Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Lux
Totalno relaxiran
Lux


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 1417
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 03.02.2009

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 12:56

Čini se na prvi pogled da se radi o uistinu apsurdnoj odluci kojom se pokušava smanjiti stopa bolovanja. No Hebrang tvrdi kako se radi samo o nespretno sročenom naputku koji je uistinu zgranuo liječnike specijaliste kojima je bio poslan.

Radi se o ovoj rečenici:
"Specijalist ugovorne bolničke zdravstvene ustanove ne smije, osim ako ga za to izrijekom ne ovlasti izabrani ugovorni liječnik primarne zdravstvene zaštite, preporučiti bolovanje, odnosno davati mišljenje o privremenoj nesposobnosti za rad osiguranika."

Pitam se, jesu li dosad specijalisti preporučali bolovanje i onima kojima iječnici opće prakse to ne bi odobrili, pa su pacijenti vršili pritisak na svoje obiteljske liječnike da ih stave na bolovanje i kad bi ovi smatrali da nije potrebno, poznavajući bolje pacijenta i njegovu cjelokupnu situaciju? Ne znam, ali nekako mi je normalno da kod specijalista završe ljudi koji su uglavnom teže bolesni, pa se u tom i takvom slučaju ionako otvara bolovanje. A specijalist okulist, recimo, sigurno neće preporučiti mirovanje ako je pacijent kratkovidan, nego će mu propisati nošenje naočala. No činjenica je da upravo ovaj naputak pokazuje da nekakav problem tu postoji. Jesu li pacijenti (oni zdravi, mislim) možda koristili veze i poznanstva da dođu do specijalista koji bi im preporučio bolovanje, a onda s tom preporukom mahali pred nosom svom liječniku ističući kako specijalist valjda bolje zna od njega? A na bolovanju radili na crno ili se štitili od mogućeg otkaza? Moram priznati da sam čula za neke takve slučajeve, samo ne znam koliko su česti i je li ovaj propis bio uistinu potreban zbog malobrojnih (ako jesu malobrojni).

U svakom slučaju, Hebrangovo objašnjenje tog naputka mi zvuči sasvim logično (i Andrija Hebrang je specijalist radiolog):

"Naputak je doista nespretno sročen. Ispada da specijalist ne smije pacijentu preporučiti bolovanje niti se upuštati u ocjenjivanje njegove radne sposobnosti u vrijeme liječenja ako mišljenje o tome nije izrijekom tražio izabrani liječnik. A nigdje nema ključne rečenice da specijalist može preporučiti mirovanje. I to je propust onoga tko je dopis pisao. Specijalist određuje trajanje bolovanja ako je to pacijentov izabrani liječnik tražio od specijalista. U suprotnom, specijalist može preporučiti pacijentu mirovanje, a izabrani liječnik odlučuje koliko je to dana bolovanja"

VIŠE
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 13:05

smijesno meni moze dati bolovanje ljekar opce prakse ako sam ono prehladena ...pa i kad slomis ruku daje ti specijalst preporuku za bolovanje i on ti preporuci i zatvaranje bolovanja ili uzmimo fizijatra kao sto je kod mene slucaj ne moze mi moj obiteljski lijecnik otvoriti bolovanje bez preporuke neurologa ili fizijatra uz nalaze i snimke...meni bi i odgovaralo da mi otvori bolovanje moj ljekar bez ikakve preporuke ne bi morala ici stalno na kontrole Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Lux
Totalno relaxiran
Lux


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 1417
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 03.02.2009

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 13:08

Ma da, pa znam ja o čemu se radi, zato sam i napisala onaj komentar u sredini Smile Mora se znati koje su čije kompetencije.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 13:11

ma znam ja da ti znas o cemu se radi nego ja onako ...nije mi jasno sta ce,i dokle ce vise izmisljati, bas im je dosadno Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Lux
Totalno relaxiran
Lux


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 1417
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 03.02.2009

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 13:13

Pokušavaju samo uštedjeti koju paru na spomenutim zabušantima, samo su ovaj put uspjeli uvrijediti specijaliste. Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime07.03.09 13:29

Živimo u bolesnoj državi i to je to! loše

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Sponsored content





Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? Empty
PostajNaslov: Re: Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?   Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Specijalisti ne smiju preporučiti bolovanje?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Traže se programeri i specijalisti za softver
» Zdravko Mamić: Dinamovi igrači su mučki jadnici, odoh na bolovanje!
» Što vaši ljubimci ne smiju jesti
» Najtuznije zene najljepse se smiju
» Smiju li tvrtke zaposlenicima naređivati što će jesti?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Svaštara-
Forum(o)Bir: