Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Umesto staračkog doma – robot!

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime01.05.10 4:09

Grupa istraživača predvođena stručnjacima sa Tehnološkog univerziteta u Ajndhovenu, povezaće nove robote sa takozvanim pametnim kućama, kako bi omogućila starijim osobama da ne zavise od pomoći drugih ljudi.

Umesto staračkog doma – robot! V168353p0

straživački projekat koji je nedavno otpočeo zove se KSERA (Knowledgeable Service Robots for Aging) i prvenstveno je usredsređen na ljude sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća.

Prema prognozama Svetske zdravstvene organizacije, do 2030. godine ta bolest, koja najčešće pogađa upravo starije ljude, biće treća na listi najčešćih uzroka smrti, piše "Dojče vele".

U naredne tri godine trebalo bi da budu završena tri probne kuće, koje će opremljene robotom koji će pratiti pacijente po kući, znati njihove navike, davati im savete, pojačavati i smanjivati klima uređaj, upozoravati doktora kada se pacijent ne oseća dobro... Pored toga, robot treba i da zabavi pacijente i to kroz internet i video snimke.

"Hoćemo da pokažemo šta je moguće u ovom domenu“, rekla je koordinatorka projekta doktorka Lidija Mesters o cilju istraživanja.

Ona naglašava da ova nova vrsta inteligentne kućne nege neće biti hladno okruženje. "Trebalo bi da bude što je moguće više domaćinska atmosfera. U najboljem slučaju, jedini deo tehnologije koji ćete moći da vidite je robot. Taj robot će biti kontakt za sve druge sisteme u domaćinstvu. Inače, kuća bi trebalo da izgleda toplo.“

Posebna pažnja poklanja se i etičkim pitanjima. Robot, takođe, mora da daje dobre savete pacijentima, ali ne bi trebalo da glumi policajca.

Šta bi na primer robot trebalo da uradi kada pacijent koji pati od hroničnog bronhitisa zapali cigaretu? Šta robot treba da prenese centralnom operativnom sistemu, a šta ne? Mestersova kaže: "Moramo da definišemo jasne granice, pošto će robot konstantno da meri i vidi privatne podatke pacijenata“.

Čitav projekat ima budžet od skoro četiri miliona evra. Od toga 2,9 miliona pokriva Evropska unija. U istraživanju učestvuju još italijanski istraživački centar "Instituto Superiore Mario Boella“, bečki Tehnološki Univerzitet, Univerzitet u Hamburgu, italijanska ICT kompanija Konsoft, Centralni evropski tehnološki institut iz Beča i izraelska služba za zdravstvenu negu Makabi.


Izvor
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:29

Ovo je odlična ideja samo užasno me podsjeća na film Ja robot,jao na tu ideju je rađen da pomaže ljudima u kući da bi na kraju toliko bili razvijeni da su htjeli zauzeti svijet Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:33

u to ne sumnjaj da će jednog dana baš ti roboti i preuzeti vlast.. 🤖
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:36

Ma daj Tornado nemoj mi reći da vjeruješ u to? cerekalo:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:41

Pa razmisli Ana...zar ne vidiš kako se tehnologija uvukla u svaku poru ljudskog bivstvovanja...Tehnološki napredak ide takvom vrtoglavom brzinom da su opcije za to sasvim opravdane.

Veštačka inteligencija uzima sve više i više maha..roboti uče od ljudi, počeće da se ponašaju kao oni, i doći će momenat kad će njihova cyber svest preuzeti kontrolu.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:43

Iskreno od kad sam gledala taj film i gledajući današnji napredak i uzimajući u obzir ljudsku glupost i silu da prave sve više i više, ni mene nebi čudilo,samo realno gledajući čini se glupost iako tko zna.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:52

Nimalo nije glupost, veruj mi.Ni ja nisam verovao pre 25 god. da će doći ovakva ekspanzija računara, jer u to vreme su bili malko jači od džepnog kalkulatora (digitrona), a pogledaj sad...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime02.05.10 13:53

Istina,sve više razvijaju,pa samo kad pogledaš one žena robot za sex,za sve ma daj,ide sve luđe i luđe po meni,a ljudi su ne zadovoljni i dok sami sebe ne uništimo neće stati..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Umesto staračkog doma – robot! Empty
PostajNaslov: Re: Umesto staračkog doma – robot!   Umesto staračkog doma – robot! I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Umesto staračkog doma – robot!
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Umesto leta - potop
» Zoran Stanković umesto Tomice
»  Umesto nizbrdo, kola na padini idu uzbrdo
» Decak - riba umesto pora ima ljuske , trpi strasnu bol
» Doma TV

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Tehnologija :: Informatička tehnologija :: Informatičke vijesti i zanimljivosti-
Forum(o)Bir: