izvođenjem figura,a zatim mu protivnik jednu izbije,on mora prekinuti sa izvođenjem.Najpre se izbačena figura uvodi u igru,a zatim se sa njom obilazi ceo krug.Tek kada se ponovo nađe u poslednjem kvadratu,igrač nastavlja sa izvođenjem Pločica.
U ranom periodu ove igre,nije postojala obaveza,da sve figure moraju biti u poslednjoj četvrtini,da bi se izvodile iz igre.Dovoljno je bilo,da su sve uvedene u igru i da se nalaze na Tabli.
IGRA ZA ČETVORO : Svaki igrač koristi po 12 figurica i svako igra za sebe.Treći i četvrti igrač uvode svoje pločice na poljima 7-12,odnosno 19-24.One se skidaju sa Table na poljima 1-6 i 13-18.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 13:25

Back – Gammon


Back-Gammon je savremeni oblik „Trik-Traka“,a smatra se da je nastao pre 5000 godina.Mnogi ga tretiraju najpopularnijom igrom na Tabli,čak ga stavljaju i ispred Šaha.Igra se skoro u celom Svetu,a aktuelni naziv potiče iz Engleske i Amerike.Pravila igre su usaglašena 1920-e godine,a od tada se sprovode i međunarodni Turniri.Ipak,najveću popularnost ima u Arapskom svetu,Turskoj,svim državama Kavkaza i Rusiji.Tu nosi naziv „Nardi“,tačnije „Kratki Nardi“ (Kratke Linije).Mnogi je prosto nazivaju „Trik-Trak“,ali je to pre svega naziv za celu porodicu ovih igara.
Za igru se koristi Tabla,kao na slici,dve Igraće Kockice i po 15 belih i crnih Pločica (u svojstvu figura),koje su na početku igre,postavljene kao na slici.
Na svakoj strani Table se nalaze po 12 polja (Linija),koja su obeležena brojevima,od 1, do 24.
Nove originalne igre sa kartama 0000000000i
Cilj svakog igrača je pre svega,da sve svoje figure uvede u „Kućicu“.Za belog,to su polja 19,do 24,dok se crne figure moraju dovesti do polja 1,do 6.Tokom igre,bele figure se kreću po linijama,rastućim smerom brojeva,a crne,u opadajućem smeru.
Kada igrač sve svoje figure uvede u „Kućicu“,sledi drugi njegov zadatak,a on se naziva „Izvođenje na Dvor“.Drugim rečima,on ih jednu po jednu,uklanja sa Table,kao je već opisano u daljem tekstu.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje figure „Izvede na Dvor“.
FIGURE NA LINIJAMA : Na svakoj Liniji se može naći neograničeno figura iste boje.Međutim,nikada se na istom polju ne smeju naći raznobojne Pločice.Kada se na jednoj Liniji nađu najmanje 2 Pločice iste boje,ona je za protivnika „zablokirana“,tačnije,on ne sme na nju stupiti svojom.
Ako se na Liniji nalazi samo jedna figura,a u daljem tokom igre,na nju stigne protivnička,prva biva izbačena na „Dvostruku Liniju“. Dvostruka Linija je slobodno polje na sredini Table i ono nije numerisano.Figura,koja se na njemu nalazi,trenutno je van igre.Njen vlasnik ne sme igrati sa ostalim svojim figurama,sve dok nju ne vrati na neku Liniju,a tek posle toga normalno produžava igru.Figura se vraća u igru,na suprotnom kraju Table od svoje „Kućice“.Za belog,to su polja 1,do 6,a za crnog,19,do 24.
POTEZ : Na svom potezu,igrač najpre baca Kockice,a rezultat bacanja mu ukazuje, za koliko polja će pomeriti figure.Ako pretpostavimo,da su pale vrednosti 2 i 3,igrač može bilo koju svoju pločicu pomeriti za 2 polja prema svojoj „Kućici“,a zatim sa istom ili nekom drugom,odigrati još za 3 polja unapred.Pri tome je uslov,da Linije na koje figure ulaze,nisu blokirane protivničkim Pločicama.Ako igrač želi obe vrednosti odigrati sa jednom svojom Figurom,on je pomera za ukupno 5 polja,ali pomeranje mora izvesti najpre za 2,ili za 3 polja,pa tek zatim i za drugu dobijenu vrednost.Iako se igra sa istom figurom,to su ipak dva poteza,pa pored petog polja,na koje figura dolazi,mora i treće ili drugo biti slobodno za igru.U slučaju,da je i drugo, i treće polje od figure blokirano za igru,ovaj potez je nemoguć.Međutim,ako se na jednom od dva pomenuta prolazna polja nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbijena na Dvostruku Liniju.
Ako obe Kockice pokazuju istu vrednost,igrač igra duplo.Odnosno,za tu istu vrednost igra četiri puta.Npr,ako su pale 2 „Četvorke“,igrač odigrava za 4 polja,čak 4 puta i to,sa jednom,dve,tri,ili četiri Pločice.
Već je rečeno,da ako je neka figura na „Dvostrukoj Liniji“,ostale se ne smeju pomerati, dok se ona ponovo ne uvede u igru.Ako igrač npr, dobije (3,4),on na polje 3,ili 4 (ako je beli) uvodi Figuru sa Dvostruke Linije,a zatim preostalu vrednost odigrava sa istom,ili nekom drugom svojom Pločicom.Crne figure bi se za pomenute vrednosti uvodile u igru na poljima 22 i 21, jer je rečeno,da se crni kreće sa suprotnog kraja Table.U slučaju da su oba polja trenutno zablokirana od strane protivnika,igrač propušta ceo potez.

IZVOĐENJE NA DVOR : Kada sve svoje Figure smesti u „Kuću“ (bele se nađu na poljima 19 do 24,a crne na 1 do 6),igrač počinje da ih „Izvodi na Dvor“.On i dalje produžava sa standardnim bacanjem Kockica i pomeranjem Figura u napred,ali sada neke vrednosti može iskoristiti i za skidanje Pločica sa Table.Ako je npr,ishod bacanja za belog (1,3),on može ukloniti po jednu Figuricu sa polja 22 i 24.Ako su ta dva polja trenutno prazna,on može npr, sa polja 21 odigrati za vrednost „3“,sa čime stiže na polje 24,a zatim je za vrednost bacanja „1“ odmah i uklanja sa Table
Drugim rečima,svako bacanje se može proizvoljno iskoristiti,bilo za pomeranje,ili uklanjanje Figura sa table,odnosno,kombinaciju ove dve vrste poteza.
Ako mu protivnik u međuvremenu izbaci jednu figuru na Srednju Liniju,igrač mora trenutno prestati sa Izvođenjem na Dvor,vratiti je u igru,sa njom stići do „Kućice“,pa tek zatim nastaviti sa uklanjanjem pločica sa table.
Pobednik je igrač,koji prvi skine sve svoje Pločice sa table.Njemu se upisuju ostvareni bodovi i prelazi se na sledeću partiju.
PROPUŠTANJE POTEZA : Kada igrač ne može odigrati ni jedan svoj potez,on ga propušta,a kada ponovo dođe na red za igru,ponovo baca Kockice.Igrač najčešće propušta potez, ako su sva polja na koja može da stupi sa svojim pločicama zablokirana.
Ako je ikako moguće,potez se mora igrati,makar samo za jednu vrednost bacanja.
Igrač ne pomera ništa,dok mu je figura na Dvostrukoj Liniji i dok je ne uvede u igru.
Ne sme se Izvoditi na Dvor,dok sve figure te strane nisu u svom Domu.
BODOVANJE : Pobednik dobija 1 bod.Međutim,on osvaja 2 boda,ako do tada protivnik nije sve figure uveo u svoj Dom.U slučaju da protivniku neka figura ostane na Dvostrukoj Liniji,pobednik dobija 4 boda.
Partija traje do 5 bodova.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime21.07.09 13:34

Kratke Nardi


Kratki Nardi su naziv za „Back-Gammon“ među Arapima,Turcima,Jermenima, Bugarima,a takođe i u Rusiji.Jedina bitna razlika je,što se nikada ne vrši bodovanje,već se svaka partija tretira zasebno.Igrači se pre početka igre dogovore o visini Uloga,a on se tokom igre uvećava ako:
-protivnik nije izveo ni jednu figuru na „Dvor“ (2 puta),
-protivnik ima jednu ,ili više izbačenih pločica na Dvostruku Liniju (3 puta).
Tokom igre,bilo koji igrač može pre svog poteza reći „Duplo“,a protivnik to prihvata,ili odbija.Ako je prihvaćeno,protivnik može u bilo kom sledećem trenutku,ponovo zatražiti uvećanje.Ulog se prema dogovoru uvećava aritmetičkom (2,3,4 puta),ili geometrijskom (2,4,8 puta) progresijom.
Termini se takođe razlikuju od Back-Gammona.Tako se Kockice nazivaju „Zarje“,a rezultat bacanja 2 Kockice,jednim imenom „Kamen“,što aludira na dve strane Domine.



Engleski Back-Gammon


U Engleskom Back.Gammonu postoji samo jedna sitna razlika.Na svakom polju,sme se naći maksimalno 5 Pločica.



Irski Back-Gammon


Irski Back-Gammon se razlikkuje od Engleskog,samo na samom kraju,prilikom izvođenja figura „Na Dvor“.Pločice se ne mogu izvoditi sa većim vrednostima bacanja,već samo sa tačnim.Znači,ako se figura nalazi na V-om polju od kraja,ne može se izvesti iz igre sa Šesticom.



Roll Over


Klasičan oblik Back-Gammona,u kome svako bar jednom u toku partije,ima pravo odbiti da igra dobijeni rezultat bacanja i zamoliti protivnika,da baci još jednom za njega.Po dogovoru, igrači mogu ovo pravo koristiti i više puta tokom jedne partije,npr,3,ili 5.



Tan - Ten


Ovo je Turska varijanta Back-Gammona,sa samo jednom razlikom.Kada figure stignu u svoj Dom i krene Izvođenje na Dvor,one se ne mogu pomerati prema prvom polju za manje vrednosti bacanja,već se moraju izvesti odande,gde se nalaze.



Francuski Trik-Trak


U Francuskoj varijanti Kratkih Nardi,ako se sa istom pločicom igraju obe vrednosti bacanja,to se ože činiti i direktno na završno polje,a nije neophodno,da se potez sastoji iz dva hoda.Npr,vrednost 5-3 se igra za 8 olja,pri čemu i treće i peto može biti zauzeto.
Ovde međutim,obavezno se moraju iskoristiti obe vrednosti bacanja.Ako igrač iz predhodnog primera može odigrati 3,a ni sa jednom drugom nije u stanju odigrati vrednost 5,on propušta ceo potez.
Dve iste vrednosti se odigravaju udvojeno (4 puta),a zatim isti igrač baca ponovo.



Plakoto


Plakoto je Grčka varijanta Back-Gammona,u kojoj je jedina razlika početan položaj figura.Bele se sve nalaze na polju 1,a crne,na polju 24.Pri izbijanju od strane protivnika,pločica se vraća na početno polje.






Plakoto – Expres


Za razliku od standardnog Plakotoa,ovde se pojavljuje razlika kod bacanja Dupleta (2 iste vrednosti).Bačena vrednost se odigrava 4 puta,zatim svi ostali Dupleti redom,do (6,6),a isti igrač odmah baca još jednom.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: SKAT   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:19

S K A T



Skat je najcenjenija Nemačka igra sa kartama,koja je veoma lepa i zanimljiva,ali i jako složena.Poput Bridža,Skat takođe ima i svoju međunarodnu federaciju.Prvi Kongres „Skat Organizacije“,održan je daleke,1886-e godine u Alterburgu,a taj grad se i danas smatra prestonicom Skata.Godine 1963-e,formiran je Nemački Skat Sud,koji se bavi rešavanjem spornih situacija,na mnogobrojnim Skat-Turnirima širom Sveta.Zvanična pravila su usaglašena 1927-e godine.Poslednje izmene su unete u igru 1974-e i ona su Skat jako modernizovala.U prilog popularnosti Skata,govori činjenica,da u velikom broju zemelja,komplet od 32 karte,naziva se „Skat-Špil“.
Početkom XX-og Veka se formira i „Američka Liga Skata“,gde su pravila igre drugačija (američka),a sreća ima znatno veći uticaj.Nemački i Američki Skat,danas imaju približno jednaku popularnost.Iskreno rečeno,i Američki Skat se uglavnom igra,među Amerikancima nemačkog porekla.
Zajednička karakteristika svih igara ovog poglavlja je postojanje Stalnih Aduta,a često i jedne cele boje,kao stalnog aduta.
Igre se odvijaju u levu stranu.
Kao prostiji oblik Skata,a samim tim i više prisutan u narodu se javlja „Šapfkopf“,od koga je sam Skat i nastao.Star je više od 200 godina,a i danas je jako popularan i rasprostranjen po celom Svetu.Njegovo dvovekovno postojanje,proizvelo je mnoge bliske i slične igre,a ovde su pomenute samoone najznačajnije.Njihov jako veliki broj,uz male međusobne razlike,veoma otežava njihovu klasifikaciju.
Na kraju poglavlja je mesto našla i „Petstotica“,koja je tipična Američka igra sa kartama. Ona nema većih bliskosti sa Skatom,a jedino postojanje „stalnih aduta“ je svrstava u ovo poglavlje. „Petstotica“ takođe spada u red, svetski priznatih misaonih igara.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:26

S K A T
(Nemački Skat)

Nemački Skat nastaje u XIX-om Veku,a po složenosti i savršenosti mu jedino mogu konkurisati Bridž i Preferans.U Nemačkoj,Švajcarskoj,Austriji,Skat je reprezentativna igra sa kartama,ali je cenjen širom Sveta,pa i tamo,gde ne žive samo Nemci.Postoje mnogobrojni Klubovi i Udruženja igrača,a organizuju se i stalni tradicionalni Turniri.Ako vam pravila Skata posle prvog čitanja nisu baš najjasnija,ne očajavajte,pošto se on smatra najsloženijom igrom na Svetu.
BROJ IGRAČA : Učestvuju 3 igrača i igra svako za sebe.Sama igra teče u levu stranu.Pre početka partije,igrači se moraju dogovoriti o njenom trajanju,odnosno,o broju deljenja.Pošto se u svakom od njih,igrači u funkciji delitelja menjaju u levu stranu,njihov broj mora biti deljiv sa 3,kako bi svako delio podjednak broj puta.Najčešće se igra 21-o deljenje (7 krugova),posle čega je pobednik igrač,sa najvećim brojem bodova.
KARTE : Koristi se skraćeni špil od 32 karte,sa Nemačkim rangom i bodonosnim vrednostima: A(11), Desetka(10), K(4), Q(3), 9(0), 8(0) i 7(0). Uočljivo je odsustvo Žandara, koji su u ovoj igri najjače karte.Naime,oni su stalni aduti,iako im je vrednost standardna,2 boda.
Boje su ovde takođe rangirane,a imaju i svoje „Osnovne Vrednosti“:
Karo.......................9 bodova
Herc.....................10 bodova
Pik .......................11 bodova
Tref......................12 bodova
Grand...................24 bodova
Otvoreni Grand...36 bodova

Kada pobednik Licitacije (Solo-igrač) objavi adutsku boju,njoj se kao najjači i stalni aduti,pridružuju „Žandari“ i to uvek u istom međusobnom poretku.Najjači je „Žandar-Tref“,pa sledi „Žandar-Pik“, „Žandar-Herc“ i na kraju,kao najslabiji, „Žandar-Karo“.
Nove originalne igre sa kartama 021jtNove originalne igre sa kartama 021jpNove originalne igre sa kartama 021jcNove originalne igre sa kartama 021jbNove originalne igre sa kartama 021acNove originalne igre sa kartama 022iNove originalne igre sa kartama 021kcNove originalne igre sa kartama 021qcNove originalne igre sa kartama 027tNove originalne igre sa kartama 031zldNove originalne igre sa kartama 032l
Adut Herx

Tako,u adutskoj boji postoje 11,a u ostale tri,po 7 karata.
U našem primeru,Adutska boja je „Herc“.Ako neko,kao prvu kartu u štihu, odigra Herca,svi ostali moraju poštovati boju.Pri tome,neko od sledećih igrača, može odigrati npr, „Žandara-Karo“,pošto on u ovom deljenju pripada Herc-boji.Ako pak,neko kao prvu kartu vuče Karona,a sledeći igrač ima samo Žandara u Karonu,nije ga obavezan igrati,pošto se on ne tretira kao Karo,već kao Herc-boja.On naravno,može „seći“ sa pomenutim Žandarom,ali isto tako,potpuno ravnopravno,i sa bilo kojim drugim Hercom.
Grand je posebna Ponuda,u kojoj su 4 Žandara jedini aduti.Pošto adutske boje nema, oni se tretiraju kao posebna,peta boja. Ako prvi igrač u nekom krugu igre odigra Žandara,svi ostali moraju „poštovati boju“,što znači,u ovom slučaju igrati Žandare.Ako igrač poseduje Žandara-Pik,a neko krene iz Pika,pomenuti igrač ga sme odigrati,jedino u slučaju da nema ni jednog drugog „Pika“,pa želi „seći“.
Žandari u „Grandu“ praktično nemaju boje,a one služe samo,da bi se sami Žandari međusobno rangirali.
Ako Solo-igrač u „Grandu“ može osvojiti sve štihove,a još pri tome i igrati ofirano,on direktno objavljuje Ponudu „Otvoreni Grand“,koja se smatra potpuno zasebnom.
Nul: U Skatu postoji i Ponuda,koja se naziva „Nul“.To je jedina igra bez aduta,a čak i Žandari pripadaju svojim standardnim bojama.Redosled karata u ovoj Ponudi je Engleski,znači: A,K,Q,J,10,9,8 i 7.One nemaju svoje bodovne vrednosti,a Solo-igrač ne sme ostvariti ni jedno nošenje.Čim to eventualno učini,igra se tog trenutka prekida,a on je „pao“.„Osnovne Vrednosti“ Nula su date nešto kasnije.
DELJENJE : Delitelj deli svakome po 3 karte,a sledeće 2 odbacuje na Talon „zatvoreno“,licem na dole.One se nazivaju „Skat“,po čemu je i cela igra dobila ime. Dalje, delitelj deli još po 3,a zatim,po 4 karte.Svako dobija po 10 karata,pa sledi Licitacija.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:28

TOK IGRE I LICITACIJA : Tokom Licitacije,igrači ne iznose adutsku boju,niti broj štihova koje će ostvariti,već govore samo najmanji broj bodova koje će upisati,u slučaju uspešno odigrane Ponude.Sam postupak izjašnjavanja je objašnjen nešto kasnije,
Pobednik licitacije postaje Solo-igrač,a ostala dvojica igraju protiv njega.U slučaju da se sva trojica izjasne sa „Dalje“,isti delitelj deli ponovo.

Pobednik Licitacije ima dve mogućnosti:
-Može uzeti karte „Skata“,ne pokazujući ih nikome,2 iz ruke odbacuje,takođe „zatvoreno“,a zatim objavljuje adutsku boju, „Grand“,ili „Nul“.
-Igrač može igrati bez izmene „Skata“,pa tada karte sa talona,ne gledajući odbacuje sa strane,posle čega objavljuje aduta,odnosno „Grand“,ili „Nul“.
Pošto se igra u levu stranu,prvi na potezu je,levi igrač od delitelja.Ostala dvojica moraju igrati po kartu iste boje sa prvom odigranom.Najjača nosi štih,a zatim osvajač igra prvu kartu za sledeći.Ako igrač nema ni jednu kartu u boji prve odigrane,može igrati aduta,ali na to nije obavezan.U tom slučaju,štih nosi adut,odnosno najjači adut,ako su odigrana dva.
Kada se odigraju sve karte iz ruku,Solo-igrač ofira karte „Skata“,bez obzira da li ih je menjao,ili nije.On ih tako,prvo pokazuje protivnicima,a zatim ih pridružuje svojim štihovima. Sledi zbrajanje bodova i upisivanje rezultata.
Solo-igrač može „proći“ na sledeće načine:
1) „Obična Igra“: Posle izmene „Skata“,objavljuje aduta i pri tome, mora osvojiti više od polovine bodova.Kako u Skatu karte sadrže ukupno 120 bodova,Solo-igrač ih mora odneti najmanje 61.
2) „Iz Ruke“: Imenuje aduta i igra bez izmene „Skata“,a obavezuje se da osvoji 61 bod i više.
3) „Šnajder“: Ako Solo-igrač igra sa,ili bez izmene „Skata“ i osvoji 90,ili više bodova,kaže se da je ostvario „Šnajder“.
4) „Najavljeni Šnajder“: U slučaju da Solo-igrač igra bez izmene „Skata“, posle objave adutske boje,može još i objaviti,da će ostvariti „Šnajder“. U tom slučaju,on ima i obavezu osvojiti,najmanje 90 bodova.U protivnom, „pada“.
5) „Švarc“: Solo-igrač igra sa ,ili bez izmene „Skata“,a osvaja sve štihove.
6) „Najavljeni Švarc“: Ako igrač igra „Iz Ruke“,pri objavi aduta,može i najaviti,da će odneti sve karte.On sada to mora učiniti,a u protivnom „pada“.
7) „Otvoreno“: Ako Solo-igrač igra „Iz Ruke“,želi objaviti „Švarc“,a pri tome još može i svoje karte ofirati,on objavljuje samo „Otvoreno“,pa se sve ostalo podrazumeva.Otvorenih karata se može igrati samo „Švarc“
Treba imati u vidu,da se sve najave („Šnajder“, „Švarc“ i „Otvoreno“) mogu igrati samo bez izmene „Skata“.
MATADORI : „Matadori“ su najjači aduti,u neprekidnom nizu,počev od najjačeg, „Žandara-Tref“. Ako igrač poseduje Žandare- Tref,Pik i Karo,ali mu fali Žandar-Karo,sa njim je niz pekinut,pa bez obzira na eventualne sledeće adute,smatra se da igra „Sa 3 Matadora“.U slučaju da se na kraju igre ispostavi,da je on bio u „Skatu“,bez obzira što je Solo-igrač igrao „Iz Ruke“, smatra se da ga je posedovao,pa se računa,kao da je igrao „Sa 4 Matadora“,odnosno i sa više,ako ima sledećeg po redu,adutskog Keca,Desetku itd.Teorijski,Solo-igrač može igrati „Sa 11 Matadora“,od kojih su mu 9,ili 10 u rukama,a ostali u „Skatu“.Ipak,najčešći je slučaj da se igra „Sa jednim“,ili „Sa dva Matadora“.To je situacija,kada igrač ima Žandara-Tref,eventualno Pik,a fali mu Herc i slično.
Broj Matadora se ne objavljuje ranije,već se to tokom igre vrlo lako uviđa.
U slučaju da Solo-igrač nema „Žandara-Tref“,onda on igra „Bez određenog broja Matadora“,što mu se boduje identično.Za Solo-igrača je potpuno isto,ako igra „Sa jednim Matadorom“,ili „Bez jednog Matadora“.Igrati Bez Matadora znači,broj koji po redu fale,počev od najjačeg.Npr,ako je Solo-igraču najjači adut „Žandar-Herc“,fale mu Tref i Pik i u tom slučaju,on igra „Bez 2 Matadora“.Ako on na to računa,a zaitm se u „Skatu“ pojavi,npr Žandar-Tref,ispostavlja se,da je on praktično igrao „Sa jednim Matadorom“, pa će i broj bodova u tom slučaju biti znatno manji (što će mo videti kasnije). Upravo ovaj momenat uslovljava i najčešće „padove“.
BODOVANJE : Bodovi se u Skatu uvek upisuju, samo Solo-igraču.
Po završetku igre,najpre Izvođač sabira bodove u svojim odnetim kartama,pa ako ih je dovoljno (60,ili 90),nastavlja sa obračunom svog rezultata.Ovde je sada najbitniji način „prolaza“,odnosno njegov redni broj(predhodno opisano),od 1, do 7.
Rednom broju „prolaza“ se dodaje broj Matadora, sa ili bez koliko je igrao,pa se taj zbir množi sa „Osnovnom Vrednošću Igre“.
To je i konačan broj bodova,koji mu se upisuje.
Npr,Solo-igrač je bez izmene „Skata“ objavio aduta Herc.Pri tome je posedovao Žandare Tref,Pik i Karo,ali je Herc bio kod protivnika,pa se ispostavilo,da je igrao „Sa 2 Matadora“.Kako je uzeo 102 boda u štihovima,ostvario je „Šnajder“,a on je pod rednim brojem „3“.Množilac je 2+3=5,a on se množi sa Osnovnom Vrednošću Herca „10“.Tako se dobijaju 50 bodova Solo-igrača.
Na ovaj način obračunati bodovi,upisuju se obavezno Solo-igraču i to,pozitivno ili negativno,u zavisnosti,da li je „pao“,ili „prošao“.
Treba obratiti pažnju,da je kod „Otvorenog Granda“,sama Osnovna Vrednost igre već uvećana,pa se „prolaz“ računa pod rednim brojem „6“,što parktično predstavlja „Najavljeni Švarc“.
Tako je maksimalni broj bodova u jednoj igri 360.Do njega se dolazi,kada se Osnovna Vrednost „Otvorenog Granda“,36,množi sa (6+4).Pri tome,broj 4 predstavlja maksimalan broj Matadora kod „Granda“,a „6“ je redni broj „Najavljenog Švarca“.
Redni broj „7“ se računa samo kod adutskih igara,pri objavi „Otvoreno“.
NUL : Nul ima konstantne bodovne Vrednosti i oni se kod njega ne računaju na predhodno opisan način.Jednostavno,njegove Vrednosti se upisuju Solo-igraču i to pozitivno,ako je „prošao“,odnosno negativni,ako „padne“.
23 boda,ako se igra sa izmenom „Skata“,
35 bodova,ako se igra sa izmenom „Skata“,
46 bodova,ako se igra sa izmenom „Skata“,ali „Otvoreno“,
59 bodova,ako se igra bez izmene „Skata“ i „Otvoreno“.
Možete primetiti,da je „Nul“ jedina igra,koja se može igrati „Otvoreno“ posle izmene „Skata“.
TOK LICITACIJE : Igrači izgovaraju samo brojeve,odnosno bodove,koje se obavezuju uspisati,u slučaju uspešne igre.
Najniža Ponuda je „Karo“ sa izmenom „Skata“ i „Sa“,ili „Bez jednog Matadora“. Međutim,igrač tokom Licitacije govori samo „18“.U slučaju da niko ne povisi,on menja „Skat“, objavljuje aduta Karo i prelazi se na igru.Po njenom završetku se konstantuje,da je igrao „Sa jednum Matadorom“.Prebrojavaju se ostvareni bodovi u štihovima i utvrđuje se način „Prolaza“.Tek kada se svedu bodovi,postaje jasno,da li je Solo-igrač „prošao“,ili „pao“.
Pored ostvarenih bodova u štihovima,za prolaz mu je neophodno,da broj bodova koje upisuje,bude veći,ili bar isti sa pobedničkom Licitacijom.
Slova označavaju aduta,Grand,Nul,ili Otvoreni Grand,a broj je množilac (broj Matadora,plus redni broj prlaza)
Licitacija se odvija obrnuto,od smera same igre.Najpre, igrač desno od delitelja,govori broj,odnosno bodove,koje namerava upisati posle igre,npr, „18“.
Sledeći na redu je igrač levo od delitelja.Ako želi zadržati Ponudu „18“,on govori „Moje“.
Ponovo se izjašnjava desni.On po želji povišava,npr: „20“.Levi opet može „zadržati“.Na taj način se njihov duel produžava,dok neko ne odustane.
Tada se na njegovo mesto u izjašnjavanju ubacuje delitelj.Ako je odustao desni,on umesto njega produžava povišavati,a ako menja levog,onda prosto zadržava Ponude desnog suseda.Pobednik iz ovog duela,postaje Solo-igrač.On menja „Skat“,ili igra bez izmene,objavljuje aduta i igra može da počne.
Licitacija počinje od 18(9x2),što znači karo sa množiteljom 2,sledi dalje 20(10x2),22(11x2),23(nul),24(12x2),27(9x3),30,33,35,36,40,44,45,46,
48,50,54,55,59,60,63,66,70,72,77,80,81.84.88.90,96,99,100,108,110,
............,240,252,288,324,360.

Nove originalne igre sa kartama 99276831
Igrač,koji povišava,govori redom brojeve iz Tabele.Pri tome,on najpre u sebi mora izračunati,do koga broja sme Licitirati,pošto takvu vrednost ili više od toga,mora posle igre i upisati.
Igrač npr, licitira: „36“.Ako objavi aduta „Karo“ i igra „Sa jednim Matadorom“,mora ostvariti najmanje „Šnajder“.On može objaviti i bilo kog drugog aduta, ili „Nul“,ali broj bodova koji mu se na kraju uisuju,ne sme biti manji od 36.
PROLAZ : Ako Solo-igrač nije ništa dodatno objavljivao (Šnajder,Švarc),mora ostvariti najmanje 61 bod u štihovima.Ako je najavio „Šnajder“,ili „Švarc“,on ih mora izvesti. Kod „Nula“,Solo-igrač ne sme odneti ni jedno nošenje.Međutim,ovo još uvek nije dovoljno za „prolaz“ Solo-igrača.
Dalje se obračunavaju bodovi,koje on treba da upiše,a oni ne smeju biti manji od njegove poslednje pobedničke Licitacije.
Tek ako je ispunjen i ovaj uslov,Solo-igrač je „prošao“ i rezultat mu se upisuje pozitivno.
PAD : Ako Solo-igrač „padne“,njemu se od tekućeg rezultata oduzima vrednost, koju bi upisao da je „prošao“.Protivnicima se ni u ovom slučaju ne piše ništa.Pri upisivanju bodova se mogu javiti tri slučaja:
1) Solo-igrač u samoj igri osvaja dovoljan broj bodova,a prolazi i sve eventualno objavljene figure („Šnajder“, „Švarc“ i sl.).Međutim,pri upisu bodova se uviđa,da su oni manji od vrednosti Licitacije.On zbog toga „pada“,a od rezultata mu se oduzima vrednost njegove pobedničke Licitacije.
2) Ako Solo-igrač ne osvoji 61 bod pri igri „Iz Ruke“,ili ne ostvari najavljen „Šnajder“,ili „Švarc“,računa se broj bodova,koje bi upasao da je „prošao“. Znači,redni broj igre (ako je najavio „Šnajder“, „Švarc“,ili igra „Iz Ruke“), plus broj Matadora,puta Osnovna Vrednost Igre.Taj broj mu se oduzima od tekućeg rezultata.U slučaju,da su protivnici još ostvarili „Šnajder“,množilac se povećava za jedan,a ako su kojim slučajem odneli sve štihove,,množilac se povećava,još za 1.Ako se pri ovome svođenju rezultata,dobije manja vrednost od Licitacije,Solo-igraču se ipak oduzima izlicitirana vrednost.
3) Ako je Solo-igrač igrao sa izmenom „Skata“,bez ikakvih posebnih najava i pri tome „padne“,množilac mu se povećava,još za 1.Kada se dobije konačan rezultat,on se predhodno pomnoži sa 2,pa tek tada oduzima od tekućeg rezultata.Znači,ovaj „pad“ je izuzetno težak.Ovde se takođe,dodaje još po jedan množilac,ako protivnice ostvare „Šnajder“,odnosno „Švarc“.
Dodatno Objašnjenje
Pojava,da igrač „padne“ zato što se prelicitirao,može se javiti u sledećem slučaju:
Igrač ima u rukama Žandara-Herc i Žandara-Karo,što znači da igra „Bez 2 Matadora“.On igra „Iz Ruke,pa ako prođe,upisao bi (2+2),puta 24,koliko iznosi Osnovna Vrednost „Granda“,što ukupno iznosi 96 bodova.
Sračunavši unapred svoje bodove,on je licitirao npr, do 90.Kada se na kraju igre otkrije „Skat“,ispostavlja se,da u njemu leži Žandar-Tref,pa je Solo-igrač praktično igrao „Sa jednim Matadorom“,što množiocu dodaje „samo“ 1 bod.Sada je on 3,a ne 4,što puta 24 iznosi 72 boda.Kako su oni manji od 90(vrednost Licitacije),Solo-igrač je „pao“,pa mu se od rezultata oduzima izlicitirana vrednost,znači 90 bodova.
Ako Solo-igrać igra sa izmenom „Skata“,a posle izmene uvidi da će „pasti“,on objavljuje aduta,Grand,ili Nul i odmah odbacuje karte.U tom slučaju,on i ne objavljuje stvarnu Ponudu,već onu,koja će se najmanje pisati.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:34

Piratski Skat


Igra se po standardnim pravilima Skata,sve dok neko ne dostigne 100 bodova.Posle toga,slede završne 3 Ture (3 kruga deljenja).
I Tura – „Bok“
Sve vrednosti bodova se pre upisivanja udvajaju,a u slučaju „pada“ Solo-igrača,množe sa 4.
II Tura – „Šiber“
Levi deliteljev sused, uzima 2 karte „Skata“,a zatim 2 svoje daje, svom levom susedu. Ovaj ih uzima,a 2 svoje predaje delitelju.Najzad,delitelj 2 suvišne karte odbacuje.
Jedini aduti u ovoj igri su 4 Žandara i oni se ne smeju odbaciti.
U „Šiberu“ je cilj,nositi što manje.Igrač,koji uzme najviše bodova je izgubio,a od njegovog rezultata se oni direktno oduzimaju.
III Tura – „Završni Skat“
Treća i poslednja Tura (3 zadnja deljenja) se igra standardni „Skat“,sa samo jednom izmenom.Neposredno pred početak igre,Solo-igrač može bilo koju kartu (koja mu je najneophodnija),zatražiti od jednog protivnika.Ako se ona nalazi kod njega,on mu je i daje. Dalje,Solo-igrač zahteva jednu kartu od drugog protivnika.Za dobijene karte,on istima vraća po jednu i to po sopstvenom izboru.Ako se zahtevana karta ne nalazi kod naznačenog protivnika,on gubi pravo na nju,ali pita drugog za istu,ili neku drugu kartu,posle čega se zamena završava.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:38

AMERIČKI SKAT


Ovo je jedna, od najpopularnijih igara Amerike,gde su je doneli i najviše je igraju nemački iseljenici.Osnovna razliika između Američkog i Nemačkog Skata je,što u Američkom ne ostoji prava Licitacija,pa samim tim,sreća igra znatno veću ulogu.Jačina karata,redosled boja i deljenje je identično Nemačkom Skatu.Posle deljenja,umesto Licitacije,sledi Izjašnjavanje.
IZJAŠNJAVANJE : Igra se odvija u levu stranu,a prvi se i izjašnjava, deliteljev levi sused.On ima sledeće mogućnosti:
1) Može reći „Dalje“ i u tom slučaju se izjašnjava sledeći levi igrač.
2) Može objaviti adutsku boju,bez izmene karata sa Talona.U tom slučaju se igra identično Nemačkom Skatu.Dve karte „Kupovine“ se pomeraju u stranu,a na kraju igre se otvaraju i pridodaju štihovima Solo-igrača.One se računaju,kao da ih je on i odneo.Ako je među njima bio i neki Matador,smatra se da je bio kod Solo-igrača.Neposredno posle objavljivanja aduta,Solo-igrač može najaviti „Šnajder“, ili „Švarc“. „Otvoreno“ se može igrati samo „Grand“ i to u slučaju,da Solo-igrač nosi sve karte.Upravo zbog toga,kod „Otvorenog Granda“ se ne dobija poseban množitelj za Najavljeni „Švarc“,pošto se on ovde podrazumeva i ulazi u sastav Osnovne Vrednosti Igre.Tako se kod „Otvorenog Granda“, računa množilac za ostvaren „Švarc“,plus broj Matadora.Pre početka igre,Solo-igrač otvara svoje karte i spušta ih na sto.U Američkom Skatu, „Otvoreno“ se još samo može igrati „Nul“,a za njega takođe treba naglasiti,da se može igrati samo bez izmene „Skata“.
3) Igrač može reći „Grand-Gekser“.On u tom slučaju,uzima karte „Skata“ bez pokazivanja,a 2 iz ruke odbacuje na stranu.Njih na kraju otkriva i pridružuje svojim štihovima.Ako sadrže Matadore,oni se računaju,kao da su mu bili u ruci.
4) Igrač može objaviti „Turni“,a postupak je sledeći:
On najpre sam pogleda jednu kartu „Kupovine“.U slučaju,da njenu boju prihvata za aduta,pokazuje je i ostalima.Drugu kartu tada uzima u svoj list,ne pokazujući je nikome.Dve suvišne iz ruke odbacuje,a one se na kraju igre pridodaju njegovim štihovima.
Ako igrač ne prihvati boju prve karte,on je i ne pokazuje nikome,već je odmah stavlja u svoj list.Drugu kartu sada odmah otkriva,a njena boja je adut.Zatim je uzima u svoj list,a dve suvišne odbacuje,kao u predhodnom slučaju.
Ako je bilo koja od 2 karte „Kupovine“ Žandar,igrač može prihvatiti njegovu boju za aduta,ali i objaviti „Grand“,koji se naziva „Grand Turni“
Osnovne Vrednosti Igara su:
Nove originalne igre sa kartama 000dbb
U Američkom Skatu važe „prolazi“:
1) Za „Običnu Igru“(iz Turnija,ili „Iz Ruke“),ako je ostvaren 61 bod.
2) Za ostvaren „Šnajder“,najmanje 91 bod.
3) Za „Najavljeni Šnajder“,samo „Iz Ruke“.
4) Za ostvaren „Švarc“ ,odneti svi štihovi.
5) Za „Najavljen Švarc“,samo „Iz Ruke“.
Redni broj Ponude se sabira sa brojem Matadora, „Sa“, ili „Bez“ koliko se igra,a to zajedno množi sa Osnovnom Vrednošću Igre.Ako Solo-igrač prođe,tako dobijeni bodovi se dodaju njegovom rezultatu.Ako pak „padne“,isti bodovi mu se oduzimaju od rezultata.Ako je Solo-igrač odredio aduta,posle okretanja druge karte Turnija,pad se beleži dvostruko(bodovi se pre toga množe sa 2).
RAMŠ : Ako sva trojica kažu „Dalje“,karte se ne odbacuju,već se prelazi na igru,zvanu „Ramš“.Cilj je odneti što manje bodova,a jedini aduti su Žandari.Boja prve odigrane karte se mora poštovati,a osvajaču poslednjeg štiha se pridodaje i „Skat“.
Igrač,koji odnese najmanje bodova,dobija nagradnih 10,a ako nije odneo ni jedno nošenje,20 bodova.Ako jedan igrač odnese sve štihove,dobija -30 bodova,a ostaloj dvojici se ne piše ništa.
Partija se igra dogovoreni broj deljenja,npr, 21-o.Pobednik je igrač,koji skupi najviše bodova.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime02.08.09 14:42

OFICIRSKI SKAT

Ovaj je Skat namenjen dvojici igrača.Koristi se špil od 32 karte.Žandari su takođe stalni aduti i kao u Skatu,rangirani:Tref,Pik,Herc i Karo.
Na boju prve odigrane karte se mora odgovoriti istom,a u njenom nedostatku, „sečenje“ adutom nije obavezno.
Delitelj najpre podeli protivniku i sebi po 8 zatvorenih karata,koje ređa na sto,licem na dole.Zatim se,preko svake „zatvorene“,postavlja po jedna „otvorena“,licem na gore.
Postavka karata je prikazana na slici:
Nove originalne igre sa kartama 0000uwz
Kako se koja odigra,tako se okreće karta ispod nje.Nju tek tada vidi i sam njen vlasnik.
Nedelitelj određuje adutsku boju,ili objavljuje „Grand“.Ako „prođe“,odnosno osvoji bar 61 bod,piše mu se 1 poen.Ako ostvari „Šnajder“(91 bod),pišu mu se 2 poena.U slučaju da odnese sve štihove,ostvario je „Švarc“,pa mu se upisuju 4 poena.U slučaju da nedelitelj „padne“, oduzima mu se 1 bod.Ako pri tome,protivnik ostvari „Šnajder“,izvođaču se oduzimaju 2 boda, a ako ostane bez i jednog nošenja,-4 boda.
Partija se najčešće ograničava na 10 deljenja,ali to može biti i neki drugi broj.
Nedelitelj,koji je i objavio adutsku boju,ili Grand,pre odigranog prvog štiha,može najaviti ostvarenje „Šnajdera“,ili „Švarca“,pa za njih dobija,ili gubi 3,odnosno 8 bodova.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 13:23

NOVE IGRE SA KARTAMA



Društvenim igrama i igrama sa kartama se bavim već više od 30 godina i stalno se pitam,gde je kraj novim idejama.Taman kada sam pomislio da sam formirao jednu prelepu zbirku igara,dogodi mi se jedno iznenađenje.Naime,upoznao sam se sa grupom ljubitelja kartanja Damjanicus,a od skora sam i sam član tog udruženja.I to poznanstvo mi otkri nove vidike.Ovi entuzijasti se bave isključivo novim i autorskim igrama,koje zatim proveravaju i praktično dokazuju kroz igru.Kao plod toga,nastala je igra SubRosa,u kojoj već postoje i turniri i šampionati,a ima oko 30-ak registrovanih igrača.Teorijski sam ispitao njene mogućnosti i uvideo da zaista ni najmanje ne zaostaje za Bridžom.A u mnogim estetskim elementima je i daleko ispred.Možda se ovo čini pretenciozno,ali je zaista tako.
Nove igre pre svega imaju cilj da promovišu nove karte sa Srpskim sastavom boja i specijalnom hijerarhijom,koje možemo sobodno nazvati Srpske karte jer su komponovane i dizajnirane na ovim prostorima.Detaljnijom analiom,može se jednoznačno zaključiti,da su daleko preglednije i uprošćenije,a sa njima se može igrati bilo koja već poznata i tradicionalna igra.Tako igrač svu pažnju može usredsrediti na samu logiku igre i rezone poteza.Ovde je najpre dat kratak opis i pralela sa standardnim špilom.Međutim,pošto njihova masovna proizvodnja još uvek nije započela,opis samih igara je dat sa standardnim špilom,uz dodatno objašnjenje logike i suštine,koja je vezana za ovaj oblik karata.
Broj karata je 32,plus 1 Džoker.
Četiri boje i to: Ruža (odgovara Hercu), Dunja (Karo) , Zeleno (Pik) i Šišarka (Tref). Boje ovih znakova upravo predstavljaju boje,koje standardni znaci simbolišu,a i iz kojih su nastali.Podsetimo se samo,da su prvobitne karte bile raspoređene u 4 boje,bez znakova.
Nove originalne igre sa kartama 56718565
Da ne dođe do zabune,Četiri gornje Velik-Jedinice su praktično Žandari u standardnom špilu,jer su karte po jačini rangirane 1,2,3 i 4 Veliko,pa bi Kečevima iz standardnog špila bile adkvatne Velike-Četvorke.Međutim,na grnjoj slici su i tako pokazane samo boje u srpskom sastavu i u standardnom špilu.
Što se tiče rangova,tu stvari stoje malo drugačije.Ovde su 8 rangova podeljeni u Gornji (Veliki znakovi) i Donji (mali znakovi) Dom.To je analogno sikama i brojčanim kartama,ali za razliku od standardnog špila gde su brojevi od 7,od 10 i slike,ovde se u oba Doma nalaze po četiri karte 1,2,3,4.Upravo zbog toga su one i lakše,jer igrač barata samo sa 4 najmanja broja i umesto slovnih oznaka,vodi računa da li su oni Veliki,ili Mali.
Tako ceo niz u jednoj boji izgleda ovako:
Nove originalne igre sa kartama 62168138
Sa slilke se može uočiti,da je poredak po jačini obrnut.Dok srpske karte idu od najslabije ka najsačoj i to s leva u desno,standardni špil je raspoređen u opadajućem nizu. Najjača karta je velika Četvorka i ona je analogna Kecu,zatim sledi Trojka-Kralj,Dvojka-Dama i Jedinica-Žandar.Kod malih je isti slučaj.Mala četvorka je Desetka,mala Trojka-Devetka,mala Dvojka je Osmica,a mala Jedinica je najslabija karta,Sedmica.
Na svakoj maloj Jedinici sa druge strane ima još po 5,a na maloj Četvorki,10 znakova,pošto u pojedinim igrama se one tako i broje,odnosno,poprimaju takve vrednosti.
Nove originalne igre sa kartama 000jmk
Označavanje ovih karata je takođe prosto.Uvek stoji broj i malo ili veliko slovo boje.Tako mala Trojka-list se označava sa 3l,a velika sa 3L,mala Dvojka-ruža je 2r,a velika 2R i tako redom.tokom opisa igara,uvek će mo se najpre osvrnuti na ove karte,ali zbog poteškoća sa nabavkom istih,opis će ipak biti sa standardnim.
Trnutno ima 32 igre,od kojih je većina potpuno originalna,dok su neke varijante pozantijih igara Preferansa,Bridža,Skata.Svaku od igra simbolizuje jedna karta iz špila i ona ima posebnu ulogu u igri.Ali pre toga,dve igre,koje su preteča celog ovog poduhvata i koje su se prve igrale.Praktično,oko Ružićke i Velikog Satira je sve i započelo.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 13:27

VELIKI SATIR



Veliki Satir je autorska igra,koja je nastala pre 20-ak godina na ovim prostorima,a zahvaljujući uputstvu koje ide uz koplet od 52 karte,popriličo je postala rasprosranjena i van granica naše zemlje.Upravo od nje je i rođena ideja grupe Damjanikus za stvaranjem novih i originalnih igara sa kartama.
Komplet od 52 karte koji prmoviše Velikog Satira je originalan u tom smislu,što on polazi od činjenice,da su boje Herc,Karo,Tref i Pik na prvobitnim kartama zaista bile boje,pa su i ovdc u crvenoj,žutoj,plavoj i zelelnoj boji,a simbolizuju vatru,sunce,led i list.Upravo na činjenici,da led ne može da gori,a da ga sunce,ako je dovoljno jako može otopiti,odnosno da lišće gori bez problema,ali mu sunce prija,nastao je Veliki Satir.
Nove originalne igre sa kartama 0000w
Naravno da su u primeni mnogo češće standardne karte,jer su ove ipak još uvek retkost,a informacija o igri se razvijala i širila mnogo brže od samih karata.
BROJA IGRAČA : Veliki Satir je previđen za 4 igrača,od kojih su po dvoje partneri i sede,jedan naspram drugog.Postoje i varijante za troje i dvoje,koje su opisane nešto kasnije,a gde igra svako za sebe.
KARTE : Standardni špil od 52 karte,sa uobičajenom hijerarhijom A,K,Q,J,10,9,8 itd,do 2,kao najslabije.
Ipak,u ovoj igri treba malo prokomentarisati boje.Svaka ima neku svoju osobinu koja je nepromenljiva i ostaje tokom cele partije.Za razliku od većine igara,one nisu rangirane i nemaju svoje jačine.
-Herc (Crvena,Vatra) je stalni adut i sa njim se može „seći“ u nedostatku boje.
-Karo (Žuta,Sunce) je tzv. DŽOKER-BOJA,a to je novi pojam.U nedostatku boje i aduta,može se igrati karonom,ali samo po želji.Da bi se sa džoker-bojom odneo štih,ona mora biti bar ista ili jača od do tada najjače odigrane karte.Džokerom se može nadjačati i adut po istom principu.
-Tref (Plava,Led) je obična boja,ali se polazi od ideje da led ne može da gori,tako da mu vatra ne može ništa.Znači,ako se krene iz trefa,u slučaju seče aduta,isti mu ne može ništa.Znači,treg je otvporan na Herca,pa se još zove i ADUTELIMINATOR.Ko god je prinuđen da seče,praktično tim činom gubi aduta.Sa druge strane,Sunce može otopiti led,ako je dovoljno jako,pa se tako tref ipak može odneti Karonom,ali samo istim ili jačim.
-Pik (Zelena,List) je tako đe obična boja,koja se može seći adutom,ali je otporna na Džoker boju,odnosno karon.Naime,na list sunce deluje čak pozitivn i ne može mu ništa naškoditi.zato se još ova boajnaziva i DŽOKERISTREBITELJ.
Jasno je da su Herc i Karo jedan drugom konkurencija.Karon se može seći Hercom, ali je neophodno da ovaj bude jači,dok u protivnom adut gubi štih.Na suprot tome,ako Karon pokušava nadjačati Herc,kao i kod svih boja,dovoljno je da je isti ili jači od najvećeg odigranog.
DELJENJE : Delitelj deli po 5 karata svakome,pa zatim još po 3.Prvi igrač jedini uzima karte u ruke i donosi odluku,pri čemu može izjaviti:
-Zatvoreno,
-Aktivno,
-Pasivno.
Svi preuzimaju svoje karte u ruke,a delitelj zatim daje svakome još po 5.
-Zatvoreno znači da svi odmah uzimaju svih 13 karata i teče igra,a svako upisuje ono što ostvari.
-Aktivno je igra,gde I igrač misli da će sa svojim partnerom odneti više štihova od protivnika.Pri tome,on samo izjavljuje da strana koja odnese više,dobija dupo bodova za njih,u nadi da će to biti njegova.Ako ne ostvari taj cilj,nema klasičnog pada,već će samo učiniti uslugu protivničkoj strani koja piše duplirane bodove,dok on ostaje u istoj situacjiji kao da nije ni zahtevao pomenutu vrstu igre.
Igra se odvija na drugačiji nači,pa svako uzima samo po prvih 8 dodeljenih karata,dok se 5 na talonu ofiraju i postavljaju u lepezu,tak da se vidi koja je gornja,pa sledeća itd po redu.Pri tome,sve se vide.
-Pasivno je igra,gde je cilj odneti što manje.nači,strana koja odnese više,svoj rezultat upisuje kao minus,a protivnici pišu svoje bodove uobičajeno.Kako se igra na isti način kao i Aktivno,po 5 karata ostaju otkrivenen na talonu ispred svakog igrača.
Odmah se prelazi na igru.
TOK IGRE : Igra se na standardan način,kao i mnoge druge igre na štihove.Vrlo jednostavno.Prvi na potezu je desni igrač,koji se iizjašnjavao o vrsti igre.Svi ostali moraju:
-odigrati kartu iste boje sa prvom odigranom,
-u nedostatku karata u otvorenoj boji,sečenje adutom je obavezno,znači,igra se obavezno Herc.
-u nedostatku otvorene boje i aduta,igrač igra bilo šta.Tek sada,po želji može odigrati i Karona,koji ima ulogu Džoker-boje.
Ovo su stalna pravila i nema veze koja je boja otvorena.
Kod Aktivne i Pasivne igre,obavezno se igra jedna karta iz ruke.Po završenom krugu, svako uzima u list svou gornju kartu od onih sa stola.Tako se postupa u prvih pet krugova igre,posle čega svako ima po 8 karata i produžava se na uobičajen način.
Pošto je u igri ukupno 13 štihova,važno je ko odnese 7-i,jer sa tim obezbeđuje višak u odnosu na protinvike.U Aktivnoj igri,to samo znači da će se njihov rezultat upisati dvostruko pa se igra nastavlja uobičajeno.U Pasivnoj igri,njihov rezultat će se upisati u misnusigra se produžava,a naravno da se trude odneti što manje.
ŠTIH : Kada svako odigra po kartu,najjača u boji prve nosi štih,a zatim isti igrač igra prvi.Pre toga svi podižu po jednu kartu,ako je u pitanju jedna od dve najavljene igre i prvih 5 krugova.Ipak,najčešće nisu sve četiri karte u istoj boji pa stog atreba sve detaljno objasniti.
Herc je odigran kao prvi.Svi moraju postovati adutski polaz i igrati herčeve.Onaj ko nema ni jednog herca,može igrati bilo šta.Međutim,ako se odluči za Karona koji je Džoker boja,on čak sa njim može i odneti štih i to,ako je najjači,odnosno bar isti sa najjačim hercom.
Karo je prva karta.Svi moraju igrati karone,a u slučaju nedostatka istih,obavezno moraju igrati Herca.Pri tome,Herc seče,odnosno nosi štih,samo ako je jači od najjačeg odigranog karona.
Pik je prva karta u štihu.svi moraju igrati pikove,a u nedostatku,obavezno je sečenje hercom.Pri tome,bilo koji herc je nadjačao sve pikove i odnosi štih.U slučaju da nema ni herčeve,igrač odbacuje bilo šta.Pri tome,karon je obična boja,jer je Pik imun na Karone,kako smo već rekli na početku.
Tref je započeo krug.Svi igraju trefove,ali ko nema,mora seći Hercom.Pri tome, tref je otporan na herca,pa je adut samo kao obična odbačena karta i ne može nikako nositi štih. U slučaju da nema ni herca,tek tada igra bilo šta,a to može biti i Karon,koji sada ima funkciju Džoker boje.U slučaju da je najjači ili isti sa najjačim trefom,osvaja štih.
Ovo važi za svih 13 krugova igre.
BODOVANJE : Štihovi jedne strane se drže kod bilo kog člana te ekipe.Svaka strana na kraju igre broji odnete karte,sve ravnopravno.Zatim se broj deli sa 5,pošto ovde 5 karata vrede 1 bod,a preostale su Resto.To se upisuje kao broj bodova,pa zatim tačka i resto.
Npr,ako je jedna strana odnela 16 krata,to su 3 boda i jedna karta preostaje,pa bi se pisalo 3.1.Ovo se najboljemože videti na primeru upisa nekoliko deljenja.
Nove originalne igre sa kartama 000000v
I deljenje je prošlo Zatvoreno i A su osvojili 28 karata,što je 5 bodova i 3 resto,a B su uzeli 24 karte što iznosi 4 boda i 4 resto.To se i upisuje pa se podvlači rezultat.
U II deljenju,igrač koji se izjašnjavao je rekao Aktivno,a više nošenja je ostvarila ekipa A pa im se rezultat od 6.2 (32 karte) duplirao na 12.4,dok su protivnici za 20 karata upisali uobičajenih 4.0 bodova.Zatim se to sabira sa predhodnim rezultatom i dobija se ishod posle II deljenja a on je 17.7:8.4 u korist ekipe A.
U III deljenju,igrač koji je bio prvi na potezu je zahtevao igru Pasivno.Pošto su igrači ekipe A osvojili 7 nošenja,odnosno 28 karata,rezultat od 5.3 im se upisuje negativno i oduzima od prethodnog skora.Ekipa B upisuje za ostvarene 24 karte,uobičajeno 4.4.Skor posle III deljenja je 12.4:12.8.
Voditi računa pri sabiranju i oduzimanju,pa čak i pri dupliranju,da se resto ponaša kao običan decimalni broj,jer tek 10 resto donose 1 bod.
Korekcija se vrši,ako jedna ekipa ode u minus.To ovde nije dozvolejno,pa se vrednost u minusu dodaje i jednoj,i drugoj strani,tako da igrači iz minusa stižu na nulu,a protivnicima se uvećava njihov rezultat.
Partija traje do 50 i više bodova.
Ceo Meč čine 3 dobijene partije,ali to bogami može potrajati.
KAZNE : Pošto igra zna često povući,događa se da igrač ne odgovori adekvatnom bojom.U tom slučaju,kada se ustanovi da je odigrao npr, džoker-boju,a imao je aduta,igra u tom deljenju se prekida i odmah se uisuje kazna za prekršaj.
Ako se to dogodi na Zatvorenoj igri,protivnicima se upisuje 10.0 bodova.
U slučaju da se prekrša bilo koje strane dogodi na Aktivnoj igri,protivnicima se piše 20.0 bodova.
Ako je pak grešak nastala na Pasivnoj igri,protivnicima se upisuju +5.0 bodova,a strani čiji igrač je napravio grešku -10.0 bodova,koji im se oduzimaju od tekućeg rezultata.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 13:29

Veliki Satir za 3 igrača

Špil se skraćuje na 40 karata,tako što se izbacuju sve Dvojke,Trojke i Četvorke.
Deli se svakome po 5+3 karte,a zatim se još po 5 postavljaju sa strane od prvih 8 dodeljenih,a poslednja se postavlja na sredinu stola zatvoreno.Ako prvi desni igrač od delitelja naznači Aktivnu,ili Pasivnu igru,on je može uzeti i zameniti za neku drugu,po slobodnom izboru, koju odbacuje sa strane.Ako se pak igra Zatvoreno,ona se odmah omera sa strane.U oba slučaja, na kraju pripada osvajaču poslednjeg štiha.
Bodovi se u Aktivnoj igri dupliraju igraču,koji prvi uzme pet štihova,a na kraju igre u tom deljenju,on čak i ne mora biti najbolji od sve trojice.Ipak,samo njemu se piše duplo.U Pasivnoj igri,igrač koji prvi odnese 5 štihova svoj rezultat je u tom deljenju gurnuo u minus, dok se ostalima piše uobičajeno.
Ovde po 4 karte donose 1 bod,a ostale su Resto.
Kada neko stigne do 50,ili više,dobija 3 Igraća Boda,drugi ima 2 Igraća Boda,a treći 1 Igraći Bod.Međutim,ako jedan ili čak dva igrača ne dostignu 25 bodova,ostaju u toj partiji bez Igraćih Bodova.
Meč traje do 10 Igraćih Bodova,ili više.



Veliki Satir za 2 igrača


Igra se sa špilom od 28 karata.Izbacuju se sve karte niže od Osmice.
Deli se identično prethodnim varijantama,ali na kraju ostaju 2 karte.Obe menja Starter, u slučaju da proglasi Aktvno,ili Pasivno.U Zatvorenoj igri,odmah se odbacuju sa strane.
Na kraju pripadaju osvajaču poslednjeg štiha.
Ovde 3 karte čine 1 bod,a ostale su Resto.
Meč traje do 3 dobijene partije,a partija se igra uobičajeno,do 50 i više bodova.



Veliki Satir – Velika Anarhija


Ovo je varijanta Velikog satira za 4 igrača,ali sa nešto drugačijim pavilima,koja igru čine mnogo težom,ali po malo i haotičnom.
Jedina izmena je u pravilu nošenja štihova.
Nije bitno sa kojom kartom je započeo štih.Ako se u njemu na bilo koji način oakže Tref,aduti Herčevi su obična boja.To isto važi i za Pikove,ali oni amuliraju uticaj Karona.
Tako se može dogoditi,da recimo prvi igrač krene iz Pika,drugi nema i seče sa visokim hercom.Treći nema pika takođe,ali ni herca.Ipak,.on može pomoći svom partneru tako što odbaci bilo kog trefa,pa automatski herc koji je odigran je samo obična boja.
Na ovaj način se mogućnost varijanti odigravanja uvećavaju za 100-ak puta,ali je teško sagledati igru,pa sve po malo liči na jednu običnu anarhiju.
Ostala sva pravila su identična Velikom Satiru.





Satir u duginim bojama


Ovo je takođe jedna varijacija Velikog Satira za 4 igrača,gde se dobija potpuno novi kvalitet i rezon u igri.Naime,ako iamte originalne karte,koje su opisane na početku igre,a gde su znaci u četiri različite boje,onda trebate znati da se proizvode u četiri različita dizajna na poleđini.Tako morate imati 4 špila,pa iz jednoga sa crvenom poleđinom izvadite samo 13 Herceva,iz žutog špila 13 karona,iz plavog 13 trefova,a iz zelenog,13 karata u piku.Pošto ih spojite u jednu grupu,dobijate komplet od 52 karte,gde se za svaku zna i sa druge strane koje je boje.

Tako igrači non stop prate i znaju ko šta drži u ruci,pa je mogućnost blefa i sreće znatno smanjena,a do punog izražaja dolazi kombinatorika.
Nove originalne igre sa kartama 000000m
Pored toga što je svakome poznat raspored boja kod protivnika,ovde se isključuje mogućnost slučajne greške,jer odmah može uslediti intervencija protivnika.
Vrlo zanimljaiva varijanta,pa ako posedujete četiri špila karata sa različitim pozadinama,nije čak ni obavezno da svaka bude odgovarajuće boje,već moge oslužiti bilo kakve, obavezno vam je preporučujem.Što se tiče kombinatorike i rezona,kao da je u pitanju potpuno nova igra.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 14:13

MALI SATIR

Nove originalne igre sa kartama 0000000exz
Kao simbol Maloga Satira je uzeta 1d-mala Dunjina Jedinica,koja je u ovoj igri najjača karta i koju ni jedna druga ne može nadjačati.Pošto će većina od vas ipak koristiti standardan špil. Odgovarajuća karta je 7-karo.
Igra je predviđena za 4 igrača,od kojih su naspramni igrači partneri.
Špil se sastoji iz 32 karte.One su rangirane po jačini na standardan način,sa izuzetkom što je Sidmica u svakoj boji najjača i dolazi ispred Keca.Niz u Karonu (Dunji) bi izgledao ovako:
Nove originalne igre sa kartama 00000000a
Osobine boja su identične Velikom Satiru.Herc je stalni adut, ali ne može „seći“ i nositi u krugu koji je započeo sa trefo,Ipak se u nedostatku trefa mora odigrati i na taj način je igubljen.Ako se u nedostatku karona odigrava herc,on mora biti jači,da bi nosio štih.
Karon je Džoker-boja.Znači igra se tek ako igrač ne poseduje boju prve odigrane kartemniti herca.Tada može i nadjačati,ali mora biti najmanje jednak sa najjačom dotadašnjom kartom,ili veći od nje.Međitm,ako je krug krenuo sa pikom,u nedostatku boje se uobičajeno seče adutom,ali ako se herc ne poseduje,karon kao džoker-boja ne važi.Ako je krug započeo sa hercom,mora se naravno igrati herc,a ako nema,karon ga može i nadjačati,naravno ako je minuimum isti.
Tref je AUDUTELIMINATOR.Znači,u nedostatku boje,mora se seći,ali adut ne može nositi.Ako nema ni adut,karon ipak može nadjačati.
Pike je obična boja,koja se standardno seče adutom,a ne reaguej na Karone.
Ovo je sve mnogo detaljnije objašnjeno u Velikom Satiru.
DELJENJE : Delitelj deli po 5 karata,koje igrači uzimaju u ruke i još svako me daje po 3 na talon,zatvoreno.
Prvi igrač desno od delitelja govori koja vrsta igre se igra:
-Zatvoreno
-Aktivno
-Pasivno
U druga dva slučaja,po tri karte se okreću u lepezu i ostaju ležati na stolu.
Ako se igra Zatvoreno,igrači odmah i njih uzimaju u ruke.
TOK IGRE : Boja prve odigrane karte se mora poštovati.
U nedostatku boje prve odigrane karte,mora se seći adutom.
Ako ni adut ne postoji,igra se bilo šta.
Posle svakog od prva tri kruga igre,igrači uzimaju gornju kartu od one tri sa stola.
BODOVANJE : Na krau odigranog deljenja,prosto se broje karte.Po 5 donose 1 bod, a eventualne preostale su Resto.Npr, ako je odneto 24 karte,piše se 4.4 boda,odnosno,4 boda i 4 karte resto.
U Aktivnoj igri,strana oja prva osvoji svoj četvrti štih uisuje dvostruki iznos bodova, pa čak i ako na kraju odnos nošenja bude 4:4.Protivnicima se upisuje ostvareno.
U Pasivnoj igri,strani koja prva ostvari četvrto nošenje,rezultat odlazi u minus,dok protivnici išu uobičajeno.Znači,cilje je nositi što manje,a pravila nošenja ostaju ista.
U slučaju da dođe do povrede pravila,igra se prekida,a za to deljenje,protivnicima se upisuje 6.0 bodova.Ako je bila Aktivna igra,piše se 12.0,a kod Pasivne,2.0,dok protivničkoj strani koja je narušila pravila se oduzima 6.0 bodova.
Partija traje do 50.1 bod,znači,mora se bar sa jednom kartom preći 50 bodova.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 14:15

Uvod u SubRosu :
Poslednjih 30-ak godina se bavim sakupljanjem,zapisivanjem i proučavanjem društvenih i kartaških igara,a mnogo toga sam bivao prinuđen i da menjam i prilagodim našem podneblju.Pri tome su se rodile i mnoge nove ideje,pa sam tako postao i autor nekih igara.Međutim,postoji društvo zaljubljenika kartanja i novih i originalnih autorskih igara DAMJANICUS , čiji sam od skoro postao član,pa od njih dobio i pravo da novitete objavljujem.
Neki vrhunac Domjanicusa je igra SubRosa,koja je plod višegodišnjeg igranja i nadgradnji,a po složenosti i mogućnostima kombinatorike mislim da prevazilazi i sam Bridž. Lično sam ispitivao po matematičkom modelu,pa čak mogu tvrditi da je poprilično i iznad njega.Ipak,za promociju nove igre su potrebna materijalna sredstva,pa se tako niko ne nosi mišlju da SubRosa konkuriše na svetskoj pozornici,ali po svom sadržaju to zaslužuje.U Srbiji već postoji oko 30-ak igrača,te se održavaju turniri i šampionati.
Preteča SubRose je RUŽIČKA koju ću vam opisati ovde,a koja je lansirana kao prava opuštajuća,solidno teška i izvanredno zanimljiva igra sa kartama.Ona je istovremeno i osnova već pomenute SubRose,sa samo dodatkom nekih dopunskih pravila pa se i koristi u periodu učenja iste.
Probajte,mislim da će te uz Ružičku provesti lepe i nezaboravne trenutke.


R U Ž I Č K A


Ružička je igra za 4 igrača,od kojih du po dvoje partneri i sede,jedan na protiv drugog.
KARTE : Koristi se skraćeni špil od 32 karte,koje su rangirane standardno: 7,8,9,10, J, Q, K i A.
Boduju se samo Slike i to:
Žandar, 1 bod
Dama, 2 boda
Kralj, 3 boda
Kec, 4 boda
Ukupo ima ovakvih 40 bodova.Svaki odneti krug donosi još po 1 bod,a takođe i osvojeni poslednji štih,dodatnih 5 bodova.
U jednom deljenju su prisutna 53 boda.
Delitelj deli po obrascu 3-2-3,tako da svako dobija po 8 karata.Prvi igra desni igrač od njega.U sledećem deljenju,on meša i deli.Izuzetak je kraj jedne i početak sledeće partije,gde se igrač na funkciji delitelja preskače,ako pripada pobedničkoj strani.
TOK IGRE : Prvi na potezu je desni igrač od delitelja i on odigrava bilo koju kartu.
Ostali redom igraju jaču u istoj boji „gaze“,ili istu i jaču u DŽOKER-boji.Primećujete da ovde postoji tzv, Džoker-boja koja ima sličnu ulogu adutu,ali se ipak bitno razlikuje od njega.
Pre svega,ona se igra samo po želji i ne postoji obaveza odigravanja.Da bi sa Džoker bojom nadjačala prethodno odigrana karta,ona mora biti bar ista,ili jača od nje.Znači,ne može se „seći“ sa slabijom,kao što je to slučaj sa adutom.
Na početku igre,Džoker-boja je uvek HERC,ali je u prvom krugu neko može i promeniti.
Svako je nadjačao predhodno odigranu kartu,ako igra jaču u istoj boji,ili istu i jaču u Džoker boji.
Ko nema,ili ne želi da nadjača,prosto odigrava na talon bilo šta,ali pored prethodno odigrane karte.To se naziva „Odbacivanje“.U tom štihu,on se više ne može boriti za njega.
Svaki krug se mora završiti,odnosno,svako mora igrati po isti broj karata.
Niko nema nikakvih obaveza,već može uvek svako igrati bilo šta,po sopstvenoj želji i nahođenju.
Štih se može sastojati od više krugova.Naime,kada sva četvorica odigraju po jednu kartu,ponovo dolazi na red prvi igrač.Ako mu niko nije „gazio“,odnosno,njegova ostala najjača karta,prosto nosi sve četiri i igra za sledeći štih.
Ako ga je nadjačao u prvom krugu samo njegov partner,štih je takođe završen i pripada partneru.
Međutim,ako je bilo ko od protivnika „zgazio“,prvi igrač mora nastaviti sa igrom i u sledećem krugu.Naime,svakome ko zgazi,mora se priužiti nova šansa za igru.Započeti krug se takođe uvek mora završiti do kraja.Znači,svako odigrava još po jednu kartu. Tek kada nema nadjačavanja od strane protivnika,štih pripada igraču sa poslednjom odigranom kartom.Pri tome, pod pojmom odigrane karte se računaju samo one na centralnoj gomili,koje su se mađusobno nadjačavale.Odigrane su istini za volju i odbačene karte i pripadaju štihu,ali se one igraju pored i ne učstvuju u borbi,već su unapred osuđene da budu plen osvajača.
Ko odbaci,ne može u sledećem krugu „gaziti“,pa makar i da ima jaču kartu.
Primer jednog štiha koji je trajao čak 4 kruga:
I igrač II igrač III igrač IV igrač
I krug 7-pik 8-pik 8-herc(džoker) 9-herc
II krug 10-pik 9-karo(odbacuje) A-Karo (odb.) J-pik
III krug K-pik 8-tref Q-tref A-pik
IV krug A-herc 10-tref K-karo 7-karo
I štih pripada I-om igraču.On igra zatim novu kartu za novi štih,itd.
Uvek svako može igrati bilo šta,bez ikakve obaveze.Jedino ako želi da ostane u borbi za štih,mora nadjačati predhodnu kartu i to sa odgovarajućom,ili Džoker-bojom,ponovo ne vezano,da li ima jednu od njih,ili obe.Ako je samo odbacio,on u sledećm krugu može igrati do tada najjaču kartu,ali je takođe odbacuje i ne učestvuje u borbi.
NUĐENJE : Ovo je situacija,kada I igrač dođe na red za igru,a bilo ko od protivnika je u prethodnom krugu „gazio“.Štih nije odlučen i mora se krenuti u sledeći krug.Ako I girač nema,ili ne želi da „gazi“,on odbacuje,ali za sada zatvoreno jednu kartu.Tek ako je jasno da se štih odigrava do kraja kruga,on je otvara i ista se smatra odbačenom.U protivnom,vraća je u ruke.
Primer: I-9 pik; II-10 pik; III-10 herc(džoker boja) i IV-9 karo(samo odbacuje)
Sada su u igri I,II i III igrač,pošto je IV odbacio i ako dođe na red ponovo,samo će opet odbaciti.Ako I igrač ne želi da nadjača,spušta jednu kartu zatvoreno.On odbacuje,ali je moguće da se II krug neće ni igrati.Ako II igrač ne želi,ili nema da „gazi“,on može samo kucnuti i u konkurenciji ostaje samo III kome praktično i pripada štih.U tom slučaju,I igrač zatvorenu kartu vraća u ruke.
Ako II zgazi,zatvorena karta I igrača se odmah otvara i tretira kao odbačena.
Po istom principu,mogu nuditi i I i II,ako su u igri još uvek III i IV,pa se čeka njihovo rešenje.U slučaju da zgazi III,obe prethodne se otvaraju i tretiraju odbačenim.
Na kraju II kruga,princip je isti.Posmatra se da li je štih odlučen,ili se ide dalje.
Ako prvi dođe na red,a pri tome su gazili samo protivnički igrači,jedan ili oba,on u slučaju da ne želi da nadjačava,prosto kucne o sto i štih pripada onome,ko je poslednji gazio.
ŠTIGLJENJE : Ako jedna strana odnese svih 8 krugova,kaže se da je „oštigljila“ protivnike. Njima se ne sabiraju bodovi za krugove i zadnji štih,već im se pišu samo 40 bodova za vrednost karata,a protivnicima kaznenih -30 bodova.
BREJK : Brejk je pravilo,koje znatno ulepšava i daje draž igri.Kada igrači,koji u tom štihu sede na II i IV mestu,jedan drugog direktno nadjačaju,a da igrač između odbaci,oni ga odmah osvajaju,bez daljeg produžetka.Znači,to je uvek protivnička strana od onoga,ko kreće prvi u štihu.
Brejk preko III igrača je jasan.Znači II igrač gazi,III odbacuje,IV gazi svog partnera i I sada ne može nastaviti igru u sledećem krugu.Štih nosi IV igrač u tom potezu.
Brejk preko I-og igrača je u sledećoj situaciji.Ako poslednji igra IV,pa I zatim nudi,II može nadjačati svog partnera(IV-og) pa je opet u pitanju Brejk.Sada ipak III i IV moraju odbaciti još po jednu kartu,da bi se započeti krug završio.Partner prvog ne može nadjačati,pošto je II igrač Brejkom već odneo tekući štih.
PROMENA DŽOKER-BOJE : Samo u I-om krugu igre,svako može na svom potezu pokazati Žandara i njegova boja je za to deljenje Džoker-boja.Promena se može izvršiti samo jednom u deljenju i čim to pravo neko iskoristi,njegova boja postaje konačna.Igrač ne mora biti prvi,već se promena može izvršiti i u toku poteza.Pri tome,od tog trenutka novi Džoker stupa na snagu.Onaj ko je pre toga odigrao Herca,tretira se da je gazio,ali je nadjačan,a može ponovo gaziti,ako štih pođe i sledeći krug.Ipak,ovoga uta to čini sa novom Džoker-bojom.
Ako u prvom krugu neko pokaže Žandara-herc,to deljenje protiče bez Džoker boje,tzv, EGALITI.
Igrač koji promeni Džoker-boju,preuzima obavezu da sa svojim partnerom odnese bar za 1 bod više od protivnika u tom deljenju.Znači,u standardnoj igri,to bi bio minimum 27:26,ali može biti i neki drugi broj,što će te videti u daljem toku.
Strana koja proglasi boju dobija dodatnu nagradu od:
+8 bodova, a upisuje se i prvo slovo boje koja je aktuelna u tom deljenju
+20 bodova, ako je u pitanju igra bez Džoker-boje.
U slučaju pada,strani se piše -30 bodova,a protivnicima ponovo samo njihovo ostvareno.
OTVORENO : U bilo kom trenutku igre,igrač može spustiti svoje preostale karte,a najmanje ih mora biti 3.Od tog trenutka,njegov partner samo odigrava pasivno,a on sam mora odneti sve do kraja.Posle toga,protivnici takođe otvaraju svoje i nastavlja se otvorena igra.
U slučaju uspeha,pobedničkoj strani se upisuje dodatnih:
3 karte......................6 bodova
4 karte.....................10 bodova
5 karata...................15 bodova
6 karata...................20 bodova
7 karata...................25 bodova
8 karata...................30 bodova
Tokom dalje igre,takođe važi Brejk,pa sa ovim Otvaranjem treba biti jako oprezan. Praktično, partner ne igra,pa je mogućnost Brejka uvek otvorena.
U slučaju pada,strana čiji je igrač otvorio karte ne dobija nikakvu kaznu,ali zato protivnicima pripadaju sve karte od trenutka otvaranja.
Ako je otvorio neko u već započetom potezu,sve karte iz tog poteza takođe odlaze u plen protivnika.
BODOVANJE ; Partija traje do 301 i više,a meč se igra na tri dobijene partije.
Ako je tekući rezultat niži od -200 bodova,vrši se korekcija.Obema stranama se dodaje po onoliko,kako bi pomenuta ekipa imala tačno -200.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 14:24

SubRosa

Nove originalne igre sa kartama 000000000wap
SubRosa na latinskom jeziku znači „Ispod Ruže“,a to je naziv za neku veliku tajnu koja se izriče samo najboljem prijatelju.Ovde se naravno misli na slanje poruke partneru i to isključivo odigravanjem karata,pošto je bilo kakav usmeni dogovor strogo zabranjen.Karta iz srpskog kompleta koja je simboliše je 4R,ili 4 Velika Ruža,kao najjača Džoker-karta,a njoj iz standardnog špila odgovara Kec-herc.Ako vam se igra svidi i počenete je intenzivnije igrati,bilo bi zaista poželjno nabaviti i originalni komplet,jer je sam osećaj potpuno drugačiji.
SubRosa je nastavak Ružičke.Znači,potpuno identična igra Ružički,sa sledećom dopunom:
ZVANJA : Dodatak koji Ružičku prevodi u SubRosu je vezan za objavljivanje Zvanja. Tokom igre u jednom deljenju,svaki igrač ima pravo na samo jedno Zvanje.Međutim,u slučaju da se ono sastoji od više karata,onda mu se priznaju i „Unutrašnja Zvanja“,manja,koja su u sastavu tog velikog.Njih u ovoj igri ima tri vrste,ali sve jedno,svako ima pravo na samo jedno, bilo koje:
-Mala Zvanja,do 30 bodova,
-Velika Zvanja,preko 30 bodova,
-Krnja Velika Zvanja.
Za Mala i Velika zvanja postoji zajednički naziv „Čista Zvanja“.
ZVANJA DO 30 BODOVA : Ova Zvanja se mogu objavljivati tokom cele igre,ali je uslov da igrač to učini pri odigravanju prve karte u tom štihu.Da vas podsetim,da štih ovde može trajati i nekoliko krugova,a Zvanje se može objaviti samo u prvom.Posle toga,igrač mora da sačeka da se štih završi,pa ga eventualno objaviti u sledećem i to,opet u prvom krugu.
1.Nizovi-najmanje 3 karte u nizu i istoj boji.Nizovi mogu biti i prelazni,znači K-A-7.
-niz od 3 karte......................................6 bodova
-niz od 4 karte.....................................10 bodova
-niz od 5 karata...................................15 bodova
-6 karata u boji a ne mora u nizu........20 bodova
Na ove bodove se dodaju i vrenosti Velikih karata koje su u njegovom sastavu i to je stvarna vrednost Zvanja.
2.Pokeri-4 karte iste vrednosti.
-20 bo-poker Donjeg Doma...........20 bodova (izuzev Sedmica)
-poker Gornjeg Doma....................30 bodova (izuzev Kečeva)
3.8 Velikih-svih 8 karata su slike i Kečevi,bez ikakvog posebnog rasporeda rangova i boja.Vrednost ovoga zvanja je 25 bodova,plus Unutrašnjih Zvanja koja se nalaze u okviru tih 8 karata.Znači,mogu biti čak i 2 Niza u boji,ili Poker neke Slike.
Svako Zvanje se mora potvrditi odnetim štihom.Ako dođe do Štigljenja,i vrednost Zvanja propada.
ZVANJA PREKO 30 BODOVA : Karakteristika ovih Zvanja je,da menjaju način igre.Pri tome,ako se objave više njih preko 30 bodova,sva važe u slučaju da se od najavljivača overe,ali se poštuju pravila igre najjačeg Zvanja.Takođe se ne moraju najavljivati odmah,već u bilo kom štihu,naravno u njegovom prvom krugu.Ipak,ona koja sadrže 8 karata,moraju se objaviti odmah.U protivnom se neka karta odigra i zvanje se ne može pokazati.Krećemo po jačini,od najslabijeg:
35 bodova-8 Malih Karata (brojčane karte).Način igre se potpuno menja.Jačina karata više ne važi,a poštuje se samo ista boja,odnosno Džoker-boja se može odigrati umesto nje.Gazi se samo sa kartom u istoj boji bez obzira na njenu vrednost.Naravno,ako se kasnije objavi neko jače zvanje,menja se i igra i to od tog trenutka objavljivanja.
40 bodova-4 Keca (Mali Prevrat).Sve sedmice u svojim bojama dolaze iznad Kečeva po jačini,a boduju se sa po 5 bodova.Tako vrednost igre sada više nije osnovna 53 boda,već 73 boda.
45 bodova-Šareni Niz (8 karata bez obzira na boju).U ovoj igri se ne gleda jačina krata,već ide ista vrednost preko iste.Jedino se uvek može odigrati bilo koja karta Džoker boje.
50 bodova-4 Sedmice (Veliki Prevrat).Ovde je Donji Dom isred Gornjeg,odnosno, najjača je Desetka,pa sledi 9,8,7,A,K,Q i J.Pri tome,Desetke se još i boduju sa po 10 bodova,pa je osnovna vrednost igre 93 boda.
Ako se bilo koje od ovih Zvanja proglasi pod Egaliteom (pre toga je neko pokazao Žandara-herc,pa se igra bez aduta),njegova vrednost se povećava za 20 bodova,pa tako ona postaju 55,60,65,ili 70 bodova.
75 bodova-7 u boji.Svako pokazuje svaoja Zvanja,karte se mešaju i dele ponovo i to čini isti igrač.Nova Zvanja se ne pokazuju,niti može uslediti promena boje u prvom krugu već je Džoker boaj uvek Herc.Karta kooja je falila kao osma je sada najjača u svakoj boji i od nje apočinje hijerarhija.Npr,ako je falio Žandar,sada je jačina karata J,10,9,8,7,A,K i kao najslabija Q.Takođe,ta boja je u ponovljenom deljenju Specijalna Boja.U toku svakog štiha,može se zgaziti sa njom,pa se do kraja tiha igra samo ona.
8 u Boji je Zvanje,koje se pokazuje i odmah dobija cela partija.Međutim,igrač može birati,da li želi pobedu u tekućoj partiji,ili da mu se registruje dobitak jedne nove partije,a postojeće produžava.U slučaju da se produži,ovo zvanje mu se računa 45 bodova.
U slučaju da igrač najavi Veliko Zvanje,a zatim njegova strana bude oštigljena,odnosno,ostane bez i jednog nošenja,ne iše im se -30,već vrednost tog uvećanog Zvanja, -45,-50 itd.
KRNJA VELIKA ZVANJA : Zvanja od preko 30 bodova se mogu pokazati i ako u njima fali jedna,dve,ili čak tri karte.Ona se pokazuju tako,što umesto karte koja fali,postavlja se bilo koja druga iz list,okrenuta na dole,zatvoreno.Ovo se može objaviti samo u prvom krugu igre, a objavljivaču nije dovoljno da odnese samo jedan štih kao u predhodnim slučajevima,već sada mora:
-biti jači od protivnika na kraju deljenja,ako fali 1 karta,
-biti duplo jači od protivnika,za 2 karte koje nedostaju,
-oštigljiti protivnike,odnosno,njegova strana mora odneti sva nošenja,ako se zvanje okaže bez čak 3 karte.
Posle pokazanog Krnjeg Zvanja,promene boje više nema,već je važeća Džoker-boja aktuelna u tom trenutku.Jače Zvanje koje bi menjalo način igre se u daljem toku deljenja može pokazati,ali samo ako je čisto.Ostala koja ne utiču na igru već smao donose bodove se i dalje mogu slobodno prijavljivati.
BODOVNJE : Na kraju deljenja se upisuje:
-40 bodova za vrednost karata,
-8 bodova za štihove,
-5 bodova za zadnji štih,
-bodovi za promenu boje,ili eventualni Egalite (bez Džoker boje)
-bodovi za eventualno otvaranje karata,
-bodovi za zvanja


Padovi,odnosno negativan rezultat se može dogoditi ako:
-dođe do Štigljenja,
-promeni boja,a ne osvoji više bodova od protivnika,
-objavi Zvanje bez jedne,dve,ili tri karte,a ne uzme više,duplo više,odnosno protivnici ne oštiglje.
Kada neka ekipa bude ispod -200 bodova,vrši se korekcija.Naime,i jednima i drugima se dodaje onoliko bodova,kako bi pomenuta strana bila na tačno -200 bodova.
Partija traje do 501 bod,a meč se igra na 5 dobijenih partija.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 15:48

SubRosa

Nove originalne igre sa kartama 000000000wap
SubRosa na latinskom jeziku znači „Ispod Ruže“,a to je naziv za neku veliku tajnu koja se izriče samo najboljem prijatelju.Ovde se naravno misli na slanje poruke partneru i to isključivo odigravanjem karata,pošto je bilo kakav usmeni dogovor strogo zabranjen.Karta iz srpskog kompleta koja je simboliše je 4R,ili 4 Velika Ruža,kao najjača Džoker-karta,a njoj iz standardnog špila odgovara Kec-herc.Ako vam se igra svidi i počenete je intenzivnije igrati,bilo bi zaista poželjno nabaviti i originalni komplet,jer je sam osećaj potpuno drugačiji.
SubRosa je nastavak Ružičke.Znači,potpuno identična igra Ružički,sa sledećom dopunom:
ZVANJA : Dodatak koji Ružičku prevodi u SubRosu je vezan za objavljivanje Zvanja. Tokom igre u jednom deljenju,svaki igrač ima pravo na samo jedno Zvanje.Međutim,u slučaju da se ono sastoji od više karata,onda mu se priznaju i „Unutrašnja Zvanja“,manja,koja su u sastavu tog velikog.Njih u ovoj igri ima tri vrste,ali sve jedno,svako ima pravo na samo jedno, bilo koje:
-Mala Zvanja,do 30 bodova,
-Velika Zvanja,preko 30 bodova,
-Krnja Velika Zvanja.
Za Mala i Velika zvanja postoji zajednički naziv „Čista Zvanja“.
ZVANJA DO 30 BODOVA : Ova Zvanja se mogu objavljivati tokom cele igre,ali je uslov da igrač to učini pri odigravanju prve karte u tom štihu.Da vas podsetim,da štih ovde može trajati i nekoliko krugova,a Zvanje se može objaviti samo u prvom.Posle toga,igrač mora da sačeka da se štih završi,pa ga eventualno objaviti u sledećem i to,opet u prvom krugu.
1.Nizovi-najmanje 3 karte u nizu i istoj boji.Nizovi mogu biti i prelazni,znači K-A-7.
-niz od 3 karte......................................6 bodova
-niz od 4 karte.....................................10 bodova
-niz od 5 karata...................................15 bodova
-6 karata u boji a ne mora u nizu........20 bodova
Na ove bodove se dodaju i vrenosti Velikih karata koje su u njegovom sastavu i to je stvarna vrednost Zvanja.
2.Pokeri-4 karte iste vrednosti.
-20 bo-poker Donjeg Doma...........20 bodova (izuzev Sedmica)
-poker Gornjeg Doma....................30 bodova (izuzev Kečeva)
3.8 Velikih-svih 8 karata su slike i Kečevi,bez ikakvog posebnog rasporeda rangova i boja.Vrednost ovoga zvanja je 25 bodova,plus Unutrašnjih Zvanja koja se nalaze u okviru tih 8 karata.Znači,mogu biti čak i 2 Niza u boji,ili Poker neke Slike.
Svako Zvanje se mora potvrditi odnetim štihom.Ako dođe do Štigljenja,i vrednost Zvanja propada.
ZVANJA PREKO 30 BODOVA : Karakteristika ovih Zvanja je,da menjaju način igre.Pri tome,ako se objave više njih preko 30 bodova,sva važe u slučaju da se od najavljivača overe,ali se poštuju pravila igre najjačeg Zvanja.Takođe se ne moraju najavljivati odmah,već u bilo kom štihu,naravno u njegovom prvom krugu.Ipak,ona koja sadrže 8 karata,moraju se objaviti odmah.U protivnom se neka karta odigra i zvanje se ne može pokazati.Krećemo po jačini,od najslabijeg:
35 bodova-8 Malih Karata (brojčane karte).Način igre se potpuno menja.Jačina karata više ne važi,a poštuje se samo ista boja,odnosno Džoker-boja se može odigrati umesto nje.Gazi se samo sa kartom u istoj boji bez obzira na njenu vrednost.Naravno,ako se kasnije objavi neko jače zvanje,menja se i igra i to od tog trenutka objavljivanja.
40 bodova-4 Keca (Mali Prevrat).Sve sedmice u svojim bojama dolaze iznad Kečeva po jačini,a boduju se sa po 5 bodova.Tako vrednost igre sada više nije osnovna 53 boda,već 73 boda.
45 bodova-Šareni Niz (8 karata bez obzira na boju).U ovoj igri se ne gleda jačina krata,već ide ista vrednost preko iste.Jedino se uvek može odigrati bilo koja karta Džoker boje.
50 bodova-4 Sedmice (Veliki Prevrat).Ovde je Donji Dom isred Gornjeg,odnosno, najjača je Desetka,pa sledi 9,8,7,A,K,Q i J.Pri tome,Desetke se još i boduju sa po 10 bodova,pa je osnovna vrednost igre 93 boda.
Ako se bilo koje od ovih Zvanja proglasi pod Egaliteom (pre toga je neko pokazao Žandara-herc,pa se igra bez aduta),njegova vrednost se povećava za 20 bodova,pa tako ona postaju 55,60,65,ili 70 bodova.
75 bodova-7 u boji.Svako pokazuje svaoja Zvanja,karte se mešaju i dele ponovo i to čini isti igrač.Nova Zvanja se ne pokazuju,niti može uslediti promena boje u prvom krugu već je Džoker boaj uvek Herc.Karta kooja je falila kao osma je sada najjača u svakoj boji i od nje apočinje hijerarhija.Npr,ako je falio Žandar,sada je jačina karata J,10,9,8,7,A,K i kao najslabija Q.Takođe,ta boja je u ponovljenom deljenju Specijalna Boja.U toku svakog štiha,može se zgaziti sa njom,pa se do kraja tiha igra samo ona.
8 u Boji je Zvanje,koje se pokazuje i odmah dobija cela partija.Međutim,igrač može birati,da li želi pobedu u tekućoj partiji,ili da mu se registruje dobitak jedne nove partije,a postojeće produžava.U slučaju da se produži,ovo zvanje mu se računa 45 bodova.
U slučaju da igrač najavi Veliko Zvanje,a zatim njegova strana bude oštigljena,odnosno,ostane bez i jednog nošenja,ne iše im se -30,već vrednost tog uvećanog Zvanja, -45,-50 itd.
KRNJA VELIKA ZVANJA : Zvanja od preko 30 bodova se mogu pokazati i ako u njima fali jedna,dve,ili čak tri karte.Ona se pokazuju tako,što umesto karte koja fali,postavlja se bilo koja druga iz list,okrenuta na dole,zatvoreno.Ovo se može objaviti samo u prvom krugu igre, a objavljivaču nije dovoljno da odnese samo jedan štih kao u predhodnim slučajevima,već sada mora:
-biti jači od protivnika na kraju deljenja,ako fali 1 karta,
-biti duplo jači od protivnika,za 2 karte koje nedostaju,
-oštigljiti protivnike,odnosno,njegova strana mora odneti sva nošenja,ako se zvanje okaže bez čak 3 karte.
Posle pokazanog Krnjeg Zvanja,promene boje više nema,već je važeća Džoker-boja aktuelna u tom trenutku.Jače Zvanje koje bi menjalo način igre se u daljem toku deljenja može pokazati,ali samo ako je čisto.Ostala koja ne utiču na igru već smao donose bodove se i dalje mogu slobodno prijavljivati.
BODOVNJE : Na kraju deljenja se upisuje:
-40 bodova za vrednost karata,
-8 bodova za štihove,
-5 bodova za zadnji štih,
-bodovi za promenu boje,ili eventualni Egalite (bez Džoker boje)
-bodovi za eventualno otvaranje karata,
-bodovi za zvanja


Padovi,odnosno negativan rezultat se može dogoditi ako:
-dođe do Štigljenja,
-promeni boja,a ne osvoji više bodova od protivnika,
-objavi Zvanje bez jedne,dve,ili tri karte,a ne uzme više,duplo više,odnosno protivnici ne oštiglje.
Kada neka ekipa bude ispod -200 bodova,vrši se korekcija.Naime,i jednima i drugima se dodaje onoliko bodova,kako bi pomenuta strana bila na tačno -200 bodova.
Partija traje do 501 bod,a meč se igra na 5 dobijenih partija.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 15:48

DVOGLAVI LAV
Nove originalne igre sa kartama 32760977
Dvoglavi Lav je klasičan oblik adutske igre na štihove,a glavna karakteristika joj je, što igrač koji pobedi u licitaciji i preuzme igru,adutsku boju,ali i hijerarhiju karata objavljuje pokazivanjem KLJUČ-Karte.Bez adekvatne karte koju može pokazati,ne sme se ni upuštati u licitaciju.
BROJ IGRAČA : Igra je predviđena za 4 igrača,gde su po dvoje partneri i sede,jedan naspram drugog.Postoji i varijanta za 3 i 2 igrača,gde svako igra za sebe.
KARTE : Špil od 32 karte,poređane po jačini i sa bodonosnim vrednostima prikazanim na slici.U originalnom kompletu,Mala Četvorka i Jedinica vrede po 10,odnosno 5 bodova,koliko je i nacrtano znakova na drugoj strani karte.
Nove originalne igre sa kartama 81858347
Redosled karata po jačini je standardan,ali je KLJUČ-KARTA ta,koja suprotnu od sebe promoviše u najjaču.Tako,ako se recimo pokaže Mala Dvojka,Velika Dvojka je najjača po rangu,pa dalje sledi po redosledu.Upravo zbog ovoga,bilo bi poželjno nabaviti originalan komplet.Ipak,u standardnom kompletu,ko,patibilne su:
7-J 8-Q 9-K 10-A
Ukupan broj bodova u kartama je 100.
Tako,ako se kao Ključ-karta pokaže Žandar,najjača postaje Sedmica i obrnuto.Rang po jačini počev od najjače bi bio: 7-A-K-Q-J-10-9-8.U slučaju da se pokaže Sedmica,jačina karata je: J-10-9-8-7-A-K-Q.
Bodonosne vrednosti uvek ostaju iste.
Boja ključ karte je adut za to deljenje.
DELJENJE : Delitelj deli u dva navrata po 3 karte,a zatim još po 2,koje privremeno ostaju ležati zatvorene na stolu ispred igrača.Svako najpre uzima po 6 karata u ruke i sledi licitacija.
LICITACIJA : Prvi se izjašnjava desni igrač od delitelja,a dalje redom u krug.Svako iznosi broj bodove,koliko misli da može ostvariti sa svojim partnerom.Pri tome,igrač mora misliti i o Ključ-karti koju će morati da pokaže ako osvoji licitaciju.
Svako iznosi samo veće ponude od predhodne,ili pauzira.Igrač koji kaže „Dalje“,može se ponovo uključiti u tok licitacije,ako dođe red na njega.
Licitira se sa slobodnim skokom.Znači,svako iznosi veći proizvoljan broj bodova.
Pobednik je igrač,posle koga usledi tri puta za redom „Dalje“.
Ako u prvom krugu sva četvorica pauziraju,uzimaju i preostale dve karte sa stola,pa ponovo sledi izjašnjavanje.
Pobednik u licitaciji zatim iznosi svoju konačnu obavezu i to se odmah upisuje u kolonu njegove ekipe.Posle odigranog deljenja,u slučaju prolaza,ili pada se dopisuje plus,ili minus.
Posle upisa obaveze,isti igrač zatim pokazuje Ključ-kartu,koja određuje adutsku boju i najjaču kartu u hijerarhiji (odogvarajuću njoj što je predhodno opisano).
Protivnici se sada obavezno izjašnjavaju o Kontri.
Ako je data Kontra,ekipa izvođača mora reći da li ima Rekontru.
TOK IGRE : Prvi uvek polazi igrač,koji ima Malo-2(dvoglavog lava) u Šišašrki,što odgovara 8-tref.Tu kartu on samo na trenutak pokaže,a zatim igra bilo šta.Dalje je prvi,osvajač predhodnog štiha.
Na boju prve odigrane karte se mora odgovoriti,a u njenom nedostatku,obavezno je sečenje adutom.Nadjačavanje nije obavezno.
U slučaju nedostatka otvorene boji i aduta,odbacuje se nešto treće,ali se to ovde naziva PLAĆANJE.Naime,igrač je obavezan odbaciti bodovno najvredniju kartu iz svog lista i pri tome glasno izgovara njenu bodonosnu vrednost.
BODOVANJE : Tabela se sastoji od tri vertikalne kolone.Leva i desna pripadaju sukobljenim stranama,a srednja je Neutralno Polje.
Po završetku licitacije,pobednik daje zaključnu svoju ponudu i njenu vrednost upisuje u svoju kolonu.Ako je došlo do Kontre,ta vrednost se upisuje još jednom ispod predhodnog upisa. U slučaju Rekontre,ista vrednost se upisuje i treći put.Znači,možete primetiti,da je jedna od karakteristika ove igre,što se Rekontra računa trostruko,umesto četvorostruko.
Ako je licitacija izvedena sa prvih 6 karata,u Neutralnu Zonu se upisuje 25 bodova, pri Kontri 50 bodova,a u slučaju Rekontre,75 bodova.
Kada se završi igra u deljenju,broje se ostvareni bodovi.Ako je strana objavljivača prošla,odnosno uzela najmanje onoliko koliko se obavezala,ispred upisane obaveze se dodaje znak plus,a u slučaju pada,minus.Protivnicima se piše uvek samo ono,što su ostvarili.U slučaju Kontre,ili Rekontre,samo ako izvođači padnu,protivnički broj ostvarenih bodova se množi sa 2, odnosno sa 3.Ako je bio prolaz,upisuje im se uobičajeno,kao da Kontre nije ni bilo.
Zatim se bodovi iz Neutralne Zone upisuju Izvođačima ako su prošli,odnosno protivnicima,u slučaju pada Izvođača.
Pri pojavi negativnog rezultata,odmah se izvrši korekcija,odnosno,negativna vrednost se dodaje jendoj i drugoj strani,tako da slabija ekipa doalzi na nulu.
ZONSKI BODOVI : A ko je veličina obaveze i zbir ostvarenih protivničkih bodova preko 90,kaže se da su Izvođači ušli u Zonu.Za svaki bod preko 90-og,pišu se po 10 poena.Pri tome,na ove bodove ne utiču Kontra i Rekontra,već oni ostaju nepromenjeni.
Protivnici dobijaju dodatne bonus-bodove,jedino ako uzmu više od 50,pa im se za svaki preko 50-og,pišu još po 10 dodatnih bodova.
REPOM DVOGLAVOG LAVA : Ako i u drugom krugu licitacije sa po 8 karata u rukama svi kažu „Dalje“,igra se igra „Repom Dvoglavog Lava“.Aduta nema,a hijerarhija je standardna.Znači,najjači je Kec,pa dalje sledi K,Q,J,10 itd.
Obavezno je poštovanje boje prve odigrane karte,a u slučaju nedostatka,Plaćanje je obavezno.
Bodove dobija samo strana koja ih skupi preko 50 i to za svaki prekobrojni,po 10 bodova.
KRAJ IGRE : Partija traje do 1000 bodova.Kada neko pređe taj broj,dobio je partiju,a višak bodova mu se odmah prenosi u sledeću partiju.Igra se na 5 dobijenih partija.
Drugi uslov završetka je izvedeno Štigljenje(Štih-Mač) 10 puta.Znači,svaki put kada se protivnici ostave bez i jednog nošenja,upisuje se po jedna crtica.Ako se stigne do 10 crtica, dobijena je partija.
Na kraju završenog meča (bilo kako da se završio),pobednicima se dodaje još jednom 1000 bodova,sabiraju rezultati iz svih partija i pravi međusobna razlika.
[Vrh] Go down
NUSKMP
Početnik
Početnik
NUSKMP


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 49
Godine : 61
Lokacija : Moskva
Datum registracije : 04.07.2009

Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime01.09.09 15:49

FORTUNA
Nove originalne igre sa kartama 000krh
Fortuna je igra,predviđena za 3 igrača.
DELJENJE : Delitelj deli u dva navrata,po 3 karte,zatim 2 odbacuje na talon zatvoreno,a zatim još po 4 daje svakome.Igrači uzimaju svoj list od 10 karata i igra može da počne.
PREUZIMANJE IGRE : Cilj igre je,odneti sve štihove,ili ne nositi ništa.Igrači se redom u krug izjašnjavaju,dok neko ne preuzme igru,a da li ide na sve,ili na ništa,videće se posle prvog odigranog štiha.On pokazuje jednu kartu,koja postaje Džokerski-Adut.Naime,sve karte tog ranga su Džokeri,a njena boja je Adut.
Rang karata je standardan.Džoker se može igrati u bilo kom trenutku,a on je jači od aduta.Sva četiri Džokera su praktično boja za sebe.
Isti igrač zatim menja dve karte sa talona,a zatim pošto dve nepotrebne odbaci,kreće prvi.U sledećem deljenju,on meša i deli.
Ako su sva trojica igrača u prvom krugu izjašnjavanja rekli „Dalje“,odbacuju po 2 karte iz ruku,pa sledi novi krug sa po 8 karata u rukama.
Ako ni sa 8 karata niko ne želi da rizikuje,odbacuju svi još po 2 karte,pa se izjašnjavaju o preuzimanju igre sa po 6 karata.
U slučaju da igrač preuzme igru sa 8,ili 6 karata,nema pravo na zamenu Talona.
Ako je i u trećem krugu bilo tri puta „Dalje“,sledi novo deljenje.
TOK IGRE : Boja prve odigrane karte se mora poštovati.U njenom nedostatku, obavezno je sečenje adutom.Ako nema ni aduta,igrač igra bilo šta.Džoker se može odigrati uvek.
Ako je krug krenuo sa kartom adutske boje,svi su obavezni igrait adute,ali jedino Džokerski-adut se ne mora odigrati.On se u tom slučaju tretira kao Džoker.
Ako neko krene iz Džokera,svi moraju igarti Džokere.Ako se u štihu pojave dva ili tri džokera,nosi onaj,koji je priv odigran.
Štih traje jedan,ili dva kruga igre.
Ako prva odigrana karta nije nadjačana,štih je po završetku kruga završen.
Ako je prv akarta nadjačana,igrač koji ju je igrao,sada može krenuti u drugi krug, probajući da nadjača prethodnu protivničku.Pri tome:
-ako je njeogv tekući rezultat do 10 bodova,on može produžiti igru u drugom krugu sa bilo kojom kartom jačom od predhodne.
-ako je tekući rezultat 11,do 20 bodova,drugi krug se može produžiti samo sa adutom,ili džokerom.
-ako je tekući rezultat provg igrača 21,do 30 bodova,u drugom krugu može potrežiti spas samo ako ima džokera koga sada odigrava.
-ako igrač ima tekući rezultat tačno 30 bodova,mora igrati bez drugog kruga.
Identična pravila važe i ako se igra na nulu,odnosno,da se ne uzme ni jedan štih.A uvek se gleda,ko je prvi na potezu u krugu.
BODOVANJE : Bodove samo dobija solo-igrač.Za Prolaz
-sa 6 karata,1 bod
-sa 8 karata,2 boda
-sa 10 karata sa izmenom Talona,4 boda
-sa 10 karata bez izmene Talona,5 bodova
U slučaju Pada,igrač dobija -3 boda.
Ako se kao Džokerski-adut pokaže FORTUNA (K-tref,odnosno Veliko 3Š),bodovi se udvostručavaju.Tačnije,biče 2,4,8,10,ili pak u slučaju pada,-6.
Igrač može objaviti Fortunu na znanje,što znači da traži pomenutu kartu od protivnika, za uzvrat mu daje zatvoreno bilo koju,a zatim Fortunu obavezno proglašava.Posle toga odlučuje, da li će igrati bez izmene Talona (9 bodova),ili sa izmenom (7 bodova).Pad je u svakom slučaju -6 bodova.
UPISIVANJE BODOVA : Bodovi se upisuju svakoj strani u njihovu vertikalnu kolonu.Ipak,da bi se stiglo 31,koliko traje partija,moraju se osvajati tri usputne dekade,10,20 i 30 bodova.Naime,svaka strana mora doći najpre do 10,pa zatim tera dalje.Sledeće je 20 i na kraju 30.
Do 10 se bodovi upisuju normalno.Kada npr, strana ima 8 bodova,a zaradi još 4,ne piše se 12,već 10+2.Ova 2 boda su rezerva,pa se u slučaju negativng ishoda sledećih deljenja,bodovi prvo oduzimaju iz nje.
Nove originalne igre sa kartama 0000jah
Znači,sa slike je sve jasno.Strana A je stigla do I dekade sa 11 bodova,a to se upisalo kao 10+1,pa zaitm do druge sa 25 bodova(20+5),a na kraju do III sa 37 bodova(30+7)Prvu lsedeću partiju koju dobije,izlazi,ali dobitak mora ostvariti bez igranja II-og kruga.Ako prilikom sldećg pokušaja padne,strani A bi se pisalo 30+4,odnosno 30+1,u zavisnosti kakav je bio pad.na i dalje zahvaljujući rezervi ima šanse da u sledećm deljenju ostvari konačnu pobedu.U našem primeru nisu dati padovi tokom igre,pretpostavimo da ih nije ni bilo,a uvek se najpre oduzimaju bodovi iz rezerve,pa tek onda iz osnovice.
Meč se igra najčešće na 3 dobijene partije.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nove originalne igre sa kartama Empty
PostajNaslov: Re: Nove originalne igre sa kartama   Nove originalne igre sa kartama I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nove originalne igre sa kartama
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kartaške igre...
» RUŽIČKA , nova i originalna igra sa kartama koja će vas ostaviti bez daha
» Ben 10 igre
» Igre Za Razmisljanje
» Igre na sreću

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Hobi, zabava, uradi sam-
Forum(o)Bir: