U Beogradu održana "Fićijada"
U Beogradu su se, na "Fićijadi", ponovo okupili vlasnici popularnog "Fijatovog" modela, čija je proizvodnja u Srbiji prestala 1985. godine, ali koji ne izlazi iz mode, pa se i danas može kupiti putem oglasa po ceni od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra.
Dok su ponosni vlasnici, iz Srbije i regiona, razmenjivali iskustva, Beograđani, ali i stranci koji su se zatekli u glavnom gradu Srbije u nedelju, znatiželjno su razgledali dvadestak modela, koji i danas "krstare" ulicama Šapca, Rume, Beograda...
Modeli koji su se "šepurili" na glavnom gradskom trgu odolevaju "zubu vremena", pre svega, zahvaljujući posvećenosti njihovih vlasnika i izgledaju kao da su tek izašli iz fabrike.
Sudeći po njihovom izgledu i opremljenosti - modernom ozvučenju, osvetljenju, zatamnjenim staklima, sedištima presvučenim najfinijim materijalima ... vlasnici kao da se neprekidno takmiče da baš njihov Fića bude "najutentičniji".
Beograđanin Ilija Mihajlović je u opremanje svog "ljubimca" plave boje, sa komfornim modernim sedištima i mp3 plejerom, uložio više od 3.000 evra.
"Kola je kupio 'ćale' 1979. godine, onda ih je uzela tetka, pa su konačno dospela i u moje ruke. Pravljen je za dvoje i sasvim je udoban", kaže Mihajlović.
Na pitanje kako pronalazi delove i da li ih ima na tržištu, on je odgovorio da se delovi teško nabavljaju i da su dosta skupi. Mnogi kažu i da je bolje, a ponekad i jefitinije kupiti cela kola.
Vlasnici starih modela sastaju se 10-15 puta godišnje. Jedan od onih koji ta okupljanja ne propušta je Aleksandar Pajić iz Šapca. U opremanje svog "fiće" on je uložio, kaže,1.000 sati rada i mnogo truda, a s obzirom na to da su sedišta presvučena kožom, ugrađeno moderno ozvučenje i "limarija" kao nova, verovatno i mnogo novca. Ipak, o tome nije hteo da govori, jer je to "manje važno".
Za Pajića je tamno zelena "Zastava" 750 praktično član porodice. "Imam troje dece, ženu i Fiću. To je mali, čini se zaboravljen auto, koji je veoma praktičan, pogodan za vožnju i po gradu, ali i na duže", rekao je Pajić.
On, kao i mnogi fanatični zaljubljenici u Fiću, ta kola ne bi menjao ni za jedna druga-moderna, skuplja, brža, veća ...
Iako Fića, u odnosu na "savremene" automobile, deluje skučeno, vlasnici su saglasni da ima dovoljno prostora i za petočlanu porodicu, pa čak i ako krene na duže putovanje. Pojedinci smatraju da je pojavljivanje Fiće bio presudno za motorizaciju Jugoslavije, a pre tačno deset godina srpski vozači su ga na Beogradskom sajmu proglasili za automobil veka i milenijuma.
Fića je bio i deo nekadašnjeg voznog parka policije, hitne pomoći i vojske, a mnogi uSrbiji su u tim kolima "prošli" obuku i dobili vozačku dozvolu.
Priča o, može se reći, najpopularnijem "Fijatovom" modelu počela je pre više od pola veka -1955. godine kada je na sajmu automobila u Ženevi predstavljen prvi Fića - minijaturni četvorosed u samonosećoj karoseriji sa dvoja vrata.
Nekoliko godina ranije glavni "Fijatov" inženjer Dante Giacosa dobio je "domaći zadatak" da konstruiše malo vozilo koje će, za razliku od "Fijata" 500, legendarnog Topolina, omogućiti udoban prevoz za četiri putnika.