U somatosenzornom korteksu postoji somatopski prikaz proporcionalan osjetljivosti različitih dijelova tijela. U ovom prikazu nemaju sva područja iste veličine ili broja priključaka.
Premotorni korteks: karakteristike i funkcije
Okcipitalni režanj: struktura i funkcije
Neokortex: struktura i funkcije
Komunikacija je bitna funkcija živčanog sustava. To se događa i s okolinom i u tijelu. U odnosu na svoje funkcije, živčani sustav je također podijeljen na somatski živčani sustav (SNS) i autonomni živčani sustav (SNA).
Somatski živčani sustav je složen sustav. To je dio živčanog sustava koji je odgovoran za prijenos osjetilnih informacija do središnjeg živčanog sustava. To je: SNS je odgovorna za komunikaciju tijela s vanjskim okruženjem. Iako je SNP odgovoran za komunikaciju između organa kako bi se održala homeostaza.
Somatski živčani sustav
SNS djeluje putem skeletnih mišića, regulirajući dobrovoljne i refleksne akcije i bilježe, kroz svoje receptore, sve promjene koje se događaju. Motorna vlakna koja se nalaze u somatskom živčanom sustavu imaju neke karakteristike koje ih razlikuju od onih autonomnog živčanog sustava:
Prvo, usput je izostanak ganglija.
Neuronska tijela nalaze se unutar središnjeg živčanog sustava. Nadalje, oni trče bez prekida dok ne dođu do efektora (skeletni mišić).
Brzina provođenja je mnogo veća.
SNS može ili ne mora stimulirati efektor, ali ga ne inhibira.
Zastupanje parasimpatičkog živčanog sustava
Senzorni putevi somatskog živčanog sustava (SNS)
Da bi se mogao osjetiti osjet, informacije moraju dospjeti do moždane kore. Senzorni put je, dakle, put koji vodi informacijama kroz skup neurona koji povezuju periferni živčani sustav sa središnjim.
Da bi stigao na odredište, središnji živčani sustav, senzorni podražaj mora proći iz receptora u središnji živčani sustav putem veze s tri neurona. U somatosenzornom korteksu postoji zastupljenost proporcionalna osjetljivosti različitih dijelova tijela (1). U ovom prikazu nemaju sva područja iste veličine. Područja poput vrhova prstiju i usana zauzimaju glavno mjesto u ovom predstavljanju.
Postoje različite vrste senzornih putova . Ovisno o uključenoj osjetilnoj percepciji, imat ćemo:
Diskriminatorna ili epskritična osjetljivost: takt.
Protopatski : bol
Termo-analgetska osjetljivost: termička
Proprioceptiv : položaj tijela
Profil živčanog sustava
Moguće ih je imenovati i podrijetlom podražaja:
Exteroceptivna osjetljivost : informacije dolaze iz kože .
Interoceptivna osjetljivost : informacije dolaze iz unutarnjih organa.
Proprioceptivna osjetljivost : informacije dolaze iz mišićno-koštanog sustava.
Senzorni putevi i neuroni
Kako bi prenijeli osjećaj, živčani impulsi putuju kroz tri vrste neurona:
U neurone prvog reda : su oni koji prenose živčane impulse na periferiji tijela.
Neuroni drugog reda : nalaze se u leđnoj moždini i u mozgu. Oni prenose živčani impuls iz debla u talamus. Tu se formira sinapsa s neuronom trećeg reda.
Neuroni trećeg reda : nalaze se u osjetilnim jezgrama talamusa. Njihova je funkcija usmjeravanje živčanog impulsa prema nekim estetskim područjima (tj. Osjetljivim na somatske podražaje) u regiji iza utora Rolanda u parietalnom režnju.
Prije dolaska do korteksa, gdje se tumači senzacija, sve se osjetne informacije obrađuju u talamu (osim olfaktornih afekata). Zatim se integriraju u parietalni korteks, gdje se obično dodaje osjetljivost.
Motorni putevi
Kad nešto pokušavamo shvatiti, ovaj mentalni proces zahtijeva kontrakciju i opuštanje mišića i ruke i ruke.
Motorni putevi usmjeravaju živčane impulse iz središnjeg živčanog sustava do skeletnih mišića (somatski efektori). Neuroni koji su uključeni u ovaj proces su motoneuroni koji se nalaze u prednjem rogu leđne moždine.
Simpatički živčani sustav i motorički putevi
Sustav motoričkih putova podijeljen je u tri vaskularno-živčana snopa prema podrijetlu i namjeni svakog živca:
Snop genikata . Završava se u motoričkim jezgrama kranijalnih živaca. Drugim riječima, to je način na koji kontroliraju mišiće lica .
Parapiramidale. Potječe iz frontalne zamota ili područja 4. Podražaje šalje na retikularnu formaciju na bulbar razini.
Preko piramidalne . Povezuje korteks sa neuronima prednjeg roga leđne moždine. Stoga provjerite mišiće trupa, vrata i ekstremiteta.
S obzirom na gore navedeno, možemo zaključiti da je somatski živčani sustav složen sustav. Da bi se stvorilo kretanje, stvara se nekoliko veza u središnjem živčanom sustavu koje omogućuju krajnju akciju . Isto se događa kad netko dodirne ili trlja predmet: kako bi ga mozak primio uključeni su različiti neuroni i područja mozga.
izvor