Zaustaviti vašeg psa da laje može biti poprilično težak zadatak, osobito ako se radi o naviki koju ima već dulje vrijeme ili ako laje u neprikladnim situacijama.
Psi vole lajati. To je potpuno normalna stvar za vašeg ljubimca, jednako kao što je govor za nas. Samo...kad pas laje pretjerano to može postati veliki problem i ne samo za vas, već i vaše susjede. S obzirom na to, cilj nije potpuno zaustaviti lajanje psa, već kontrolirati pretjerano lajanje.
Prvi korak u modificiranju ponašanja pretjeranog lajavca je utvrditi razlog zašto on uopće laje na prvom mjestu. Nakon što ste identificirali uzrok ili okidač, onda možete planirati odgovarajuće rješenje.
Zašto psi laju?
Da izraze svoje potrebe (da šefuju u kući).
Neki psi se uzgajaju kako bi lajali (neki terijeri i lovački psi).
Oni pretražuju svoj teritorij za nepoznatim uljezima.
Da bi upozorili ostale članove svog čopora (to ste vi i vaša obitelji) na moguće opasnosti.
Kada se igraju, od samog uzbuđenja - ovo je vrlo često kod štenaca i mladih pasa.
Lajanje na druge životinje – mačke, vjeverice, ježevi…
Ako se osjećaju izolirano ili usamljeno.
Neki psi laju ako su dulje odvojeni od svog čopora (vas i vaše obitelji).
Ako su zarobljeni iza neke barijere poput ograde ili prozora.
Samo za zabavu!
Kako bi izrazili dominaciju (štenci vas obično, prije ili kasnije, lajanjem istestiraju koliko glasni, a time i dominantni mogu biti).
Laju jer su ih njihovi vlasnici slučajno nagradili za lajanje u prošlosti.
Radi dosade ili nedostatka fizičke i mentalne stimulacije.
Jer se osjećaju loše ili neugodno iz nekog razloga. Kad se osjećaju ugroženo ili ako nemaju odgovarajuće mjesto za spavanje.
Psi koji nisu ispravno socijalizirani često mnogo laju.
Jer traži odgovor ili pažnju od svog čopora.
Još jedna stvar koju treba imati na umu je da, iako se čini da vaš pas laje bez nekog razloga, to nije nužno slučaj. To je zbog činjenice što vaš pas ima puno razvijeniji sluh, miris i vid od nas ljudi. Pretjerano lajanje vašeg psa sigurno je nešto potaknulo.
Zaustavite lajanje psa! Ali kako?
Dobro, sad kad ste shvatili razloge i situacije u kojima psi laju samo još trebate naučiti kako kontrolirati problem. Najvažniji savjet koji morate zapamtiti kada pokušavate mijenjati bilo koji problem ponašanja psa, je da morate jasno i dosljedno objasniti svom psu što je prihvatljivo ponašanje, a što nije.
Jedna od najvećih pogrešaka nas vlasnika pasa je da nehotice nagradimo naše pse dok laju. Mi zapravo potičemo i pojačavamo problem lajanja kada počinimo slijedeća tri glavna "grijeha" odgajanja pasa:
1. Vičemo na psa. To im jednostavno daje pažnju koju su tražili. Osim toga vaš će pas vjerojatno mislite da ste im se pridružili u “zabavi”, tako još povećavajući njihovo uzbuđenje.
2. Pustite ih unutra. Ako vaš pas vani laje k’o lud, pa ga onda vi pustite unutra, time ga samo nagrađujete i pojačavate njegovo uvjerenje da će lajanjem dobiti ono što želi. To vrijedi i za pse koji laju kako bi bili pušteni iz boksa ili koji laju kako biste im dali nešto jesti.
3. Ako vaš pas laje, a vi reagirate pokušavajući ga umiriti maženjem ili dajući mu neku poslasticu ili grickalicu, opet ohrabrujete psa da ponovo laje. Ovako mu dajete do znanja da je njegovo ponašanje ne samo prihvatljivo, već će dobiti i nagradu za to. Stoga - nikada nemojte nagraditi lajanje vašeg psa! Trebali biste mu jasno dati do znanja da je pretjerano lajanje neprimjereno i da ga nećete tolerirati. U svakom trenutku trebate biti jasni i dosljedni u tome!
U idućem članku objasnit ćemo vam kako na jednostavan način kontrolirati lavež vašeg ljubimca i to u četiri situacije: kad vas nema kod kuće, kad traže pažnju ili žele nešto, kada ih uznemiri glasan zvuk, primjerice kad zazvoni telefon, te kada laju na prolaznike.
izvor