Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

  Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

 Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka Empty
PostajNaslov: Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka    Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka I_icon_minitime03.07.10 16:36

Hajde! Svi ćemo markirati matematiku! Tko želi pisati taj test? Radije ćemo prošetati i nešto pojesti. Ajmo! - kaže ti prijatelj iz razreda.

Zvuči poznato? Da li ćeš učiniti ono što znaš da je ispravno i otići na test iz matematike? Ili ćeš prihvatiti prijedlog i ići s njima?

Što smo stariji to se češće susrećemo s izazovnim odlukama. Neke nemaju jasne odgovore, neke sadrže važna pitanja (da li markirati, probati cigarete ili lagati roditeljima i sl.). Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Djeca tvoje dobi zovu se vršnjaci. Kada pokušavaju utjecati na tebe to se zove pritisak vršnjaka. To je nešto s čime se svi susreću, pa čak i odrasli. Kako se nositi s time?

Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Vršnjaci utječu na tvoj život, čak i ako ne primjećuješ, već time što provodiš vrijeme s njima. Ponekad se slično oblačite, slušate istu glazbu, imate iste hobije, a što nije neobično obzirom često biramo prijatelje sličnih interesa i razmišljanja. Općenito je u ljudskoj prirodi slušati i učiti od drugih iste dobne skupine. Učiš od njih i oni uče od tebe. Možda te prijatelj/ica nauči kako bolje pamtiti gradivo iz povijesti ili ti pokaže dobru foru s loptom. Možeš se diviti prijatelju/ici kako je dobar sportaš i truditi se biti mu/joj sličniji/a, ili ti sve druge zainteresiraš za knjigu koju čitaš pa je i oni počnu čitati. Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje. S druge strane, vršnjaci iz razreda te mogu nagovoriti na markiranje, prijatelj s nogometa te može nagovarati da budeš tijekom igre grub prema drugom prijatelju iz kluba i ne dodaješ mu loptu ili te prijatelj iz susjedstva nagovori da ukradete nešto.

Zašto djeca popuštaju pritisku vršnjaka?

Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! U tome ti može pomoći uvažavanje tvojih osjećaja i uvjerenja što je dobro, a što loše. Unutarnja snaga i samopouzdanje ti mogu pomoći sa čvrstim stavom reći NE, oduprijeti se nečemu za što znaš da nije dobro, okrenuti se i otići. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.


izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



 Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

 Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka Empty
PostajNaslov: Re: Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka    Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka I_icon_minitime01.08.10 0:10

Uvek sam radila ono što sam htela...i dosta puta mi se to obije o glavu, ali jednostavno neću da radim nešto što mi se ne radi. Ako mi se beži s časa, ja pobegnem, ako mi se ne beži, neću...A znam da ako ja ne krenem, neće ni pola odeljenja, tako da nemam onaj problem "svi idu samo ja ostajem" Smile
[Vrh] Go down
 
Kako se oduprijeti pritisku vršnjaka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pritisak vršnjaka u tinejdžerskoj dobi
» Kako najlakše prekinuti vezu? (saznajte kako ga se lako i bezbolno riješiti)
» Kako da...?
» >>Kako Oni...<<
» >>Eto kako<<

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Teen room-
Forum(o)Bir: