Očekivali smo bombu i Citroën DS3 Racing je brzo ispunio sva naša očekivanja. Bilo je to i logično, jer je ušminkani mališan prošao je kroz ruke iste ekipa koja brine o reli automobilima s kojima je Sebastien Loeb nanizao sedam naslova prvaka svijeta. Pribojavali smo se da će biti tvrd poput gokarta, da ćemo imati borbu s mjenjačem i papučicom spojke, da će motor umirati na minimumu...
Strah je bio neopravdan, jer su francuski stručnjaci napravili uvjerljiv kompromis sportskih voznih svojstava i udobnosti. Unatoč dodatku Racing u imenu, DS3 je ostao onaj stari u svim situacijama kad treba ispuniti svakodnevne potrebe. Sportski odjel Citroëna nije brutalno nabrijao ni motor, niti podvozje, a ipak je osigurao uzbudljive, vrhunske performanse. Turbobenzinac obujma 1598 ccm nabijen je sa 156 na 202 KS, stoga nema mjesta razočarenju onih koji su očekivali brutalniju verziju. To omogućava ubrzanje do stotke u 6,5 sekundi i najveću brzinu od 235 km/h. Treba li itko tražiti više?
Već pri pokretanju motora snažniji i prodorniji zvuk iz ispušnih cijevi daje naslutiti da se radi o verziji spremnoj za natjecanja. Oduševljava što na niskim okretajima zadržava dovoljno uglađenosti. Unaprijeđen je i upravljački sustav. Električni servouređaj upravljača nije usporediv s najboljim hidrauličkim, ali francuski su ga inženjeri uspjeli toliko unaprijediti da nema mjesta ni za kakve primjedbe. U gradskoj vožnji je prilično lagan, a stupanj ukrućivanja s povećanjem brzine gotovo je idealan. To je itekako dobrodošlo, kad se vozi 'na nož'
Tome doprinosi ukrućeno podvozje, sa 18-colnim alu naplacima i gumama 215/40 R18. Osjećaju potpune kontrole doprinosi povećan trag kotača te spuštena podnica. Treba ipak biti oprezan, kad se svih 202 konja želi prenijeti na podlogu, jer nije ugrađen samoblokirajući diferencijal, koji se ugrađuje u natjecateljsku verziju. pojedinim trenucima silna konjica natjerat će kotače na proklizavanje. Sve kontrolira ESP, koji je na trenutke preagresivan pa malo ubija užitak vožnje. Za uživanje u vožnji dobrodošlo je isključivanje elektronike.
P prve kilometre s najsnažnijom verzijom Citroëna DS3 vozili smo zavojitim cestama okolice Nice koja je pokazala uvjerljivost nove francuske jurilice, premda nije bilo uvjeta za ekstremnu vožnju. DS3 Racing je u svakom trenutku bio je spreman za transformaciju, u stilu priče o Dr. Jekyllu i Mr. Hydu, ali uz potpunu kontrolu. Sve se može precizno kontrolirati i zahvaljujući kočionom sustavu s ogromnim, gotovo predimenzioniranim prednjim diskovima promjera 323 mm (serijski 283), koji ukopavaju automobil kad je to potrebno
Prolazak kroz sportski odjeli nije ostavio značajnijeg traga na dimenzijama, ali je trag kotača proširen za 30 mm, a visina je snižena za 15. Više od snage, za uzbudljive performanse i munjevit odziv na gas zaslužan je okretni moment od 275 Nm razvučenih od 2000 do 4500/min. Motor je toliko uglađen da se u pojedinim trenucima čini kao da mu nedostaje agresivnosti, ali pogledom na brzinomjer brzo postaje jasno kako se s potencijalom motor ne treba šaliti. Nema posustajanja ni kroz zavoje prvenstveno, zahvaljujući dobrom ovjesu, ali i krutosti karoserije.
U ekstremnim uvjetima DS3 Racing je sklon blagom proširivanju putanje preko prednjih kotača, što se lako kontrolira preciznim upravljačem. Ponašanjem kroz zavoje nabildani francuski mališan nas je podsjetio na Renault Clio Sport, a razlike su, očito, samo u finesama. Sa 18 colnim, bočno izbačenim kotačima, koji izgledaju kao da su broj veći, očekivali smo truckanja po neravninama, ali u sportskim sjedalima sa integriranim naslonom vozač se osjeća neočekivano udobno. Nije se odustalo ni od komfora i serijska oprema podrazumijeva automatsku klimu, parking senzore, audio uređaj s osam zvučnika, Bluetooth, Usb i retrovizore koji se električno sklapaju.
Smanjena visina i povećan stražnji spojler poboljšao je aerodinamiku te se DS3 Racing uvjerljivo ponaša na visokim brzinama. Zbog razmjerno velike mase francuski jurišnik djeluje solidno i stabilno i na visokim brzinama te dobro podnosi nagle izmjene smjera. Zapravo, stječe se dojam vožnje za klasu većeg automobila. Istodobno, dužina manja od četiri metra omogućava veliku okretnost, što uz sportski podešeno podvozje i veliku rezervu snage za izvlačenje iz zavoja pruža solidnu porciju užitka.
Na listi dodatne opreme nalaze se samo dvije stvari: satelitska navigacija (950 eura), te set naljepnica (400 eura), a kada je u pitanju boja samo su dvije opcije; crna s narančastim krovom ili bijela sa sivim krovom. Jedno od vizualnih obilježja je i široka upotreba elemenata od ugljičnih vlakana u unutrašnjosti, ali i izvana. U Citroënu su i u tom dijelu pošteno odradili posao jer sve što liči na karbon uistinu i jest karbon.
Povećanje snage nije povećalo potrošnju goriva. Upravo suprotno, u Citroënu sada deklariraju (6,4 l) za tri decilitra manju potrošnju u odnosu na verziju sa 156 KS, dok je ekonomičnost snažnijeg motora u gradskoj još više izražena. Prodaja kreće u siječnju, a koliko će primjeraka i po kojoj cijeni doći u Hrvatsku za sada nije poznato, no interes je velik jer 800 primjeraka od 2000 koliko ih je u planu za prvu godinu već je rasprodano...
Tehničke karakteristike
Motor 1.6 Turbo
Obujam (ccm) 1598
Snaga (KS/min) 202/6000
Moment (Nm/min) 275/2500
Dimenzije (cm) 395x172x144
Osov. razmak (cm) 246
Prtljažnik (l) 285
Brzina (km/h) 235
0-100 km/h (s) 6,5
Potrošnja (l/100 km) 6,4
Cijena (eura) cca 30.000
Autoklub.hr