Prostata spada u muške spolne organe, a smještena je ispod mokraćnog mjehura, ispred rektuma. Oblikom i veličinom je kao plod kestena te je u narodu još zovu i žlijezda kestenjača. U poodmakloj dobi može doći do uvećanja (hipertofije ili adenoma) prostate što uzrokuje suženje prostatičnog dijela mokraćnih kanala (uretera) i težeg istjecanja mokraće.
Prostatitis je upala tkiva prostate, a razlikujemo akutni i kronični oblik upale, te bakterijski i nebakterijski.
Najčešći oblik bakterijske upale prostate je uzrokovan E. Colli. Zanemarivanjem i nepravodobnim liječenjem u kasnijim fazama mogu nastati veliki problemi. U posljednje vrijeme primjećuje se sve veći porast karcinoma prostate.
Dugotrajno liječenje
Liječenje je dugotrajno i iziskuje permanentnu kontrolu kod urologa. U pomoći pri liječenju prostate dobri se rezultati mogu postići i biljnim pripravcima. Uz pažljiv odabir prehrane (treba izbjegavati jaka paprena i začinjena jela, žestoki alkohol, gazirana pića, itd.), dobro je povremeno provoditi sjedeće kupke u toploj vodi.
Kod čajnih mješavina i biljnih kapi potrebno je napraviti dobar odabir ljekovitog bilja koji čisti i dezinficira urinarni trakt i sprječava stvaranje bakterija, te potiče na bolje izmokrivanje. Dobre rezultate postižemo i našom fitoterapijom. Fitoterapiju pripremamo prema nalazima liječnika, a ona traje 30 dana. Sastoji se od 9 do 12 vrsta biljnih pripravaka (čajnih mješavina, biljnih ekstrakata, itd.). Podijeljena je u tri kure po 10 dana trajanja, a u svakoj kuri korisnik dobiva 3-4 pripravka. Kada korisnik potroši pripravke, on ne pravi pauzu, već nastavlja s drugom kurom u kojoj ponovno koristi 3-4 pripravka, (oni su prema sastavu potpuno drukčiji od pripravaka iz prve kure). Kada potroši drugu kuru korisnik odmah prelazi na treću, a kada završi s njom to znači da je završio cjelokupnu terapiju. Tada preporučujemo pauzu od 8-10 dana te kontrolu kod urologa. Na taj način možemo usporediti prijašnje i nove nalaze te se dogovoriti za eventualni daljnji tijek tretmana.
Primjer jednog našeg čaja kod oboljenja prostate:
• korijen koprive (Urticae radix)
• kora korijena žutike (Berberidis radicis cortex)
• list medvjedke (Uvae ursi folium)
• sjeme koprive (Urticae semen)
• zelen kilavice (Herniariae herba)
• zelen suručice (Spirae herba)
• podanak petoprsta (Tormentillae rhizoma)
izvor