Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Njegujete li dobrosusjedske odnose?

Go down 
+2
slavena
Blizanka
6 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime21.03.11 20:14

Njegujete li dobrosusjedske odnose? 4602_big

Dragi nam susjedi mogu biti pravi dar, ali i najgora noćna mora.

Ne znam kakva su vaša iskustva, no bili vaši susjedi dobri ili loši, neizbježni su i to jednostavno morate prihvatiti, osim naravno ako ne živite na vrhu neke planine i prvi susjedi su vam vukovi i ostale slatke šumske životinjice.

U gradovima većina ljudi živi ipak u velikim zgradama i neboderima i htjeli mi to priznati ili ne, dio smo svojevrsne „stambene zajednice“. Na koliko ste susjedskih zabava indirektno sudjelovali? To je onaj sjajan doživljaj kada vam susjedi skaču iznad glave i puštaju neke zvukove kojima biste vi jedino plašili najgore neprijatelje..... Neki pristojni ljudi barem najave, kako je to u mojoj gradi, da će određenog dana imati zabavu i da se unaprijed ispričavaju zbog buke...no vjerujem da je to ipak rijetki slučaj.

Posebno su veselje sastanci kućnog savjeta – obično s jedne strane stoji predstavnik stanara koji je naravno uvijek za sve kriv, i pretresa se sve živo, od boje ograde na balkonima, spremišta za bicikle, pa se onda skrene na začepljene odvode u stanovima i zapravo tek negdje pri kraju ljudi shvate da svoje popravke u stanovima moraju sami rješavati. Nerijetko se i pola stanara na sastanku posvađa i ne pozdravljaju do sljedećeg sastanka.

Do tridesete godine živjela sam u jednom kvartu s više manje istim susjedima i otamo nosim krasna prijateljstva iz djetinjstva (naravno susjeda vrata do vrata). Zajedno smo pisale zadaće, igrale se, radile nestašluke, a kad smo bile malo veće izlazile smo u disko klubove i slično. Moja je mama tada, a i danas nije ništa drugačije, točno znala za većinu susjeda u kakvim su problemima ili što im se lijepo dogodilo.

Naime, u manjim zgradama susjedi nerijetko i porazgovaraju, potuže se, a naravno i jedni drugima pomognu. To je osobito važno kad je u pitanju bolest i tu dobrosusjedski odnosi zlata vrijede. Da i ne spominjem odlaske na godišnje kad susjedi motre i na vaš stan i teško će se neki lopov provući kraj njihovog budnog oka. Rano ujutro kad se vozim u liftu samo se nadam da nitko neće naići, jer nisam baš previše druželjubiva, no već i nekoliko ljubaznih riječi s dragim susjedima može vam uljepšati dan.

Silno su mi išli na živce klinci u stanu iznad mojeg koji vole svirati eto baš negdje oko ponoći ili se odluče izgrati rata tamo negdje oko 23 , baš kad utonem u san. Naravno da me probude i u tom trenu ne znam ruši li netko zgradu ili mi je stigao provalnik, no brzo se sjetim da su to ipak samo moji susjedi. Danas to prihvaćam kao normalnu situaciju, osobito kad sam čula od njihovih roditelja da su ta djeca po cijele dane na raznim aktivnostima i da cijela obitelj tek kasno navečer stiže kući. Oni doista nemaju kada vježbati i igrati se i to sam jednostavno prihvatila – a i klinci su jako slatki?. U stanu do mojeg odnedavno živi jedno novopridošlo malo biće i to me doista jako veseli.....

Da i ne spominjem tanke zidove kroz koje se sve čuje, od malo glasnijeg razgovora , do pada lonca u kuhinji i slično. U početku sam umirala od straha svake večeri jer sam čula žestoku škripu vrata i očekivala u najmanju ruku Jacka Trbosjeka, no sad mi je jasno da su to neka od susjedovih vrata. Možda mu ovih dana zakucam na vrata s uljem za podmazivanje.

Suživot sa susjedima, priznali mi to ili ne, zapravo nas uči toleranciji. Na svakome je od nas izbor hoćemo li se s njima svađati i istjerivati pravdu ili ih prihvatiti takve kakvi jesu, pa makar i ostavljali neuredno smeće ili bili bučni. Ja biram ovo drugo, a vi? Kakva su vaša iskustva? A vjerujem da bi ostale čitateljice rado čule i poneki savjet kako „ukrotiti“ nemirne susjede....

Vaša Ema Jurić

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Njegujete li dobrosusjedske odnose? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
slavena
Totalno relaxiran
slavena


Female
Libra Broj postova : 1510
Godine : 123
Lokacija : sever
Datum registracije : 26.02.2011

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime21.03.11 21:03

Da , kako da ne... Svaki put kad komsija " spijunira " ja lepo i kulturno mahne...
Nista posebno .... Samo da vidi da ipak nije ostao ne primecen! Laughing
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime18.05.11 18:43

Savjeti za dobrosusjedske odnose

Ljude koji žive u istoj kući obavezno treba pozdravljati i progovoriti s njima prilikom susreta koju ljubeznu riječ. Ali nećete im, ako to nisu uistinu prijatelji, zalaziti u kuću a još manje ,ulaziti u njihov privatni život, komentirajući taj život s drugim susjedima, odnosno, kritizirajući ih. Često kritika, pa i dobronamjerna, vrijeđa ponos drugoga. Treba najprije početi od samoga sebe, jer je već Konfucije rekao : »Meti pred svojim vratima ako ti smeta smeće na susjednom krovu«.

Nećemo govoriti sa susjedima o svojim osobnim problemima i planovima jer to većinu ne zanima. Nije dobro ulaziti u tuđe osobne probleme i biti sudac stranim obiteljskim raspravama. Ako spremate društvo koje bi moglo postati bučno, obavijestite susjede o tome unaprijed. Nemojte u stanu bučiti, otvarati punim glasom radio i televizor. Ako ipak nekad prekršite osnovna pravila kućnog reda, ispričajte se susjedima, i oni će tada sigurno lakše prijeći preko toga. Ne lupajte vratima u svom stanu, a još manje vanjskim vratima, nego ih za sobom zatvarajte lagano. Ne tresite krpe na ulicu ili na balkon susjedu ispod vas, nego to činite po mogućnosti na dvorišnoj strani, tako da nikome ne smeta.

Ako s nekim razgovarate kroz prozor, ne vičite da vas cijelo susjedstvo čuje, naročito nemojte glasno razgovarati s prozora na prozor preko ulice. l sustanarski odnosi treba da su ugodni i humani. Kad smo već prisiljeni s nekim dijeliti dom, treba da to činimo tako da obje strane budu zadovoljne. Ne valja biti prenagao. Treba promisliti što se kaže, jer se samo tako mogu izbjeći neugodne situacije i nepopravljive posljedice koje nam onda zagorčavaju život i sprečavaju dobre odnose. Vrlo je ružno svađati se sa sustanarima, upotrebljavati uvredljive izraze, a naročito psovke. Bolje je koji put zašutjeti i zažmiriti. Budi mudriji od drugih, ali nemoj da oni to primijete, pa će biti mir u kući.

Njegujete li dobrosusjedske odnose? SusjediSavjetnica.com
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime18.05.11 19:24

ne
[Vrh] Go down
Blonde
Ljubitelj foruma
Blonde


Female
Pisces Tiger
Broj postova : 8120
Godine : 38
Datum registracije : 30.08.2011

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime15.09.11 14:00

Svodim svu pricu na kulturno dobar dan/dobro veče...Jer vecina komsija su stariji ljudi i nema potrebe za nekim druzenjem ..Ako treba neka pomoc tu sam ...
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime15.09.11 16:49

..da najbolji nam je odnos s ovim susjedima iza nas..oni dođu jednom u 6 mjeseci pokositi dvorište i baš smo si super Laughing
..a s ostalim kao što Blonde kaže ..sve su stariji ljudi i sa njima smo na dobar dan i dobro veče
[Vrh] Go down
Gracija...
Ljubitelj foruma
Gracija...


Female
Libra Cat
Broj postova : 5009
Godine : 36
Datum registracije : 10.08.2011

Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime20.11.11 14:53

Ne.
Ali oni njeguju špijuniranje, evo već 10-ak godina..
Pa ako mi slučajno nekad ne bude jasno kad, s kim,
zašto i po što sam došla kući - pitam njih..
Ma divno su.. kafa
[Vrh] Go down
Sponsored content





Njegujete li dobrosusjedske odnose? Empty
PostajNaslov: Re: Njegujete li dobrosusjedske odnose?   Njegujete li dobrosusjedske odnose? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Njegujete li dobrosusjedske odnose?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako izbalansirati odnose s ljudima oko nas
» 5 načina kako potaknuti i očuvati dobre odnose s kolegama

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji :: Brak, obitelj i prijatelji-
Forum(o)Bir: