Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Univerzalna glazba

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Univerzalna glazba Empty
PostajNaslov: Univerzalna glazba   Univerzalna glazba I_icon_minitime20.12.09 16:05

Glazba je dobra za ljude. Glazba je danas svima lako dostupna i njezini njezini se učinci često uzimanju zdravo za gotovo. Ona osim zabavnih, kulturoloških i reklamskih učinaka ima i prikrivene "moćne" učinke.


Znanost se još dosad nije podrobnije bavila pitanjem je li razumijevanje glazbe prirođeno ili se mora naučiti. Zvukovi sami po sebi nisu nikakva inspiracija. Od njih se ne ježimo, niti nas tjeraju u plač. Ali zvukovi glazbe ipak imaju takav utjecaj na nas.
Znastveni tim iz Leipziga u Njemačkoj približio se odgovoru. U dva pokusa otriveno je da narodi koji nisu imali doticaja sa zapadnjačkom kulturom, i njenom glazbom u stanju prepoznati osjećaje što ih ona prenosi. Narod koji je pomagao u eksperimentu bio je narod Mafa iz sjevernog Kameruna.Njima su znanstvenici puštali računalno generiranu glasovirsku glazbu, kao i ostale vrste glazbe kkao tango, djela Johanna Sebastiana Bacha itd.
Pri slušanju glazbe ispitanici su trebali povezati glazbu sa određenim izrazom lica ; 19 ispitanika je indetificiralo tri osječaja - radost, tugu i opasnost. Stoga su znanstvenici smatrali da im je osječaj za ton urođen.


Isto tako znansteni tim iz Britanije radio je sličan eksperiment, samo su ovaj put promatrali izraze lica ispitanika dok su im puštali glazbu. U samom eksperimentu pušten je niz sretnih i tužnih ulomaka glazbe, i nakon što su ih odlušali, gledali su im izraze lica. Na nekim osobama vidila su se sretna lica,na nekim tužnija i na kraju neutralna. Rezultati su pokazali da glazba snažno utječe na ocjenu emocije lica. Zbog sretne glazbe sretna lica činila su se još sretnijima, dok je tužna glazba pojačavala dojam melankolije.
Glazba u nama izaziva snažne emocije, tako sretna glazba čini slike koje i same nisu takve, ugodnijima
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Univerzalna glazba Empty
PostajNaslov: Re: Univerzalna glazba   Univerzalna glazba I_icon_minitime20.12.09 16:07

Mene u svakom slučaju podiže posebno ova stvar..nema tuge koju ne može ovakav ritam razbiti.. Univerzalna glazba 31382



Svadbas-Idemo na ples

A jel je neka tužna pjesma..pa još jedna..pa još jedna..evo i tuge s njima..
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Univerzalna glazba Empty
PostajNaslov: Re: Univerzalna glazba   Univerzalna glazba I_icon_minitime20.12.09 18:09

Glazba definitvo utječe na moje stanje..ponekad se dogodi da sam super volje i onda negdje čujem neku pjesmu koja me vezuje za neke tužne događaje i onda sam u banani...pa mi treba drugih par pjesama da me vrate iz tog stanja...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Univerzalna glazba Empty
PostajNaslov: Re: Univerzalna glazba   Univerzalna glazba I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Univerzalna glazba
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Glazba iz bunara...
» Glazba opcenito...
» Duhovna glazba
» Albaanska glazba :)
» Seksi glazba

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: