Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Otekline i njihovi uzroci

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Otekline i njihovi uzroci Empty
PostajNaslov: Otekline i njihovi uzroci   Otekline i njihovi uzroci I_icon_minitime19.06.10 9:25

Ukoliko ste dan prije bili aktivniji nego inače, ili ste ostali budni dugo u noć, mirovanje tijekom spavanja može prouzročiti nakupljanje tekućine na pojedinim mjestima.


Uglavnom se radi o oteklinama (edemima) koje nestaju nekoliko sati nakon što smo se probudili. One nastaju kao posljedica prekomjernog nakupljanja tekućine u organizmu, točnije u prostoru između stanica, a uzroci mogu biti brojni.

Oticanje vjeđa

Glavni uzrok oticanja vjeđa su neprospavana noć, boravak u zadimljenom prostoru ili plač. Budući da koža vjeđa nije čvrsto vezana uz tkivo koje se nalazi ispod vjeđe, predstavlja pogodno mjesto za nakupljanje tekućine. Radi se uglavnom o prolaznim oteklinama koje su nastale uslijed nagle navale krvi u kapilare oko očiju koje tada propuštaju dio svoje tekućine u okolno tkivo. U slučaju otečenih vjeđa, dovoljno je stavljati obloge od hladne vode, ili naizmjenice obloge od hladne i tople vode. Malo sna također će pomoći.

Kod starijih osoba otekle vjeđe i vrećice ispod očiju jednostavno su rezultat starenja kože i potkožnog tkiva. Naime, s vremenom kapilare oko očiju slabe i postaju propusne, što znači da dio tekućine izlazi kroz njihove stijenke u okolno tkivo, koje tada nabubri i ostavlja dojam otekline.


Oticanje zglobova

Ukoliko vam otiču zglobovi prstiju na rukama, može se raditi o artritisu, upali tkiva zglobova koju uzrokuju mikroorganizmi. Ako se zaista radi o upalnom procesu, imat ćete i druge simptome upale pa je najbolje da posjetite svog liječnika koji će vam prepisati adekvatnu terapiju. Uzrok oticanja ruku mogu biti i alergijske reakcije na nakit ili ubod insekta.

Što se tiče nogu, a posebno gležnjeva, poznato je i uobičajeno da oni otiču za vrijeme trudnoće. Događa se isto što i u ostalim slučajevima oticanja: žile propuštaju dio tekućine i ona se nakuplja u međustaničnom tkivu. U slučaju trudnoće, zbog pojačanog izlučivanja hormona, kapilare postaju propusnije i tako olakšavaju izlazak tekućine. Osim toga, povećava se težina žene i volumen maternice koja pritišće vene u zdjelici i sprečava pravilan protok krvi od periferije ka srcu. Zbog toga trudnice često imaju osjećaj težine nogu i osjećaju trnce u nogama, pogotovo u zadnjem tromjesečju trudnoće. Slične simptome imaju i žene koje muče problemi s proširenim venama.


U šetnji je spas!



Da bi se otekline ublažile, preporuča se što više šetnje. Iako se čini teška i iscrpljujuća, šetnja pomaže u cirkulaciji koja je inače oslabljena i zbog koje i osjećate težinu u nogama. Dobro je i, kada sjedite, noge što više držati na povišenom. Budući da sol na sebe veže vodu, nastojte što manje soliti hranu. Sve više se dokazuju i elastične čarape koje jednakomjerno pritišću čitavu nogu i olakšavaju cirkulaciju. Njih se ne preporučuje trudnicama, ali osobama s proširenim venama one mogu zaista u velikoj mjeri olakšati tegobe.

Ako je otečenost nogu popraćena upalom i bolovima, može se raditi o stvaranju ugrušaka u venama ili o upali stijenki vena. U tom slučaju svakako trebate posjetiti liječnika koji će vam prepisati odgovarajuće lijekove.

Još jedan razlog otečenosti nogu može biti poremećaj u radu bubrega ili čak problemi u radu srca. U takvim slučajevima primjenjuje se liječenje lijekovima za bolest bubrega odnosno za poboljšanje rada srca. Ako se ustanovi da je problem povezan sa srčanim zaliscima, moguć je operativni zahvat.

Sheportal.hr

________________________________________________________________________________________________



Što se tiče nogu, a posebno gležnjeva..događa se isto što i u ostalim slučajevima oticanja: žile propuštaju dio tekućine i ona se nakuplja u međustaničnom tkivu.



Meni natiće mi oko zgloba na desnom stopalu. Sada više nije strašno..ali u početku je bilo opča panika. Obišla sam brdo doktora po Zagrebu ..oblazila naše bogove u bijelom..snimali me svime i svačime. Sve dok se tijelo nije počelo vrčati u normalu nisam mogla hodati koliko je jako bila natečena cijela potkoljenica. Na kraju je dijagnoza bila ovo gore..a jedan mi je doktor čak preporučio trudnoču. Budući da se imunološki u trudnoći oporavi pa bi to natjecanje nestalo ..tako je on mislio. Nije dobro mislio..doduše nisam njegov savjet baš uzela u obzir.

. A uzrokvala ga je preopterečnost..nenaspavanost..slaba ishranjenost. Radila sam težak i naporan posao i koji me isrcpljivao dugo i previše i negdje je tijelo moralo pokazati da mu je dosta. Bilo je simptoma..boljele su me žile s vremena na vrijeme..moja Dr. mi je davala tablete za opuštanje mišića.

Danas je OK..ne natiče jako..malo više ljeti jer je stoplao bez čarape ..ali podnošljivo je.Zato čuvajte se ..slušajte tijelo kada pokazuje najmanje simptome bilo čega...posebno ako radite ili živite u stresnom okruženju...jer u večini znaći da vam je potreban odmor od svih i svačega da bi se sve uravnotežilo.
[Vrh] Go down
 
Otekline i njihovi uzroci
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Indijanci i njihovi obicaji
» Vanzemaljci i njihovi planovi
» Jedinci i njihovi roditelji
» Uzroci anksioznih napada
»  Glavobolja i njeni uzroci

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Svaštara-
Forum(o)Bir: