Ponedeljak, 14. Februar, 2011.| Autor: Novinske agencije
BEOGRAD - Premijer Mirko Cvetković pokrenuo je postupak za razrešenje potpredsednika Vlade Mlađana Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića. Konferencija za novinare još u toku, javlja RTS.
Na vanrednoj konferenciji za novinare održanoj u Vladi Srbije, predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković pokrenuo je postupak za razrešenje potpredsednika Vlade i ministra ekonomije Mlađana Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu financija Slobodana Ilića.
Cvetković smatra da takva odluka neće uticati na odnose u koaliciji, niti će dovesti do pada Vlade, kao ni do prevremenih izbora.
Ova odluka će, kako je naveo, u najkraćem roku biti dostavljena Skupštini Srbije na razmatranje, dodajući da su "razgovori o rekonstrukciji su u toku, a konkretna rešenja biće poznata u naredne dve nedelje".
"Obavestio sam jutros predsednika Borisa Tadića da vlada nije u mogućnosti da funkcioniše i da treba da se zamene oni koji ruše njeno jedinstvo", rekao je na konferenciji za novinare premijer Cvetković.
Cvetković je istakao da Vlada Srbije mora da funkcioniše jedinstveno kako bi se izvršile promene u 2011. godini i dodao da ova odluka nije usmerena protiv G17 plus, da nisu obuhvaćeni ostali ministri te stranke i da ne očekuje da će doći do pada Vlade.
"Vlada, da bi izvela sve promene koje građani od nje očekuju, mora da funkcioniše kao jedinstven tim a ne kao slobodna asocijacija važnih ili manje važnih ministara. Biti ministar u vladi ne sme da bude sredstvo lične promocije, već treba da znači odgovornost za uspeh cele vlade", precizirao je predsednik Vlade Srbije.
Cvetković rekao da su Dinkić i Ilić o odluci obavešteni pred početak konferencije za novinare, ali da nije dobio povratnu reakciju.
"Ministar mora da bude odgovoran za sve što izgovori, a Vlada mora biti složna", izjavio je premijer obrazlažući odluku.
On je najavio da će uskoro doći i do verifikacije i ocene rada svih ministara u Vladi Srbije.
"Ova moja odluka ima za cilj da vladu ojača, a koaliciju učini odgovornijom", naveo je Cvetković.
Hitna sednica Predsedništva G 17 plusU stranci G17 plus, prenose beogradski mediji, potpuno su zatečeni odlukom o smeni Dinkića. Kako saznaju, zakazana je hitna sednica Predsedništva stranke, na kojoj treba da zauzmu stav i odrede dalje postupke.
- Iznenađeni smo ovom vešću, jer smo očekivali da će se ići na spuštanje lopte, o čemu smo dobili uveravanja u DS-u - rečeno nam je u G17 plus.
Dinkić po drugi put ne dočekuje kraj mandata u NemanjinojMlađana Dinkića je za potpredsednika Vlade, a u ujedno i ministra ekonomije i regionalnog razvoja izabran 7. jula 2008. godine.
On je bio ministar i u vladi Vojislava Koštunice, iz koje je izašao oktobra 2006. nezadovoljan brzinom evropskih integracija. Bio je ministar finansija u toj vladi od 3. marta do oktobra 2006. Posle prekida pregovora o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji, Dinkić i još nekoliko ministara G17 Plus potpisalo je blanko ostavke koje bi bile aktivirane ako se do oktobra 2006. ne nastave pregovori. Kako pregovori nisu nastavljeni, Dinkić je podneo ostavku. Njihove ostavke parlament je konstatovao 9. novembra 2006. godine.
Dinkić je rođen 20. decembra 1964. u Beogradu. Diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 1988, gde je i magistrirao 1993. Na tom fakultetu je radio do 2000. kao asistent na predmetu Teorija i planiranje privrednog razvoja. Neposredno posle demokratskih promena u zemlji, Dinkić je, od jeseni 2000. do 2003. godine bio guverner Narodne banke Jugoslavije, odnosno Narodne banke Srbije.
Na funkciju predsednika G17 Plus došao je septembra 2006. kao jedini kandidat za to mesto, posle razlaza sa dotadašnjim predsednikom, Miroljubom Labusom.
U poslaničkoj grupi G17 plus 24 poslanikaVladajuća koalicija u Skupštini Srbije ima 129 poslanika, a od toga 24 mandata, uz jedan sporan, pripadaju poslaničkoj grupi G17 plus.
Vladajuću koaliciju čine Demokratska stranka, G17plus, Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i stranke manjina.
Poslanička grupa "Za evropsku Srbiju" ima 78 poslanika, koalicija SPS - JS 15, PUPS pet, a poslanička grupa manjina - sedam poslanika.
Od opozicionih partija najviše poslanika u parlamentu pripada poslaničkoj grupi Srpske radikalne stranke 56, zatim Srpskoj naprednoj stranci 22, Demokratskoj stranci Srbije 20, Liberalno demokratskoj partiji 12, Novoj Srbiji devet. Jedan poslanik je samostalan.
G17 plus ima šest ministra i sedam državnih sekretara.
Sporenja Dinkića i Ilića oko "Gorenja"Povod za sukob ministra ekonomije Mlađana Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića, čije je razrešenje pokrenuo premijer Srbije, bila je nova investicija slovenačkog "Gorenja" u Srbiji.
Naime, Ilić je javno ukazivao da Dinkić većim subvencijama za investiciju "Gorenja" u Zaječaru narušava tržišnu konkurenciju i "otima" tog investitora Valjevu, gde je već opremljen plac za izgradnju fabrike "Gorenja".
Gorenju se, kako je izjavljivao Ilić, za investiciju u Zaječaru nude stimulacije iz republičkopg budžeta od 10.000 evra za svako novootvoreno radno mesto, dok su za Valjevo te stimulacije tri puta manje. Prema oceni Ilića, Dinkić je iz političkih razloga podsticao dolazak "Gorenja" u Zaječar, jer je gradonačelnik Zaječara Boško Ničić član političke koalicije Ujedinjeni regioni Srbije, gde je vodeća Dinkićeva stranka G17 plus.
Obrazloženje Dinkića je bilo da je Zaječar, kao i još tri grada u Srtbiji, po odluci Vlade Srbije dobio specijalni status zbog visoke stope nezaposlenosti, zbog čega su i najveće stimulacije za investitore koji tamo zapošljavaju radnike. Dinkić je 27. januara sa predstavnicima "Gorenja" potpisao predugovor o otvaranju fabrike u Zaječaru u kojoj bi trebalo da bude zaposleno 300 radnika i u koju će biti investirano oko 2,9 miliona evra. Revoltiran javnim istupima Ilića povodom najave nove investicije "Gorenja" u Zaječaru, Dinkić je uputio pismo premijeru Srbije i zatražio da "najstrože kazni Ilića".
Postupak za smenu ministaraPrema Poslovniku Narodne skupštine, predlog za razrešenje člana Vlade, predsednik Vlade podnosi predsedniku Narodne skupštine u pisanom obliku i ima pravo da ga obrazloži.
Narodna skupština razmatra i glasa o predlogu za razrešenje člana Vlade na prvoj narednoj sednici.
Članu Vlade, koji je razrešen, mandat prestaje danom donošenja odluke o razrešenju.O odluci iz stava 3. ovog člana predsednik Narodne skupštine obaveštava predsednika Vlade.
izvor