Projekt Human Connectome je projekt usmjeren na razumijevanje povezanosti zdravog ljudskog mozga radi uspostavljanja referentne baze koja može pomoći identificirati anomalije povezanosti u poremećajima mozga.
Premotorni korteks: karakteristike i funkcije
Okcipitalni režanj: struktura i funkcije
Neokortex: struktura i funkcije
Projekt Human Connectome (HCP) pokrenut je u srpnju 2009. kao glavni izazov za Nacionalni institut za zdravlje (NIH), s 21,3 milijuna junaka za pet godina. Glavni ciljevi ovog projekta su:
Učinite dostupnom kompilaciju neuronskih podataka.
Ponudite sučelje za grafičku navigaciju kroz ove podatke.
Dosegnite zaključke nikada ranije formulirane o živom ljudskom mozgu.
Prema Hagmannu: "da bi razumio funkcioniranje mreže, treba znati njezine elemente i međusobne veze (...). Projekt Human Connectome značajno će povećati naše razumijevanje funkcionalnih nastalih procesa polazeći od moždanih struktura i ponudit će nove ideje o mehanizmima koje koristi mozak ako su moždane strukture oštećene ”.
Prije nego što krenemo dalje: što je ljudski povez? To je karta povezanosti neurona u mozgu. Stoga ovim projektom želimo stvoriti mapiranje mreže povezivanja, na anatomskoj i funkcionalnoj razini, mozga . Drugim riječima, želimo detaljno znati sve moždane krugove i njihove sinapse. Ali ne samo to, također želimo proizvesti skup podataka koji će olakšati istraživanje različitih moždanih disfunkcija.
"Nitko od vaših neurona ne zna tko ste ... Niti ga zanima."
-Eduardo Punset-
Bračne veze
Koji je cilj projekta Human Connectome?
Danas, istraživački program Nacionalnih instituta za neuroznanost pokreće projekt vrijedan 30 milijuna dolara koji će upotrijebiti vrhunske tehnologije neuroviziranja za mapiranje zdravih krugova ljudskog mozga odraslih osoba .
Sustavnim prikupljanjem podataka o mozga stotine ljudi, Projekt Human Connectome ponudit će različite informacije o tome kako moždane veze podliježu moždanoj funkciji i otvorit će nove linije istraživanja za ljudsku neuroznanost .
"U ljudskom umu je broj mogućih veza između neurona daleko veći od broja atoma u svemiru."
-Alan Moore-
Najnoviji podaci i istraživanja
Za sada znamo samo jedan konekom : nematoda (cilindrični crv). Njegov skromni živčani sustav sastoji se od 300 neurona. U desetljećima 1970. i 1980. skupina je istraživača pronašla kartu svojih 7000 interneuronskih veza, odnosno njezinih poveznica.
Novo istraživanje članova osoblja Human Connectome projekta sugerira da se moždani krugovi više organiziraju poput mreže ulica Manhattana nego kaotičnog zapleta slučajnih londonskih ulica. Drugim riječima, baš kao što karta Manhattana tvori savršenu rešetku, mreža naših neurona je također poredana i usklađena , a ne zapletena kao što se prethodno mislilo.
Nekoliko nedavnih otkrića koja se temelje na podacima o neuroviziranju u projektu Human Connectome i psihološkim podacima pokazuju da pojedinačne razlike u povezanosti mozga mogu pouzdano predvidjeti ponašanje osobe .
Stoga se smatra da će ubuduće ovi skeneri mozga pomoći liječnicima da mnogo više personaliziraju dijagnozu i liječenje mentalnih poremećaja , što autori ovih nalaza potvrđuju.
"Neuroni su stanice osjetljivih i elegantnih oblika, tajanstveni leptiri duše, čija lepršavih krila, tko zna kad bi jednoga dana osvijetlio tajnu mentalnog života."
- Santiago Ramón y Cajal-
sinapse
Zaključci i zanimljivosti o projektu Human Connectome
Mozak je i dalje složen organ koji je u središtu pozornosti mnogih znanstvenika, za neke je to još uvijek crna kutija o kojoj znamo vrlo malo.
Iz tog razloga, Projekt Human Connectome izvrsna je inicijativa, jer želi razjasniti, uz najbolje dostupne tehnološke alate, funkcioniranje mozga i njegovih neuronskih veza . Zahvaljujući tome moći ćemo pobijediti mnoge mentalne poremećaje.
Danas znanstvenici znaju da su mnogi mentalni poremećaji, poput shizofrenije, vezne bolesti; ili bolesti kod kojih ožičenje mozga predstavlja anomaliju. Zbog toga želimo stvoriti kartu ljudskog mozga, kako bismo ubuduće pomogli u liječenju bolesti poput epilepsije. Znajući njegovu rešetku moći ćemo djelovati.
Konačno, ako želite saznati više, na ovoj poveznici možete vidjeti zanimljivog interaktivnog gledatelja koji interpretira podatke matrice povezanosti konferencijske publikacije Anatomska strukturna analiza ljudskog mozga koristeći djelomične korelacije volumena sive tvari Ananda A. Joshi, Shantanu H. Joshi, Ivo D. Dinov, David W. Shattuck, Richard M. Leahy, Arthur W. Toga
izvor