U ruci držiš test za trudnoću, koji si kupila potajice, da nitko ne sazna, ili si zamolila prijateljicu da ti ga kupi. Sama si kod kuće u svojoj kupaonicii, ili možda u prijateljičinoj, u školskom wc-u, ili u stanu svoga dečka. Shvaćaš da je test pozitivan. Bad!.
Dobrodošla među jednu od stotine tinejdžerica koje zatrudne svake godine.
Stani, smiri se i duboko diši!
Znaš da imaš više mogućnosti. Možeš odlučiti nastaviti trudnoću i zadržati svoje dijete, ili ga pak dati posvojiti, a možeš i pobaciti. Nitko ti ne može reći koji ti je izbor najbolji.
Možda ćeš odmah znati što želiš i što je najbolje za tebe, ili će ti, ipak, trebati vremena da odlučiš što zapravo hoćeš. Ako razmišljaš o tome da zadržiš dijete, postoji nekoliko stvari o kojima moraš već sada početi razmišljati.
To su:
Gdje ćeš živjeti?
Hoće li ti roditelji pružiti podršku?
Kako ćeš se uzdržavati?
Hoćeš li nastaviti školu ili ćeš polagati razredni ispit?
Hoće li ti tvoj dečko, djetetov otac, pomoći u tome? Ako ne, je li to odnos ili veza u kojoj želiš da raste tvoje dijete?
Imaš li oko sebe dovoljno osoba koje će te podržati?
U idućih devet mjeseci, a osobito kad se dijete rodi, podrška će ti biti itekako potrebna. Imaš li je u svojoj obitelji, oko sebe, ili ćeš je morati potražiti drugdje: kod obiteljskog liječnika, školskog psihologa, pedagoga, ginekologa, socijalnog radnika?
Naime, nije svaka nakana dobra za tebe. Bez obzira na to kakvu odluku donijela, bi će ti potrebna podrška, razumijevanje i ljubav. Nije laka zadaća biti odgovorna za dijete s kojim si povezana i koje ćeš voljeti do kraja života.
U početku djeca traže više nego što daju, ali na kraju – to je najljepše što ćeš ikada doživjeti. Kad god ćeš trebati ljubav i razumijevanje, naći ćeš ih u njima.
Nadam se da su te takva pitanja usmjerila na razmišljanje i pomogla ti u donošenju pravilne odluke.
A. P. (23)
Kako ću znati da sam trudna?
Trudnoću karakterizira izostanak menstruacije, jutarnja mučnina, glavobolja, umor, napuhnutost, povećana osjetljivost na mirise i hranu, učestalo mokrenje i oskudno krvarenje... To su znakovi trudnoće, ali se oni mogu javiti i zbog raznih bolesti. Misliš li da si trudna, trebala bi svakako posjetiti ginekologa.
Test za trudnoću
Testovi najpouzdanije dokazuju trudnoću, a osjetljiviji testovi mogu je potvrditi već nakon nekoliko dana od izostanka menstruacije. Možeš se testirati sama ili u ginekološkoj ambulanti. Siguran odgovor dat će ti ginekolog!
Odlazak ginekologu
Nakon ginekološkog pregleda, ginekolog će, ako je potrebno, obaviti i ostale preglede i pretrage koji bi potvrdili, ili isključili trudnoću. On će ti pružiti odgovore na mnoga pitanja što te muče, i odrediti približan datum porođaja tvojega djeteta.
Saznala sam da sam trudna
Svaka osoba je različita i jedinstvena. Zbog toga je važno sljedeće: kada zatrudniš i pokušavaš donijeti odluku o tome što tada valja učiniti – ponajprije preispitaj samu sebe, pokušaj čuti svoj unutrašnji glas, koji ti govori tvoje vlastite želje, potrebe, očekivanja, nadanja. Pritom ne isključuj svoga momka – čak i u slučaju da se bojiš njegova odbijanja! Suoči ga s vašim, sada zajedničkim problemom, jer će ti to pomoći da ga bolje i upoznaš.
Od kuda početi?
Kada kao maloljetnica zatrudniš, puna si straha, očaja, panike. Dobro bi ti došao razgovor ili iskreno i pošteno savjetovanje s nekim o mogućim rješenjima situacije i odlukama koje bi bile najbolje za tebe. Takav povjerljiv razgovor najčešće izostane i otežava ti razborito razmišljanje.
Jesam li dovoljno jaka? Kome se mogu obratiti?
Ma kako ti se situacija činila teškom i bezizlaznom, imaj na umu da nisi prva i jedina kojoj se to dogodilo. Mnogi ljudi oko tebe, a da to i ne znaš, imaju iskustva i stručna znanja o tome kako ti mogu pomoći. Stoga prije donošenja bilo kakve odluke o trudnoći, promisli i izaberi neku povjerljivu osobu s kojom ćeš porazgovarati otvoreno i iskreno. Najbolje je ako su to tvoji roditelji, no često se tu najviše dvoumimo i bojimo se reakcije. To može biti i tvoja obiteljska liječnica, ginekolog iz doma zdravlja, tvoj školski psiholog, pedagog ili socijalni radnik u Centru za socijalnu skrb. Razgovor s njima pomoći će ti i olakšati donošenje odluke o tome da pravilnije razmisliš o mnogim valjanim rješenjima u okolnosti u kojoj si se našla.
Specifičnosti i problemi
Maloljetnička trudnoća ima i određene rizike, što proizlaze iz toga da se radi o nepotpuno razvijenom mladom organizmu. Neki problemi vezani za trudnoću i porod su: anemija, češća krvarenja, veća učestalost prijevremena porođaja, produženi porođaj, te veća učestalost operativno dovršenog porođaja (carskog reza).
Prikrivanje trudnoće
Maloljetne trudnice često do poroda skrivaju trudnoću od okoline, roditelja, vršnjaka. Uskraćujući si obroke, prikrivaju porast tjelesne težine, pa stežu trbuh kako se ne bi vidjelo da su se „zaoblile“. To je i jedan od razloga što maloljetnice češće rađaju djecu manje porođajne težine, ili imaju prijevremeni porod.
Kako mogu spriječiti komplikacije u trudnoći i porodu?
Ako si zadržala trudnoću, moraš brinuti o svojem i djetetovu zdravlju, jer to ne može nitko drugi osim tebe. Prikrivanjem ugrožavaš oboje, i sebe i dijete, a na koncu ćeš se svejedno morati suočiti s time da će tvoja okolina doznati sve. Stoga hrabro preuzmi odgovornost i poduzmi sve kako bi spriječila moguće komplikacije:
tijekom trudnoće redovito idi na ginekološke preglede (jedanput mjesečno, a zadnji mjesec trudnoće svaki tjedan)
trudnoću redovito kontroliraj na pregledu ultrazvukom (najmanje tri u vrijeme trudnoće, a po potrebi i više)
redovito odlazi na laboratorijske pretrage koje ti je odredio ginekolog
uključi se u savjetovalište i tečajeve za trudnice
izvor