Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo

Go down 
3 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 10:14

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo 100820011

Galaktički objektivi koje koriste astonomi posmatrajući svemir ukazuju da bi se taj prostor mogao vječno širiti.
Takozvana "tamna energija" utječe na ubrzavanje njegovog širenja, a u pokušajima razumijevanja ove energije otkriveno je da će se taj proces nastaviti.

Svemir bi, tvrde naučnici, mogao postati hladno i mrtvo prostranstvo, prenosi BBC.

Rezultati proučavanja međunarodnog tima stručnjaka, koje je predvodio profesor Eric Jullo iz NASA-e, objavljeni su u naučnom magazinu "Science".

Tamna energija čini tri četvrtine svemira, ali je ona totalno nevidljiva. O njenom postojanju znamo na osnovu efekata koje ostavlja na ekspanziju univerzuma.

Teleskopom Hubble posmatrano je iskrivljenje svjetlosti koja nam dolazi iz dalekih zvijezda oko klastera Abella 1689, jednog od najvećih klastera poznatih nauci. Velika masa ovog klastera odbija svjetlost od galaksija, uslijed čega se mogu vidjeti daleki objekti.

Način na koji će svjetlost biti iskrivljena zavisi od daljine objekta, mase Abella 1689 i distribucije tamne energije.

Profesor Priyamvada Natarajan sa univerziteta Yale kaže da su nova saznanja konačno dala dokaz o tome "kakva tačno sudbina čeka univerzum".

(Sarajevo-x.com)

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 10:54

ne mogu spoznati pojmove ''vječnost'' i ''beskonačnost'' Smile

eto.... ne mogu spoznati da svemir nema kraja...
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 12:08

Vjecnost i beskonacnost ..
a svemir nema kraj ...
ne mozes zamisliti zato sto je nas um ogranicen kads e tice prostora.. zivimo citav zivot u slaboj gravitaciji..a s tim smo i u ono bas ravnom prostoru.. nikad nismo mogli ni razviti osjecaj za trodimenzionalni prostor i ne mozemo ni zamisliti tu sliku citavog svemira ...koji je trodimenzionalan ..zakrivljen..bez kraja..jer nas jos uvijek tu ogranicava ipak nas um ...koji je je uvijek u kontaktu sa konacnim stvarima...kad pogledamo matematiku i skup prirodnih brojeva koji je beskonacan ...zasto i svemir ne bi mogli tako promatrati i shvatiti pojam beskonacnosti ..mislim da je ipak sve mnogo jednostavnije ..nego sto nam se cini ...da malo razmislimo ..bas o tom trodimenzionalnom prostoru i o tome kako smo mi uvijek s pogledom na konacno mozda bi nam bilo mnogo jasnije
ali ko zna ... ovo su samo neka od mojih razmisljanja ....

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 12:19

ma eto ga sad, sad sam i ograničena looool looool
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 12:25

Laughing Laughing jaoo meni ja pokusavam biti tako ozbiljna na ozbiljnim temama ..a ona meni tako ..ja mislila sad ce pisati i pisati imat cu sta procitati ..tj tvoje misljenje saznati a ona looool looool iz citavog teksta ona izvuce ogranicena looool lol! ajde sad brzo pisi tvoje videnje svemira :;):

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 12:27

znala sam looool

nemam viđenja svemira, jednostavno ne mogu zamisliti nešto bez kraja...kako nešto može biti beskrajno? me ide mi to u glavu. vjerojatno nikad to neću moći spoznati.
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 13:03

Baš te zahebaje. Laughing
Meni je glupo puno o ovome previše pisati jer stvarno jako malo razumijem sve to
Nije nitko ograničen u tom smislu..samo je pojam beskonačnosti previše nevjerovatan..po meni. Jer po meni nije stvar samo u beskonačnosti jedno su brojevi oni idu i idu ..ali zamisliti ovoliku veliku ogromnu količinu nečega meni je malo previše. Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 13:34

samo zamislis da i ta ogromna kolicina necega ide ..ide ..kao brojevi ..i jednostavno nema toga "meni je nesvatljivo" ..daj masti na volju i sve ce ti biti jasnije ...ne vezi mastu ...pusti je Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 14:46

ma mogu dati mašti na volju koliko hoću, ali u konačnici ipak ne mogu spoznati beskonačnost svemira looool
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime20.08.10 14:48

e spoznat ces ..kad te ja prihvatim .. looool looool

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime24.08.10 13:46

Može se sve to pokušati drugačije zamisliti. Zamislimo šuplju kuglu, a sve što vidimo, cijeli prostor oko nas, kao da je zaljepljen za unutarnju stranu kugle, mi kuda god se kretali, mi se krećemo po toj unutrašnjoj površini kugle. Svemir se širi, dakle ta kugla se povećava, a samim time se i cijeli prostor povećava. Na taj način, svemir za nas jest beskonačan, mi se s unutrašnje površine kugle možemo beskonačno vrtjeti u krug, a istovremeno je taj naš svemir i ograničen, tj. ima svojih granica (promjer kugle). Eto, zamisao svemira koji je beskonačan, a istovremeno logički konačan.

No to su samo zamišljanja. Dimenzionalnost svemira je daleko kompleksnija, priča se o četverodimenzionalnom svemiru.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime24.08.10 14:32

Ako imas malo maste ..mozes razraditi kako hoces beskonacnost svemira ..samo treba shvatiti da smo mi ograniceni prostorom i kretanjem i zato je pojam beskonacnosti nama neshvatljiv,....jer mi smo bass kao sto kaze Procyn u unutrasnjoj strani kugle...mislim tako sebe mnogi dozivljavaju...i samo je stvar od covjeka do covjeka kako on na to gleda ...i koje sebi granice postavi ....nekad treba pokusati i preci granicu ...i kad predes granice onda ti postaje sve shvatljivo ..

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime24.08.10 20:51

mislim dakle.....imam mašte kao u priči, ali ne razrađujem uspješno beskonačnost svemira :kavica:
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 3:15

Beskonačnost se može predočiti samo kao nekakva slika, ali ne se i razraditi tako. U matematici se beskonačnost definira pomoću limesa, ona nije nekakav konačan objekt ili broj drugim riječima. U primjeru koji sam dao beskonačnost se predoči tako da se zamisli vrtnja u krug unutar površine kugle, i tako u beskonačnost... No to je samo zamisao, naravno da se beskonačnost ne može opisati sa beskonačnosti. Zamisliti beskonačnost u konačnim okvirima nije moguće, moguće je samo zamisliti strijelu u nekom smjeru koja se proteže... beskonačno, to jest nedefinirano mnogo. Jasno je da ne možeš razraditi pojam beskonačnosti kada to nitko ne može, predočiti pojam putem slike je druga stvar.

O pojmu beskonačnosti se može otvoriti tema na filozofiji ako već ne postoji. ;)
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 9:30

Otvorena tema o beskonacnosti na filozofiji hvala na sugestiji Procyn ..jer zbilja smo malo skrenuli s teme ostavljam temu za raspravu o svemiru da li ce se siriti i postati hladno prostranstvo :;):

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 10:45

i kad pažljivije pročitam ovo istraživanje, nije mi jasno kako se svemir može širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo?

ako se širi zauvijek, kad će postati? nakon ''zauvijek''?
ako se širi zauvijek...onda nema kad postati. :kavica:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:01

Iana je napisao/la:
ma eto ga sad, sad sam i ograničena looool looool

Ma nisi ti ogranicena samo nisi imala kad da o tom razmisljas. Npr.tvoja ogranicenost koju navodis je beskonacna i nema joj kraja... looool

Cudis se sto svemir nema kraja , pa eto da li tvoje mastanje ima kraja ??? Da li vidis kraj u svojoj masti ,ideji ,misli...??? Ja mislim da nema kraja , sad odgovor samo ti znas... :;):
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:03

sumrak je napisao/la:
Npr.tvoja ogranicenost koju navodis je beskonacna i nema joj kraja... looool

hmmm.....zahvaljujem na komplimentu. Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:05

Iana je napisao/la:
sumrak je napisao/la:
Npr.tvoja ogranicenost koju navodis je beskonacna i nema joj kraja... looool

hmmm.....zahvaljujem na komplimentu. Laughing


De ti odgovori na pitanja...a nemoj mi se zahvaljivati...Jel tvoja misao beskonacna ili je ogranicena?! :;):
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:07

zavisi o mojoj odluci. ako je želim zaustaviti...onda je samim time ograničena.
ako je želim pustiti...onda je beskonačna.
gospodar svojih misli. Smile

p.s. imamo temu o beskonačnosti u filozofiji.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:31

Ne znam sto se ovdje lomimo. Podjimo od cinjenice da ne znamo gdje je pocetak , a gdje je kraj svemira...ne znamo i nemamo blage veze , znaci nesto beskrajno...Mozes da zamisljas iz bilo koje tocke , mada sama ta tocka ne postoji jer je nemoguca. Svemir jednostavno ne mozemo svojim poimanjima shvatiti...Mada iskren da budem ne znam kad je to bio toplo prostranstvo...Garant sam bio na velikom odmoru kad je bila prica o tome...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:32

Iana je napisao/la:
i kad pažljivije pročitam ovo istraživanje, nije mi jasno kako se svemir može širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo?

ako se širi zauvijek, kad će postati? nakon ''zauvijek''?
ako se širi zauvijek...onda nema kad postati. :kavica:

da samu sebe citiram.... Laughing Laughing Laughing

ovo mi nije jasno....
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:35

Iana je napisao/la:
Iana je napisao/la:
i kad pažljivije pročitam ovo istraživanje, nije mi jasno kako se svemir može širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo?

ako se širi zauvijek, kad će postati? nakon ''zauvijek''?
ako se širi zauvijek...onda nema kad postati. :kavica:

da samu sebe citiram.... Laughing Laughing Laughing

ovo mi nije jasno....


Ovo je bio Ianin svemir...Beskonacnost njene ogranicenosti...sama sebe citira...Poslije ovoga svemir ce biti garant vruc... Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:36

:kavica:

molim lijepo, drži se teme. Smile
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime25.08.10 11:47

Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo O075

@ Iana
Mislim da se previše trudiš shvatiti i definirati pojam "zauvijek" unutar nekih konačnih okvira. Pokušavaš s tim pojmom baratati kao sa nekim određenim brojem, a taj pojam to zapravo nije, baš kao što to nije ni beskonačnost. Zauvijek označuje nedefinirano mnogo vremena i teži ka beskonačnosti, nakon nedefinirano mnogo vremena svemir će se dodatno ohladiti i postati hladno prostranstvo, a poslije toga će se još nastaviti širiti. Nema sad tu nekih određenih brojeva i slično.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo Empty
PostajNaslov: Re: Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo   Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Svemir će se širiti zauvijek, pa postati hladno prostranstvo
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Širiti dobre vibracije
» Hladno Pivo
» Hladno pivo
» Muški modni dodaci za hladno vrijeme
» Kako postati admin?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Znanost :: Astronomija-
Forum(o)Bir: