ZAGREB - Svaki put kad su u HDZ -u strahovali od mogućeg gubitka izbora, išlo se u promjenu izbornog zakona. To nije učinjeno jedino 2003. kada je tadašnji predsjednik HDZ-a Ivo Sanader procijenio da će njegova stranka biti izborni pobjednik. Tim je riječima prof. dr. Ivan Grdešić, profesor na Fakultetu političkih znanosti i stručnjak za izborni sustav, komentirao najnoviji prijedlog HSS-a o izmjeni izbornog zakona.
Nove izborne jedinice
Prema prijedlogu koji je HSS već uputio HDZ-u, a idući bi ga tjedan trebali predstaviti i ostalim strankama vladajuće koalicije, Hrvatska bi ubuduće umjesto na 11, bila podijeljena na pet izbornih jedinica.
Prvu bi izbornu jedinicu činila Dalmacija, drugu Zagreb, treću Slavonija, četvrtu sjeverna Hrvatska, a peta bi obuhvaćala Istru, Primorje, Gorski kotar i Liku. Prema tome modelu, umjesto 153, u Saboru bi sjedio 131 zastupnik, dakle 22 manje.
U javnosti su se odmah pojavila nagađanja da je izvorni autor novog prijedloga HDZ, no Nenad Matić, glasnogovornik HSS-a, to odbacuje. U HSS-u tvrde da je osnovna ideja podjele Hrvatske na pet regija izdvajanje Zagreba u posebnu regiju. Naime, Hrvatska je trenutačno podijeljena na tri NUTS regije za korištenje europskih fondova, pa je Zagreb u istoj regiji s cijelom sjeverozapadnom Hrvatskom, zbog čega bi, upozoravaju u HSS-u, ta regija sljedećih godina mogla dosegnuti 75 posto prihoda EU i ostati bez sredstava iz fondova EU.
HSS u iščekivanju odluke
- Očekujemo da se u idućih 15 do 20 dana donese odluka o tome jesmo li uopće za to da se ide u izmjene izbornog zakona. Naš bi prijedlog trebao poslužiti kao osnova za široku raspravu svih stranaka i relevantnih stručnjaka - rekao je glasnogovornik HSS-a, Nenad Matić.
Politolog Ivan Grdešić uvjeren je, međutim, da je osnovna ideja HSS-ova prijedloga prilagoditi izborni sustav velikim strankama unutar koalicije, koje prema novome modelu pokrivaju cijeli teritorij Hrvatske. - Ideja je nedemokratska. Takav će izborni sustav potpuno uništiti regionalne stranke poput IDS-a i HDSSB-a, a upravo su regionalne stranke važne za Hrvatsku jer je Hrvatska regionalna država - objasnio je prof. Grdešić. Dodao je da model ne pogoduje ni SDP-u, osim ako će ta stranka sama izaći na izbore.
- Zapravo uopće ne vidim zašto bi trebalo mijenjati jedan dobar zakon koji nikoga ne preferira. Uostalom, po njemu je pobjeđivao i SDP i HDZ - komentirao je prof. Grdešić koji je uvjeren da prijedlog HSS-a neće proći.
Politolog doc. dr. Goran Čular smatra da je logično smanjiti broj izbornih jedinica i zastupnika, ali to ne znači da treba mijenjati model.
- U svim izbornim sustavima poput našega izborne jedinice prate upravnu podjelu zemlje na regije, županije i sl. HSS predlaže obrnutu stvar. I sam zemljovid koji predlažu smatram jednako katastrofalnim kao i dosadašnju podjelu - tvrdi Čular.
Ni HSLS, koalicijski partner vladajućih, nije za izmjene.
- Izborne jedinice ne bi trebalo prekrajati godinu dana prije izbora. HSLS predlaže da se sljedeći izbori provedu po postojećem zakonu, iako njime nismo zadovoljni. Promjena zakona godinu dana prije izbora donijela bi nered - istaknuo je čelnik HSLS-a Darinko Kosor.
HSS-ov prijedlog lošim smatraju i sve oporbene stranke. Iz SDP-a poručuju da se izborni zakon mijenja na početku mandata, a ne na kraju.
jutarnji.hr