Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 ‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’ Empty
PostajNaslov: ‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’   ‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’ I_icon_minitime05.09.10 20:31

Mladi se deklarativno uvijek ističu kao oni na kojima svijet ostaje, zlobnici kažu da na njima, pak, zastaje, ali Petar Bogdan (23), Dante Stipica (19), Irena Delonga (25) i Ivo Bašić (29) svojim primjerima uvjeravaju nas u suprotno. Oni su mladi, obrazovani, uspješni, ali svi uglas ističu kako su tek na početku karijera, iako su iza njih magisteriji, ugovori, mnogobrojne nagrade...

- Zadovoljan sam postignutim, ali preda mnom je još dug put - skromno će hajdukovac i hrvatski nogometni reprezentativac Dante Stipica, koji je zasigurno ponajbolji primjer kako balun i znanje idu zajedno.

‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’ Novosti&FileName=MLADI_USPJESNI1-110810.1

1. Petar Bogdan, uspješan student, ujedno je i prvi čovjek udruge ‘Studenti za studente’, koja otvoreno progovara o svim problemima koji muče njegove vršnjake
2. Irena Delonga, apsolventica, ujedno i urednica studentskog lista, pjesnikinja, pokreće i novu kulturnu inicijativu 3. Ivo Bašić, magistar, predavač na Sveučilištu ali i član Uprave uspješne splitske tvrtke 4. Dante Stipica, nogometaš koji ne odustaje od knjige, uvjeren kako će mu diploma pravnog fakulteta trebati u životu
Balun i knjiga
- Završio sam Prvu gimnaziju, riješio državnu maturu bez problema, ali nogomet je prva ljubav. To je moj poziv, ali sam svjestan da je potrebno studirati i imati drugu opciju. Uostalom, nakon profesionalne karijere volio bih nastaviti s nogometom, a diploma pravnika sigurno će mi pomoći - kaže Dante, koji je tijekom srednje škole uvijek dobro balansirao obveze prema sportu i obrazovanju, ali je uvijek imao vremena i za prijatelje te razonodu.

- Odlična organizacija je ključna, sve se može kad čovjek zna što želi. Najvažnije je imati cilj, misiju - mudro će Dante. S njegovim se mišljenjem u potpunosti slaže i Irena Delonga, apsolventica kroatistike i anglistike, urednica studentskog časopisa “The Split Mind” te pjesnikinja nagrađena Goranovim vijencem za mlade autore.

Njezina prva zbirka “Riječi kupuju zločine koje ćeš počiniti” bit će promovirana u rujnu, a Irenina želja je organizirati promociju i u Splitu, pa čak i u rodnom Sinju. Međutim, mlada poetesa priprema projekt koji bi trebao osvježiti splitsku kulturnu scenu. - Istina je da su splitski studenti lijeni, često više gunđaju nego što su spremni za akciju, ali to nije razlog da ništa ne bismo radili.

Entuzijazam je najvažniji, a planiramo od rujna početi s čitanjima poezije u splitskom kafiću “Ghetto”. Nešto slično organizirala je “Utopija”, ali je ta incijativa, nažalost, zamrla, a mi želimo pokrenuti mlade. Servirati im nešto točno ispred nosa tako da ne mogu odbiti - optimistično će Irena, koja bi u rujnu trebala diplomirati, a onda se nada učionici i profesorskom poslu, iako joj ne bi smetalo ni radno mjesto lektora odnosno prevoditelja.

S fakulteta na posao
O studentskim problemima najviše zna Petar Bogdan, predsjednik udruge “Studenti za studente”, koji je u posljednjih nekoliko godina imao dovoljno hrabrosti da progovori o problemima na Splitskom sveučilištu, upozori na nepravilnosti, prozove odgovorne...

Njegova udruga nagrađena je za snimljeni film o hrvatskom obrazovanju, a Petar vrlo kritički progovara o svim problemima, međutim, što je još važnije, nudi rješenja.

- Studentski aktivizam se budi, iako nije lako. Ponosan sam što naša udruga pomaže studentima da budu informirani, ali imamo i čitav niz drugih projekata: od jeftinijih putovanja za studente i kartica s popustima, do akcija kojima upućujemo na probleme našeg obrazovnog sustava - govori Petar, koji je jedan od najaktivnijih među studentima a jednako je uspješan i na studiju.

Ivo Bašić predstavlja uspješnu simbiozu znanosti i privrede s obzirom na to da se radi o magistru ekonomije, predavaču na Splitskom sveučilištu te članu Uprave uspješne tvrtke “Deltron”. - S fakulteta na posao pa opet na fakultet - kratko opisuje Ivo, kojemu je magisterij u Zagrebu financirao poslodavac pa ne čudi što je u samo šest godina od komercijalista postao član Uprave.

- Za dobar kadar nikada nema straha. Najveći adut u “Deltronu” su upravo naši zaposlenici. Inače se ne bojimo zapošljavati mlade, bez iskustva. Prosjek godina u tvrtki je 29, što dovoljno govori o tome da su mladi sposobni, samo im treba dati priliku - kaže Ivo, koji ima u planu i doktorat, a upravo mu rad na fakultetu pomaže pri balansiranju između teorije i prakse.

Stoga i ne čudi što mu studenti uvijek daju vrlo visoke ocjene u anketama, iznad 4,5! - Profesori Ivica Filipović i Vinko Belak ukazali su mi povjerenje te sam ostao na fakultetu. Bitno je da se ne izgubi kontakt s ljudima te se trajno usavršavati - zaključuje Ivo, otkrivajući tako jednostavnu tajnu uspjeha.

PIŠE JURE JERIĆ Slobodna dalmacija

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
‘Ne kukajte, može se uspjeti u Hrvatskoj’
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» I u krizi se može uspjeti
» Može li veza s rastavljenim muškarcem uspjeti?
»  Benzin može i do 14 kuna po litri: Tko može zaustaviti rast cijena goriva?
» Uspjeti - iz dana u dan
» NLO u Hrvatskoj

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Najnovije aktualnosti :: Dobre vijesti-
Forum(o)Bir: