Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Krpeljni meningoencefalitis

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Krpeljni meningoencefalitis Empty
PostajNaslov: Krpeljni meningoencefalitis   Krpeljni meningoencefalitis I_icon_minitime08.06.10 22:27

Krpeljni meningoencefalitis Krpelj2

Krpeljni meningoencefalitis (KME) virusna je bolest rasprostranjena širom Evrope i Azije. Karakteristika joj je da se češće pojavljuje u određenom području – infekcija nastaje isključivo u područjima gdje ima zaraženih krpelja (tzv. Aktivna prirodna žarišta). Bolest ima sezonski karakter jer zbog načina prijenosa u ovisnosti je od aktivnosti krpelja - pojavljuje se u toplije godišnje doba, od proljeća do jeseni. U našem podneblju prvi slučajevi pojavljuju se već u travnju, dok je maksimum pojavljivanja u srpnju. Broj oboljelih, osim o aktivnosti krpelja na nekom području, ovisi i o aktivnosti ljudi u prirodi na tom području – bolest najčešće pogađa odrasle osobe koje profesionalno borave u endemijskim područjima (npr. šumski radnici, poljoprivrednici) ili koji kao izletnici dolaze tamo u dodir s krpeljima pa ih oni svojim ubodom zaraze virusom. Sporadičnih slučajeva može biti tokom cijele godine. Poznate su dvije varijante bolesti. U Europi se pojavljuje srednjoeuropski krpeljni meningoencephalitis i blažeg je karaktera, dok je u Aziji teška, često s visokom smrtnošću, opisana kao dalekoistočni, istočni ili ruski proljetno-ljetni encephalitis

Uzročnik i izvor zaraze
Uzročnik krpeljnog meningoencefalitisa (KME) je virus iz roda Flavivirusa, porodica Flaviviridae. Virus KME pripada skupini arbovirusa, tj. virusa što ih prenose člankonošci (artropodi). “Arbo” je akronim složen od prvih dvaju slogova engleskih riječi arthropod borne - prenošen člankonošcima. Kao prirodni rezervoar (izvor zaraze) KME virusa služe različite vrste malih šumskih glodavaca, zatim jež, krtica, te rjeđe ptice močvarice i šišmiši. Prenosilac virusa je krpelj, u našim krajevima je to šumski krpelj, Ixodes ricinus. Krpelj može biti zaražen u svim stadijima svog životnog ciklusa prilikom hranjenja na životinji kojoj se virus nalazi u krvi, a virus perzistira u krpelju do kraja njegovog života. Budući da je utvrđeno da se virus razmnožava u krpeljima i transovarijalno prenosi s jedne generacije krpelja na drugu (u krpeljima se održava u 2 do 3 generacije), krpelj služi i kao rezervoar (izvor) i kao prenosioc KME virusa.
KME virus ima dva podtipa: a) središnje-europski i b) dalekoistočni.

Način prijenosa
Osnovni način prijenosa virusa KME je ubodom zaraženog krpelja. Za vrijeme hranjenja krpelj, preko sline, uzročnika unosi u organizam na kojem se hrani. Kod prijenosa zaraze sa zaraženog krpelja, bitno je vrijeme koje se krpelj nalazi pričvršćen na koži – rizik od infekcije je veći što je boravak krpelja na tijelu duži.
Prijenos virusa s čovjeka na čovjeka nije poznat.

Zemljopisna rasprostranjenost i učestalost
Bolest se javlja endemijski – odnosno samo u prirodnim žarištima gdje postoje prirodni rezervoari virusa (mali glodavci) i njihovi prenosioci (krpelji). Pojavljuje se u području srednje i istočne Europe. U našoj zemlji najznačajnija prirodna žarišta nalaze se u sjevernoj i sjevernozapadnoj Hrvatskoj. Godišnje se u Hrvatskoj registrira 20 – 50 oboljelih od KME. Bolest se javlja sezonski, od proljeća do jeseni, što odgovara aktivnosti krpelja, a maksimum oboljelih bilježi se u lipnju i srpnju.

Klinička slika
Većina zaraženih uopće ne oboli. Ako se bolest razvije, klasična slika bolesti očituje se bifazičkim tokom. Prva faza javlja se poslije inkubacijskog perioda od 7 do 14 dana nakon uboda zaraženog krpelja. To je kratkotrajna febrilna bolest slična gripi – javljaju se opći znakovi infekcije: vrućica, glavobolja, klonulost. Često ostaje klinički neopažena. Ta prva faza traje oko tjedan dana, a slijedi opće poboljšanje, odnosno period latencije u trajanju od 4 do 10 dana. U drugoj, meningoencefalitičnoj fazi, koja se razvije tek kod manjeg dijela bolesnika, uz opće simptome (povišena temperatura, glavobolja, bolovi u različitim djelovima tijela ) javljaju se i znakovi infekcije središnjeg živčanog sustava, odnosno upale moždanih ovojnica (kočenje vrata, povraćanje, intenzivne glavobolje). Rijeđe dolazi i do upale mozga sa specifičnim znakovima: vrtoglavica, pospanost, tremor, paralize mišića i dr.) .Kod najvećeg broja bolesnika bolest ipak ima blagi tijek. Samo se u rijetkim slučajevima javljaju teži oblici s paralizom mišića ramenog pojasa, ruku i disanja.

Liječenje
Liječenje simptoma od strane središnjeg živčanog sustava se provodi u bolnici, posebno kod najtežih slučajeva.

Prevencija

a) opće mjere zaštite od krpelja
- nosite prikladnu odjeću i obuću prilikom boravka u prirodi (dugi rukavi i duge
nogavice, zatvorene cipele)
- uvlačenjem majice u hlače i hlača u čarape produžavamo put koji krpelj treba prijeći i povećavamo mogućnost njegovog pronalaženja tijekom njegovog kretanja
- nošenjem odjeće svijetlih boja povećavamo mogućnost uočavanja krpelja uslijed boljeg kontrasta
- pregledajte tijelo nakon povratka iz prirode
- što prije odstranite krpelja ukoliko se ipak učvrstio u koži

b) specifična zaštita
Za prevenciju krpeljnog meningoencefalitisa (KME) postoji mogućnost specifične zaštite koja se provodi cijepljenjem. Time se postižemo da imunološki sustav osobe koja se cijepi, stvori specifična antitijela na virus KME. To je tzv. preekspozicijska zaštita, odnosno zaštita prije uboda krpelja.

Shema cijepljenja
Osnovna imunizacija
1. cijepljenje
2. cijepljenje : 1-3 mjeseca nakon 1. cijepljenja
3. cijepljenje : 9-12 mjeseci nakon 2. cijepljenja
Obnavljanje cijepljenja : 3 godine nakon zadnjeg cijepljenja

Cjepivo se primjenjuje intramuskularno u području nadlaktice po shemi: 0,1 i 12, što znači da za punu zaštitu treba primiti tri doze cjepiva. Druga doza daje se nakon mjesec dana od prvog cijepljenja, a treća nakon godinu dana od drugog cijepljenja. Da bi se postigla imunizacija prije sezonske aktivnosti krpelja, 1. i 2. cijepljenje se preporuča sprovesti u zimskim mjesecima.

Cijepljenje protiv KME preporuča se osobama koji profesionalno borave u prirodi (npr. šumari,), ili koje trajno ili povremeno borave u prirodi u području s endemskim KME (planinari, izletnici, rekreativci, lovci).

Trajanje zaštite
Zaštita koja se postiže osnovnom imunizacijom (3 cijepljenja) traje 3-5 godina, pa se treba docijepiti 3 godine nakon zadnjeg cijepljenja, kako bi se održala zaštitna razina titra antitijela.

Izvor

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Krpeljni meningoencefalitis Empty
PostajNaslov: Zaštita od krpelja   Krpeljni meningoencefalitis I_icon_minitime08.06.10 22:28

Cjepivo protiv krpeljnog meningoencefalitisa učinkovito štiti od bolesti tijekom tri do pet godina.
Krpelja ima u našim ravničarskim ili brdskim šumama, ali i uz polja, u vrtovima, živicama, okućnicama. U vrijeme svoje intenzivne aktivnosti - proljeće i rano ljeto, smještaju se na grmove i nisko raslinje do visine oko jednog metra, i tu na istaknutim vršcima grančica čekaju da kraj njih prođe neko toplokrvno biće - životinja ili čovjek, kako bi se na njega prilijepili i sisali im krv.

Najaktivniji su kod nas tijekom svibnja i lipnja, a naročito su brojni, ako je zima bila blaga i bez snijega. Znatno su rjeđi u jesen.

Virusni krpeljni meningoencefalitis i Lyme borelioza

- Svojim ubodom koji ne boli i ne peče mogu na ljude prenijeti neke zaraze, virusni krpeljni meningoencefalitis i Lyme boreliozu. Iako u urbanoj zagrebačkoj zoni sve do podnožja Medvednice ima krpelja, rizik je vrlo malen, no ako se penjemo prema njenom vrhu postoji mogućnost krpeljnog virusnog encefalitisa. No, to je prirodno žarište razmjerno niskog intenziteta i rizik zaraze je također vrlo malen, objasnio je dr Borislav Aleraj, specijalist epidemiolog iz Službe za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Najlakše se prihvate ako se krećemo uz nisko grmlje ili šikaru a pogoduje i odjeća od materijala s dlačicama poput vune i flanela na kojima se najlakše zadrže. Po povratku kući, odmah se treba pregledati po cijelom tijelu, posebno na mjestima gdje je koža najnježnija.

Dakle, iza uha, na vratu, pod pazuhom, među preponama, na donjem dijelu trbuha i sa stražnje strane koljena. Kod djece, obratite pažnju i po vlasištu. Ako se prilijepio, krpelja treba što prije odstraniti. Tako se posve izbjegava mogućnost zaraze jer mu treba nekoliko sati od trenutka prihvaćanja da uspije prenijeti zarazu.

Skinute ga uz pomoć pincete s ravnim vrhovima, dezinficiranu alkoholom ili opaljenu plamenom. Smirenim potezanjem u raznim smjerovima uhvatite ga što bliže glavi da se izbjegne gnječenje zatka.

Na krpelja ne stavljajte ništa poput ulja, kako ga to ne bi potaknulo na lučenje štetnih tvari u ubodnu ranu.

Antibiotici i preventivno cijepljenje

- Ako je nakon uboda krpelja došlo do oboljenja od virusnog meningoencefalitisa, praćenog visokom vrućicom, glavoboljom, mučninom, te kočenjem šije i znakovima oštećenja središnjeg živčanog sustava, javite se liječniku. Simptomi se mogu javiti od četiri do mjesec dana nakon uboda. Borelioza Lyme, obično započinje vidljivim kožnim crvenilom na mjestu uboda i do mjesec dana, uspješno se liječi antibioticima, tumači epidemiolog.

Od krpeljnog meningoencefalitisa preventivno se može zaštiti cijepljenjem, osobito oni koji često borave u prirodi. Za postizanje zaštite treba se cijepiti dva puta u razmaku od tri do četiri tjedna, te docijepiti radi održavanja postignute zaštite jednom dozom nakon godine dana, zatim u većim razmacima, svakih tri do pet godina s po jednom dozom.

Cijepiti se možete kod svog liječnika, u županijskom ili gradskom zavodu za javno zdravstvo.


SAVJETI

Birajte šire putove i izbjegavajte provlačenje kroz gustiš, te nosite odjeću od glatkih materijala. Ne odlažite dijelove odjeće na grmlje .

Sredstva za odbijanje komaraca - repelenti - odbijaju djelomično i krpelje. Nanesite ih na kožu na mjesta do kojih dopire odjeća - zapešća, gležnjevi, vrat ili poprskajte odjeću ako su u obliku raspršivača.

Izvor

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Krpeljni meningoencefalitis
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Grane medicine :: Neurologija-
Forum(o)Bir: