Četvrto izdanje Filmskih mutacija: Festivala nevidljivog filma održat će se od 1. do 5. prosinca u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti.
Filmske mutacije: Festival nevidljivog filma su filmološki projekt o modusima filmskog predstavljanja i tumačenja ili politikama filmskog kustostva, što je i tema ovogodišnjeg programa i simpozija. Govorimo o politikama kao filmskom mnoštvu, o filmu jer se filmsko stoljeće dogodilo, o kustostvu zbog brige o drugom životu starog medija.
Ovogodišnji festival-simpozij uključuje programe i predavanja svjetskih filmologa, Alexandera Horwatha (direktor Austrijskog filmskog muzeja), Olafa Möllera (stalni kustos filmskog festivala u Oberhausenu), Nicole Brenez (profesorica na Sveučilištu Paris III) i Goa Hirasawe (predavač na tokijskom Sveučilištu Meiji-Gakuin) te filmskih autora Lecha Kowalskog i Klausa Wybornyja, koji će potaknuti raspravu i refleksiju o oblicima nekomercijalnog prikazivalaštva te o etici, estetici i politici siromašnog, manjinskog kustostva.
Posljednjih se godina među raspravama o digitalnosti, smrti i mutacijama analognog filma, iščekivanju arhivske i muzejske sudbine filma na celuloidnoj vrpci, izazovima s kojima će se filmski muzeji i arhivi suočiti u digitalnom dobu, utopijskoj ulozi muzeja u odnosu na tržište slika, javlja potreba za redefiniranjem pojma filmskog kustostva. Na simpoziju pod naslovom POLITIKE FILMSKOG KUSTOSTVA, čija će se prva faza održati u subotu 4. prosinca s početkom u 11 sati raspravit ćemo početne teze, povezane s ovogodišnjim filmskim programima, a razmišljanja, izjave i zaključke uključit ćemo u zbornik o odabranim povijesnim i suvremenim modusima filmskog predstavljanja i tumačenja.
U programu Nicole Brenez pod nazivom Postoji li uzaludnija aktivnost od pokazivanja slika otkrit ćete lirski anarhizam u filmovima Pierrea Clémentija, a Lech Kowalski će predstaviti nekoliko radova.
U svojoj Zvučnoj selekciji Alexander Horwath predlaže povijesni obrat unutar nekih povijesti kratkog vremena, aktualizirajući uznemirujuću skrivenost austrijskog redatelja Gerharda Benedikta Friedla čije će filmove 'KNITTELFELD - GRAD BEZ PROŠLOSTI' i 'JE LI WOLFF VON AMERONGEN POČINIO STEČAJNE PRIJESTUPE?’ izložiti unutar povijesne avangarde, a pokazati nam Vigoa i Vertova kao potencijalne nevidljive suvremenike.
Tajne materijalističkog filma otkrit će nam Olaf Möller u programu ekstravagantnog naziva Olafov svijet. Šetnja čudesnim bespućima nekonvencionalne i nekonformističke filmske estetike. Program otvara i temu politke, estetike i etike rada s "nađenim" i arhivskim materijalima: avangardni filmaš Klaus Wyborny predstavit će jednu od svojih POVIJESTI FILMA i održati predavanja o temporalnim strukturama filma i suvremenim adaptacijama ranih oblika filmske naracije.
Go Hirasawa će u svojem program Film & Situacije predstaviti japansko revolucioniranje umjetnosti, od japanske verzije situacionizma u filmu 'INABIN BIJELI ZEC' o najradikalnijoj japanskoj performerskoj neoavangardnoj grupi NULTA DIMENZIJA, koji su svojim golim tijelima i ritualima osvajali urbane prostore 1960-ih, do političke filozofije Masaoa Adachija u filmu 'ZATVORENIK/TERORIST' sa zatvorskim tekstovima Blanquija, Gramscija, Negrija.
Mutacije će otvoriti i blisko pitanje siromašnog, manjinskog kustostva izvedbenih umjetnosti. Petra Zanki i Tea Tupajić trodnevnom će performativnom instalacijom NULTA FAZA - kratkim uvidom u istraživalačku fazu projekta CURATORS' PIECE - predstaviti svoj koncept "osvajanja" zapadnog kustostva.
izvor