o su pelene šivene od pamuka u obliku jednokratnih pelena. Kopčaju se pomoću čička ili drikera. Ne bacaju se u smeće već se peru i ponovno koriste. Ne zahtjevaju peglanje i upotreba je jako jednostavna
Vrste platnenih pelena:
1. Nepropusne pelene imaju sašiven vanjski nepropusni sloj za pelenu.
- AIO pelene (all in one) koje imaju sve u sebi (nepropusni sloj, umetak) i najlakše su za koristiti. Njihov umetak može biti ušiven u pelenu ili odvojiv.
- Pocket pelene koje imaju džep u koji se umeće umetak i tako se postiže brže sušenje pelene i samim tim i brže vraćanje u ponovnu upotrebu..
2. Propusne pelene zahtjevaju cover (zaštitne gaćice) za korištenje pa postaju nepropusne. Takve pelene mogu biti
fitted (umetak ušiven unutar pelene),
pocket (umetak se umeće)
split (umetak je odvojen od pelene i stavlja se drikerima na pelenu)
Od tipova zavisi vrijeme sušenja i jednostavnost upotrebe.
Veličine platnenih pelena i cover-a (zaštitnih gaćica)
OS = one size - beba ih koristi od rođenja do odvikavanja
NB, S, M, L – beba ih koristi kad dostigne veličinu
Koliko je komada dovoljno?
Za korištenje samo platnenih pelena dovoljno je 20-25kom kako bi se prale svaki 3-4dan.
Za korištenje platnenih pelena i jednokratnih dovoljno je 10kom
Zaštitnih gaćica je dovoljno 3kom.
Korištenje pelena – bebu je potrebno premetati svakih 2-2,5 sata a noću je možete slobodno ostaviti u malo debljoj noćnoj varijanti. Pelene se lagano skidaju i stavljaju na bebu. Bebinu guzu nije potrebno tretirati bilo kakvim kremama. Mokre i prljave pelene nosite do kante za držanje umjesto kante za smeće. Ako ste presvukli bebu i osjetite da je kakila naravno da ćete je odmah ponovo presvući. Korištenje vlažnih maramica takođe nije potrebno. Beba se opere pamučnim krpicama i mlakom vodom ili pod mlazom vode. Ako je moguce ostaviti malo guzu da se vjetri.
Pranje i održavanje –Kupljene platnene pelene potrebno je namočiti u vodu 24 h kako bi prije prvog pranja postigle najveću moć upijanja. Nakon namakanja operite ih na 60ºC koristeći jednu kašiku deterdženta za pranje vesa. Prljave pelene se drže u plastičnoj kanti sa poklopcem u suhom ili mokrom držanju.
Mokro držanje je da napunite kantu vode i u njoj potapate prljave pelene.
Suho držanje je da prljave pelene stavite u kantu.
Ako su pelene ukakane potrebno je isprati kaku, baciti je u šolju i onda pelenu staviti u kantu. Mogu se koristiti i papirići koji se stave na pelenu koji pomažu da se kakica lakše odstrani i baci. Dečiju stolicu bi i sa jednokratnih pelena trebalo isprazniti u WC šolju, ali roditelji to uglavnom ne rade. Fekalije su prema SZO-u biološki opasan otpad.
Kada se napuni kanta ubacite pelene u mašinu za pranje, peru se na 60 stepeni sa jako malo deterdženta i bez omekšivača. Umjesto omekšivača možete koristiti alkoholno sirće.
Poslije pranja, pelene je potrebno prostrijeti da se suše i ovisno o vremenskim prilikama jako brzo ce biti spremne za novu upotrebu. Ne peglaju se. Dokazano je da se sve štetne bakterije ubijaju na 60 stepeni pa se pelene ne otkuhavaju. Mogu se sušiti u sušilici.
Materijali za izradu pelena – pamuk, pamučni velur u odnosu 80:20, PUL - poliuletan laminat, vuna – koristi se za izradu zaštitnih pelena tkz socker-a
Ekonomska računica - Sve više roditelja se odlučuje za korištenje savremenih platnenih pelena. Pored zdravlja djeteta ipak je prva finansijska strana. Korištenjem platnenih pelena štedite novac jer i pored novca uloženog u kupovinu, pranje, struju mnogo je manja investicija nego stalna kupovina jednokratnih pelena. Računajući paket platnenih pelena od 20kom*prosječna cijena od 18-20KM = 360-400KM za cijeli pelenaski staž. Kupovinom jednokratnih troši se mjesečno u prosjeku 2paketa = 70-80KM *24mj min (neka djeca nose pelene i do 3-4godine) = 1680 – 1920KM a ta brojka raste ako se dijete nije odviklo sa 24mj. Razmislite da sav taj novac položite na djetetovu knjižicu ili osiguranje. A da ne računam još drugu činjenicu da iste pelene može koristiti i drugo dijete.
Šta je sa zdravljem beba? Na mnogim reklamama za jednokratne pelene potiču da je suha guza = zdrava guza. Bebina guza u platnenim pelenama nije ni mokra ni suha vec blago vlazna. Pelena upija tekućinu i drži je unutar slojeva. I to bebi ne smeta. Istraživanja su pokazala da je pojava pelenskog osipa neovisna o vrsti pelena, jednokratnima ili platnenima, ali je direktno ovisna o učestalosti mijenjanja pelena. Jednokratne pelene upijaju veliku količinu tekućine što uzrokuje da ih roditelji mjenjaju rjeđe. Pošto dijete u jednokratnim pelenama nije svjesno svojih fizioloških funkcija, jer se tekucina odmah upije - djeca koja koriste jednokratne pelene puno kasnije se odviknu od pelena. Nekad je bilo nezamislivo da dijete troši XXL pelene do 3 i više godina, sad je to uobicajena pojava.
Pregrijavanje od 1° C koje se događa u jednokratnim pelenama s plastičnim vanjskim slojem, u vrijeme kad se dječacima još razvijaju testisi, može utjecati na kasniju plodnost.
U platnenim pelenama koža diše.
Bebini intimni dijelovi su u kontaktu s pelenama 24 sata na dan, 2 i pol godine. Jednokratne pelene sadrže niz hemikalija, od hidrogelova kojima se postižu visokoupijajuća svojstva, do nekih u tragovima koje su čak visokotoksične. Dokazana je otrovnost jednokratne pelene ako dođe do njenog otvaranja i gutanja.
Platnene pelene omogućuju i bolji razvoj kukova od jednokratnih zbog svoje širine i veličine.
Šta je sa prirodom? Zamislite samo gomilu odpada koje bacaju roditelji svaki dan koristeći jednokratne pelene. Koliko godina ce proći dok se ne raspadnu... Koliko je hemikalija iskorišteno pri njihovom pravljenju. Jednokratne pelene se ne mogu reciklirati niti ponovno koristiti.
/zahvaljujem se Naidi Hrustemović/
Autor: Višnja Tomić, Uredništvo Ringeraja.ba