Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 10 Božjih zapovijedi

Go down 
+2
marijo19
Procyon
6 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 9:10

10 zapovijedi – objavljeni Božji zakon

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!


Poštujete li ih?
Jeste li koju prekršili?
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 11:22

Dosta toga ovisi kako si protumačimo koju zapovijed. Evo kako ih ja doživljavam.

1. Zapovijed koja na neki način štiti autora tih zapovijedi, tako da ne bismo počeli poštovati nekog drugog zakonodavca sa drugačijim zapovijedima.

Trenutno je za mene "Bog" filozofski pojam, mogu opisati više oblika Njega i načina na koje Ga percipiram. Što se tiče poštovanje zapovijedi ili bilo kakvih smjernica, poštujem one koje mi se čine smislene i u skladu sa slikom morala koju imam, bez obzira čije su te zapovijedi ili smjernice. Uostalom, nisam siguran da imam baš svog Boga, filozofiram u vezi njega kako sam i napisao. Smile
Jel kršim tu zapovijed? Nemam pojma.

2. Ne koristi Božje ime u svrhu pogrešnih zlih ciljeva, Bog je dobar i Njegovo ime koristi samo za pozitivne svrhe.

Mislim da ne kršim ovu zapovijed. Ionako ne koristim Božje ime često, više manje unutar nekakve filozofije ili kada opisujem svoj pogled na recimo smisao života, u sve ostalo Ga ne uplićem. Dobro, padne pokoji vic sa Bogom, ali sve je to ok po meni. xD

3. Ovu zapovijed shvaćam više manje kao "Idi na misu u nedjelju".

Ako je takva bit zapovijedi, onda ju definitivno ne poštujem niti kanim poštovati. U crkvi nisam bio već godinama niti vidim smisao da idem tamo. Svećenike uglavnom ne poštujem jer vidim kakva je Crkva i kakvi su svećenici, imamo i tu nekog koji se za pare prima, a održava misu samo formalno. Ne hvala da idem takvome na misu.
Uostalom, sklon sam znanosti i preko nje gledam na svijet, to jest nastanak svijeta, pa ne znam koji dan bi bio Gospodnji, ionako su ljudi definirali 7 dana u tjednu i po meni sami postavili koji je dan Gospodnji, a ako On već postoji u nekom uzvišenijem obliku, onda mislim da mu je baš svejedno koji dan je Njegov. Ovo bi trebao biti samo poticaj da Mu posvetimo vrijeme tu i tamo. Kako je On za mene filozofski pojam, tako posvećujem vrijeme sebi i građenju svog morala tako da budem bolji. Vjerujem da bi bilo tko to cijenio.

4. Obitelj je temeljna jedinica društva i trebaš ju poštovati.

Da, poštujem oca i majku, dali su mi život i brinuli se za mene do nekog osamostaljenja i na tome sam im zahvalan. No, ako se neki roditelji prema djeci odnose sa nepoštovanjem i kao da nije njegov, treba li mu dijete biti zahvalno i poštovati ga? Opet filozofiranja i moraliziranja. :P

5. Tu se nema što reći, zapovijed je jasna.

No opet, i tu ima moraliziranja. Jasno je da nije dobro ubijati samo iz volje, vrijedi i za životinje. Što ako smo prisiljeni ubiti, bi li se to računalo kao grijeh? Što ako se manijak na nas zaleti s nožom, mi ga ne smijemo pipnuti? Zapovijed je zapravo dosta otvorena i ovisi o pojedinom slučaju te motivima.

6. Poštuj ljudsko biće.

7. Zapovijed je jasna.

Ako doma imamo gladno dijete, i nemamo para za ništa i nitko nam ne daje pomoć, onda ukrademo kruh ili nešto tek toliko da dijete nahranimo. To je napravio netko u Njemačkoj pa je na kraju dobio pomoć. Opet imamo nekakvu ovisnost o motivu.

8. Ne laži onda kada lažima nema mjesta.

Drugim riječima, ovdje ne spadaju bijele laži. No nekad je potrebno lagati jer je takva situacija. Bit zapovijedi jest da ne lažemo bezveze iz nekih egoističnih razloga.

9. Ovdje nije riječ doslovno o poželjivanju, već nekakvom zavođenju i slično.

Dobro, pokoja igra zavođenja nije loša, svatko to radi, radi se o tome da ne pokušavamo oteti tuđu ženu. Ovdje se oslanjam na osobnu slobodu pojedinca da sam odluči, ali neka odluči mudro.

10. Ne znam ni sam, ova zapovijed mi je donekle slična 7.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:02

7. Ne ukradi!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

sedma je djelo, a deseta je misao - razlikuju se

[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:09

Tako ispada, a opet bezveze mi je da netko drugi recimo ima auto koji mi je super i sad ja ne smijem poželjeti imati taj auto i zamišljati ga u svojoj garaži i kako se vozim s njim. 10 Božjih zapovijedi  P075
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:10

zato sam i pitala pridržavate li ih se Smile
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:15

10 Božjih zapovijedi  P015

Evo, ne pridržavam se 3. i 10.
A ti, Iana? hmmm
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:17

ne pridržavam se 9. i 10. Smile
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:22

Hmmm... Aj kad već kažeš, možemo se i zajedno ne pridržavati 9. da ne budeš sama, a ti se meni pridruži u 3. i 10., susjed ima dobru tavu za palačinke, možemo peći koji vikend, samo mi moraš reći s čim ih voliš tease
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 12:25

pa napisala sam da se ne pridržavam desete.

a ne, treću poštujem Smile
[Vrh] Go down
marijo19
Zagrijao tipkovnicu
marijo19


Male
Scorpio Horse
Broj postova : 107
Godine : 33
Lokacija : Požega
Datum registracije : 26.08.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 13:34

Mislim da svi mi kršimo Božje zapovjedi nitko ih se ne pridržava,a tako ih je malo
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime26.08.10 14:38

Mislim da to ne bi trebale biti zapovjedi koliko smjernice..
svaka od njih nam u biti želi dobro i po njima bi gradili svoju opću moralnost
Dobro prve tri su striktno vezane za Boga... tu je meni kao i Procyonu malo filozofska percepcija što i tko on je...
ostalih 7 za život Smile
s njima bi imali manje svađa i manje grižnji savjesti :hy:

[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime27.08.10 10:27

Tako je, to bi trebale biti smjernice. Smile
Iako, meni su 3. i 10. malo... čudne. Zato ih se ni ne pridržavam. Ovisno o tome kako ih se shvaća, naravno.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime27.08.10 10:59

5. i 7. ne bi trebale biti samo smjernice, nego baš zapovijed.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime27.08.10 11:43

da ne kradem i ubijam mi nitko ne treba zapovijedat, to mi pod normalno ide
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime27.08.10 11:45

normalno da ide pod normalno, ovdje se raspravlja o 10 Božjih zapovijedi :;):
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime19.12.14 22:18

Kršim šestu i devetu samo. lol!

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Kristina92
Ljubitelj foruma
Kristina92


Female
Cancer Buffalo
Broj postova : 3476
Godine : 50
Datum registracije : 13.09.2014

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime20.12.14 0:42

mene 9 muči...kako kad je tuđe ponekad tako slatko... Laughing
[Vrh] Go down
avalon
Početnik
Početnik
avalon


Scorpio Buffalo
Broj postova : 2
Godine : 50
Datum registracije : 27.01.2011

10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime24.11.19 7:53

Ima li neko da drži svih deset?
[Vrh] Go down
Sponsored content





10 Božjih zapovijedi  Empty
PostajNaslov: Re: 10 Božjih zapovijedi    10 Božjih zapovijedi  I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
10 Božjih zapovijedi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Deset zapovijedi za tinejdžere
» Sedam zapovijedi muškosti
» Najvažnije zdravstvene zapovijedi za žene

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: