Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Lekari pretvoreni u administrativne radnike

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Lekari pretvoreni u administrativne radnike Empty
PostajNaslov: Lekari pretvoreni u administrativne radnike   Lekari pretvoreni u administrativne radnike I_icon_minitime22.06.10 10:48

U nekim domovima zdravlja juče organizovana obustava rada na sat vremena. – Doktori ističu da žele da se bave preventivom, i da će im sat rada duže dodatno otežati položaj.

Članovi Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, nezadovoljni zbog loših uslova rada,organizovali su juče u domovima zdravlja jednočasovni štrajk upozorenja, u toku kojeg su zbrinjavali samo hitne slučajeve. Lekari su odlučili da do petka svakoga dana od 11 do 12 sati i od 16 do 17 obustavljaju rad, jer smatraju da su pretvoreni u administrativne radnike, da nemaju mogućnostda pacijentima posvete dovoljno vremena i da će im položaj dodatno otežati najavljeni predlog Sekretarijata za zdravstvo da se radno vreme produži za sat vremena, odnosno do 20 sati.

Lekari pretvoreni u administrativne radnike Zdravstvo


Prema rečima dr Slavice Vlaisavljević, iz Doma zdravlja „Novi Beograd” i zamenice predsednika glavnog odbora Beograda Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, niko od građana nije pravio problem zbog toga što sat vremena nisu primali pacijente.

– Štrajkom upozorenja pokušavamo da skrenemo pažnju na probleme i opterećenost lekara u domovima zdravlja, da je neophodno da oni umesto što imaju administrativne poslove više pažnje posvećuju pregledima i razgovoru sa pacijentima. Mi želimo da se bavimo preventivom i zdravstvenim prosvećivanjem. To je suština našeg rada. Mi smo bili čuvari socijalnog mira 20 godina i radimo pod neprekidnim stresom, a naš zahtev je da oko 75 odsto radnog vremena posvetimo neposrednom kontaktu sa pacijentima, a ostalo vreme iskoristimo za sređivanje dokumentacije, predavanja, odlazak u kućne posete. Sada 100 posto radnog dana posvećujemo pacijentima, pa posle obavljamo druge poslove, nešto moramo da nosimo i kod kuće da završimo – istakla je dr Vlaisavljević.

Štrajk lekara podržava i Lekarska komora Srbija, a dr Tatjana Radosavljević, direktorka ove institucije, naglašava da je reč o iznuđenom potezu kolega i da ih ona podržava u borbi za dobrobit pacijenata.

– Način na koji su lekari odlučili da upozore na svoje probleme neće nikome naškoditi – rekla je dr Radosavljević.

Ipak, nisu svi domovi zdravlja obustavljali rad. Uobičajeno se radilo u DZ „Zvezdara”, a dr Mirjana Velimirović, direktorka DZ „Savski venac”, napominje da ni kod njih nije bilo štrajka, jer verovatno nije bilo dovoljno pristalica da se on organizuje. Dr Mirjana Mićović, pi-ar DZ „Stari grad” naglašava da i u ovoj kući nije obustavljan rad na sat vremena, jer nije ni formiran štrajkački odbor.

– Nikome nije zabranjeno da štrajkuje, ko hoće – može. Međutim, koliko sam ja upoznat, sve je funkcionisalo normalno i niko nije obustavio rad. Ne znam da li će to biti tako i narednih dana. Mi smo mala sredina, teško je da sedite prekrštenih ruku i nogu, da vam dođe pacijent i da ga vi ne primite jer štrajkujete. Niko nas nije terao da budemo doktori. Nadamo se da će situacija biti bolja – istakao je dr Miodrag Đurković, direktor DZ „Lazarevac”.

Sličnog je mišljenja i dr Nada Jovanović-Vasiljević, direktorka DZ „Barajevo”. U ovoj ustanovi takođe nema štrajka, a po njenom mišljenju nadležni organi treba da popričaju sa sindikatima kako bi se našla najbolja rešenja.

– Lekari u našem domu zdravlja mukotrpno rade i mislim da doktori iz grada treba da vide koliko je teško raditi u selu – istakla je direktorka.

Dr Miroslava Čorlija, iz Doma zdravlja „Zemun”, kaže da su se na jutarnjem kolegijumu lekari dogovorili da ne štrajkuju, jer su njihove ambulante razuđene, da ne treba praviti buku oko produžetka radnog vremena, jer to nije ništa loše, već da pažnju treba usmeriti na druge probleme i učiniti sve da se oni reše na drugi način, a ne štrajkom.

– Sindikat lekara i farmaceuta je kod nas tek u postupku osnivanja, pa zato niko nije mogao da štrajkuje. Mislim da lekarima nije toliko veliki problem produžetak radnog vremena koliko ih bole druge stvari, recimo što na svakih desetak minuta moraju da primaju novog pacijenta, za šta im stalno treba posebna energija – objasnila je dr Slavica Kalezić, direktorka Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” na Paliluli.

Podsećamo da je profesor dr Zoran Blagojević, sekretar za zdravstvo, rekao da je njihov predlog da svi beogradski domovi zdravlja rade od sedam do 20 sati, kao i da već sada sedamustanova tako radi. Cilj je, smatra dr Blagojević, da se na taj način povećadostupnost lekara i zdravstvene zaštite svim građanima.


Izvor
[Vrh] Go down
 
Lekari pretvoreni u administrativne radnike
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Gradjevinska firma trazi radnike
» Gola žena šokirala radnike na građevini
» Skype zapošljava radnike, Yahoo otpušta
» Izdajem dvosoban stan za radnike, Novi Beograd
» Gazde teraju radnike da sami daju otkaze

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva :: Općenite aktualnosti-
Forum(o)Bir: