6 razloga zbog kojih se vaša mačka deblja
Ona se više gega nego li hoda, a i kreće se samo kada je hrana ili maženje u pitanju, i više vas podsjeća na veliki dlakavi jastuk nego li živo biće. I ne, mi ne govorimo o vašoj svekrvi, već o vašoj mački. Debljina kod mačaka sve je učestaliji problem, i ona je i kod mačaka velik zdrastveni problem jer može dovesti do dijabetesa, artritisa i hepatičke lipidoze.
Dakle, ona je prava debeljuca. Ali zašto je postala takva? Vi ste sigurni da ju ne hranite previše, ali nešto nije u redu. Možda je problem u nekoj od ovih šest stvari (ili svima odjednom):
1. Cjelodnevni švedski stol
Glavni razlog za debljinu kod mačaka (kao i kod svih ostalih sisavaca) je konzumiranje previše hrane. Možete to poricati koliko god želite, ali to je činjenica. Većinu mačaka njihovi vlasnici hrane "slobodnim izborom", odnosno ostave im mnogo hrane vani da mačka jede kada god joj je volja i upravo je to najveći uzrok debljanja.
U ovu kategoriju možemo svrstati i vlasnike koji se "k'o pijan plota" drže uputa na kupljenoj hrani. Problem je u tome što ove preporuke apsolutno NE odgovaraju potrebama prosječne mačke, i većina mačaka će, u slučaju pridržavanja tih uputa, relativno brzo postati predebela.
Koja je bolja opcija? Kontrolirajte hranu koju mačka pojede. Hranite je s dvije do četiri malene porcije dnevno. Mnogi vlasnici ne znaju koja je to "normalna" mala porcija. S obzirom da mačka teži otprilike 1/25 težine prosječnog čovjeka, onda joj treba i 1/25 količina hrane. A to otprilike iznosi negdje između 20 i 30 grama hrane.
2. Suha hrana
Suha hrana za mačke je koncentirani izvor kalorija, prepun ugljikohidrata (koje mačke niti ne bi trebale jesti), šećera i masnoća. "Mokra" hrana iz vrećice ili konzerve je bolji izbor, jer obično imaju bolje sastojke, zasitnije su, a i vlažnost pomaže da bubrezi i mjehur rade bolje. Voda je ključni nutrijent jer im pomaže s probavom, cirkulacijom i drugim tjelesnim procesima. Još bolja opcija je kombinacija mokre hrane i svježe kuhanog ili sirovog meso (idealno bi bilo da je izvor poznat i riječ o organskom uzgoju) – po pitanju mesa najbolji izbor su zečevi, piletina i puretina, zatim nemasna govedina, janjetina.
Pripazite ako mački dajete sirovu hranu i suhu hranu – ne smijete im je davati u isto vrijeme. Svježe meso se brzo razgrađuje (zbog toga nema toliko opasnosti od bakterija kao kod ljudi), no suhoj hrani treba puno duže da se razgradi. Sirova hrana u kombinaciji sa suhom hranom može ostati puno duže u želucu i crijevima i može potencijalno izazvati probleme s bakterijama.
Mačke su mesožderi (u prirodi im je da jedu miševe i manje ptice) i oslanjaju se na nutrijente koji se pronalaze samo u životinjama – puno proteina, umjereno do malo masnoća i minimalno ugljikohidrata. Mačja tijela su prilagođena za probavljanje životinjskih proteina i masnoća. A što se ugljikohidrata tiče, iako oni daju energiju, mačke ih ne mogu dobro probavljati i koristiti kao izvor energije, pa ih treba što je više moguće izbjegavati.
3. Hrana primjerena dobi
Mačku stariju od 10 mjeseci više nemojte hraniti hranom za mačiće. Ta je hrana osmišljena specifično za mačke u razvoju do 10 mjeseci. Tada je vrijeme da se pređe na hranu za odrasle mačke.
4. Mačje poslastice
Mi mislimo da mačke trebamo nagrađivati s hranom – zato su kolačići i štapići toliko popularni. Međutim većina tih slastica ima jako visok sadržaj ugljikohidrata (brašno i šećer) i pojačivače okusa koji će mačku namamiti čak i kada nije gladna. Prestanite davati slastice mački koja je predebela. Ako je baš želite nagraditi odrežite joj malo kuhane ili sirove piletine ili puretine – kao prirodnu proteinsku poslasticu, a ne poslasticu koja se sastoji od žitarica, šećera, umjetnih boja, propilen glikola i pojačivača okusa.
5. Steriliziranje i kastriranje
Nekoliko istraživanja je potvrdilo da steriliziranje i kastriranje drastično usporava metabolizam mačaka. Sterilizacija i kastracija indirektno mogu dovesti do debljanja, iako oni nisu primarni uzrok. Zato je u slučaju ovih intervencija obavezno obratiti pažnju na količinu hrane koju dajete svojoj mački. O tome se posavjetujte s veterinarom. Takvim mačkama u pravilu treba 10 do 20 posto manje kalorija po danu od nesteriliziranih mačaka.
6. Manjak kretanja
Mačke koje su stalno u zatvorenom prostoru, u pravilu, ne se kreću dovoljno. Neki stručnjaci tvrde da čak i 5 do10 minuta solidnog vježbanja dnevno može imati značajan utjecaj na zdravlje vaše mačke – zato pripremite igračke, lasere, zgužvane papiriće, gumice za kosu i druge sitnice s kojima se vaša maca voli igrati.
Takve mačke većinu vremena provode spavajući na kauču i ako oko njih nema ništa što bi ih potaknulo na kretanje – one će brzo postati predebele. U tom slučaju vi morate svoju mačku potaknuti na kretanje. Igrajte se s njom. Dok jede premještajte joj posudicu s poda na pult, na prozorsku dasku, ponovo dolje... Posudicu za hranu i vodu držite u različitim prostorijama, da se mora prošetati od jedne do druge...
Odlična opcija je i posvajanje još jedne mačke. Većina ljudi smatra da su dvije mačke puno zabavnije od jedne, a nisu puno veća briga. One će se međusobno animirati, loviti, igrati i raditi na kondiciji.
izvor