Pravilno rukovanje klima-uređajem, ventilatori i izbjegavanje nepotrebnog zagrijavanja mogu drastično smanjiti račun za struju
Topliji dani su već neko vrijeme tu, a to znači da je sada vrijeme kada je klima u non-stop pogonu. Kako biste uštedjeli na struji i novcu što više postoje strategije koje će vam pomoći u tome. Neki savjeti potpuno su besplatni i pomoći će vam uštedjeti na svakodnevnoj bazi, dok je za ostale potrebna minimalna investicija koja će se itekako dugoročno isplatiti.
Prozori su veoma važni
Ako živite u onim dijelovima Lijepe naše koji imaju nešto svježije večeri – otvorite prozore preko noći, a kada se probudite ujutro – zatvorite prozore (i grilje/škure) i spustite rolete ili navucite zavjese kako vam toplina ne bi ulazila, a hladan zrak iz stana izlazio van.
Provjerite "dihtaju" li vam prozori dobro kako ni kroz njih ne bi prolazila toplina. Ako to nije slučaj u većini dućana možete kupiti spužvaste trake za izolaciju.
Izolirajte sve rupice i otvore kako biste spriječili da vam topli zrak ulazi u kuću.
Efikasno upravljajte termostatom
Termostat klime postavite na najviši što možete tolerirati u ljeti (dakle ne na 19 ili 20, već na više temperature npr. 25 ili 26°C). Što je manja razlika između vanjske i unutarnje temperature, to će vam manji račun za hlađenje biti. A to što vi namjestite hlađenje na 18 ili 19 ne znači da će se prostor brže ohladiti, već samo da će se nastaviti hladiti dok ne postigne tu temperaturu u prostoru, a to je stvarno prenisko.
Već i razlika od jednog višeg stupnja na termostatu klime može iznositi 7 posto razlike u računu za struju.
Termostat smjestite na mjesto na koje ne udara direktna sunčeva svjetlost i podalje od izvora topline (lampi/žarulja i elektronike) – jer ih termostat registrira.
Treba li spominjati da klimu trebate isključivati dok nikog nema kod kuće?
Istovremeno koristite i ventilatore
Ventilatori su odlični za pokretanje i cirkulaciju zraka po kući, te mogu učiniti veliku razliku u ugodnosti boravka u domu za minimalnu potrošnju struje. Strateški postavljeni ventilatori koji raspršuju i tjeraju hladni zrak po ostatku kuće mogu vam omogućiti da podignete termostat za tri stupnja (gotovo 30 posto uštede na računu), a vama će svejedno biti ugodno u cijeloj površini doma.
Ugasite ventilatore kad ne boravite u toj prostoriji – zapamtite da ventilatori hlade ljude, a ne sobe stvarajući osvježavajućeg povjetarca.
Nakon tuširanja u kupaoni obavezno uključite tamošnji ventilator koji će vrućinu i vlagu izbaciti iz kuće.
Izbjegavajte nepotrebno zagrijavanje doma
Vi možda niste niti svjesni, ali vaš dom je pun naprava koje griju. Svaka žarulja je mini grijač. Vaš frižider u zrak tjera toplinu. Vaša veš mašina i perilica za suđe, vaš televizor i računalo – oni svi proizvode toplinu. I dok je to korisno u zimi, definitivno je kontraproduktivno ljeti.
Isključite što god možete – svijetlo kada izlazite iz prostorije, računalo, TV ili peglu dok ih ne koristite (ne da gore bez veze).
Pećnicu i štednjak koristite pametno – sa što manje grijanja i nakuhavanja. Dobra ideja je i da na terasi imate električni grill ili tavu gdje na brzinu možete pripremiti jelo bez zagrijavanja unutrašnjosti kuće.
Perilicu za suđe i veš mašinu palite samo kada su potpuno pune, i to činite kasnije navečer ili rano ujutro kada se proizvedena toplina i para mogu rashladiti zrakom izvana, a ne kada vam klima radi.
Kraće se tuširajte i kraće sušite kosu fenom – ili još bolje sušite je prirodno na zraku.
Održavajte klimu
Redovito održavanje uređaja za hlađenje(odnosno klime) znači pravilno funkcioniranje klime s manje velikih kvarova i manje troškova.
Smanjite troškove grijanja vode
Na bojleru imate gumbić ili kotačić koji označava jačinu grijanja vode – i dok vam je on možda u zimi na najvišem stupnju, po ljeti ne mora biti jer niti voda koju koristimo za pranje suđa ili tuširanje ne treba biti vrela, već to najčešće obavljamo mlakom vodom. Ovo može uštedjeti do 15 posto energije koju trošite u svom domu.
izvor