Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Riječanka
Zlatni VIP član
Riječanka


Female
Scorpio Goat
Broj postova : 78227
Godine : 44
Lokacija : Relax
Datum registracije : 17.07.2010

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime16.11.11 17:21

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje


ne ispričavajte se što ste iskreni niti da biste se svidjeli drugima. Isprika može spasiti prijateljstvo, no ‘oprosti’ je postalo fraza za izbjegavanje sukoba te ugađanje

Žene se ispričavaju češće od muškaraca, a u više od 50 posto situacija te su isprike nepotrebne. One “žao mi je” ili “oprosti” uglavnom se izgovaraju kako bi se izbjegnuli konflikti ili osude ili udovoljili drugima. Riječ “oprosti” pomaže da razgovori teku glatko, bez trzavica, te da se smanje tenzije. Iskrena isprika doista može spasiti prijateljstvo, ublažiti neugodne situacije ili pokazati sugovorniku da priznajete pogrešku

S druge strane, neprestano ispričavanje trivijalizira pravi smisao isprike te može narušiti povjerenje ljudi prema vama. Ako ste u nedoumici kada se treba ispričati, a kada ne, pomoći će savjeti psihologa koji su naveli situacije u kojima isprika nije potrebna. Ne ispričavajte se za bezazlene “grijehe” niti kada umjesto “da” kažete “ne” i tako odbijete nečiji poziv.

Ako vam se ne sviđa frizura, recite to frizeru bez ispričavanja i zatražite da je popravi. Ne ispričavajte se ako na SMS ne odgovorite u roku od deset sekundi, kao ni zato što ste nekog obrisali s popisa prijatelja na Facebooku. Kada vas pitaju za mišljenje, ne započinjite s “oprosti, ali...” - nego otvoreno odgovorite. I ne ispričavajte se zato što ste iskreni.
Nema potrebe stalno riječi uvijati u celofan

Mnogi se nesvjesno i nepotrebno ispričavaju te tako popunjavaju praznine u nezgodnim situacijama. Primjerice, umjesto da sugovorniku otvoreno kažu “govori glasnije”, u rukavicama izgovaraju “oprosti, nisam te čuo, možeš li ponoviti?”.
Ljudi se ispričavaju radi mira u kući

Navika ispričavanja može imati korijene u obiteljskim odnosima. Oni koji su bili izloženi kritikama prezahtjevnih roditelja ili nasilničkom ponašanju braće i sestara često su su se ispričavali da bi smirili situaciju i izbjegli svađe.
Isprikom gradite status dežurnoga krivca

Ako se u svakoj situaciji ispričavate, preuzimate odgovornost na sebe te poručujete drugima da vas i oni okrive. Nastavite li tako, naviknut ćete svoje ukućane, prijatelje i kolege da ste dežurni krivac uvijek kada nešto krene naopako.
Kad stvari zakuhaju, zatražite time-out

Umjesto stalnog ispričavanja pronađite druge načine da ohladite sugovornika i smirite situaciju. Zatražite pauzu, popijte čašu vode i sredite misli. Fokusirajte se na realnu situaciju i ne padajte pod utjecaj sugovornikovih emocija.
‘Pogriješio sam’ treba reći samo jedanput

Za perfekcioniste čak i mali propust poput zaboravljanja nečijeg imena može biti okidač koji koči komunikaciju te pokreće lavinu dugotrajnog ispričavanja. Popustite. Nemojte biti prekruti i prestrogi prema sebi. Umjesto da živite u okovima stalno ponavljanih isprika, priznajte pogrešku, kratko se ispričajte te krenite dalje. Primjerice, ako ste zbog gužve u prometu zakasnili 15 minuta na sastanak sa šefom, ispričajte mu se pri ulasku, no nemojte se kažnjavati mentalno tijekom cijelog sastanka.

Razmotrite potom kako se postaviti u toj situaciji ako se ona ponovi. Zaglavite li drugi put u prometnoj gužvi, možete, primjerice, nazvati šefa te mu unaprijed reći da kasnite ili nakon neugodnog iskustva odabrati drugi put do posla. Umjesto osjećaja krivnje naučite se na drugi način nositi s vlastitim pogreškama. Pokušajte umjesto “žao mi je” reći “pogriješio sam”, no recite to samo jedanput. Time ste preuzeli odgovornost za pogrešku. Svaki put kada upotrijebite ovu zamjensku rečenicu, učinite to samouvjereno, sa stavom, što će vam povećati samopoštovanje.
Razgovor umjesto isprike

Konkretnim pitanjima usmjerite razgovor k otkrivanju uzroka nesporazuma. Pritom izbjegavajte patroniziranje. Kad otkrijete razlog i povod svađi, napravite plan kojim ćete spriječiti da se scenarij ponovi.
Iskreni u pravo vrijeme

Svi žele čuti istinu, no ono o čemu treba voditi računa je tajming. Odaberete li prikladan trenutak, nema razloga za kajanje i isprike što ste rekli istinu, pa makar bila brutalna i bolna.
Za suze se nemojte ispričavati

Plakanje je ventil, oslobađa “zatočene” emocije i pomaže nam da krenemo dalje. Suze vas ne čine slabima ni nezrelima. One su prirodan odgovor na plimu jakih emocija poput sreće ili tuge.
Pritisnite kočnicu i odmorite

Isforsirano tijelo će se isključiti u najnezgodnijem trenutku. Ne ispričavajte se jer ste umorni. Odmor je dio prirodnog ritma kojim tijelo funkcionira. Poremetite li ga, oštetit ćete imunitet.
Samo su promjene stalne

Kada vaše odluke unose promjene u živote drugih ljudi, radite to sa sigurnošću i čvrstim razlozima. Slušajte sebe i vjerujte intuiciji, no ne ispričavajte se ako se predomislite jer na to imate pravo.
Slobodno recite ‘ne’

Riječ ne može povrijediti, no njome postavljate granice te se nemojte ispričavati što štitite sebe.
Iskreni zbog sebe

Pogrešno je ako se nekom ispričavate iz sažaljenja ili grižnje savjesti jer ste bili iskreni

izvor
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime09.01.15 20:54

Citat :
Ako se u svakoj situaciji ispričavate, preuzimate odgovornost na sebe te poručujete drugima da vas i oni okrive. Nastavite li tako, naviknut ćete svoje ukućane, prijatelje i kolege da ste dežurni krivac uvijek kada nešto krene naopako.

Mnogi se ispricavaju da bi imali mir u kuci ...mir medu prijateljima i malo po malo postaju dezurni krivci za sve i svasta i sto je najgore od svega sto i sami vremenom pocnu misliti da su za sve samo oni krivi ...lijep je osjecaj kad se rijesimo tih stalnih ispricavanja za sve i svasta i preuzimanja krivice na sebe i naucimo jednostavno reci pogrijesio/la sam i idemo dalje

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime22.01.15 11:26

pa dobro..i ja se mozda precesto ispricavam kad je potrebno i kad ne..istina je da s tim nemogu prestati jer i to je odlika jednog kulturnog ponasanja..
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime31.07.15 10:20

Otelo je napisao/la:
pa dobro..i ja se mozda precesto ispricavam kad je potrebno i kad ne..istina je da s tim nemogu prestati jer i to je odlika jednog kulturnog ponasanja..
uregod   Bravo  Otelo
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime31.07.15 10:22

ma  naravno   ja  sve   eto  priznam  sve  sam ja  kriva,  za svako sranje ja sam  krivac  zato   mogu  da kažem  na  sav  glas Oprosti,ja sam  krivac  jer sam    velika  gadura    drugačije   ja ne  znam, ja sam  kriva   što on  ili ona sve naopako   rade, eto   nedaj  Bože   razbilo se auto    eto  i za  to  sam ja   krivac  samo da bude Mir.


Sad  mogu   da idem  dalje  Laughing
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime31.07.15 10:52

Ja vise ne priznam ni ono za sta sam kriva ;) i mogu vam reci niko me vise ni za sta ne okrivljuje .. Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime31.07.15 11:07

Blizanka je napisao/la:
Ja vise ne priznam ni ono za sta sam kriva ;) i mogu vam reci niko me vise ni za sta ne okrivljuje .. Smile
  Znaš  da ti  ta nije  loša  ;)
[Vrh] Go down
Sumrak
VIP član
Sumrak


Male
Aquarius Horse
Broj postova : 33523
Godine : 57
Lokacija : šuma
Datum registracije : 31.03.2011

Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime01.08.15 22:01

mašala, čitajući ovu temu baš sam se "zadivio"...ono baš... Laughing Laughing Laughing
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje Empty
PostajNaslov: Re: Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje   Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stop nepotrebnim isprikama: Priznaj pogrešku i kreni dalje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Stop teškim razgovorima
» Kako dalje
» Stop radu na crno: Inspektori ulaze u stanove i garaže
» Razlog da nastavim dalje
» Svađe u HDZ-u i dalje traju

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj-
Forum(o)Bir: