|
| Nordijska mitologija | |
| | Autor/ica | Poruka |
---|
Wall-e Ljubitelj foruma
Broj postova : 6188 Godine : 38 Lokacija : Bejha Datum registracije : 04.06.2010
| Naslov: Nordijska mitologija 16.09.10 0:52 | |
| Mitologija sjeverne i istocne Europe u suštini je mitologija dviju najvažnijih skupina, naroda germanskog i slavenskog podrijetla. Narodi Germanskog podrijetla ukljucuju Nijemce, Nizozemce, Dance, Švedane, Norvežane, Islandane, Engleze i ostale podrijetlom od navedenih; dok su Slaveni sastavljeni od Rusa, Hrvata, Srba, Bugara, Rumunja, Slovaka, i Poljaka. Ipak drugi su narodi pridonjeli mitološkoj tradiciji tih podrucja kao što su žitelji balticke obale, Prusi, Litvanci i Letonci, te još sjevernije Finci i Laponci. Svi su ovi narodi grupirani zajedno u mitološkoj povijesti. Kao što su južnoeuropske zemlje i zemlje bliskog istoka grupirane kao anticke zemlje. Njihova je mitologija cak mnogo poznatija u mitološkom smislu, nego što je to mitologija sjeverne i istocne Europe, koju u tradicionalnom stilu zovemo Nordijska mitologija. No iako bi se reklo da su Nordijski narodi jedni od najstarijih naroda našeg svijeta, Vecina slavenskih bogova rijetko su nešto više od imena, a ono malo što je poznato o njihovom štovanju posljedica je njihova kršcanskog dokoncavanja. Cinjenica je da je najveci opseg preživjele mitologije iz sjeverne i istocne Europe skandinavskog i islandskog podrijetla. Vecina bogova štovanih u staroj Rusiji kao što je slavenski bog grmljavine Perun, vjerojatno je apsorbirao velik dio Thorove mitologije, mitologije boga grmljavine Odinova sina. Na Balkanu Slaveni su se suocili ne samo s pravoslavnim kršcanstvom, nego su poslije bili i pod vlašcu islama. Kako slavenski mitovi nikada nisu bili pribilježeni, utjecaji kršcanske i islamske vladavine zamijenili su domace prepricavanje prica i legenda starih slavena. Istina je zapravo da je Europska mitologija izbjegla baltickoj sudbini samo zato što je povijesnom slucajnošcu bila zabilježena. U slucaju keltske mitologije, kršcanski su redovnici u Irskoj brižljivo zabilježili drevne sage. Nakon što su germanski narodi pregazili zapadne provincije Rimskog carstva, klasicno naslijede Grcke i Rima kao i keltsko, sacuvano je u samostanskim bibliotekama.
DUHOVI PRIRODE Dramaticni oblik skandinavije sa svojim elektricnim nebom, ledenim pustošima i kljucajucim izvorima uvelike je pridonio oblikovanju nordijske mitologije. Takav krajolik bilo je lako napuciti duhovima prirode. Takvi duhovi lutali su planinama i snježnim obroncima kao divovi leda, oluje i vatre koji utjelovljuju tajanstvene i prijetece sile prirode. U podzemnim špiljama, mrki patuljci iskopavali su svjetlucave dragulje i metale, dok su svijetli davolci oživljavali šume i jezera. U slavenskoj mitologiji, vojska životnih sila ispunjavala je svijet i prožimala šume, polja i rijeke živahnim okretnim duhovima prirode. Jedna od možda najvažnijih smjernica u oblikovanju i razumjevanju cjelokupne nordijske mitologije jesu "Ledeni Divovi". Krajolik skandinavije sa svojim ledenim obroncma, i ledenim užasima utjelovio se u ljudskom vjerovanju kao Ledeni Divovi, mocne, prijetece i omamljujuce ledene mase sjevera. Te su mase bila trajna opasnost sjevernjacima, vrlo nalik na ledene divove cije ce vjecno neprijateljstvo nadvladati bogove u Ragnaroku, legendi o sudbini bogova. U meduvremenu su ledeni divovi slali smrzavajuce vjetrove da unište pupoljke ili su stresali lavine sa svojih ledenih ramena i cela. Divovi stijena i oluja utjelovljavali su velike, kršne planine i olujne oblake. Stjenovite provalije i litice stvorili su divovi prejakim koracanjem u osvit vremena. Planinski divovi , kao i patuljci, osjecali su se najbolje u sumaglici i magli jer bi ih dnevno svijetlo okamenilo. Time se objašnjavaju neke fantasticne kamene formacije, kao Riesengebrige, koje su oblikovali neki nerazboriti divovi kad ih je izlazak sunca zatekao vani. Isto se tako na Islandu najviši vrhunci zovu se Jolkul, što proizlazi iz rijeci Jotun, odnosno Div. A kad smo vec kod divova, jedna od legendi o nastajanju patuljaka kazuje kako su iz raspadnutog tijela ubijenog diva Ymira, nastali mrki patuljci. Bogovi su ih medutim držali suviše ružnima za gledanje pa su ih osudili na život u podzemlju. Na dnevnom svijetlu bi se kao i divovi, pretvorili u kamen, a time su obješnjene mnoge manje stijene i kamenje raštrkano diljem nordijskog krajolika. Primjerice, vrhovi blizanci Trold Tindternea, za koje se kaže da su dvije skupine zaracenih patuljaka koji su se zaboravili povuci prije izlaska sunca. Kako su patuljci imali naviku šaputanja iza stijenja, planinska jeka bila je poznata kao "razgovor patuljaka".
PUSTOLOVNI SJEVERNJACI… Nordijska mitologija, koja je pocela na dalekim obalama Skandinavskih zemalja mitologija je pustolovnih, osvajackih i hrabrih naroda koji su bili borbeni i casni. Pustolovni sjevernjaci, Danci, Norvežani i Švedani upustili su se na more u potrazi za plijenom i zemljom. Ubrzo su dobili i prikladno ime, Vikinzi. Vikinški ratnici bili su najcešce organizirani u male skupine ili brodske posade, tek se povremeno udružujuci u saveze u svrhu vojnih ekspedicija, trgovackih putovanja ili piratstva. Mogli su neko vrijeme služiti glasovitom vodi pa se onda razici, no znali su za odredene prigode oformiti velike vojske i flote ratnih brodova, poput snaga koje su 842. godine, napale Francusku ili 866. godine, prodrle u Englesku. Njihovi velicanstveni brodovi i pomorska vještina osigurala im je nadmoc na rijekama i morima, te im omogucila putovanja nadaleko i široko. Njihova smionost i osvajacka moc prikladno se odrazila u velicajnom vrhovnom bogu njihove mitologije, bogu rata Odinu.
AESIRI I VANIRI Bile su dvije loze nordijskih božanskih obitelji. Mlada loza Aesiri bila je predvodena Odinom i njegovim sinovima Balderom, Bragijom, Forsetijom i Thorom dok je starija obitelj Vanira predvodena bogovima plodnosti Freyrom i njegovom sestrom blizankom Freyom. Legenda prica kako je došlo do rata izmedu mladih Aesira i starijih Vanira, rata koji je nakon mnogo godina završio blaženim mirom. Obje su se loze zapravo zasitile ratovanja i bile su zadovoljne što se to okoncalo. Kako bi zapecatili mir, nekoliko vodecih Aesira otišlo je živjeti medu Vanire, dok je odredeni broj Vanira otišlo u Asgard, dom Aesira. Nordijske legende koje se gotovo stalno vrte oko mladih Aesira kazuju kako su gotovo svi Aesiri trebali biti ubijeni tokom Ragnaroka (sudbine bogova), kada se trebala voditi teška borba izmedu Odinovih, Lokijevih i snaga Ledenih divova.
ODIN Agresivni Vikinški ratnici u svojoj su mitologiji štovali jednookog Odina kao poglavara germanskih bogova. Bog rata je bio njihova zvijezda vodilja koji je zajedno s božicom plodnosti Freyom uzdizao kao svoje sljedbenike, junake koji su pali na bojnom polju a takoder je nadahnjivao glasovite berserkere, ratnike koji bi zagrizli svoje štitove i ne obaziruci se ni na šta, ulijetali u sukob. No kao bog rata bio je prevrtljiv te je stanovito vrijeme pružao srecu u bitci a onda bi ju opet iznenada uskratio. Valhalla je bio dvor sagraden u božanskom gradu Asgardu u kojemu je Odin okupljao junacke mrtve (Einherjar) ratnike, ubijene na bojnom polju koje je on osobno odabrao kao svoje sljedbenike. Legenda kaže da su oni tvorili Odinovu privatnu vojsku koju je on okupljao u ocekivanju Ragnaroka, sudbine bogova, a ta je sudbina bila konacna bitka izmedu bogova i ledenih divova na Vigrid ravnici na kojoj im je bilo sudeno ponovno poginuti. Sve do tada ratnici ce se svakog dana boriti i svake noci gostiti, a svaka ozljeda koju zadobiju bit ce magicno izljecena.
THOR Vikinški narodi koji su se ustalili na jednom mjestu kao kolonisti, bilo kao poljodjelci ili trgovci, najviše su štovali Odinova sina Thora. Thor je u sagama predstavljen kao poštena i iskrena osoba. Kolonistima koji su izbjegli iz južne Norveške kako bi izbjegli odinovskim aktivnostima voda kakav je bio Erik Bloodaxe, Thor je bio ohrabrujuca nadnaravna nazocnost. Svoju su mu privrženost iskazivali odabirom prezimena od kojih su Thorsten ili Thorlof bila najcešca. Thorov prikladan grmljavinski cekic Mjollnir, bila je carobna sprava sa sposobnostima razaranja, plodnosti i uskrsnuca. Upravo zahvaljujuci tim svojim sposobnostima ne iznenaduje da je pri kraju Vikinškog razdoblja Thor postao veci bog od Odina, samo stoljece prije nego što je Skandinavija bila preobracena na kršcanstvo. Thorov Mjollnir, bilo je jedino oružje od kojega su prema legendi strahovali ledeni divovi.
VALKIRIE Još jedan važan dio nordijske mitologije su poznate Valkirie. One su izvorno bile zlokobni duhovi pokolja, mracni andeli smrti koji su lebdjeli iznad bojnih polja kao ptice grabežljivice dok u ime Odina dodjeljuju sudbinu. Odabrani junaci bili su pokupljeni i odneseni u Valhallu, nebesko prebivalište Odinove sablasne vojske. Valkirie, demoni smrti koji su harali bojnim poljima ili olujnim morima, tkajuci mrežu rata, kao krvožedna Morrigu iz keltske mitologije. Okrutna misija Valkiria odražavala se u njihovim prijetecim imenima kao Kreštava, Vrišteca ili Goropadna. Ovaj upecatljivi moderni prikaz zabilježio je drevnu viziju Valkiria kao divljih i raspoloženih duhova nereda i razaranja dok jašu na šišmišolikim zmajevima. U kasnijim nordijskim mitovima Valkirie su ucinjene romanticnim andelima, kao Odinomve zaštitnice, djevice zlatnih kosa i snježnih ruku koje su pomno odabranim junacima služile vjecnu medovinu i meso u velikom dvoru Valhalle. Na bojnom polju lebdjele su iznad gomile kao ljupke labude djevojke ili velicanstvene jahacice Amazonke. Ovaj daleko privlacniji portret razvijen je u Volsung Sagi i Niebelungenlied, cija je junakinja Brynhild, prekrasna pala Valkiria. Idealizirane Valkirie bile su beskrajno ranjivije od svojih okrutnih prethodnica i cesto su se zaljubljivale u smrtne junake. Osobito su u opasnosti labude djevojke bile buduci da su jednom uhvacene bez svog perja, mogle lako ostati zatocene na zemlji. | |
| | | | Nordijska mitologija | |
|
Similar topics | |
|
| Permissions in this forum: | Ne moľeą odgovarati na postove.
| |
| |
| Online | Ukupno je: 100 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 100 gostiju. :: 1 Bot
/
Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 1514, dana 02.11.19 16:59.
|
Statistics | Registriranih korisnika/ca: 6485. Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: Радослав.
Ukupno postova: 943559. in 18087 subjects
|
|