Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Karakter - jesu li moguće promjene?

Go down 
+3
Kikica
Goran
neno123
7 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
neno123
Početnik
Početnik
neno123


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 10
Godine : 48
Datum registracije : 05.04.2009

Karakter - jesu li moguće promjene? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Karakter - jesu li moguće promjene?   Karakter - jesu li moguće promjene? - Page 2 I_icon_minitime07.04.09 9:39

First topic message reminder :

Šta se zapravo podrazumijeva pod pojmom "karaktera"? Kad kažemo karakter, na šta točno mislimo? Po meni je to jedan način razmišljanja, ponašanja, reagiranja u određenim situacijama, nekakav skup mentalnih osobina.

Šta utječe na izgradnju karaktera? Vjerovatno najviše obitelj i odgoj, od roditelja kupimo neke reakciju, od njih nasljeđujemo i neke genetske predispozicije za određene odlike karaktera (npr. agresivniji temperament, ili pak pasivniji...), zatim na formiranje karaktera valjda utječu i prijatelji, škola, specifične situacije koje u životu prođemo...Nadopunite po želji.

Ono šta me zanima, je li moguće mijenjati karakter, odnosno određene crte karaktera, nakon šta već napunimo određene godine, npr. 30 godina, i može se reći da smo već formirana osoba?
Dakle ako ja u svom karakteru vidim neke crte koje mi se ne sviđaju, mislite li da se to može promijeniti? Može li se na neki način usavršiti sebe kao osobu? I kako to izvesti?

Znam da će većina reći da može, da je samo potrebno vrijeme, ali ja sam nekako skeptičan, ma koliko bio svjestan određenih vlastitih nedostataka, i ma koliko želio promijeniti iste, ipak primjećujem da to baš ne ide. Da se razumijemo, nisu to neke drastične stvari, npr. u nekim stvarima bih želio biti manje pasivan, u nekima manje živčano reagirati, zatim manje se opterećivati nekim problemima, općenito biti pozitivnija i zadovoljnija osoba. Je li to moguće i je li možemo sebe oblikovati? Ili nas pak oblikuje život, a mi smo pasivan predmet u tom procesu?
[Vrh] Go down

Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Karakter - jesu li moguće promjene? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Karakter - jesu li moguće promjene?   Karakter - jesu li moguće promjene? - Page 2 I_icon_minitime09.03.11 12:48

Čovjekov karakter mjeri se po onome što bi učinio ako za to nitko nikad ne bi doznao

Thomas Macaullay, engleski povjesničar i književnik iz 19. stoljeća, rekao je: „Čovjekov karakter mjeri se po tome što bi učinio ako za to nitko nikad ne bi doznao.“ Možete li zamisliti tu mogućnost? Kada bi nešto što smo učinili ostalo zauvijek poznato samo nama, bismo li bili pošteni prema sebi i drugima, bismo li varali, krali,… ili činili nešto još gore?

Da nađete aktovku punu novca, biste li je vratili vlasniku? Naša bi nam savjest trebala biti najbolji prijatelj i vodič kroz život. „Gurka“ nas kada učinimo nešto neprimjereno, upozorava na opasnost da skrenemo sa pravog puta. Osoba koja zanemaruje svoju savjest kao da se odriče tog najboljeg prijatelja i životnog vodiča.
Ako je naslovna tvrdnja istinita, a vjerujem da jest, onda o nečijim postupcima može suditi čovjek sam i Bog. Ako se osoba svakog dana može pogledati u ogledalo, a zna da živi najpoštenije što može, vidjet će ondje odraz toga. Bit karaktera svake osobe ispisana je na licu, može se iščitati iz očiju.

Ljudski karakter gradi se od djetinjstva. Dio toga je i učenje kako da slušamo svoju savjest i slijedimo je. Brojne su prilike da učinimo nešto loše, a da za to nitko ne dozna. Osim nas koji bi sa tim saznanjem morali živjeti. Svaki dan kada načnemo svoj karakter, štetimo sebi. Pate naš ponos i samopoštovanje.

Sami najbolje procjenjujemo svoj stvarni karakter. Sami ga možemo i popraviti. Sami možemo odlučiti biti pošteni prema sebi i drugima. I u tajnosti i u nazočnosti drugih. Sami možemo odlučiti da je naš karakter nama važan. Sve ovisi o nama.

Katkada smo prisiljeni da prekršimo etičke i moralne kodekse na kojima se temelji naš život. Naoka bezizglednost može nas dovesti u iskušenje da oskvrnemo svoj karakter zbog kratkoročnog dobitka ili jednostavnijeg rješenja. Učinimo li takvo što, na putu smo daljnjim lažima, nemiru i propadanju samopoštovanja.

Sami živimo sa svojim motivima i osobnim postupcima, sami postavljamo mjerila osobnog integriteta. Iskušenja na koja nailazimo, bilo zbog okolnosti, partnera, prijatelja, poslodavca,… , pojavljivat će se neočekivano i možda se činiti logičnim izborom. Ali, uvijek se pitajte hoćete li biti zadovoljni sobom pođete li prečacem i ne učinite li dodatan napor da postupite ispravno. Možda nijedna osoba neće znati, ali znat će naša savjest.

Ostanemo li vjerni načelima koje si sami postavimo i za koja mislimo da su ispravna, naš osobni integritet postaje privlačno odredište za uspjeh u svemu što čini život.

M. Hranj

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Karakter - jesu li moguće promjene? - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
 
Karakter - jesu li moguće promjene?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Želite promjene, al ne znate kakve
» Uticaj sata rodzenja na karakter
» Promjene na tijelu u trudnoći za koje morate znati
» Velike promjene u Njemačkoj: Građani će morati dokazati da su cijepljeni
» Mercedes C-klasa: Dizajnerske promjene za pomak u višu klasu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: