Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Običaji, legende u vašim gradovima

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime22.10.10 14:38

Vjerujem da svaki grad ima neki obicaj ili legendu koja se prenosi s koljena na koljeno ..evo jedne moje price o obicaju moga grada koje mi nazivamo

Lokalno sarajevsko hodocasce

Sarajevo je uvijek bilo poznato po tome sto su u njemu zivjela raja, nikad se nije gledalo ko je koje vjere, svi su bili jednaki. Jedino se dijelilo na raju sa Carsije, raju sa Marijin dvora, raju sa Koseva i ostalu raju iz drugih mahala , naselja.Ovo zajednistvo ljudi potaklo me da napisem pricu o kako ga mnogi zovu o hodocascem . Nema tog Sarajlije koji to ne zna, to su obicaji koji se prenose s koljena na koljeno, nebitno ko je koje vjere, svi idu i postuju to.Kad neko ide na dalek put , polaze neki vazan ispit ili jednostavno pozelis da ti je zdravlje bolje , krenes da das sadaku, prilog i da se pomolis, svako na svcoj nacin .
Na Bistriku se nalazi Jediler turbe u narodu poznato kao Turbe sedam brace. Legenda kaze da su tu sahranjeni nepravedno osudeni i pogubljeni ljudi, u narodu nazvano sedam brace , ne po krvi nego po nepravdi. Nad mezarima se pocela vidati svjetlost pa je svijet grobove ogradio daskom i pokrio simlom, kasnije su ga ozidali po naredenju Sulejman pase Skopljaka. Tu se nalaze jedna vrata I sedam prozora. Po obicaju krece se od sedam brace, obicno se ide utorkom ili petkom , ubaciuje se novac na mjesta predvidena za to u svih sedam prozora mora biti ista svota novca , ako u prvi stavis jedan eur tako i u ostalih sest, samo na prva vrata se stavi vise nego u ostale. Prilazi se sa lijeve strane uvijek, pozelis to zbog cega si dosao ubacuje se novac u jedan po jedan prorez i pomolis se tj proucis svak po svojoj vjeri. Narodna vjerovanja kazu da se poslije ubacivanja novca u sve kucice treba osluskivati prve rijeci slucajnog prolaznika, i ako je pozitivna rijec, zazeljeno ce biti ostvareno, ako nije onda ne treba ici taj dan na put ili izaci na ispit. I nikad se ne vracaj istim putem kojim si dosao
Poslije sedam brace prede se ulica i ide se ka samostanskoj crkvi Sv. Ante. Samostanska crkva nije zupna, ali je pastoralno vrlo aktivna buduci da je tu svetiste Sv. Ante. Svetiste posjecuju i vjernici nekatolickih vjeroispovijesti. Taj samostan i crkva su prelijepi ne samo kao gradevina nego i okolina zraci nekom toplinom i mirom .Sveti Anto je bio veliki dobrotvorac koji je cinio dobra djela, ne samo svom narodu nego bilo kome. ko god se obratio za pomoc dobio je , proglasen je blazenim. Poznato je i lijepo sto na dan Sv.Ante 13. 06 se odrzavaju mise i drze se propovijedi o zivotu , daju lijepi savjeti , na taj dan se jedva moze prici i sve vjere se tu mogu naci na tim misma na taj dan. Nastavljam sa obicajem kad stignes ispred Sv.Ante ima mjesto gdje zazelis to zbog cega si krenuo na to takozvano hodocasce , zapalis svijecu , pomolis se i krece se dalje. Spusti se dole ka Bascarsiji u staru pravoslavnu crkvu Svetog Arhangela i tu das prilog kolko ti je od srca i pomolis se. Tu se taj krug hodocasca zatvara.
Ima jos legenda o pravoslavnoj crkvi Sv. Arhangela, kazu da je nadeno tijelo djeteta na mjestu gdje se crkva napravila i da ti ostatci tijela stoje u kovcegu u crkvi na stolu I vjeruje se da ona zena koja zeli potomstvo treba proci ispod stola na koljenima I ta zelja ce joj se ostvariti.
To su tako lijepi obicaji obilaska sva tri sveta mjesta,, bez obzira na vjeru., Mislim da to nikad nece zamrijeti i da ce se uvijek to obilaziti. Lijepo je vidjeti studente , dake koji dolaze pred ispite, ljude koji idu na poslovni put, ljude koji idu na odmor sa porodicom ili jednostavno ljude koji dodu pomolit se za zdravlje svoje i svoje porodice i daju sadaku, prilog, koji ce otici siromasnima . Kad se nesto ruzno desi , neka nesreca i ostanes ziv ili bez povreda, kaze se “Samo te sadaka spasila”
Ne znam koliko je ovome svemu vjerovati ali meni i mojim sugradanima je jako lijepo to sto se tu ne gleda vjera , kad se ide u obilazak obilazi se sve, i to je bas onaj pravi sarajevski duh gdje se raja ne dijele ni po cemu i poslije svega uvijek ostaju i njeguju se ti lijepi stari obicaji.

Jediler turbe


Običaji, legende u vašim gradovima Jedileri

Samostan crkva Sv. Anto

Običaji, legende u vašim gradovima Bistrik-b

Stara Pravoslavna Crkva / Crkva Sv. Arhangela Mihaila i Gavrila


Običaji, legende u vašim gradovima Stara_Pravoslavna_Crkva-Crkva_Sv_Arhangela_Mihaila_i_Gavrila

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Običaji, legende u vašim gradovima Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Re: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime22.10.10 15:00

Fantastično si ovo napisala Blizz, izuzetno je zanimljivo, bravooo :passion stolica uregod respect

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Re: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime22.10.10 15:14

Nemam rijeći..odlična ideja za temu i odličan tekst ljubav
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Re: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime22.10.10 15:35

čista petica Bliz, svaka čast respect
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Re: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime22.10.10 15:39

hvala na pohvalama ..ljubi a ja se zahvaljujem nekome ko me potakao da ovo napisem ...i sada bih voljela da cujem price iz vasih gradova ..jer sigurna sam da ih svako ima ... big smile veseli

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Običaji, legende u vašim gradovima Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Sponsored content





Običaji, legende u vašim gradovima Empty
PostajNaslov: Re: Običaji, legende u vašim gradovima   Običaji, legende u vašim gradovima I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Običaji, legende u vašim gradovima
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Indijanci i njihovi obicaji
» U kojim se gradovima jede najbolji desert?
» Ringtonovi s vasim imenom
» Legende
» Sigurno putovanje s vašim psom

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Turizam i putovanja :: Savjeti, svaštara-
Forum(o)Bir: