Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime20.08.10 10:14

First topic message reminder :

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 100820011

Galaktički objektivi koje koriste astonomi posmatrajući svemir ukazuju da bi se taj prostor mogao vječno širiti.
Takozvana "tamna energija" utječe na ubrzavanje njegovog širenja, a u pokušajima razumijevanja ove energije otkriveno je da će se taj proces nastaviti.

Svemir bi, tvrde naučnici, mogao postati hladno i mrtvo prostranstvo, prenosi BBC.

Rezultati proučavanja međunarodnog tima stručnjaka, koje je predvodio profesor Eric Jullo iz NASA-e, objavljeni su u naučnom magazinu "Science".

Tamna energija čini tri četvrtine svemira, ali je ona totalno nevidljiva. O njenom postojanju znamo na osnovu efekata koje ostavlja na ekspanziju univerzuma.

Teleskopom Hubble posmatrano je iskrivljenje svjetlosti koja nam dolazi iz dalekih zvijezda oko klastera Abella 1689, jednog od najvećih klastera poznatih nauci. Velika masa ovog klastera odbija svjetlost od galaksija, uslijed čega se mogu vidjeti daleki objekti.

Način na koji će svjetlost biti iskrivljena zavisi od daljine objekta, mase Abella 1689 i distribucije tamne energije.

Profesor Priyamvada Natarajan sa univerziteta Yale kaže da su nova saznanja konačno dala dokaz o tome "kakva tačno sudbina čeka univerzum".

(Sarajevo-x.com)

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po

Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:48

pobogu, ako nešto traje zauvijek, kako može prestati trajati? Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:49

Procyon je napisao/la:
Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 O075

@ Iana
Mislim da se previše trudiš shvatiti i definirati pojam "zauvijek" unutar nekih konačnih okvira. Pokušavaš s tim pojmom baratati kao sa nekim određenim brojem, a taj pojam to zapravo nije, baš kao što to nije ni beskonačnost. Zauvijek označuje nedefinirano mnogo vremena i teži ka beskonačnosti, nakon nedefinirano mnogo vremena svemir će se dodatno ohladiti i postati hladno prostranstvo, a poslije toga će se još nastaviti širiti. Nema sad tu nekih određenih brojeva i slično.

Potpisujem navedeno.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:50

ma potpisujte što hoćete looool

ako nešto traje zauvijek, kako može prestati trajati?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:52

Iana je napisao/la:
ma potpisujte što hoćete looool

ako nešto traje zauvijek, kako može prestati trajati?

Jesi zapela , ko ovdje govori o kakvom prestajanju...Sad ti je gore covjek lijepo objasnio... Smile

[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:54

tema se zove: svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo

ako će se širiti zauvijek, kada će postati? Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 11:57

Iana je napisao/la:
tema se zove: svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo

ako će se širiti zauvijek, kada će postati? Smile

Pa tokom sirenja ce to postajati paralelno...Sad cu ja tebe u raketu i lansirati gore , pa gledaj sve to... looool
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 12:05

Iana je napisao/la:
i kad pažljivije pročitam ovo istraživanje, nije mi jasno kako se svemir može širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo?

ako se širi zauvijek, kad će postati? nakon ''zauvijek''?
ako se širi zauvijek...onda nema kad postati. :kavica:

ne kontam sta ti ovde nije jasno ..

Citat :
Takozvana "tamna energija" utječe na ubrzavanje njegovog širenja, a u pokušajima razumijevanja ove energije otkriveno je da će se taj proces nastaviti.

Svemir bi, tvrde naučnici, mogao postati hladno i mrtvo prostranstvo, prenosi BBC.

do sad smo skoro svi smatrali da na svemir utice samo "pozitivna energija"i da je svemir pojam neceg toplog ..lijepog ..da kruze vise dobre vibracije nego lose svemirom ..barem za mene je toplina i pozitiva pojam za svemir ..a sad cini mi se dolaze do saznanja da "negativna energija" utice na njegovo sirenje ..tj da je vise te "tamne energije "i da ce svemir postati hladno prostranstvo...
e ja ti mogu dati samo ovakvo objasnjenje a ne i sta su naucnici mislili sa tim .....za mene nema nista neshvatljivo ..ja i moja masta sve dovedemo u red i nademo objasnjenje :;):

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 12:08

blizanka je napisao/la:
Iana je napisao/la:
i kad pažljivije pročitam ovo istraživanje, nije mi jasno kako se svemir može širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo?

ako se širi zauvijek, kad će postati? nakon ''zauvijek''?
ako se širi zauvijek...onda nema kad postati. :kavica:

ne kontam sta ti ovde nije jasno ..

Citat :
Takozvana "tamna energija" utječe na ubrzavanje njegovog širenja, a u pokušajima razumijevanja ove energije otkriveno je da će se taj proces nastaviti.

Svemir bi, tvrde naučnici, mogao postati hladno i mrtvo prostranstvo, prenosi BBC.

do sad smo skoro svi smatrali da na svemir utice samo "pozitivna energija"i da je svemir pojam neceg toplog ..lijepog ..da kruze vise dobre vibracije nego lose svemirom ..barem za mene je toplina i pozitiva pojam za svemir ..a sad cini mi se dolaze do saznanja da "negativna energija" utice na njegovo sirenje ..tj da je vise te "tamne energije "i da ce svemir postati hladno prostranstvo...
e ja ti mogu dati samo ovakvo objasnjenje a ne i sta su naucnici mislili sa tim .....za mene nema nista neshvatljivo ..ja i moja masta sve dovedemo u red i nademo objasnjenje :;):


Iskren da budem nisam ga smatrao necim toplim ,naprotiv bas ledarom...A ,od ove tamne energije ne mozes disati ni na ovoj kugli...Topla je davno otisla sovih prostora...Zavladala je hladnoca i ogranicenost...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 12:08

@ Iana
Aha, tražiš pogrešku u naslovu, kao piše da će se svemir prvo zauvijek širiti, pa onda postati hladno prostranstvo Smile

Stvar kod pojmova "zauvijek" i "beskonačnost" jest što su to opisni pojmovi, vezani za misaoni proces, ne i realni. Mi kažemo da će se svemir zauvijek širiti jer ne znamo koliko bi se vremena on mogao širiti, što uopće može spriječiti njegovo širenje i može li išta spriječiti. Mogu dati primjer beskonačnosti.

Imamo kameru kojom snimamo uokolo, i imamo jedan ekran koji prikazuje što kamera snima. Odjednom mi snimamo taj ekran. Što se na ekranu vidi? Vidimo taj isti ekran, a unutar tog ekrana vidimo opet taj ekran. Imamo ekran unutar ekrana unutar ekrana unutar ekrana... i tako do beskonačnosti. No to je samo opis situacije, nama je jasno da svaki dodatan ekran koji vidimo u sebi prikazuje još jedan ekran i tako zauvijek nastavljamo niz. Međutim, beskonačnost je misaoni opisni pojam koji određuje neograničeni niz. Jasno je da na ekranu vidimo ekran unutar ekrana, ali svaki ekran je sve manji i tako dođemo do zadnjeg koji uzima jedan piksel. Gotovo, nema dalje ekrana unutar ekrana, ima ih onoliko koliko to pikseli dopuštaju, te ih je zapravo konačan broj, ne beskonačan i njihov niz se ne nastavlja zauvijek, nego do točno određenog broja. Druga je stvar što mi logički možemo zamisliti slučaj u kojem imamo ekran u ekranu i tako do neodređenosti.

Slično je i sa svemirom. Kažemo da će se njegov vremenski niz prostirati zauvijek, a u biti to je običan misaoni opis stanja stvari, kao što je to i beskonačnost svemira. Tako da zauvijek ovdje predstavlja jedan beskonačan misaoni niz vremenskih događaja za svemir, mi ne znamo koliko ih je, možda se svemir nikada niti ne ohladi jer se prestane širiti, no to ionako zasad ne znamo. Nadam se da sam malo pojednostavio sve to skupa danse
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 12:11

Procyon je napisao/la:
@ Iana
Aha, tražiš pogrešku u naslovu, kao piše da će se svemir prvo zauvijek širiti, pa onda postati hladno prostranstvo Smile

Stvar kod pojmova "zauvijek" i "beskonačnost" jest što su to opisni pojmovi, vezani za misaoni proces, ne i realni. Mi kažemo da će se svemir zauvijek širiti jer ne znamo koliko bi se vremena on mogao širiti, što uopće može spriječiti njegovo širenje i može li išta spriječiti. Mogu dati primjer beskonačnosti.

Imamo kameru kojom snimamo uokolo, i imamo jedan ekran koji prikazuje što kamera snima. Odjednom mi snimamo taj ekran. Što se na ekranu vidi? Vidimo taj isti ekran, a unutar tog ekrana vidimo opet taj ekran. Imamo ekran unutar ekrana unutar ekrana unutar ekrana... i tako do beskonačnosti. No to je samo opis situacije, nama je jasno da svaki dodatan ekran koji vidimo u sebi prikazuje još jedan ekran i tako zauvijek nastavljamo niz. Međutim, beskonačnost je misaoni opisni pojam koji određuje neograničeni niz. Jasno je da na ekranu vidimo ekran unutar ekrana, ali svaki ekran je sve manji i tako dođemo do zadnjeg koji uzima jedan piksel. Gotovo, nema dalje ekrana unutar ekrana, ima ih onoliko koliko to pikseli dopuštaju, te ih je zapravo konačan broj, ne beskonačan i njihov niz se ne nastavlja zauvijek, nego do točno određenog broja. Druga je stvar što mi logički možemo zamisliti slučaj u kojem imamo ekran u ekranu i tako do neodređenosti.

Slično je i sa svemirom. Kažemo da će se njegov vremenski niz prostirati zauvijek, a u biti to je običan misaoni opis stanja stvari, kao što je to i beskonačnost svemira. Tako da zauvijek ovdje predstavlja jedan beskonačan misaoni niz vremenskih događaja za svemir, mi ne znamo koliko ih je, možda se svemir nikada niti ne ohladi jer se prestane širiti, no to ionako zasad ne znamo. Nadam se da sam malo pojednostavio sve to skupa danse

Jesi,svaka cast ,kad ja to skontam onda mogu i drugi... :;):
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 12:19

ok. :kavica:
[Vrh] Go down
Sponsored content





Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Širiti dobre vibracije
» Hladno Pivo
» Hladno pivo
» Muški modni dodaci za hladno vrijeme
» Kako postati admin?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Znanost :: Astronomija-
Forum(o)Bir: