Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dr. House (House M. D.)

Go down 
+4
Kikica
Dusan
Ary
Arsenalovka
8 posters
Autor/icaPoruka
Arsenalovka
Zagrijao tipkovnicu
Arsenalovka


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 738
Godine : 36
Datum registracije : 17.09.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime30.09.10 0:08

Dr. House (engleski: House ili House, M.D.) američka je medicinska dramska TV serija nagrađena Emmyjem i Peabody nagradom koja je s emitiranjem započela 16. studenog 2004. Autor serije je David Shore, koji je ujedno i izvršni producent zajedno s redateljem Bryanom Singerom. Tijekom sezone 2007./08., Dr. House je bila najgledanija serija u SAD-u, te treća najgledanija emisija uopće, iza Američkog idola i Plesa sa zvijezdama.[1]

Glavnog lika serije, doktora Gregoryja Housea, tumači britanski glumac Hugh Laurie, koji je za tu ulogu 2006. i 2007. dobio Zlatni globus, te Nagradu Ceha filmskih glumaca 2007. za najbolju glavnu mušku ulogu.

Pregled serije


Doktor Gregory House je svojeglavni medicinski genij koji radi kao šef Odjela za dijagnostiku u fiktivnoj bolnici Princeton-Plainsboro u New Jerseyju. Većina epizoda počinje izvan bolnice, te prikazuje događaje koji su doveli do pojave simptoma kod glavnog pacijenta u toj epizodi. Tijekom većeg dijela epizode, Houseov dijagnostički tim pokušava otkriti uzrok simptoma i izliječiti bolest.

Houseov cijenjeni odjel prima samo pacijente koji nisu dobili pravu dijagnozu što njihove slučajeve čini još kompleksnijim i suptilnijim. Uz sve ovo, House odbija surađivati u slučajevima koje smatra nezanimljivim. Slučajevi koji se pojavljuju u seriji su vrlo rijetki, ali realni. Andrew Holtz, autor knjige The Medical Science of House, M.D., ih je opisao ovako:
„Konglomeracija najgorih stvari koje se mogu dogoditi ljudima diljem svijeta, zbijena u jednu malu zajednicu."

Tim do različitih dijagnoza dolazi sokratskom metodom i diferencijalnom dijagnozom, dok sam House vodi rasprave. House često pobija i omalovažava ideje svojih kolega, ismijavajući ih zbog propuštanja nekih vrlo važnih faktora. Pacijent često dobije krivu dijagnozu na samom početku, te prima ljekove za tu krivu dijagnozu. To također dovodi do većih komplikacija kod pacijenta, no ujedno i pomaže Houseu da ustanovi pravu dijagnozu i izliječi pacijenta (ako je bolest izlječiva).

No, zna se dogoditi da se bolest teško dijagnosticira zbog toga jer pacijent laže o simptomima ili uzrocima, što najčešće sam House otkrije. Upravo zbog ovoga House tijekom debata često govori: "Svi lažu", "Pacijent laže" ili "Simptomi nikad ne lažu". Čak i kada to ne izgovori, House uvijek ima tračak sumnje da pacijent laže te u proces dijagnosticiranja kreće s tom pretpostavkom.

Houseove teorije o stanju pacijenta znaju biti temeljene na suptilnim i kontoverznim pregledima, te on upravo zbog toga često ima problema u dobivanju dopuštenja od doktorice Lise Cuddy, ravnateljice bolnice, kako bi obavio neke medicinske postupke ili zahvate za koje on misli da su potrebni, a jako su rizični ili etički dvojbeni.
Hugh Laurie, glumac koji glumi dr. Housea

Dr. Cuddy također zahtjeva da House provodi više vremena pregledavajući pacijente u bolničkoj ambulanti, što ne voli jer smatra obične i uobičajene bolesti "nezanimljivim". Houseovo izbjegavanje i/ili žaljenje na taj posao također je česta pojava u seriji. No, kada ipak radi u ambulanti, House zbunjuje pacijente svojim odnosom prema njima i neotrodoksnim tretmanima, no u isto vrijeme ih iznenađuje brzim dijagnozama njihovih stanja, iako se naizgled čini da ih ne sluša i da ga ne zanimaju.

Tijekom epizoda, Houseov tim često odlazi u pacijentov dom, nekad s dozvolom, a nekad bez nje, kako bi utvrdio mogućeg uzročnika bolesti. Autor serije, David Shore, rekao je da je želio napraviti seriju na bazi CSI-a u kojoj bi "virusi i bakterije bili sumnjivci",[3] no odlučio je fokusirati seriju na same likove, a ne na okoliš.

Još jedan veliki dio epizode zauzima Houseovo uzimanje opijata Vicodina, koji mu je potreban kako bi se nosio s iznimno jakom boli uzrokovanom infrakcijom kvadricepsa u njegovoj desnoj nozi, što prisiljava Housea da hoda sa štapom. House priznaje da je ovisan o Vicodinu, no tvrdi da nema problem:
Wikicitati „Tablete mi omogućuju da radim svoj posao i otklanjaju mi bol.[4]“
({{{2}}})

Njegova ovisnost uzrokovala je da ga njegovi kolege, dr. James Wilson i dr. Lisa Cuddy, nekoliko puta potaknu da ode na odvikavanje, no nijedan pokušaj odvikavanja nije bio uspješan. Nekad, kada nema pristup Vicodinu ili kada on sam nije dovoljan da ublaži bol, House koristi druge lijekove, kao što su oksikodon i morfij, da bi ublažio bol.

House je u mnogim stvarima sličan Sherlocku Holmesu. Sličnosti su evidentne u mnogim stvarima kao što je Houseovo oslanjanje na psihologiju pri rješavanju slučajeva, njegova ustrajanost u odbijanju slučajeva koje smatra nezanimljivim, njegovo konzumiranje droge (no treba napomenuti da je Holmes svojevoljno, bez ikake potrebe, konzumirao drugu, dok ju House konzumira iz medicinskih potreba), njegova adresa (Houseov stan je broj 221B, što je isto kao i Holmesova adresa), njegovo prijateljstvo s Wilsonom (koji je paralela dr. Watsonu) i situacija u kojoj je na njega pucao čovjek znan samo kao Moriarty, što je i prezime Holmesovog najljućeg neprijatelja. Uz sve ovo, autor serije David Shore je rekao da je Houseovo prezime "suptilni homaž" Holmesovom, koje se na engleskom čita kao "homes", što na hrvatskom znači "domovi" (množ. od "dom"), dok je Houseovo prezime jednina sinonima te imenice, odnosno "kuća".

Likovi

Tijekom prve tri sezone, Houseov su dijagnostički tim sadržavala tri liječnika: Eric Foreman, Allison Cameron i Robert Chase. Pri kraju treće sezone, Foreman daje otkaz rekavši Houseu da se ne želi pretvoriti u njega. U posljednjoj epizodi treće sezone, House daje otkaz Chaseu, rekavši mu da je tu najduže i da je ili naučio sve što može, ili nije ništa naučio. Na samom kraju iste epizode, Cameronica dočeka Housea u njegovom uredu i daje otkaz, djelomično inspiriran Houseovim otpuštanjem Chasea, time ostavivši Housea bez tima. U prvoj epizodi četvrte sezone, House nema nijednog pomoćnika, no na kraju te epizode unajmljuje 40 novih kandidata za svoj novi tim. Slijedeće epizode sastoje se uglavnom od slučajeva koje House daje kandidatima kako bi brojku od 40 kandidata suzio na samo 3. Natječaj za posao pretvara u neku vrstu reality showa čiji su konačni pobjednici, Houseovi novi suradnici, liječnici Chris Taub, Lawrence Kutner i "Trinaest". To troje se pridružuje Foremanu koji je, nakon što je dobio otkaz u drugoj bolnici, ponovo dobio posao kao član Houseovog tima. Chase i Cameronica nisu napustili Princeton-Plainsboro, no rade na drugim odjelima. U epizodi 5. sezone, Simple Explanation, Kutner počinjava samoubojstvo i time završava svoj nastup u seriji i ostavlja Housea sa timom od samo 3 liječnika. Razlog ovakvog zapleta je činjenica da je Kal Penn, glumac koji je igrao Kutnera, prihvatio posao u administraciji predsjednika Baracka Obame kao savjetnik za umjetničke skupine, kao i za azijske i oceanijske manjine.


Gleda li tko ovu seriju, a ako gleda kakva vam je? Dr. House (House M. D.) 765814
[Vrh] Go down
http://forum.titlovi.com/forumi.html
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime30.09.10 0:28

Ja gledam...super mi je ta serija...a on je totalka lud...onakav flegmatičar Laughing

baš volim tu seriju Smile
[Vrh] Go down
Dusan
Ljubitelj foruma
Dusan


Male
Pisces Pig
Broj postova : 5696
Godine : 29
Lokacija : Relax Forum
Datum registracije : 10.09.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime30.09.10 1:23

Gledam , extra je Smile
[Vrh] Go down
http://www.relax-forum.com
Arsenalovka
Zagrijao tipkovnicu
Arsenalovka


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 738
Godine : 36
Datum registracije : 17.09.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime30.09.10 9:47

o da.... house je legenda nad legendama Dr. House (House M. D.) 12363

kako se samo poigrava sa svojim timom Dr. House (House M. D.) 12363
[Vrh] Go down
http://forum.titlovi.com/forumi.html
Dusan
Ljubitelj foruma
Dusan


Male
Pisces Pig
Broj postova : 5696
Godine : 29
Lokacija : Relax Forum
Datum registracije : 10.09.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime30.09.10 15:22

Daaaa Smile
[Vrh] Go down
http://www.relax-forum.com
Arsenalovka
Zagrijao tipkovnicu
Arsenalovka


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 738
Godine : 36
Datum registracije : 17.09.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime14.10.10 8:55

A oni lude..... A znaju da on zna rješenje pa ih mući..... ma
legendarno Smile Dr. House (House M. D.) 12363
[Vrh] Go down
http://forum.titlovi.com/forumi.html
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime14.10.10 16:52

Moj muž ga voli..ja baš i ne ..s jednim takvim živim nemoram ga još i na TVu gledati looool
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime15.10.10 9:36

baš ga i ne gledam...pogledala sam jednu ili dvije epizode i nekako mi nije sjeo Smile
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 15:18

Joj a ja živim s takvim Laughing i nikada baš nikada mi nije dosadno s njim respect
[Vrh] Go down
maca faca
Totalno relaxiran
maca faca


Female
Pisces Broj postova : 1902
Godine : 124
Lokacija : San Francisco
Datum registracije : 25.11.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 15:27

mrak serija da bar ja mogu tak na poslu se zajeb... king
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 15:29

A nije baš da se zahebaje...pretežno uspješno dijagnosticiraju bolest...jeste da je filmski..ali Smile
[Vrh] Go down
maca faca
Totalno relaxiran
maca faca


Female
Pisces Broj postova : 1902
Godine : 124
Lokacija : San Francisco
Datum registracije : 25.11.2010

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 15:32

ma mislim s kolegama
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 15:49

Gledam i meni je legenda ..jest da je malo nerealna serija ..ali on me odusevlajva i bez obzira koliko bio ironican i koliko se s njima kacio ..opet ga svi vole i svi bi za njega sve ucinili

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dr. House (House M. D.) Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime25.11.10 16:01

Zato što ne laže ..ako nije baš velika potreba..i ne mulja da bi se netko dobro osječao..a to je tako rijetko sresti..lakše je na tv vidjeti. Ali kažem vam..dođite meni..da vidite .. Laughing
[Vrh] Go down
sookie
Zagrijao tipkovnicu
sookie


Female
Broj postova : 196
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 07.09.2012

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime11.09.12 23:50

obožavala sam ga....žao mi je što je gotova serija uvrjeđenpovrijeđen
[Vrh] Go down
Zagy
Zagrijao tipkovnicu
Zagy


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 551
Godine : 58
Datum registracije : 07.05.2012

Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime12.11.12 8:50

prije sam svaku epizodu gledao, sada isto gledam ali se desi da poneku propustim Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dr. House (House M. D.) Empty
PostajNaslov: Re: Dr. House (House M. D.)   Dr. House (House M. D.) I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dr. House (House M. D.)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» House Of Design
» Za ljubitelje house music
» Upitna deveta sezona serije "Dr. House"
» Stan na dan, Lilis House Novi Beograd
» Stan na dan Lilis House Novi Beograd

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Mediji i film :: Serije-
Forum(o)Bir: