Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Zašto se ljutimo?

Go down 
+4
Blizanka
Kikica
Goran
maca faca
8 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:11

''Ljutnja nije dobar odgovor na neku situaciju. Mudri ljudi su sretni, a sretni ljudi se ne ljute. Prije svega, ljutnja je nerazumna.
Jednoga dana, kad je naš samostanski kombi stao na crveno svjetlo na semaforu, u automobilu do nas primijetio sam kako se vozač dere na semafor. ''Prokleti semafor! Znao si da imam važan sastanak i da kasnim. I pustio si ostala vozila malo prije mene, svinjo! A ovo ti i nije prvi put…''
Krivio je semafor, kao da je on imao izbora. Mislio je valjda da ga je semafor namjerno zaustavljao: ''Ah! Evo ga. Znam da kasni. Prvo ću pustiti ovaj automobil prije njega a tada…palim crveno. Stop! Imam ga!'' Semafori se mogu činiti zlobnima, no oni su ipak samo semafori. Što možete očekivati od semafora?
Zamišljam kako ovaj vozač dolazi kući kasno navečer dok se žena dere na njega. ''Proklet bio! Znao si da imamo važan sastanak. Znao si da ćeš kasniti. Imao si važnije poslove, ha? Svinjo! I to ti nije prvi put…''
Ona je krivila supruga kao da je on imao izbora. Mislila je da ju je namjerno povrijedio. ''Ah, imam dogovoreno sa ženom. Zakasnit ću. Prvo se idem naći s prijateljem. Jesam je!'' Opet, možda se čini kako je suprug zlonamjeran, no on je ipak samo suprug. Što očekivati od supruga?
Spolovi u ovoj priči mogu se zamijeniti i primijeniti na većinu situacija koje nas razljute.''

A.Brahm, Krava koja je plakala


Izabrala sam ovu priču o ljutnji jer mi se jako svidjela. Na simboličan način govori o tome kako se ljudi mogu često i bezrazložno razljutiti. Koliko se vi često ljutite? Jesu li razlozi zbog kojih se ljutite uvijek razumni, tj. koje vas situacije razljute? I kako se, na kraju, prestanete ljutiti?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:16

''Prokleti semafor! Znao si da imam važan sastanak i da kasnim. I pustio si ostala vozila malo prije mene, svinjo! A ovo ti i nije prvi put…'' Laughing Laughing Laughing

Najcesce je ljutnja bezrazlozna, kao ova na semafor npr..
Nesporazum je vrlo cesto razlog ljtnje...kao i ne znanje ili ne poznavanje.
Ne ljutim se cesto, pokusavam odbrojati do 10 prije prve reakcije...jer je prva reakcija uvijek prejaka...a kad dodjes do 10 onda je vec mnogo lakse Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:19

da, ovo sa semaforom je smiješno, ali moraš priznati da toga zaista ima u životu. mnogi ljudi su u stanju ljutiti se čak i na semafore...zapravo, usmjeravaju svoju ljutnju na semafore (to je samo metafora). a bit problema leži negdje duboko u njima samima. ;)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:20

Naravno da postoji...i da se ne lazemo, malo ko od nas se nije nasao u slicnoj situaciji ;)
da se praznimo na sve i svasta Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:22

ja se najčešće naljutim na bankomat looool looool

šalim se...mislim da ljutnji pogoduje ovaj ubrzani tempo kojim živimo život, kao i sve manje strpljenja kojeg imamo....

i da...istina je da se sretni ljudi ne ljute
[Vrh] Go down
maca faca
Totalno relaxiran
maca faca


Female
Pisces Broj postova : 1902
Godine : 124
Lokacija : San Francisco
Datum registracije : 25.11.2010

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:25

mene ljute dvolični ljudi s dvostrukim kriterijima i ljudska nekultura

pokušavam se ne ljutit i ne bit zlopamtilo,iako sam ponekad infantilna, pa se znam duriti ko malo dijete ,al kad sam u krivu uvijek priznam i ispričam se

večina ljudi neije u stanju reć oprosti i mora uvijek bit u pravu-to me fakat živcira
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:30

isti autor dalje piše:

Neispunjena očekivanja često su okidač naše ljutnje. Ponekad toliko uložimo u nešto, a kada to ne ispadne kako smo očekivali, postajemo gnjevni. Svi pojmovi poput ''trebali bi'' tiču se očekivanja, naših predviđanja o tome što bi se u budućnosti trebalo dogoditi. Do sada smo već trebali pojmiti da je budućnost neizvjesna i nepredvidiva. Kada se previše uzdamo u očekivanja za budućnost, ono ''trebalo bi'' traži nevolju.

i s ovim se slažem. neispunjena očekivanja stvarno su okidač naše ljutnje.


Zadnja promjena: Hot chili Yana; 17.12.10 13:33; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:33

Prije svega, ljutnja je nerazumna. Ovo je poanta cijelog uvodnog posta. Ljutnja i negativne emocije su doista nerazumni. Samo nam oduzimaju vrijeme i energiju koje možemo iskoristiti za rješavanje problema ako smo staloženi i pozitivni. No ipak, nismo roboti, neizbježno je ponekad da u nekim situacijama temperamentno ljutito reagiramo. Čak se i Isus naljutio kad je istjerao trgovce iz hrama. Da nije tako, da se baš nikad ne ljutimo, bili bi mlohave amebe s kojima se može raditi što se poželi. Ali uvijek treba nastojati biti smiren i racionalan, trenutke ljutnje svesti na minimum.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:37

slažem se, jer autor je upravo i pisao o nerazumnoj ljutnji, kao primjer je dao ljutnju na semafor.
i neizbježno je da se ponekad naljutimo. da nije tako, ne bi ni znali razliku između nerazumne ljutnje i temperamentnog reagiranja na neke situacije.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:38

Yano, ljutis se zato sto izbacuje malo para? Laughing Laughing Laughing

Potpuno se slazem s tobom, prebrzi tempo zivota, pogotovo za nas na ovim prostorima, koji u genima kroz generacije imamo naviku na sporost ...pa sad kao iz cire ubacenu u mlaznjak jos bi smo hjeli i brze i sve odjednom :hy:
A strpljenje je posebna prica, pogotovo u marketima i nekim ustanovama...ako stanes sa strane i malo posmatras ljude mozes tacno vidjeti kako ljutnja i bijes krecu iz noznih prstiju dok ne izbiju na sve tjelesne otvore Laughing

Mazo....uvijek ce nekome smetati pojedine ljudske osobine...nekome smetaju i krajnje pozitivne osobine kod ljudi ;)
Evo npr. neko ce pobjesniti kad vidi da ti ne nosis gacice Laughing

Gorane, ja se ne bih slozio da je ljutnja nerazumna...a koliko vidim i ti to pobijas kasnije u tekstu...
Ljutnja je kao i svaka druga emocija, normalna, pa rekao bih cak i pozeljna ponekad ali ako je u kako kazes svedemo na minimum i racionalisemo koliko god je to moguce.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:41

ipak viteže, kao primjer ljutnje koja je doista nerazumna je ljutnja na semafor (ili moj bankomat Laughing )
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:43

Meni bi bilo nerazumno da ti u ljutni razbijes taj bankomat Laughing

A takva ljutnja iz primjera je prije iracionalna nego nerazumna ;)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:43

a koje je razlika između iracionalnog i nerazumnog?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 13:49

Pa eto ti razlika u mom prethodnom postu....ljutis se na bankomat zato sto ti ne daje vise para nego sto imas, i kad se okrenes od njega mozes i da se slatko nasmijes sama sebi (bar meni se to desavalo)

A nerazumno bi zaista bilo da u toj ljutnji uzmes kamen i rascopas ga zato sto ti nije dao 100 kuna vise tease

Ja nikako ne mogu poistovjetiti iracionalno(kao neko ponasanje van normi ustaljenih) sa nerazumnim (ludackim)
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime17.12.10 20:42

Ja se ne naljutim jako za bezveze da ću vikati na stvari u bijesu. Često se ustopam i kažem sama sebi de stani malo razmisli to nije stvar za čega bi se trebala ljutiti.
Neki dan sam u trg. i na blagajni bila i da ću platiti karticom..ono figa, muž mi je vratio staru ..a on kod sebe ostavio u đepu novu. Koji blam..i osječam kako nervoza u meni raste i razmišljam u sebi tj vidim.,.raspravu večine parova u glavi i svađu zbog takve gluposti ..i dođem do auta i kažem mu..koju si mi karticu vratio..i on u napad ..pa koju pravu bla bla..i ja ga slušam ..on se ljuti na mene.. i opalim se smijati hhhhhhhhhhhh Laughing Laughing

I shvatim kako često u takvim situacijama gdje se večina naljuti ja se odvalim smijati.
Davno sam naučila da se ne vrijedi ljutiti. Raspale me ljudi koji me guraju kolicima ili izguraju sa staze pa uzagim u blato..ali ne mogu me raz.izditi takve stvari previše. Previše sam sretna da bi mogle veseli

Maca dobroo napisala...i ja sam ponekad kao dijete..nadurim se ali me prođe ubrzo
Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime21.12.10 20:21

Naravno da se ljutim ..ali ne ljutim se na gluposti i sitnice na koje sam prije trosila vrijeme ..a i sada ako se naljutim to je sve sekunda ..planem i ako razmislim u trenu sta sam dobila s tim sto sam se naljutila onda se i brzo ohladim ..jer ljutnjom ne dobijam nista samo postizem gore jer u ljutnji kaze se i sto se misli i ne misli ...i na ljutnju i prepirku potrosim ne samo energiju nego i dragocjeno mi vrijeme ... e sad to radim malo pametnije

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Zašto se ljutimo? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Ketica
Ljubitelj foruma
Ketica


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 4357
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 10.12.2010

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime21.12.10 20:26

a ljutimo se jer neznamo drugačije reagirati kad nešto nije onako kako mi želimo ili očekivamo...
[Vrh] Go down
http://uradilako4you.forumcroatian.com/
Bobby
Totalno relaxiran



Female
Gemini Monkey
Broj postova : 2068
Godine : 67
Datum registracije : 06.11.2010

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime21.12.10 20:46

Evo mojih razloga, zašto se ljutim:
(za sada Smile)

- kad mi nastavnik da lošu ocjenu, a znala sam za veću!
- kad mi zaključi manju ocjenu iako mi je prosjek nešto cjela 6 pa nadalje...
- kad me nastavnici opominju jer iznosim svoje mišljenje
- kad mi snize ocjenu iz testa jer pričam pod satom
- kad se tata dere na mene (nezna ništa drugo osim gunđat!)
- kad me mama stalno uspoređuje s drugom djecom
- kad mi se prijete jahanjem
- kad dobivam kaznene poslove
- kad mi pronalaze greške (mane) a sebe ne gledaju
- kad mi sole pamet što sam drukčija
- kad se drugi petljaju u moju privatnost
- kad me pokušavaju ubijedit u laž
- kad me živciraju
- kad mi se osobe koje mi najviše znače u životu najmanje pokazuju prijateljem
kad mi najviše trebaju
- kad se prave prijatelji a ogovaraju me
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime21.12.10 20:47

Bobby je napisao/la:

- kad me mama stalno uspoređuje s drugom djecom
- kad se prave prijatelji a ogovaraju me

potpisujem ;)
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime27.12.10 18:29

Ljutnja uspješno motivira i nije isključivo negativan osjećaj

Specifičan osjećaj ljutnje po novim psihološkim istraživanjima nije negativan ni pozitivan, a motivirat će ako joj krajnji cilj nije ozljeđivanje ili patnja drugih ljudi

Zašto se ljutimo? Ljutnja-uspjesno-motivira-i-nije-iskljucivo-negativan-osjecaj-504x335-20100520-20101019014051-304908

Skeniranje mozga pokazuje kako ljudi doživljavaju razne osjećaje. Primjerice, ako smo dobrog raspoloženja aktivirati će se regije mozga na lijevoj strani, a negativni osjećaji poput tjeskobe i depresije uzrokovat će aktivnosti na desnoj strani. No odgovor na pitanje je li ljutnja pozitivan ili negativan osjećaj nije tako jednostavan, jer dok psihološka literatura ljutnju klasificira kao negativan osjećaj, skeniranje mozga pokazalo je suprotno.
- Ljutnja je specifičan osjećaj, jer koliko je negativan njen kontekst iz nje mogu proizaći pozitivne posljedice koji nas motiviraju da činimo stvari koje nas uveseljavaju i budemo bolji od drugih - tvrdi voditelj istraživanja psiholog Henk Aarts
Ispitanicima su nizozemski znanstvenici pokazali slike da im pobude različite osjećaje, te potom magnetskom rezonancom snimili mozak kako bi pratili njihove podsvjesne osjećaje. Rezultati su pokazali da su slike, koje su pobudile ljutnju, ljude motivirale, no tada su se i pozitivni osjećaji miješali s njom. Predmete koje su povezali s ljutnjom, ispitanici su poželjeli imati i u to uložiti trud, objavljeno je u studiji izdanoj u časopisu Psihološke znanosti.
Ljutnja može biti poticaj samo ako nije nasilna
Psiholozi smatraju kako ljutnja može motivirati u slučajevima u kojima njen cilj nije ozljediti nekoga, već postići i imati više od drugih koji izazivaju bijes. Tako su prijašnja istraživanja pokazala kako i u sportu, ukoliko je vođa tima ljut, lakše motivira svoje suigrače te budi u njima želju za pobjedom.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Zašto se ljutimo? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime11.05.11 10:29

- kad se tata dere na mene (nezna ništa drugo osim gunđat!)
- kad me mama stalno uspoređuje s drugom djecom e tad mi dodje da izujedam sve ljude oko sebe i onda lomim krsim i ne razgovaram po 4 dana sa njim
- kad mi pronalaze greške (mane) a sebe ne gledaju
- kad mi sole pamet što sam drukčija
kad me pokušavaju ubijedit u laž
- kad me živciraju
-kad mi se pokvari racunar oni kazu da je to sto sam ga rasturao
-kad me ne pozovu da radim
-kad me ubedjuju ono sto nije pre neki dan sam polomio staklo na vrata kad sam zalupio vrata i sve snage staklo se sruci i posece se ono krv samo pisa oni da vidim reko nema sta da gledasvezem zavoj da ne ide i na usivanjei sad je dobro i izbegavaju da me nerviraju.
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime11.05.11 10:30

i sad me zovu zivac
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto se ljutimo? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se ljutimo?   Zašto se ljutimo? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto se ljutimo?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Horoskop otkriva: zašto je on takav, zašto nije nazvao?
» Horoskop otkriva: zašto je on takav, zašto nije nazvao?
» Vaše želje, primjedbe i prijedlozi
» zašto?
» Zašto ?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Kompleksi, fobije i frustracije-
Forum(o)Bir: