Rock je vrsta popularne muzike koja tipično sadržava pjevanje (često sa pratećim glasom), električne gitare, i značajnu back beat; drugi instrumenti, poput saksofona, se često upoterbljavaju u nekim stilovima. Kao kulturni fenomen, društveni uticaj rocka na svijet se ne može usporediti sa bilo kojom drugom vrstom muzike. Neki kažu da je rock zaustavio ratove i proširio mir i toleranciju, dok neki drugi tvrde da je iskvario nevine i proširio nemoralnost. Rock, koji se prvi put pojavljuje u Sjedinjenim Američkim Državama, je postao popularan širom svijeta i raširio se u mnoštvo različitih stilova.
Stilsko porijeklo: Skok blues
Kulturološko porijeklo: Kasne 1940te u S.A.D.
Tipični instrumenti: Gitara - Bas - Bubnjevi
Popularnost: Veliko, trajno i širom svijeta od 1950ih godina.
Derivativni oblici: Alternativni rock - Teški metal - Punk rock - Progresivni rock
Rock and rollRock and roll se prvi put pojavljuje kao zaseban stil u Americi tokom ranih 50ih godina, iako se dijelovi rock and rolla mogu čuti u RnB rekordima iz 1920ih. Rani rock and roll je uskladio dijelove bluesa, boogie woogiea, jazza i RnBa, te je također imao elemente Appalachianske folklorne muzike, crkvene muzike i country muzike. Ako idemo još dublje u historiju, neki smatraju da je rock and roll utemeljen na muzici Five Points susjedstva u New York Cityu tokom sredine 19. vijeka. Stanovnici Five Pointsa su prvi kombinirali afričku i evropsku muziku (naročito Irski jug).
Izraz "Rocking" (Rockati) su prvo upotrjebili crkveni pjevači u Američkom jugu, i značilo je osjetiti vjersko ushićenje. U 1940im godinama, međutim, izraz je imao dvostruki značaj "plesati", podrazumijevajući seks. Jedan primjer ovoga je pjesma Roy Browna, "Good Rocking Tonight" (bosanski: "Dobro rokanje noćas"). Ovakve pjesme su bile popularne samo na radio stanicama posvećene RnBu, pa bijelci su vrlo rijetko čuli tu muziku na velikim radio stanicama. 1951. godine, Clevelandski DJ Alan Free je počeo svirati tu vrstu muzike za njegove bijele slušaoce. Freed je prvi izumio izraz "rock and roll" da opiše ovaj duhoviti stil RnB muzike.
Ne zna se za sigurno koji je prvi rock and roll record. Neki kandidati su Jackie Brenston & His Delta Catsova "Rocket 88" (1951), Chuck Berryova "Maybellene" i "Johnny B. Goode", te Bo Diddleyov "Bo Diddley" ili Bill Haley & His Cometsov "Rock Around the Clock". Neki historičari smatraju da su prvi rekordi rock and rolla snimljeni u 1940im godinama od strane muzičara poput Fats Dominoa, koji su svirali stil RnB muzike koji se malo razlikovao od rock and rolla. Neki primjeri su Louis Jordanov "Is You Is or Is You Ain't My Baby?", Jack Guthrieov "The Oakie Bookie" (1947), te Benny Carter i Pual Vandervoortov "Rock Me to Sleep" (1950).
21. marta 1952. godine u Clevelandu, Alan Freed organizuje prvi rock koncert, zvan "The Moondog Coronation Ball". Gledaoci i izvodači su bili raznih rasa a noć je okončena nakon samo jedne pjesme jer su hiljade ljubitelja muzike pokušali da uđu u rasprodanu dvoranu i skoro počeli nered. Kulturna industrija je ubrzo skontala da je postojalo bijelo tržište za crnačku muziku koja je bila izvan stilskih granica RnB-a, te društvene predrasude i rasne prepreke nisu se mogle suprostaviti moći kapitalizma.
1954. godine, Elvis Presley snima mjesni hit "That's All Right Mama" u Sam Phillipsovom Sun studiju u Mepmhisu. Elvis je svirao fuziju rocka i country muzike poznata kao rockabilly, obilježena sporadičnim pjevanjem i spastičkim stilom gitare. Presley je uskoro postao prva rock zvijezda. Međutim, pjesma "Rock Around the Clock" sastava Bill Haley & His Cometsa iz sljedeće godine je stvarno započela uspon rocka. Pjesma je postala jedna od najvećih hitova svih vremena i trgovački proboj za taj sastav i rock muziku uopće. Ako je sve prije uspostavilo temelj rock and rolla, "Clock" je sigurno propisao izgled svega što bi sljedilo.
Alternativni rockAlternativni rock (često nazivan alternativna muzika) je žanr rock muzike koji se pojavio u 1980-ih godina i postao široko poznat u 1990-im. Izraz alternativno nastao je u 1980-im kako bi se lakše opisali punk rock bendovi na muzičkim oznakama, jer se u to vrijeme pojam rock nije mogao koristit kao žanr za sve slične vrste muzike. Kao muzički žanr, alternativni rock sadrži različite žanrove koji nastaju od tzv. indie muzike iz 1980-ih kao i grunge britpop, ghotic rock i indie pop. Ti žanrovi su kasnije objedinjeni.
Neke od grupa ovog žanra su:
* Arctic Monkeys
* Blonde Redhead
* Enon
* Sonic Youth
Psihodelicni rockPsihodelični rok je vrsta rok muzike koja je nastala 1960-ih godina u SAD-u i bila najpopularnija do 1970-ih. Ova muzika je pokušaj dočaravanja iskustva izmenjene svesti, izazvanog psihodeličnim drogama, pogotovom LSD-om.[1] Psihodelični rok je most od bluz-roka ka progresivnom roku i hevi metalu. Nastao je tokom 1960-ih među garažnim i folk rok bendovima u Britaniji i SAD. Od instrumenata, izraženi su električna i akustična gitara, klavijatura, vokal, bas i bubnjevi. Takođe se koriste i neki nezapadni muzički instrumenti, poput indijske sitare.
Znacajni izvodjaci:
* 13th Floor Elevators
* The Amboy Dukes
* Sid Baret
* The Beatles
* Bubble Puppy
* The Byrds
* Keptan Bifhart
* Country Joe and the Fish
* Krim
* Dorsi
* The Electric Prunes
* The Fugs
* Grejtful ded
* The Holy Modal Rounders
* Hawkwind
* Džimi Hendriks
* Džeferson erplejn
* Džetro tul
* Ajron baterflaj
* Kaleidoscope
* Lav
* Mobi grejp
* The Moody Blues
* The Nice
* Pink Flojd
* Prokol Harum
* Quicksilver Messenger Service
* The Small Faces
* Stepenvulf
* West Coast Pop Art Experimental Band
* Velvet andergraund
Pank rockPank rok je rok muzički pravac koji se suprotstavlja ustaljenom socijalnim, političkim i ekonomskim principima društva. Pojavio se u Sjedinjenim Američkih Državama i Velikoj Britaniji oko (1974. — 1975). godine a nosiocima ovog žanra smatraju se bendovi Ramons, Seks pistols, Demd i Kleš. U Srbiji se kao najznačajniji pank bend javlja novosadski sastav Pekinška patka[traži se izvor od 09. 2009.].
Termin „pank“ se koristi da bi se opisala subkultura koju karakteriše mladalačka agresivnost, posebno u stilu odevanja, ideologiji i stavu „uradi sam“. Gradovi koji su poznati kao velika stecišta pankera su: London, Mančester, Njujork, Detroit, Berlin, San Francisko, Vašington i Los Anđeles
Znacajni izvodjaci:
Sex Pistols
Ramones
The Clash
Joan Jett
Glam rockGlam rock, poznat također kao glitter rock, je žanr rock glazbe. Pojavio se u post-hipi dobu ranih 1970-ih. Fenomen glam rocka je bio najviše izražen u Engleskoj između 1971. i 1973. Proslavili su ga glazbenici poput Marca Bolana, Davida Bowiea, Eltona Johna, Garya Glittera, bendovi Queen, Slade, Sweet, T. Rexa, Mud, Roxy Music i Mott The Hoople. Primjer kasnijeg glam rocka je bend Kiss. U SAD-u glam rock nije bio toliko popularan i slušali su ga uži krugovi ljudi u New Yorku, Los Angelesu, Detroitu. Predstavnici američkih bendova su New York Dolls i Wayne County.
Obožavatelji i izvođači glam rocka se razlikuju od svojih prethodnika, hipija, koji su nosili obične traperice, glamuroznom, znanstveno-fantastičnom i spolno neprepoznatljivom odjećom. Glazbu karakteriziraju otegnute balade ali i snažan, energičan zvuk Rolling Stonesa koji je na nju utjecao. Pjesme se najčešće bave seksom, ali droga, znanstvena fantastika i tinejdžerska revolucija su česte teme.
Hard rockHard rok (engl. Hard rock) je vrsta rok muzike koja svoje najranije korene vuče iz garažnog i psihodeličnog roka iz polovine 1960-ih. Ova vrsta muzike je bila popularna tokom 1970-ih, 1980-ih i 1990-ih. Odlikuje se upotrebom izobličenog zvuka električnih gitara, bas gitara, klavijatura i bubnjeva. Hard rok je dalje uticao na razvoj hevi metal muzike.
------------------------------------------Paaa...ko slusa rock? Koji rock najvise slusate? Omiljeni rock bendovi i pesme?