Dan borbe protiv nasilja nad ženama se počeo obilježavati 1981. godine, kada su na sastanku u Bogoti feministkinje iz Latinske Amerike i sa Kariba govorile o nasilju u porodici, silovanjima i seksualnom zlostavljanju, kao i nasilju koje žene i politički zatvorenici trpe pod tadašnjim diktatorskim režimima u Južnoj Americi.
1999. godine, i Ujedinjeni narodi su prihvatili 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Taj datum se obilježava u znak sjećanja na sestre Patriju, Minervu i Mariju Teresu Mirabal, koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo u Dominikanskoj Republici 1960. godine.
Sestre Mirabal su djelovale pod imenom "Las Mariposas" (leptiri) kao političke aktivistice i postale simbol otpora diktatorskom režimu Trujilla. Zbog svojih aktivnosti, hapšene su više puta zajedno sa svojim muževima. Kada su 25. novembra 1960. godine krenule da posjete muževe u zatvor, uhapsila ih je Trujillova policija. Sve tri su zadavljene, a njihova tijela su pronađena polomljenih kostiju. Nakon ubistava sestara Mirabal, ojačao je pokret otpora protiv Trujilla, na kojeg je 30. maja 1961. godine izvršen atentat.
Predstavnici policije i nevladinih organizacija ističu da veoma mali broj žena odluči prijaviti nasilnika. Pojedina istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po deset do 15 godina prije nego što konačno odluče potražiti pomoć, piše Dnevnik.hr.
Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70% slučajeva ubistava žena u svijetu počinioci bili njihovi partneri.
Na našim prostorima, nasilje nad ženama, posebno fizičko, najčešće je u porodičnoj zajednici. Žene, također, trpe i silovanje od strane partnera, a u većini slučajeva, i one i okolina za taj čin krive sebe, a ne silovatelja.
Svjetska zdravstvena organizacija ovako definiše silovanje: "Seksualno nasilje je svaki seksualni čin, pokušaj ostvarivanja seksualnog čina, neželjeni seksualni komentar ili prijedlog koji je usmjeren protiv osobe i njene seksualnosti, koji može počiniti druga osoba bez obzira na odnos sa žrtvom ili situaciju u kojoj se nalaze. Karakteriziše ga upotreba sile, prijetnje ili ucjene za ugrožavanje dobrobiti i/ili života same žrtve ili njoj bliskih osoba."
Osobine agresivnog partnera:
- Kontinuirano vrijeđanje, ponižavanje pred drugima ili pokazivanje veoma smirenog ponašanja u prisustvu drugih ljudi, ali agresivnost kad nema svjedoka
- Pokušava vas uvjeriti kako ste glupi, bezvrijedni ili ludi ili vam prijeti smještajem u mentalnu instituciju
- Ne dozvoljava vam izlaske i održavanje kontakata s prijateljima i rodbinom
- Konstantno je ljubomoran na sve vama bliske ljude
- On određuje kako ćete izgledati
- Odnosi se prema vama kao seksualnom objektu (tjera vas na seksualne aktivnosti koje ne želite, povređuje vas ili ponižava putem seksa)
- Nepredvidljiv je i nagle naravi
- Razbija stvari ili ih baca prema vama kad je "loše volje"
- Ne dozvoljava vam da se zaposlite, niti vam daje novac
- Uvijek krivi vas (ili druge) za svoje probleme
- Zlostavljao je svoju ženu/curu u ranijim vezama
- Prijeti da će ubiti vas ili sebe ako ga ostavite
- Ima nizak prag tolerancije i bilo šta može biti povod za fizički napad
Prepoznajete li ponašanje žrtve?
- Plašite se partnerovog bijesa ili ljubomore
- Ne viđate porodicu i prijatelje jer vaš partner to ne odobrava ili kaže da vi trebate samo jedno drugo
- Redovno birate mjesto izlaska ili druženja u skladu sa partnerovim željama
- Često mislite kako trebate biti veoma oprezni kako ne biste razljutili partnera
- Koristite alkohol ili droge kako biste pobjegli od realnosti
- Često sumnjate u svoje sposobnosti i osjećate se nemoćnom
- Mislite da je djeci potreban otac kakav god on bio
- Plašite se osude okoline
- Čini vam se da se život nikada neće promijeniti, da izlaza nema.
izvor Source.ba