Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?'

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?' Empty
PostajNaslov: 'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?'   'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?' I_icon_minitime13.08.11 15:25

'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?' 0541007.48

Trudnice koje ovih dana čuvaju trudnoću ostale su bez lijeka koji se koristi za sprečavanje prijevremenih trudova. U ljekarnama im savjetuju da krenu preko granice, a nadležni kažu da se, ako zaliha nema, obrate bolnicama.

Jednog od triju lijekova koji se koriste u terapiji sprečavanja prijevremenog porođaja (tokoliza) već nekoliko dana nema na hrvatskom tržištu. Javila nam je to jedna od budućih majki koju je ta vijest zatekla, u ljekarni u kojoj joj nisu znali reći što da sada učini i kad će se lijek vratiti na police. Riječ je o Partusistenu, koji se u terapiji koristi uz Ormidol i Normabel.

"U šali sam u apoteci pitala što mi je sada raditi, da odem prijevremeno roditi? I jedini odgovor koji sam dobila, uz lagani osmijeh i slijeganje ramenima, je da probam doći do njega preko granice jer je kod nas problem u uvozu", požalila nam se čitateljica, dodajući kako su joj ostale još samo četiri tablete.


Nema li zalihe, idite u bolnicu

U Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode potvrdili su da je došlo do, kako kažu, privremene kratkotrajne nestašice u opskrbi pojedinih ljekarni. O tome ih je obavijestio nositelj odobrenja za stavljanje u promet lijeka u RH Boehringer Ingelheim Zagreb d.o.o.

Opskrba bi se trebala normalizirati, navode, 19. kolovoza. Dotad, poručuju, neka se pacijentice obrate tvrtki Boehringer Ingelheim ili pomoć potraže na infuziji u bolnici.

"Na tržištu je i dalje dostupan drugi farmaceutski oblik ovog lijeka, odnosno lijek Partusisten 0,5 mg/10 ml koncentrat za otopinu za infuziju, fenoterolum kod kojeg nije došlo do poteškoća u opskrbi i koji je namijenjen za bolničku primjenu. Pacijentica se može obratiti nositelju odobrenja za informaciju o najbližoj ljekarni u kojoj još ima zaliha navedenog lijeka u farmaceutskom obliku tableta ili se javiti svojem liječniku, koji će u slučaju potrebe organizirati bolničku primjenu navedenog lijeka", stoji u priopćenju Agencije.

Traženi lijek iz terapije se jedini plaća

Da cijeli slučaj bude još apsurdniji, Partusisten je jedini lijek iz terapije koji ne pokriva HZZO, pa ga trudnice plaćaju, i to 160 kuna.

"Ormidol i Normabel, koji koštaju oko 10 kuna, uredno pokriva HZZO i ne morate ništa nadoplatiti u ljekarni, dok Partusisten, koji košta oko 160 kuna, morate u cijelosti sami platiti. Samo se Partusisten pije isključivo u trudnoći, i to je jedini lijek koji postoji za sprečavanje prijevremenih kontrakcija. Ne postoji niti jedan drugi zamjenski lijek. I, naravno, u jednoj kutiji ima 50 tableta, a dnevno se pije od tri do šest tableta, ovisno o tome koliko vam ginekolog propiše. A kad to sve zbrojite, u mjesec dana na tablete koje se piju isključivo u trudnoći potrošite nemalu količinu novca", pojašnjava naša čitateljica.

Odgovor na ovo pitanje potražili smo u HZZO-u, gdje su nam kratko i jasno odgovorili da se lijek ne nalazi na njihovoj listi.

Partusisten se inače koristi od 20. tjedna trudnoće do 37., odnosno do sazrijevanja pluća fetusa u slučajevima u kojima se pokaže da postoji siguran rizik za trudnoću.
Zdravka Sever (Danas.hr)

-----------------------

Nemam rijeći..kakva država.

Ja sam neki dan imam smiješnu situaciju..i pošto nemam Dopunsko osiguranje na šalteru mi je med. sestra morala naplatiti 50 za pretrage koje će napraviti i usput me upozorila da pazim, jer ako koji nalaz bude pozitivan dodatno se naplačuje. Pitam ju da mi to obajsni ona kaže.." pa jučer sam jednom gospodinu naplatila pozitivan nalaz na jednu bakteriju 90kn"..
...ja sam se odvalila na to smijati i kažem joj.."imate li možda cijenik za bakterija pa da znam za svaki slučaj"..obje smo se odvalile smijati..iako da nije smiješno bilo bi tužno pošto nekada nemam ni za kruh i mlijeko zajedno, a kamoli za bakteriju Laughing ..jer volimo se nazivati socijalno osjetljivom državom..e baš su nam državnici socijalno osjetljivi facepalm



.a iz članka gore izgleda nebih treba niti trudna ostati , jer nemam ni 160 kn, ako mi ne daj bože zatreba takva terapija s čime bi ju platila
[Vrh] Go down
 
'Nemate lijek? I što sad, da odem roditi prije vremena?'
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Maknite se s položaja za koje nemate ni znanja ni morala
» Emir Kusturica - Ćorkan će se tri puta roditi
» Nemate novca za dar? Tu je Poklanjanje.com
» Sve što želite reći...a nemate kome.....
» Nemate prostora? Kupite zidni krevet

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva-
Forum(o)Bir: