Grooming pasa obaveza je svakog savjesnog vlasnika
Povijest uređivanja pasa datira još iz rimskog doba o čemu nam svjedoče kovanice, spomenici i grobovi tijekom vladavine cara Augusta a na kojima je prikazana jedna pasmina pudla. Slike, grafike, tapiserije i kipovi tijekom 15. do 18. stoljeća prikazuju nam kako su u vlasništvu evropske elite uređivane pudlice, maltezeri, bišoni ...
Korištenjem svinjske masti uz dodatak esencijalnih i eteričnih ulja izrađivali su se sapuni kojim su kupani psi. Posebno su se spravljala i eterična ulja kojim su hranili dlaku i kožu a koja apsorpcijom kroz kožu i udahom imaju i farmakološki učinak za liječenje tegoba kod pasa. Ujedno su se na taj način riješavali neugodnog mirisa, krpelja i ostalih nametnika. Toaletiranje i uređivanje pasa najveći procvat doživio je za vrijeme elizabetskog doba kada je postalo od velike važnosti i prestiža dobro njegovan i toaleterian pas.
Kraljica Elizabeta i njena pudlica Slika maltezera iz 18. stoljeća
Možemo slobodno reći da je grooming riječ koja se upotrebljava u cijelom svijetu za uređivanje, njegu i šišanje pasa umjetnost, tijelo psa je platno a škare su kist.
Savjestan vlasnik je svjestan da je dolaskom psa dobio novog člana obitelji o kojem se treba brinuti, kako o ishrani tako i njegi psa. Današnje doba nam na tržištu nudi brojne preparate za njegu, higijenu i uređivanje pasa.
Kvalitetna četka i češalj od velike su važnosti za dugodlake pasmine jer je potrebno svakodnevno dobro raščešljavanje a koje vremenski traje od 5-10 minuta. Češljanjem psa izvuči ćete dlaku koja mu otpada i neće se stvarati čvorovi-grope koje su bolne za njega jer mu natežu kožu, te ih se pas češanjem želi riješiti a što pak može dovesti do neželjenih posljedica na koži psa.
Odabir šampona i balzama također je bitan, kvalitetan šampon i balzam nahranit će dlaku i kožu psa te će se izbjeći suhoća dlake i kože što također iritira psa te može dovesti do gubitka dlake na pojedinim dijelovima. Informacije kako i u kojim intervalima okupati psa i pravilno ga njegovati dobiti ćete u svakom salonu za njegu kućnih ljubimaca.
Uređivanje pasa u salonima potrebno je obavljati svaka 2-3 mjeseca za neke pasmine čak i manje a može trajati od 1-3 sata u zavisnosti od pasmine i naravno stanju dlake psa. Ukoliko je dlaka psa zapetljana svaki groomer će pokušati riješiti taj problem u dogovoru zajedno sa vlasnikom psa, možda ćete izgubiti dva posjeta salonu kako bi se raspetljao pas i bilo moguće napraviti željenu frizuricu vlasnika. Morate znati da svako raspetljavanje unatoč sredstvima koja postoje bolno je za psa. Nažalost postoje i situacije gdje ni čarobni štapić ne može riješiti taj problem te se pristupa kratkom odnosno mogućem šišanju psa i upozorenju vlasnika da psa više ne dovede u takvo stanje.
Suradnja vlasnika psa i groomera veoma je bitna, od pristupa groomera prema psu i vlasniku i obrnuto, do prisustva vlasnika prilikom šišanja a koji svojim odabirom i sugestijom, te umirenjem psa prilikom šišanja može znatno pomoći groomeru da na obostrano zadovoljstvo daju željeni izgled i olakšaju psu šišanje.
Moramo razdvojiti šišanje naših kućnih ljubimaca kojima odabirom frizurice olakšavamo svakodnevno raščešljavanje i njegu kako kućnom ljubimcu tako i vlasniku od izložbenog šišanja koje je znatno zahtjevnije i dugotrajnije.
Toaletiranje
Prije Poslije
BELL salon za šišanje i uređivanje pasa - Rovinj