Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 I biljke treba šišati – pitanje je kada?

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

I biljke treba šišati – pitanje je kada? Empty
PostajNaslov: I biljke treba šišati – pitanje je kada?   I biljke treba šišati – pitanje je kada? I_icon_minitime08.07.10 14:55

Većina biljaka zahtijeva da ih se podšiša. No, da bi imale koristi od toga, potrebno je znati kada koju biljku treba podrezati. Većinu biljaka podrezuje se dok spavaju, što znači krajem zime, odnosno, početkom proljeća. Također, drveće i grmlje koje pupa u proljeće treba podrezati ubrzo nakon što procvjetaju, inače bi se moglo dogoditi da im odrežete i nove pupoljke. Neke pak biljke zahtijevaju da ih se konstantno podrezuje. No, bez brige. Ni ako ih podšišate u krivo vrijeme, nećete napraviti fatalnu pogrešku. Samo će biljka imati manje cvjetova ili plodova.

Bilje koje cvjeta
Ovo je vjerojatno grupa biljaka koja nas najviše zbunjuje. Neko nepisano pravilo je da se bilje koje cvate ljeti i u jesen podrezuje krajem zime/početkom proljeća, a bilje koje cvate u proljeće ubrzo nakon što (pr)ocvate. No, tog se pravila neke biljke, poput hortenzije, ruža i klemantisa, ne pridržavaju. Neke od njih cvatu u proljeće, neke na ljeto ili u jesen, a neke stalno.

Voćke i bobičaste biljke
I većinu ovih biljaka treba podrezivati dok spavaju zimski san. S ovim biljkama treba paziti, jer se ipak radi o plodovima. Ako ih podrežete u krivo vrijeme i odrežete i nove pupoljke – plodova te godine neće biti. Nemojte ni izbjegavati podrezivanje, jer voćke to posebno zahtijevaju. Ako ne uklonite stare grane i mjesta gdje su bili plodovi, voćka će polako propadati, jer će novim pupoljcima stare grane zaklanjati sunce, a osim toga, stare grane su sklonije bolestima.

Zimzelene biljke
Većina vrtlara ne razmišlja o podrezivanju zimzelenih biljaka. I dobro da ne razmišljaju o tome, jer zimzeleno bilje niti ne treba podrezivati. Nije ih preporučljivo podrezivati čak ni kada to radimo kako bi ih zadržali na određenoj visini. Samo ćete uništiti biljku time. Bolje izaberite manju biljku, nego da skraćujete veću. Ipak, katkada želimo dobiti veće, šire drvo ili grm. Tada ga možemo podrezati, no to je bolje napraviti dok je biljka mlada.

Trajne biljke
Najviše rada zahtijevaju trajne biljke (i to one „ne-drvene“). One zahtijevaju konstantno podrezivanje i brigu. Kada, koju biljku i koliko podrezivati naučit ćete s iskustvom. Neke će trebati u proljeće (obično one biljke koje preživljavaju i zimu, grmolike i slično), neke u jesen (poput irisa), a neke zahtijevaju, kao što smo rekli, stalnu brigu i stalno čupkanje i podrezivanje starih (ocvalih) pupoljaka.
Budi.in

__________________________________________________________________________
Znam da biljke vole sve i svašta..ali stavrno ništa o tome što stavrno vole i ne vole ne znam. Ja sve od oka puta pi pa kako im bog da. I biljke treba šišati – pitanje je kada? 765814
[Vrh] Go down
 
I biljke treba šišati – pitanje je kada?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kada treba reći NE smsovima
» Hitno mi treba sastav na temu "Kada bi progovorila moja klupa''
» Pitanje
» pitanje-odgovor
» Vaše želje, primjedbe, prijedlozi i pitanja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Svijet bilja :: Savjeti i zanimljivosti-
Forum(o)Bir: