Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Ortodontska terapija kod djece

Go down 
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Ortodontska terapija kod djece Empty
PostajNaslov: Ortodontska terapija kod djece   Ortodontska terapija kod djece I_icon_minitime15.03.15 18:18

Ortodontska terapija kod djece 12506_big

Mobilni i fiksni ortodontski aparatići

Kada odvesti dijete na prvi ortodontski pregled? Je li bolje imati mobilni ili fiksni aparatić za zube? Koliko traje prosječno nošenje aparatića? Kako održavati dentalnu higijenu tijekom nošenja? Koliko stoji mobilni, a koliko fiksni aparatić? Pokriva li troškove aparatića kod djece HZZO? Sve su to pitanja koja zaokupljaju roditelje nakon što ortodont preporuči njihovome djetetu terapiju ortodontskim napravama.

Prvi pregled

Prvi posjet ortodontu trebao bi biti u 7. godini djetetova života. To je razdoblje kad počnu ispadati mliječni zubi i zamjenjuju ih trajni. Pregledom će se utvrditi hoće li, kada i kakva terapija biti potrebna. To znači da dijete vjerojatno sa 7. godina neće odmah i dobiti aparatić ako mu je potreban, ali se ranom dijagnozom može predvidjeti da će s nošenjem početi u 8. ili 9. godini života. Ranom terapijom može se povoljno djelovati na odnose čeljusti, eliminirati nepoželjne navike, riješiti neke poteškoće u govoru, može se dobiti prostor za smještaj trajnih zuba, te izbjeći kasnije vađenje zuba. Najčešće se na prvom pregledu uzimaju i otisci za studijske modele, a treba sa sobom donijeti i ortopantomogram (RTG snimku svih zuba).

S koliko godina djeca dobivaju aparatić?

Najbolje doba za ortodontsko liječenje zubi kod djece je od 9 do 14 godina. Ortodont, nakon što je obavio dijagnostičke preglede i napravio plan ortodontske terapije, preporučuje tip aparata. Ako postoji neka ortodontska anomalija u razvoju čeljusti i zuba, ona se u toj dobi ortodoncijom može na vrijeme veoma uspješno korigirati. Tako se ujedno može spriječiti kasnija nepotrebna terapija fiksnim ortodontskim aparatom, vađenje i napravilnosti zuba. U svakom slučaju, pregledi se moraju obavljati periodično zbog rasta i razvoja djeteta, te stalnih promjena koje se odvijaju u toj dobi, posebno ako dijete nosi ortodontski aparat.

Koje su prednosti fiksnog u odnosu na mobilni aparatić?

Ortodonski aparati mogu biti fiksni i mobilni. Velika je razlika između njih. Mobilni aparatići su oni koji se vade iz usta, a rade se za svakog pacijenta individualno. Oni se mogu nositi samo dok pacijent ima mliječne zube. Onaj tren kad pacijent izgubi zadnji mliječni zub, zubi se mogu korigirati samo fiksnim aparatićem koji je prilijepljen za zube, a ukloniti ga može samo ortodont. Terapija mobilnim ortodontskim napravama uglavnom je prva faza terapije, koja počinje u ranijoj dobi i kojom se ispravlja položaj čeljusti, a nakon toga postavlja se fiksni aparat kojim se korigira položaj zuba i tako završava terapija. Mobilne aparatiće pacijent može skinuti sam.

Kada je vrijeme za fiksni aparatić?

Ako imate sve trajne zube, to znači da ćete nositi fiksni aparatić. Fiksni aparatić se, za razliku od mobilnog, nosi stalno, a može ga skinuti samo ortodont. Fiksni aparatići se sastoje od žica, bravica i gumica. Bravice mogu biti metalne, keramičke ili plastične. Fiksni aparati trajno ostaju na zubima sve do kraja ortodontske terapije. Njih postavlja ortodont izravno u ustima dok se mobilni aparatići izrađuju u zubnom laboratoriju.

Koliko traje prosječno nošenje aparatića?

Nošenje mobilnih aparatića traje prosječno od dvije do tri godine. Jedna prosječna fiksna terapija traje pak od devet do dvanaest mjeseci. Svaka terapija je individualna, od pacijenta do pacijenta, te kod nekoga traje malo duže, a kod nekoga malo kraće. Duljina terapije ovisi o raznim čimbenicima i traje otprilike dvije godine. Kontrole su svaka dva do tri mjeseca, a nakon završene terapije nose se takozvani retencioni aparati. Oni održavaju zube u popravljenom položaju, odnosno sprečavaju njihovo ponovno pomicanje.

Cijene aparatića za zube

Prosječni mobilni aparatić iznosi otprilike oko 4 tisuće kuna, dok je fiksni puno skuplji, te iznosi najčešće 14 tisuća kuna za obje čeljusti (oko 7200 kuna stoji fiksni aparatić za jednu čeljust). Prije nešto više od godinu dana smanjen je obujam onoga što se ubraja u obvezno osiguranje, kao što je aparatić za zube. Do tada je obvezno zdravstveno osiguranje pokrivalo sve, od onih aparatića koji su estetski do onih koji ispravljaju najteže deformacije. Sada obvezno osiguranje pokriva samo najteže deformacije. Može se dogoditi i da HZZO pokrije pola aparatića, a drugu polovicu plati roditelj.

Tko ima pravo na besplatni aparatić?

Prema pravilniku o dentalnoj zdravstvenoj zaštiti, pravo na besplatni ortodontski aparatić imaju djeca do 18. godina života s anomalijama poput nedostatka jednog ili više zuba ili prekobrojnih zuba, anomalijama zagriza, krivo izniklim zubima. Točno su propisane anomalije čije će ispravljanje plaćati HZZO, dok će troškove ispravljanja svih ostalih nepravilnosti zuba, koje se smatraju estetskima, plaćati roditelji. Tim se pravilnikom htjelo skratiti liste čekanja na aparatić na koji su djeca znala čekati godinama, no, napravljene su nove nepravde jer je svako četvrto dijete izgubilo pravo na aparatić. Također su zbog novog pravilnika djeca morala ponovno na pregled kod ortodonta da bi se utvrdilo imaju li pravo na aparatić preko HZZO. Djeca s manjim anomalijama koje se smatraju estetskim problemom više nisu na listi čekanja, što znači da im roditelji moraju kupiti aparatić ako to smatraju potrebnim.

Boli li postavljanje i nošenje aparatića?

Proces postavljanja aparatića ne boli. Kada se radi o fiksnom aparatiću, prvi tjedan nakon što je aparatura postavljena javlja se preosjetljivost zubi, pa je poželjno jesti mekanu hranu. Nakon postavljanja fiksnog aparata, zubi će biti osjetljivi i moguće je da osjećate nelagodu nekoliko dana.

Nakon toga perioda zubi više nisu osjetljivi. Fiksni aparat zahtijeva malo više truda jer elementi (bravice) koji su pričvršćeni na zub itekako otežavaju pravilno održavanje oralne higijene. Zube je potrebno oprati iza svakog obroka jer će se hrana zadržavati na bravicama i tubicama. Na tržištu postoji veliki proj proizvoda koji su namjenjeni baš onima koji nose fiksne aparatiće. Svakako treba redovito posjećivati stomatologa koji će, po potrebi, ukloniti zubni kamenac i ispolirati zube.

Upute za nošenje aparatića za zube

Mobilni aparatići moraju se nositi 14 do 16 sati da bi bili učinkoviti. Kada nisu u ustima, dijete aparatić treba držati u kutijici u kojoj će ga nositi na kontrole kod svog ortodonta. Dijete ne nosi aparatić dok je u školi, na sportskim aktivnostima ili u igraonici. Obavezno ga mora nositi preko noći, a po danu kada uči, gleda televiziju, čita. Održava se vodom i četkicom, i uvijek je potrebno paziti da se čisti aparatić stavi na oprane zube.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ortodontska terapija kod djece Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
 
Ortodontska terapija kod djece
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vrtna terapija
» Usamljenost kod djece
» Terapija crnim vinom
» Tvrdoglavost kod djece
» Rad na sebi je terapija budućnosti: Ljudi su pobjegli u bolest jer im je život postao pretežak!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji :: Roditelji i djeca-
Forum(o)Bir: