Posljednje utočište
Plutajući grad u beskrajnom oceanu, gomila oružja, snage sigurnosti i uvijek nezadovoljna opozicija - idealni uvjeti za timsko napucavanje kakvo nam donosi novi projekt Splash Damagea
Tko će u Hrvatskoj biti na vlasti za dvadesetak godina prema viziji Splash Damagea nije ni važno obzirom da će Lijepa Naša zajedno s ostatkom svijeta biti poplavljena. Konstantno onečišćenje dovelo je do nezaustavljivog topljenja leda zbog kojeg je čovječanstvo na rubu izumiranja, a jedino civilizirano mjesto je Arka, usamljeni plutajući grad izgrađen početkom 21. stoljeća kao istraživački centar. Arku su u početku nastanjivali znanstvenici, no zbog poplave je stizalo sve više izbjeglica - barem onih koji su znali za njeno postojanje i preživjeli put do nje.
Tvorci Arke predvidjeli su 5.000 žitelja, no 2035. brojka se popela na 50.000 ljudi. Kako bi sačuvali red, vlasti organiziraju službu sigurnosti, a gdje postoji organizirana vladavina postoji i oporba koja traži jednaku raspodjelu dragocjenih dnevnih zaliha hrane i vode, ukidanje PDV-a, smjenu ministara i tko zna što sve ne. Ubrzo mirni prosvjedi prerastaju u otvorene sukobe s policijom, a nakon što proradi i oružje, Arka postaje poprište građanskog rata kojem se ne nazire kraj.
Šarena ekipa
Ono po čemu se Brink izdvaja od ostalih pucačina je nepostojanje predefiniranih likova, već će igrači sami odlučivati o njihovom izgledu do najsitnijih detalja. Osim frizure i raznih komada odjeće, moguće ih je nakrcati krvavim bandažama, ožiljcima i tetovažama, ili ih primjerice postarati odnosno pomladiti ovisno o tome kakav efekt želite. To sve dakako jamči prilično raznolike ekipe (igrači vole takve stvari, koliko god to nekome zvučalo nevažno), a osim kozmetičkih zahvata, sama fizička sprema direktno utječe na sposobnosti što je pak svima itekako bitno.
Primjerice, nabildani jaki likovi moći će nositi najteže naoružanje i najviše opreme, ali to će se odraziti na njihovu brzinu zbog čega će uvijek biti na začelju kad treba pretrčati neko područje. Još važnije je da će takvi likovi imati problema s preskakanjem omanjih prepreka, pa će uvijek morati tražiti obilazne putove ili si na neki način raščistiti prolaz. Mršavi likovi s druge strane nemaju tih problema i za njih je gotovo svaka visinska prepreka premostiva, no od naoružanja na raspolaganju će im biti samo laka oružja koja rade slabu štetu. Treći izbor predstavlja zlatna sredina između ranije spomenutih likova, a početni odabir uvelike utječe na stil igranja.
Osim samih likova, uvodna kreacija omogućava prilagodbu primarnog oružja kojeg će naš odabranik rabiti, što uključuje brže ispaljivanje metaka, mogućnost postavljanja optičkog nišana, veći spremnik ili primjerice prigušivač. Dakako, svaka nadogradnja ima svoje dobre i loše strane, a što ćete odabrati uvelike ovisi i od klase koju najčešće mislite igrati. No prije no što se njima pozabavimo, spomenimo kako stvaranje lika uključuje i odabir trajnih sposobnosti poput nešto više zdravlja ili primjerice intuicije koja će nas obavijestiti ako nas netko drži na nišanu.
Čvrsti temelji
Obzirom da je Brink kao i raniji uradci Splash Damagea timska pucačina, na raspolaganju će nam biti četiri klase, svaka sa svojim sposobnostima: vojnik, inženjerac, bolničar i operativac ili jednostavnije rečeno špijun. Vojnik, primjerice, dijeli streljivo i sposoban je postaviti eksplozive na barikade, dok se špijun može maskirati u protivnika kako bi lakše uletio u neprijateljsku bazu i hakirao, odnosno zauzeo je. Dok je izgled i sposobnosti likova tijekom igre nemoguće mijenjati, u bazama je osim naoružanja moguće odabrati neku drugu ulogu ovisno o situaciji i ciljevima misije, no važno je naglasiti kako bez timske suradnje nećete daleko dogurati.
Zanimljivo je da u početku igrač odabire za koju se stranu želi boriti i započinje jednu od dvije kampanje, no to ne znači da se mora slijepo držati redoslijeda misija. Ako vam se neku iz nekog razloga ne da igrati, jednostavno je preskočite, a da stvar bude bolja, možete odabrati i neku iz suprotne kampanje čime mijenjate stranu. Ipak, najviše nam se svidjelo što kampanje možete igrati solo ili pak u kooperativnom mrežnom načinu s ostalim igračima, što je opet uvod u najbolji dio Brinka - multiplayer.
Igra za sve
Kako kažu autori, u brzim igrama kao što je Brink postoji opasnost da se igrači pogube i ne znaju što im je činiti, a čak i oni koji znaju, nerijetko su u nedoumici što prvo napraviti jer osim glavnog cilja postoji i masa sporednih koji također daruju iskustvo. Zbog toga je osmišljen pokazivač koji jasno označuje prioritete te iskustvo koje je moguće dobiti.
Zamisao je da timovi djeluju kao organizirana grupa, a ne kao banda pijanih lovaca koji lutaju šumom, a čak ako i ne uspijete izvršiti glavni zadatak, sigurni ste da ćete na kraju partije steći barem nešto iskustva važnog za otključavanje sposobnosti, oružja i nadogradnji. Bez obzira koliko puta mijenjali klasu, iskustvo je moguće utrošiti na bilo koju, pa ćete sami odlučivati hoćete li postati vrhunski špijun, doktor ili pak ulagati u opće sposobnosti koje pridonose svim klasama pomalo. Ekipa Splash Damagea kaže kako je naučila lekciju u Quake Warsima u kojima je razlika između početnika i veterana bila ogromna te da će u Brinku svaki pojedinac uz malo volje moći dati sve od sebe za tim, a nama ostaje da nestrpljivo čekamo iduću godinu i provjerimo ova obećanja iz prve ruke.
Neki screenshots:
Tip
FPS
Proizvođač/izdavač
Splash Damage / Bethesda Softworks
Platforma
PC, PlayStation 3, Xbox 360
Izlazi
Proljeće 2011.