Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Ljudska savjest

Go down 
+3
Niky
Lux
Goran
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:32

Pojam savjest potječe iz stoičko kršćanske tradicije. Sam izraz savjest kovanica je prema grčkoj riječi «suneidesis» (suznanje), koja u sebi nosi korijen eid- etimologijski povezana je s hrvatskim korijenom vid. Ciceron je grčku riječ suniedesis preveo na latinski kao conscientia. Oblikovanje stručnog izraza savjest razvijala se od prvotnog značenja izraženog preko suznanja, zatim u svijesti, te se preko značenja svijesti o vlastitom moralnom činu, razvija u stručni izraz za ono što i danas podrazumijevamo pod pojmom savjest.

Rasprava o savjesti je jedno od temeljnih i najvažnijih poglavlja katoličke teologije, a njeno povijesno ishodište leži u patristici i skolastici.

Kao svjesno biće čovjek ima sposobnost samoopažanja. To znači da može kontrolirati i izražavati svoje vlastite postupke. Preispitivanje svojih postupaka često se naziva "glas savjesti", a to znači da mi svojim umom objašnjavamo, opravdavamo i analiziramo svoje praktično djelovanje. Tako se savjest javlja usporedno s opažanjem kao analiza našeg djelovanja. Savjest je spoznajni proces kojim provjeravamo jesmo li točno odredili nešto prema onome što je u stvarnosti, to je, da li nam je procijena ispravna i da li je primjena našeg postupka odgovarajuća situaciji. Ona se odvija u procesu opisa situacije sa svim okolnostima-ponovno proživljavanje. Možemo govoriti o prethodnoj savjesti, kada prije djelovanja prosuđujemo što je dobro, a što zlo i naknadnoj savjesti, kada nakon djelovanja otkrivamo dobro i zlo.
(wikipedia)
Preispitujete li često svoje postupke i što mislite da je najbitnije za pravilno razvijanje savjesti?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:35

Često preispitujem svoje postupke,neki tvrde da nekad i previše........
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:40

Istina je da je pretjerano samoanaliziranje nepotrebno, ali teško je naći mjeru ponekad, nekad se nesvjesno nepotrebno opterečujemo raznim suvišnim mislima i analizama postupaka.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:42

Upravo tako Gorane,pokušavam da se ne analiziram al ne uspjeva svaki put....To je za mene mana do bola.....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:43

Svoje postupke preispitujem redovno,kako patim od nesanice tako cijelu noć preispitujem postupke i koješta drugo... Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:47

preispitujem ih redovno....
i uvijek se sjetim nečega što sam napravio kao manji i bilo bi mi krivo....
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:47

Kate je napisao/la:
Svoje postupke preispitujem redovno,kako patim od nesanice tako cijelu noć preispitujem postupke i koješta drugo... Smile
I da li u tim preispitivanjima češće uočiš vlastite ili tuđe greške i krive postupke?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:49

korny je napisao/la:
preispitujem ih redovno....
i uvijek se sjetim nečega što sam napravio kao manji i bilo bi mi krivo....
Ne možeš prežaliti neke pogreške iz djetinjstva?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:50

Goran je napisao/la:
Kate je napisao/la:
Svoje postupke preispitujem redovno,kako patim od nesanice tako cijelu noć preispitujem postupke i koješta drugo... Smile
I da li u tim preispitivanjima češće uočiš vlastite ili tuđe greške i krive postupke?

Uočim i svoje greške naravno,čovjek sam griješim isto kao i drugi,a tuđih krivih postupaka u zadnje vrijeme sam jako često uočavala,na žalost...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:51

naravno da ne mogu....
nije da sam bio ne znam kakav, da sam krao, tukao se ili nešto takvo...
stvar je u tome da sam u osnovnoj ljudskoj komunikaciji i odnosima sa nekim ljudima jako pogriješio i sada žalim za tim...
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:55

Kate je napisao/la:
Goran je napisao/la:
Kate je napisao/la:
Svoje postupke preispitujem redovno,kako patim od nesanice tako cijelu noć preispitujem postupke i koješta drugo... Smile
I da li u tim preispitivanjima češće uočiš vlastite ili tuđe greške i krive postupke?

Uočim i svoje greške naravno,čovjek sam griješim isto kao i drugi,a tuđih krivih postupaka u zadnje vrijeme sam jako često uočavala,na žalost...
Kažeš li ljudima direktno kad oni po tvom mišljenju u nečemu pogriješe ili prešučuješ?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:57

Dobro pitanje Gorane,u večini slučajeva prešutim,ali to mi nije pravilo znam ja i jezičinu pustiti...
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 17:58

korny je napisao/la:
naravno da ne mogu....
nije da sam bio ne znam kakav, da sam krao, tukao se ili nešto takvo...
stvar je u tome da sam u osnovnoj ljudskoj komunikaciji i odnosima sa nekim ljudima jako pogriješio i sada žalim za tim...
Prihvati to kao prošlost, nešto što nisi učinio u zloj namjeri i nešto što se više ne može promjeniti, dok se sadašnjost i budućnost itekako može. frends

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 18:03

Kate je napisao/la:
Dobro pitanje Gorane,u večini slučajeva prešutim,ali to mi nije pravilo znam ja i jezičinu pustiti...
Ništa ne valja prešučivati. Kao što si već napisala svi mi griješimo, najbolje je uvijek imati rasčišćene odnose i znati na čemu si. Često smo zbog sitnica u zabludi, a to često iskren i otvoren razgovor rasčišćava. Smile

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Lux
Totalno relaxiran
Lux


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 1417
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 03.02.2009

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 18:05

Preispitujem se, da. Mislim da je to normalno. Svoje misli i djela uspoređujemo s onim idealima koje smo sebi postavili. Ako se ne pretjera u tome, to je pozitivan postupak.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 18:05

Goran je napisao/la:
Kate je napisao/la:
Dobro pitanje Gorane,u večini slučajeva prešutim,ali to mi nije pravilo znam ja i jezičinu pustiti...
Ništa ne valja prešučivati. Kao što si već napisala svi mi griješimo, najbolje je uvijek imati rasčišćene odnose i znati na čemu si. Često smo zbog sitnica u zabludi, a to često iskren i otvoren razgovor rasčišćava. Smile

Slažem se da...uvijek bi trebalo rasčistiti neke odnose...ali,ne napravim to baš uvijek moram priznati...jbga ostane toga i nerješenoga.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime07.03.09 19:03

Na animiranim filmovima možemo vidjeti kao kad neko donosi odluke govori mu savjest u obliku anđela ono dobro što učini i u obliku vraga ono loše što da učini.
Tako je i kod ljudi koji dio savjesti poslušamo učinit ćemo.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime16.03.09 15:36

Dobra usporedba Teo! bravo Smile

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime29.06.10 9:55

Preispitujem se cesto..
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime29.06.10 10:01

Složila bih se sa Lux preispitivanje naših postupaka je normalno do jedne granice , ali dogodi se da se preispitujemo najviše kod onih postupaka koji su zapravo ne bitni, s obzirom da su mnogi od nas analitičari , analiziramo i male sitnice u svakodnevnom životu a ne samo velike odluke , koje nam nešto mjenjanju iz temelja, pretjerano analiziranje nije dobro , ali ponekad izgubimo tu granicu.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime16.08.10 17:52

savjest je u covjeka ugradena neka vrsta zakona zivota...savjest bi trebala covjeku reci da ne smije biti necovjek..,.savjest covjeku govori gdje je pogrijesio..po savjesti covjek treba da zna sta je dobro a sta ne ...i u savjesti bi trebao covjek da sebe prepozna kao humanog ili nehumanog....ne trebam se preispitivati da li sam humana ili ne ..znam da sam covjek ni tu se ne preispitujem nikad...samo se preispitujem nekad da li sam nesto pogrijesila nenamjerno prema nekome ...ali i tu mi je cista savjest jer znam i ako sam pogrijesila da nisam namjerno...
najbitnije za pravilno razvijanje savjesti je ucenje od malena sta je dobro sta ne i uciti uvijek da je najbitnije biti dobar covjek i nikom ne misliti zlo ...i kad se to nauci onda ostalo samo se nadovezuje...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljudska savjest Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime19.01.11 10:35

Savjest je Bog koji nam tiho šapuće u duši. Trudim se da mi savjest uvijek bude čista i mirna.
Točno se prepoznaje na svakoj osobi da li je miran i čiste savjesti ili ga nešto kopka i čini nervoznim vezano uz njegovu savjest.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Ketica
Ljubitelj foruma
Ketica


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 4357
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 10.12.2010

Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime19.01.11 10:40

savjest je nešto što nikad nebi smjelo biti tamno i uprljano lošim ili zlim riječima ili djelima...sretna sam jer mogu reći da živim bez grižnje savjesti
[Vrh] Go down
http://uradilako4you.forumcroatian.com/
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime11.02.11 22:29

preispitujem se jako često i svjesna sam svih svojih postupaka,svih svojih grešaka...da mi je savjest uvjek čista ,ne ,nije...ima propusta ,ima grešaka ..ljudski je griješit al je ljudski i spoznat svoje greške
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime11.02.11 22:30

bravo Tija respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ljudska savjest Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ljudska savjest
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Ženska ljudska prava
» “Ljudska zloba uvek dolazi od nemoći”

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija-
Forum(o)Bir: