Kad stigne prinova, roditelji neminovno stavljaju u drugi plan svoje želje, potrebe i navike, što nije lako. Posebno ako su imali lep i ispunjen život. Noćni izlasci i neka putovanja neprimerena deci postaju mislena imenica.
Kako pobediti samoživost, pomiriti želje i mogućnosti i izbeći zamke koje se pred mlade roditelje nameću, pitali smo psihologa Milenu Oparnicu. Dolaskom deteta, kaže ona, od novopečenih roditelja se traži da stave sebe u drugi plan, reorganizuju živote i prioritete.
– Srećom, dete ne stiže iznenada, pa roditelji imaju dovoljno vremena da isplaniraju budući život i spremno dočekaju bebu. Nov život neminovno mora da bude drugačiji od onog na koji su navikli i podrazumeva da svoje ranije želje i potrebe zamene nekim drugim – kaže naša sagovornica.
Posebno je važno da roditelji budu svesni da to što su dolaskom bebe prestali da izlaze noću ili idu na vikend-putovanja, ne znači da su se stavili u poziciju žrtve zbog deteta. Nije to žrtvovanje, već odgovornost prema potrebama novog, najdražeg bića i najbolje ulaganje u njegovu budućnost.
Živeo baka-servis
Roditelji jednostavno moraju da budu svesni da dolaskom deteta na svet oni prestaju da budu centar sveta, da moraju da se pomere u stranu, što zrelim i odgovornim ličnostima ne sme da bude problem.
– To, međutim, ne znači da moraju da se odreknu svega što im pričinjava zadovoljstvo. Naprotiv, roditeljstvo zahteva mnogo energije, pa se podrazumeva da će roditelji puniti baterije onim što im prija jer u suprotnom neće moći da odgovore novim obavezama.
Istina je da za zadovoljstvo ne ostaje puno vremena, ali beba ipak nekad i spava, a kada malo poraste, bake i deke mogu da pomognu.
– Naravno da je u redu ostaviti je kod bake ili drugarice. Bitno je samo da roditelji budu potpuno sigurni da je osoba pouzdana i da bebi s njom neće ništa faliti.
Oparnica smatra da je porodica od velike pomoći mladim roditeljima. Samo moraju da vode računa da se ne pobrkaju uloge. A to znači da se bake i deke mladim roditeljima ne mešaju u vaspitavanje.
Mami treba više ljubavi
Često se misli da dolaskom bebe majke nesvesno i nenamerno zanemaruju svoje muževe, što može da ugrozi bračnu zajednicu.
– Međutim, ne treba zaboraviti da mladoj majci u tom periodu treba više emocionalne podrške nego ikada ranije. To je potpuno logično jer, pre nego što dođe beba, par je stalno okrenut jedan drugom. S dolaskom bebe njoj je majčinska briga prioritetna, što pred majku postavlja velike zahteve, pa je ona ta koja traži emocionalnu podršku i može da se oseća da je izolovana i lišena pažnje. Drugim rečima, dok majka posvećeno vodi brigu o bebi, od oca se očekuje da mnogo više pazi na svoju suprugu.
Ključno je, kaže ona, da roditelji ne žrtvuju brak zbog roditeljstva i da dolaskom deteta ne osiromaše emocionalni život. Dete ne sme biti glavni sadržaj njihove komunikacije. Čuvanjem i održavanjem dobrih bračnih odnosa roditelji zapravo mnogo čine i za svoje dete.
izvor