Ilok je najistočniji grad Hrvatske, Dunav (administrativna granica) Hrvatske i Srbije nalazi se manje od 5 km zračne linije od autobusnog kolodvora, vatrogasne i policijske postaje u mjestu. S brijega Iločkog dvorca pruža se prekrasan pogled na Dunav.Ilok se rasprostire po Obroncima Fruške gore.
Najviša visinska točka u Vukovarsko-srijemskoj županiji je Čukala kod Iloka s 294 m nadmorske visine.
Povijest [uredi]
Područje grada Iloka zarana je naseljeno i bogato kulturnim nasljeđem, o čemu svjedoče nalazi od prapovjesti, preko rimskog razdoblja, gdje je postojala konjanička utvrda -Cuccium, do zlatnog razdoblja srednjeg i novog vijeka.
U srednjem vijeku u Iloku je izgrađena utvrda 12 st., a u pisanim spomenicima spominje se više crkava i samostana. Od 1332.-1337. spominju se župe u Iloku, a 1349. izgrađena velika crkva Majke Božje.
Natpis koji opisuje staru utvrdu u Iloku
U tom razdoblju postaje značajno središte, čak je imao sjedište i Dubrovački konzul (1399). Značajne kraljevske povlastice dobiva 1453. (dodjeljuje ih kralj Ladislav V. Postum). U Iloku umire i sv. Ivan Kapistran - 23. studenog 1456. (1460. načinjem popis "Čudesa I. Kapistrana" koji se čuva u Parizu)
Najpoznatiji gospodar grada je Nikola Iločki (1410.-1477.), koji je bio kralj Bosne od 1471. do svoje smrti. Kao gospodar imanja naslijedio ga je sin Lovro (1460.-1525.)
Franjevci se u Iloku zasigurno nalaze u prvoj polovici 14. stoljeća kada je izgrađeno zapadno krilo samostana, a franjevačka crkva Uznesenja Marijina, građena je 1349. godine. Nikola Iločki ju je obnovio i produžio poslije smrti sv. Ivana Kapistrana (1386.-1456.), koji je umro u Iloku. Svoj današnji izgled crkva je dobila pri temeljitoj neogotičkoj restauraciji izvedenoj nakon 1907. prema projektima Hermana Bolléa.
Franjevačka crkva krajem 19. st.
Osmanlije su gospodari Iloka od 1526.-1688. godine. U gradu su sačuvani spomenici islamske kulture turbe - grob uglednog Turčina i hamam - obredno kupalište.
Godine 1697. car Leopold poklanja Ilok i posjede u Srijemu talijanskoj obitelji Odescalchi kao naknadu za pomoć pape Inocenta XI. od 336.000 forinti za vojnu protiv Turaka. Prvi vlasnik posjeda bio je Livio Odescalchi, koji se istakao i kao vojskovođa u obrani Beča 1683. godine.
Pogled na Dunav sa Iloka
Ilok je u raznim povijesnim razdobljima bio središte ovog dijela Srijema: u 18. stoljeću i prvoj polovici 19. stoljeća bio je sjedište podžupana Županije srijemske, kotorsko mjesto s upravnim vlastima i kotarskim sudom, trgovačko i sajamsko središte kraja.
Poslije 1945. godine u novim granicama, Ilok gubi svoje prirodno zaleđe i postaje općina sa mjestima koja i danas pripadaju području grada. Godine 1962. pripojen je općini Vukovar i postaje mjesna zajednica.
Administracija i politika [uredi]
U sastav grada Iloka pripadaju i naselja Bapska, Šarengrad i Mohovo. Naselje Bapska nalazi se jugozapadno od Iloka. Trenutno broji oko 1300 stanovnika, od čega preko 90% čine Hrvati.