Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Empty
PostajNaslov: Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor   Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor I_icon_minitime19.04.10 9:35

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović pozvao je premijerku Jadranku Kosor da pokrene proceduru za njegov opoziv ukoliko smatra da je on svojim govorom u parlamentu BiH prekršio hrvatski Ustav.


"Pozivam premijerku da u Saboru pokrene proceduru za opoziv predsjednika Republike, ali ako ne uspije, očekujem njenu ostavku", rekao je Josipović.

On je ocijenio da su reakcije hrvatske Vlade na njegovu posjetu BiH pokazale nedostatak vizije za poziciju Hrvatske u međunarodnoj zajednici i za odnos prema BiH, odnosno za položaj Hrvata u BiH.

"Moj govor im je otvorio vrata za ravnopravno sjedenje za stolom, da objedine svoje snage i da se izbore za ono što im pripada, dakle jednaka ustavna prava", rekao je Josipović u intevjuu za zagrebačku Novu TV.

On je dodao da je njegov govor u parlamentu BiH u kojem je izrazio duboko žaljenje što je Hrvatska "svojom politikom u devedesetim godinama prošlog vijeka doprinijela stradanjima ljudi i podjelama", u skladu sa hrvatskim Ustavom i mirotvornom spoljnom politikom i da nije u suprotnosti sa Deklaracijom Hrvatskog sabora o domovinskom ratu.

Josipović je rekao da je dva dana prije posjete BiH zvao Kosorovu da dođe na Pantovčak kako bi se dogovorili o njegovu putu u Sarajevo, ali da se ona nije odazvala pozivu.

"Mislim da je ova turneja bila vrlo važna za Hrvatsku prije svega, ali i za Hrvate u BiH. Po prvi puta se dogodilo pomirenje na djelu", rekao je Josipović i dodao da osudu govora od strane Vlade u Zagrebu prije svega doživljava negativnim za Hrvatsku, dok je s druge strane dobio podršku SAD i međunarodne zajednice.

Nakon ove izjave hrvatskog predsjednika, Kosor je poručila da nikada nikome nije spomenula da će pokrenuti postupak za opoziv Josipovića i da joj ne pada na pamet da podnosi ostavku.

"Nisam ni razmišljala o njegovoj ostavci i ne znam odakle mu ta ideja. Predlažem predsjedniku da prestane slati poruke preko medija, da sjednemo za stol, kao što sam to još u petak predložila", rekla je Kosor i dodala da je predsjednik države na može pozvati da podnese ostavku jer nema te ustavne mogućnosti.

Vladajući HDZ, na čijem je čelu Kosor, najoštrije je odbacio dio Josipovićevog govora u kome se tvrdi da je Hrvatska svojom politikom u devedesetim godinama prošlog vijeka "doprinijela politici koja je požnela rat, smrt i sakaćenje hiljada, miliona raseljenih, uništene ekonomije i uništene porodice".

Josipović i Kosor sastaće se sutra u Jasenovcu, prvi put nakon posjete hrvatskog predsjednika BiH.

Oni bi u Jasenovcu trebalo da prisustvuju komemorativnom skupu povodom 65. godina od proboja logoraša iz zloglasnog ustaškog logora.
(SRNA)

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Empty
PostajNaslov: Re: Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor   Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor I_icon_minitime19.04.10 9:36

"Neka me Kosor smjeni ili podnese ostavku"

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović sinoć je u intervjuu za Novu TV istaknuo da ostaje pri svojim stajalištima izrečenim u BiH te da ni na koji način nije prekršio Ustav RH, a one koji smatraju da jest, pozvao je da do kraja povuku konsekvence iz takvih izjava.

Foto: AP
"Nisam prekršio Ustav. To su priče kojima se želi zasjeniti bit problema", kazao je Josipović. "Premijerki Kosor i Vladi mogu reći samo jedno - u Ustavu postoji propisana procedura koja nije rasprava po odborima, to je ozbiljna procedura i pozivam gospođu Kosor da pokrene u Saboru proceduru za opoziv Predsjednika Republike. Spreman sam na to, ali ako gospođa Kosor s tim ne uspije, očekujem njezinu ostavku".

Na pitanje je li HDZ spreman ići tako daleko, rekao je da jest, sudeći po izjavama, te dodao da iz njih treba povući konsekvence do kraja.

Josipović je ocijenio da je posjet BiH bio vrlo važan i za Hrvatsku i za Hrvate u BiH te da bi ponovno napravio isto. Ponovio je kako se prvi put "dogodilo pomirenje na djelu", da je na dva stratišta bio zajedno s vjerskim vođama te pripadnicima različitih naroda i političkih stranaka.

Glede reakcija u RH kazao je da je očekivao veću zrelost Vlade i da je razočaran jer smatra da pokazuju nedostatak vizije kako za poziciju Hrvatske u međunarodnoj zajednici, tako i za odnos prema BiH i tamošnjim Hrvatima.

"Hrvati danas nisu jednakopravni u BiH i moj govor im je otvorio vrata da ravnopravno sjede za stolom, objedine svoje snage i izbore za ono što im pripada - jednakopravnost. Hrvatska tu mora biti da im pomogne", smatra Josipović.

Rekao je kako nije realno da premijerka redigira njegove govore, da ju je pozvao dva dana prije puta na sastanak, ali da nije došla. No, da je i došla, rekao je da ne bi promijenio mišljenje jer je to suština jedne nove hrvatske politike.

"Tvrdim suprotno onome što Vlada govori i neki predstavnici HDZ-a. U BiH sam održao govor primjeren hrvatskoj mirotvornoj vanjskoj politici i u skladu sa Ustavom RH", izjavio je i odbacio stajalište HDZ-a da je govor bio suprotan Deklaraciji o Domovinskom ratu.

"Silne izmišljotine o tome kako sam govorio o agresiji, o tome da smo svi jednaki, da je Milošević jednak kao i mi, pa to su besmislice. To je tjeranje vode na mlin besplodnoj raspravi u teškoj ekonomskoj situaciji, kada se zapravo želi destabilizirati sistem", ustvrdio je
Josipović.

Dodao je kako je slično bilo kod objave popisa branitelja kad su se, kaže, u Banskim dvorima okupile razna udruženja s porukom "koju im je očito netko sugerirao, a sada su bivši premijeri pozvani da bi kroz njihova usta govorio neko drugi".

"To što smo vidjeli jučer i danas, nije europska vizija. To je jedna, na žalost, vizija iz prošlih godina koja Hrvatsku ne vodi u Europsku uniju", ustvrdio je Josipović.

Na pitanje je li posjet BiH historijski ili kontraverzan, odgovorio je kako je očito da je za HDZ i za premijerku Kosor kontroverzan, ali da su međunarodni odjeci Hrvatskoj najvažniji.

S obzirom na to da su EU i SAD odmah poduprle njegovu izjavu iz Sarajeva, a Vlada je osudila, Josipović je odgovorio da to ima negativne posljedice po Hrvatsku. "To što je Vlada sada učinila, šteta je za Hrvatsku", rekao je.

"Moja politika je mirotvorna, ona ne miješa zločince i žrtvu, ne miješa ni agresora i onoga ko se branio. Govorio sam o politikama koje su generirale sukobe, razdvajale ljude i danas ih razdvajaju", kazao je. Podsjetio je kako je njegova pozicija u pogledu toga oduvijek bila jasna, od izborne kampanje do cijelog političkog djelovanja te da mu je kao predsjedniku RH i dužnost artikulirati i promovirati takvu mirotvornu politiku.

Na tvrdnju novinara da od njegova istupa i svi u Vladi i bivši premijeri tvrde da ne postoji ni jedan dokument ni dokaz da je Hrvatska dijelila BiH, Josipović odgovara: "Neka malo pročitaju historijske dokumente". "Nisam govorio o dijeljenju Bosne kao države, govorio sam o dijeljenju ljudi, a to je strašno, to se zaista i provodi", naveo je. Ustvrdio je da Zagreb je "sasvim sigurno doprinio" jer je pola pola Hrvata "nestalo" iz BiH , te da je ta politika bila neuspješna i da takvu politiku treba promijeniti.

Smatra kako reakcije na njegov govor pokazuju da HDZ nastavlja takvu politiku. "Mislio sam da je naša vanjska politika i Vlada odlučila proueuropskom politikom okrenuti neku novu stranicu, ali ovo je ozbiljan povratak natrag", ustvrdio je Josipović.

Najavio da će pozvati premijerku Kosor na razgovor jer je važno prepoznati koja je to politika koju Hrvatska treba na putu u EU i za poboljšanje položaja Hrvata u BiH, čemu će, smatra, njegova izjava žaljenja koristiti jer s Hrvata "skida stigmu" i omogućuje im da se ravnopravno bore za svoje interese.
(FENA)

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Empty
PostajNaslov: Re: Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor   Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor I_icon_minitime19.04.10 9:39

Joj drž ne daj..drž ne daj... Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor 634108
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor Empty
PostajNaslov: Re: Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor   Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kulminirao sukob Ive Josipovića i Jadranke Kosor
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kulminirao sukob - Demonstranti napali Vladu!
» Karamarko se u korizmi odriče Jadranke Kosor
» "Uključivanje Jadranke Kosor je potez očajnika"
» Koliko će izdržati Vlada Jadranke Kosor?
» Bomba u hrvatskoj ambasadi uoči posjete Ive Josipovića

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Ostalo :: Arhiva-
Forum(o)Bir: