Nekada, ne tako davno, možda prije 15, 20 ili malo više godina, djeci je bilo dovoljno kupiti sladoled tokom večernje šetnje, ili čokoladicu koju će pojesti na školskom odmoru. Rijetki su imali redovan džeparac i uopće neki novac na raspolaganju, sve do srednje škole. Danas, to više nije dovoljno. Ne zato što su naša djeca zahtjevnija, i ne zato što ih ne želimo učiti vrijednostima kojima su nas učili naši roditelji, već prosto iz razloga što vrijeme u kojem živimo jednostavno zahtijeva da učimo djecu o načinima raspolaganja novcem.
U konzumerističkom društvu u kojem živimo, nepostojanje vještine raspolaganja novcem izuzetno je opasno i može dovesti do ozbiljnih problema kasnije. Sviđalo nam se to ili ne, neophodno je da djecu naučimo o tome šta novac predstavlja, koja je njegova prava vrijednost i kako ga pametno i racionalno trošiti.
Stoga, nedjeljni džeparac bi bio polazna točka u stjecanju vještina upravljanja novcem. Djeci od 5 ili 6 godina života već možemo polako uvoditi termin džeparca, sa malim iznosima, koje će štedjeti ili trošiti, uz nadzor roditelja. Kasnije, taj iznos možemo polako povećavati, ali u skladu sa nivoom odgovornosti djeteta u obavljanju zadataka i obaveza. Ali, prije svega, taj proces treba pratiti određeni odgojni put. Evo nekoliko savjeta o tome šta je potrebno naučiti djecu o upravljanju novcem.
Razgovor o novcu
Djeca često vide odrasle kako troše novac, ali oni ne razumiju uvijek proces koji stoji iza toga. Kao rezultat, djeca mogu razviti zablude o tome kako se novcem upravlja. Razgovarajte sa djecom povremeno o računima koje je potrebno platiti, o tome koliko možete uštedjeti kupujući na jednom umjesto na drugom mjestu, o tome kako štedite novac da biste kupili namještaj ili otišli na odmor. Ti razgovori ne trebaju biti predugi i previše detaljni, već čisto informativni i ležerni. Tako će djeca imati uravnotežen prikaz vremena i planiranja trošenja novca.
Motivacija novcem
Dajte djetetu priliku da zaradi novac - redovni dnevni poslovi u kući, kao što su spremanje kreveta, zalijevanje biljke i pranje posuđa, pomoći će djeci da preuzmu odgovornost za zadatak i budu nagrađeni za svoj doprinos. Stariju djecu možete dodatno motivirati i nagraditi za zadatke koji nisu uobičajeni i dnevni.
Koristite adekvatne riječi
Novac može biti težak koncept za djecu, pa mogu biti nezainteresirani za takve teme. Ali ako im objasnite da za jednu novčanicu mogu kupiti dvije čokolade, a za pet novčanica 10 čokolada, bit će veoma zainteresirani i imaćete njihovu pažnju. Objašnjavajte vrijednost novca kroz jednostavne kontraste i vizualne znakove, i dijete će lakše početi razumijevati pojam vrijednosti novca.
Važnost novca
Impulsivna kupovina je česta i nepoželjna, pa treba naučiti dijete da takav način trošenje nije najbolja opcija. Ovo neće biti jednostavno jer djeca postanu jako uzbuđena kada vide nešto što žele kupiti. Međutim, važno im je objasniti da, ako stvarno žele nešto, moraju pričekati posebnu priliku kao što je rođendan. Također im možete reći da to mogu kupiti ako štede džeparac neko vrijeme (npr. naredna dva mjeseca). Možete čak napraviti i tabelu štednje gdje će dijete samo voditi evidenciju koliko je uštedjelo. Tako će, crno na bijelo, vidjeti koliko brzo se približava cilju (željenoj igrački, video igrici, odjeći…). Tako će dijete shvatiti koncept vrijednosti novca, vremena i planiranja. Da ne spominjemo ponos i ushićenje kada napokon uštedi potreban iznos.
Štednja
Otvorite štedni račun za dijete i potaknite ga da na njega položi jedan dio džeparca svakih sedam dana (ili mjesec). Ako ustraje, nagradite ga malim bonusom, koji ne mora biti novčani. Tako će naučiti postaviti i ispuniti ciljeve, a to će ga motivirati da nastavi štedjeti. Pored toga, to su vrijedne kvalitete koje će svakom djetetu biti od koristi u budućnosti. .
Trošenje novca
Učite dijete da planira i izračuna troškove za svaku kupovinu. Na primjer, ako želi kupiti bicikl, obiđite zajedno prodavnice kako bi stekli uvid u cijenu bicikla i znali koliko treba uštedjeti. Nakon toga, zajedno sa djetetom stavite na papir plan štednje, kako biste odredili koliko će se novca odvajati u kojem vremenskom periodu. Tako će učiti o vrijednosti novca.
Novac nije sve
Ono što je najvažnije naučiti djecu je da, iako je važan u životu, novac nije sve. Možete nagraditi djecu na druge načine, kao što su davanje pohvala, odlazak na izlet ili priprema omiljenog obroka. Pokažite im da vrijeme provedeno sa porodicom i prijateljima nema cijenu, ali ima veliku vrijednost.
izvor