Ne postoji jednostavno rješenje za sve situacije nasilja u obitelji.
Nasilje nad ženom nije intiman problem koji žena rješava na način koji sama izabire već traži pomoć zajednice i profesionalnih službi u njoj.
Treba imati na umu da ne postoji jednostavno rješenje za sve situacije nasilja u obitelji. Različite su okolnosti koje će utjecati na rješavanje problema nasilja u obitelji:
1. Najčešće su zlostavljanju u obitelji izložene žene, djeca i ostarjele osobe.
2. Svako pojedinačno nasilje predstavlja povredu temeljnih ljudskih prava.
3. Brojne su posljedice izloženosti nasilju i ono utječe na mentalno zdravlje kako žrtve tako i promatrača nasilja.
4. Višestruki su utjecaji na nasilje u obitelji - individualna obilježja, obilježja obitelji i obilježja šire društvene zajednice
5. Postoji jasna povezanost između postojanja nasilja u obitelji i količine nasilja u društvu, pa čak i nasilja prikazanog u medijima
6. Nasilje doživljeno u djetinjstvu pridonosi razvoju i pribjegavanju nasilju u situacijama međuljudskih sukoba u odrasloj dobi.
Individualna obilježja žrtve nasilja i njezina socijalna podrška utjecat će na donošenje osobne odluke. Zbog ekonomske ovisnosti, straha i prijetnje potrebno je za ženu koja je žrtva nasilja vraćanje osjećaja sigurnosti i materijalna pomoć za podmirenje osnovnih životnih potreba.
Individualna obilježja počinitelja nasilja, životne okolnosti i društveno okruženje.
Kako bi nasilje prestalo potrebna je i odluka počinitelja nasilja da prestane koristiti nasilno ponašanje. Iskustva u praksi i istraživanja pokazuju kako se nasilje često događa i u slučajevima kada žrtva napusti životnu zajednicu počinitelja nasilja, a ono što nasilnik mijenja jesu oblici i načini počinjenja nasilja. Upravo zbog toga se često ističe potreba da se pozornost u rješavanju problema obiteljskog nasilja usmjeri i na počinitelja nasilja i to ne samo putem represivnih mjera - zatvaranja, novčanih kazna već i osiguravanja psihosocijalnog tretmana.
Dugotrajnost izloženosti nasilja i korištenja nasilja. Karakteristično je za ovu problematiku da do evidentiranja nasilja u obitelji, odnosno do traženja pomoći, dolazi i nakon desetak godina izloženosti nasilja. Za pomoć se obraćaju žrtve nasilja, dok nasilnici i dalje ne prepoznaju vlastiti problem i ne preuzimaju odgovornost za svoje ponašanje. Posljedica izloženosti nasilju su mnogostruke kako za tjelesno zdravlje žrtve tako i za njezino mentalno zdravlje. Osobito je narušeno samopoštovanje i samopouzdanje, a time i vjera da postoje i jake strane u svakoj osobi koje joj mogu pomoći u nošenju i rješavanju problema.
Prekinite šutnju
Aktivno rješavanje problema sastoji se od planu kuda i kako otići ako situacija postane opasna, ako izgubi kontrolu nad njom ili dotadašnja ponašanja ne daju rezultat. Za rješenje problema je važno da žena ima kratkoročni i dugoročni plan rješenja problema. Kratkoročni se sastoji od toga da unaprijed isplanira svoje ponašanje u aktualnim situacijama nasilja - npr. osiguravanja sigurne prostorije u kući gdje će biti dostupan telefon za pozivanje pomoći, odabiranje osobe od povjerenja gdje može pronaći utočište, i sl.. Dugoročni plan se sastoji od planiranja budućnosti u slučaju da nasilno ponašanje ne prestane.
Budite sigurni i slobodni od nasilja
1. Prekinite šutnju. Povjerite se prijatelju/ici ili članu obitelji
2. Planirajte sada način na koji možete pobjeći u sljedećoj nasilnoj situaciji.
3. Planirajte sada sigurno mjesto na koje vi i djeca možete otići.
4. Imajte rezervni plan, ako prvobitni plan ne možete ostvariti.
5. Ostavite kod nekoga u koga imate povjerenja rezervne ključeve, nešto odjeće, osnovne dokumente i nešto novca.
6. Nastojite da vas nasilnik ne zatoči u kuhinji, gdje se nalazi moguće oružje ili u malim prostorijama kao što je kupaonica.
7. Ako ste povrijeđeni, svakako otiđite liječniku, recite što se dogodilo i budite sigurni da je to pribilježeno.
8. Pokušajte skupiti barem malu ušteđevinu.
9. Upoznajte se sa svojim pravima. Saznajte koji je vaš pravni položaj i što su vaša prava te kakve izvore podrške imate na raspolaganju u zajednici.
10. Ako ste u neposrednoj opasnosti, ne oklijevajte, zovite policiju na 92.
(izvedeno prema Ajduković, M. i Pavleković, G.:Nasilje nad ženom u obitelji)
Autor: Alisa Kosić - socijalna radnica