Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Emocionalna inteligencija

Go down 
+7
sookie
vladex
mobile
Dijamantni 13
Crofan
Rokerka
Goran
11 posters
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime12.01.09 19:00

Jednostavno rečeno emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja osjećaja, njihovog jasnog identificiranja, razumijevanja, sposobnosti kontroliranja i korištenja za izražavanje misli. Samo po sebi je razumljivo koliku ulogu osjećaji imaju u nošenju sa svakodnevnim situacijama, komuniciranju s drugim osobama i najvažnije koliku oni ulogu imaju u donošenju odluka.

TEST EMOCIONALNE INTELIGENCIJE – EQ
Iskreno odgovorite na sljedećih 10 pitanja sa da ili ne.
1 - Možete li jasno izraziti svoje osjećaje u najjednostavnijoj rečenici – „Osjećam…“?

2 - Možete li prepoznati različite osjećaje?

3 - Jeste li emotivno neovisni o drugima?

4 - Možete li prepoznati zbog čega se osjećate tako kako se osjećate?

5 - Možete li uvijek kontrolirati svoje ponašanje?

6 - Jeste li sposobni zaboraviti pogreške i ostaviti iza sebe ono za čim žalite?

7 - Jeste li zadovoljni sa svojim postignućima?

8 - Iskorištavate li svoje potencijale?

9 - Misle li drugi kako imate visoko mišljenje o sebi?

10 - Prihvaćate li sebe takvima kakvi jeste?

Emocionalno inteligentni ljudi će odgovoriti s „DA“ na 8 do 10 pitanja. Vi?

Koncept EQ pojavio se 1990. godine kada su psiholozi John Mayer i Peter Salovey objavili tekst pod nazivom Emocionalna inteligencija, a svoju svjetsku afirmaciju doživio je 1995. godine kada je Daniel Goleman objavio svoj best seller s istim naslovom.

Za razliku od IQ-a, okružuje nas mnoštvo dokaza kako visoki EQ uglavnom jamči uspjeh, bilo privatno ili poslovno. Emocionalno inteligentna osoba neće se lako zbuniti, rijetko žali za svojim odlukama ili postupcima, te se vrlo dobro nosi sa stresom. Ona prihvaća izazove i ne slama se pod pritiskom, samo-ograničavajuća je, ali ima visoko samopouzdanje i zna prepoznati svoje vrijednosti. Uglavnom je zdravija i više zadovoljna životom.

Najvažnije od svega je da za razliku od IQ-a koji je definiran rođenjem, EQ se može

razvijati, može se raditi na njegovom povećanju bez obzira na godine.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime12.01.09 19:14

A jedva - 8 od 10 ... bravo ja Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime12.01.09 21:12

isto jedva 8 ko tana
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime13.01.09 22:08

Čudno mi je koliko se općenito o emocionalnoj inteligenciji vrlo malo piše i govori,
a ona je itekako bitna za individualni razvoj i uspjeh zajednice u cjelini.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime14.01.09 7:55

Da, pogotovo u svijetu kakvim živimo
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime29.01.09 21:29

Sasvim mali pozitivni pomaci su dovoljni, kako za napredak pojedinca, tako i zajednice.
Nažalost, svi smo počeli živjeti od danas do sutra i uzimamo sve zdravo za gotovo.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime29.01.09 21:34

Mislim da tu igra ulogu i ljudski ego jer većina ljudi želi da je samo njima dobro, da su sretni i zadovoljni ne misle na potrebe drugih.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime29.01.09 21:48

E tu si pogodio samu bit Teo! respect

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime17.10.09 16:38

Još od davnina se zna kako visina kvocijenta inteligencije (IQ) pokazuje koliki kvocijent inteligencije netko postiže na testovima inteligencije, a da sa uspjehom i istinskim zadovoljstvom u životu isti taj IQ baš i nema mnogo veze.

Zbog toga se u posljednjih nekoliko godina pojavila nova mjera: emocionalna inteligencija (EQ).
Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja osjećaja, njihova jasnog identificiranja, razumijevanja, sposobnost njihova kontroliranja i korištenja za izražavanje misli.

Za osobe s visokim kvocijentom emotivne inteligencije je karakteristično da uspješno prepoznaju vlastite i tuđe emocije, potrebe i želje, te imaju razvijene vještine samokontrole i rada s drugima osobama.

Ovakvi pojedinci imaju gotovo uvijek vrlo uspješne prijateljske odnose, odnose s partnerom bilo da se radi o vezi ili o braku, a na poslovnom planu su uvijek prepoznati kao samouvjerene i čvrste, ali ujedno i fleksibilne osobe s kojima je jednostavno raditi.
a razliku od IQ-a, okružuje nas mnoštvo dokaza kako visoki EQ uglavnom jamći uspjeh, bilo privatno ili poslovno. Emocionalno inteligentna osoba ne da se lako zbuniti, rijetko žali za svojim odlukama ili postupcima, te se vrlo dobro nosi sa stresom.

Ona prihvaća izazove i ne slama se pod pritiskom, ima visoko samopouzdanje i zna prepoznati svoje vrijednosti. Možda ponajbolja bit emocionalne inteligencije jest sadržana u poznatoj Aristotelovoj izreci "Svatko se može naljutiti - to je lako. Ali naljutiti se na pravu osobu, do ispravnog stupnja, u pravi trenutak, zbog ispravnog razloga i na ispravan način - to nije lako" (Aristotel, prema Goleman, 1997).

Općenito osobe koje "lako planu", koje imaju nizak prag tolerancije, te koje nemaju mogućnost empatije s drugim osobama i sagledavanja šire perspektive su u pravilu osobe s vrlo niskom razinom emocionalne inteligencije. Takvim osobama vlastite iste emocije doslovno vitlaju, upravljajući njihovim ishodima. One često upadaju u afekte, učine tolike nepromišljenosti, sabotiraju svoju uspješnost, upropaštavaju kontakte s drugim ljudima, a svoje mentalne kapacitete koriste za njegovanje i opravdavanje vlastite agresivnosti ili depresivnosti.

Vrlo važna razlika od IQ-a koji je definiran rođenjem, jest da se EQ može razvijati i može se raditi na njegovu povećanju bez obzira na godine. No, za razliku od IQ-a, EQ je i teže mjeriti.

www.cardionet.hr

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Emocionalna inteligencija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime17.10.09 16:52

uspjesno prepoznajem vlastite i tude emocije...znam se kontrolisat ...a cini mi se i radit sa drugima...i razumjevat ...samo sto ne znam prepoznati svoje vrijednosti...vise cijenim druge nego sebe ...sve vise drugima dajem nego sebi...i trebalo bi vise svi da obracamo paznju na EQ...jer je jako bitna za napredak sviju..ali ja jos nikad nisam cula da neko govori o tome kolika je nekom emocionalna inteligencija EQ ....

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Emocionalna inteligencija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime14.11.09 9:41

Citat :
Što je emocionalna inteligencija?
To je sposobnost samokontrole, revnosti i ustrajnosti., te sposobnosti motiviranja samoga sebe. A tim vještinama moguće je podučiti djecu i odrasle čime će steći veće mogućnosti da maksimalno iskoriste svoje intelektualne potencijale.
Sve je više dokaza o tome da temeljni etički stavovi u životu izviru iz emocionalnih sposobnosti. Osobe kojima nedostaje samokontrole – moralno su hendikepirani: sposobnost kontroliranja impulsa temelj je snage volje i karaktera. Jednako tako, korijen altruizma leži u poistovjećivanju s tuđim osjećajima, sposobnosti iščitavanja tuđih emocija; nema li čovjek osjećaj za potrebe ili očaj drugih, ne može pokazivati ni brižnost.
A ako postoje dva moralna stava koja su u našem dobu potrebna, to su upravo ova dva, samokontrola i samilost.
Danas postoje brojne knjige i autori – ''znanstvene'' i ''neznanstvene'' orijentacije koji nam pokušavaju pomoći pri očuvanju ili postizanju mentalnog zdravlja.

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Emocionalna inteligencija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime27.06.10 16:57

Citat :
1 - Možete li jasno izraziti svoje osjećaje u najjednostavnijoj rečenici – „Osjećam…“?

2 - Možete li prepoznati različite osjećaje?

3 - Jeste li emotivno neovisni o drugima?

4 - Možete li prepoznati zbog čega se osjećate tako kako se osjećate?

5 - Možete li uvijek kontrolirati svoje ponašanje?

6 - Jeste li sposobni zaboraviti pogreške i ostaviti iza sebe ono za čim žalite?

7 - Jeste li zadovoljni sa svojim postignućima?

8 - Iskorištavate li svoje potencijale?

9 - Misle li drugi kako imate visoko mišljenje o sebi?

10 - Prihvaćate li sebe takvima kakvi jeste?

8 bravo ja Emocionalna inteligencija 969280
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime15.08.10 17:42

Emocionalna inteligencija je sposobnost vezana za izlazenje na kraj sa svojim emocijama sto
mi nekad i nije lako...svak drugacije reaguje na emocije ...neko to rjesava jednostavno ..neko onako ..a neko nikako ....sa onima koji nikako ne izlaze na kraj sa emocijama ..je jako tesko i zivjeti kao i komunicirati..
za emocionalnu inteligenciju najbitnije je prepoznati osjecaj u sebi i sposobnost pratit ga.. mislim da je to jako vazno za razumjevanje samoga sebe...treba znati kontrolisati svoje osjecaje..emocionalno inteligentni ljudi trebali bi znati motivisati sami sebe ... oni kontrolisu jako dobro svoje emocije ...misle pozitivno i optimisti su. ...
prepoznavanje emocija kod drugih ljudi...uspostavljanje komunikacije i odrzavanje komunikacije s ljudima je po meni bitno za emocionalnu inteligenciju ...
sta vi znate o emocionalnoj inteligenciji ..sta mislite da li je ona bitna u zivotu i u kontaktu inace sa ljudima ..


_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Emocionalna inteligencija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime31.08.10 12:43

ja imam 6... :/
[Vrh] Go down
Crofan
Zagrijao tipkovnicu
Crofan


Capricorn Dragon
Broj postova : 100
Godine : 47
Datum registracije : 12.03.2011

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime12.03.11 18:49

9/10 facepalm

u svakom slučaju ovo je jedan jako bitan "detalj" na kojem bi svi mi morali raditi - pogotovo u vremenu u kojem živimo (što je netko već spomenuo prije)
[Vrh] Go down
http://www.crofan.org
Dijamantni 13
Zagrijao tipkovnicu
Dijamantni 13


Female
Cancer Horse
Broj postova : 139
Godine : 33
Lokacija : bjelovar
Datum registracije : 31.07.2010

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime19.05.11 12:05

današnji sustav ocijenjivanja učenika je totalna pušiona jer se ne ocijenjuje znanje. to govorim gledajući sa strane i proučavajući i sebe i svoje vršnjake. ja jako malo učim samo sam maher kad je u pitanju emocionalna inteligencija. samo moraš prozret kakav je profesor, mane, vrline, na što puca na što pali...vrlo lagano. samo treba gledat izražavanje, body language i neverbalni dio kojim komunicira kad to imaš u glavi...profa je tvoj i ako ništa drugo imaš dovoljan najmanje...zapravo moje ocijene su pokazatelj emocionalne inteligencije, jako malo moje sposobnosti pamćenja. i onda oni koji se najviše trude učit i to...ti naje... jer treba imat veze za posao i mnoge druge stvari, razvili su jedan dio svog mozga, a drugi koji je možda bitniji za preživljavanje u ovom dobu spava.... :kavica:
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime19.05.11 12:10

iteligencija je zakon
[Vrh] Go down
vladex
Početnik
Početnik



Male
Leo Dragon
Broj postova : 30
Godine : 47
Datum registracije : 03.11.2011

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime18.11.11 14:01

Emocionalna inteligencija je izuzetno bitna za nas razvoje. Mislim da ukoliko mozemo da kontrolisemo emocije, tada mozemo da kontrolisemo i sudbinu.
[Vrh] Go down
sookie
Zagrijao tipkovnicu
sookie


Female
Broj postova : 196
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 07.09.2012

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime13.09.12 19:54

rezultat testa: malo sam glupa tužni al savladat ću ja to...poooolako Smile
[Vrh] Go down
Carolija
Totalno relaxiran
Carolija


Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 2243
Godine : 47
Datum registracije : 24.02.2013

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime27.02.13 17:50

Umeti citati,prepoznati osecanja,kontrolisati ih.Mada mi sam pojam "emocionalna inteligencija" zvuci malo izvestaceno,nametnuto vremenom u kom zivimo.Socioloski "fenomen".
[Vrh] Go down
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime04.07.13 22:27

emocionalna inteligencija po meni znaci svestranost i kako je primjeniti.. kontrolisati sebe na za drustvo jedan opusteni nacin bez pretenzija da se bude ja pa ja..
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime04.07.13 22:36

7 od 10...znaci nisam jos uvijek emocionalno inteligentna..i iskreno i dopada mi se sto su mi odgovori na ova tri pitanja ne ;) 

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Emocionalna inteligencija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Sama
Ljubitelj foruma
Sama


Female
Taurus Rat
Broj postova : 3754
Godine : 51
Lokacija : to be or not to be
Datum registracije : 18.04.2014

Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime28.04.14 9:16

kome to trijeba, kada je svijet okrenut naopačke?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Emocionalna inteligencija Empty
PostajNaslov: Re: Emocionalna inteligencija   Emocionalna inteligencija I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Emocionalna inteligencija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Emocionalna ucjena
» Priroda emocija, raspoloženja - emocionalna inteligencija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj-
Forum(o)Bir: