Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Rituali

Go down 
+5
Rokerka
teaa
californiamen
Kikica
Blizanka
9 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Rituali   Rituali I_icon_minitime13.02.10 8:59

Rituali nas cine sigurnijima

Rituali, predstavljaju neke odredjene postupke koje cinimo po licnom izboru i po nekom utvrdjenom ritmu, odnosno oni uvek odrazavaju nase postupanje po odredjenom redosledu, a njihova osnovna svrha je da uvecaju kvalitet naseg zivota. Postoje rituali koje sprvodimo pred spavanje, za stolom, prilikom pozdravljanja i oprastanja i sl. i oni nam pre svega donose osecaj vece sigurnost. Postoje neki oblici rituala koji se srecu svuda u svakodnevnom zivotu: kucamo u drvo za srecu, bacamo novcic u fontanu, pomisljamo zelju kada vidimo dugu na nebu, pijemo solju kafe nakon budjenja i nakon jela i sl.

Preporucljivo i pozeljno je da u svoj zivot uvedete neke "zdrave rituale", odnosno one koji ce u vama podsticati prijatna osecanja ili one koji mogu da se odrazavaju vrlo pozitivno na vase raspolozenje. To recimo moze da bude nedeljni dorucak uz cvece i neku vrlo prijatnu muziku, ili u nekoj posebnoj atmosferi koju cete sami osmisliti po licnom uskusu i potrebama. Ili mozete da pijete kafu, caj, kakao ili neki drugi napitak, zacinjen cimetom ili nekim vama omiljenim i aromaticnim dodatkom u petak uvece, koji ce za vas predstavljati uvod u novi i prijatan vikend. Vazno je da taj ritual svesno izvodite da biste podstakli dobar osecaj.
Uvedite u dogovoru sa sa prijateljima ritual koji ce biti prikladan da medjusobno osetite zajednicku naklonost. Budite kreativni, potencijalno sve je dozvoljeno sto se svidja i prija obema stranama, jer vazno je da se uvek zajedno dogovarate koji ritual cete izvoditi.
Svako godisnje doba mozete da pozdravite odredjenim ritualom. Tako mozete da obelezite pocetak proleca, leta, jeseni i zime, ili da prijatno proslavite najkracu noc i najduzi dan u godini.
Uvedite u svoj zivot neki poseban dan u godini kada cete nekoj osobi uciniti nesto "dobro i specijalno" - ali tajno. Zapravno, niko ne sme da sazna da ste vi ucinili dobro delo. A takvo ponasanje se zove "gest ljubavi", po Alfredu Adleru, osnivacu individualne psihologije koji tvrdi da jedan ovakav ritual, cak moze i da "izleci bolnu dusu".
Medjutim, izvesni rituali mogu da budu i simptomi odredjenih bolesti, takozvani prisilni gestovi. Pogodjene osobe se osecaju primoranima da na tacno utvrdjeni nacin izvode mucna ponavljanja rituala, koji ih ogranicavaju i njih bi trebalo leciti psihoterapeutski. Prisilni rituali sluze i kao prividna odbrana od strahova, ali se zapravo oni samo pojacavaju, objasnjava becki psiholog Julia Umek.

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Rituali Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime22.02.10 19:59

Nema kod mene prislinih rituala..volim si ugađati..a volim i mojim voljenim ugađati.
Imam od nedavno, ne baš tako nedavno jedan..i na obostrano je zadovoljstvo nema mi jutarnje kave bez "dobrog jutra" dok moji još spavaju..da si skuham kavu..upalim komp, msn i poželim dobro jutro meni posebnoj osobi...isto tako volim završiti dan..s laku noć i štoo..to su mi sitnice koje su me promijenile na bolje od njih se osječam dobro.
Imam ljetne rituale jutarnje kave vani na nekoj terasi kada odem u šetnju s kčerikicom....nedjeljom ili subotom obavezan nam je obiteljski sladoled i šetnja uz Dunav..
Navečer kada mi kčer zaspi sada po zimi volim u mraku probauljati netom....isto tako jako volim kada muž dođe kući ušonjiti se kod njega..
Ljeti volim sjediti vani do dugo u noć u dvorištu..
A obilježavanje god. doba to volim samo u proljeće i nije neko obilježavanje, ali i jeste, jer jedva čekam sve rastvoriti po kući..prekrečiti zidove..da sve miri na frišku farbu..
Ali definitivno onaj koji me diže svaki dan je taj jutarnji uz kavu na daljinu Rituali 432233
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime22.02.10 20:48

Kikica je napisao/la:
Nema kod mene prislinih rituala..volim si ugađati..a volim i mojim voljenim ugađati.
Imam od nedavno, ne baš tako nedavno jedan..i na obostrano je zadovoljstvo nema mi jutarnje kave bez "dobrog jutra" dok moji još spavaju..da si skuham kavu..upalim komp, msn i poželim dobro jutro meni posebnoj osobi...isto tako volim završiti dan..s laku noć i štoo..to su mi sitnice koje su me promijenile na bolje od njih se osječam dobro.
Imam ljetne rituale jutarnje kave vani na nekoj terasi kada odem u šetnju s kčerikicom....nedjeljom ili subotom obavezan nam je obiteljski sladoled i šetnja uz Dunav..
Navečer kada mi kčer zaspi sada po zimi volim u mraku probauljati netom....isto tako jako volim kada muž dođe kući ušonjiti se kod njega..
Ljeti volim sjediti vani do dugo u noć u dvorištu..
A obilježavanje god. doba to volim samo u proljeće i nije neko obilježavanje, ali i jeste, jer jedva čekam sve rastvoriti po kući..prekrečiti zidove..da sve miri na frišku farbu..
Ali definitivno onaj koji me diže svaki dan je taj jutarnji uz kavu na daljinu Rituali 432233

Valja razlikovati OBREDE od RITUALA. U ovom tekstu ( mislim) govoriš o nekim sekvencama koje imaju karakteristike OBREDA, a neke kretnje/radnje su RITUALI.
U čemu je razlika? U stručnom ( antropološkom) području razlika je bitna: OBREDI su kretnje ( čin) koje imaju duhovni ili fizički značaj postizanja reda ( simboličkog ili zbiljskog) dok su RITUALI simbolične radnje koje se sastoje od VIŠE OBREDA i to tako da te formule i kretnje ( s jedne strane) i predmeti i mjesta na kojem se izvode ( s druge strane) čine nedjeljivu cjelinu.
Pa stoga "jutarnji ritual" ima sekvence koje se "moraju" napraviti ( obredi) kako bi se postiglo simboličko značenje, dok npr. neka radnja ( sjedenje do dugo u noć u dvorištu) je OBRED jer ima smisao u postizanju duhovnog reda. Rituali 432419
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime23.02.10 18:47

mislim da je ritual neodvojiv dio obreda i da se neki ritual ne moze opisati bez upotrebe opisa obreda bez obzira na to da li cemo prilikom opisa rituala zamijeniti neke dijlove opisom samog obreda...mislim da nema veze ako ta dva pojam malkice "pobrkamo" za ovu temu jer je u sustini zanimljiva sama tematika i nacini vasih obreda i rituala bez obzira na to sta opisujete...
ti si upravu cman ali to je vise neko strucno objasnjenje a za ovu temu nam treba ono dobro staro "narodno" obajsnjenje... :;):

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Rituali Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43764
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime23.02.10 19:59

B slažem se s tobom.. Rituali 684631
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime24.02.10 23:47

blizanka je napisao/la:
mislim da je ritual neodvojiv dio obreda i da se neki ritual ne moze opisati bez upotrebe opisa obreda bez obzira na to da li cemo prilikom opisa rituala zamijeniti neke dijlove opisom samog obreda...mislim da nema veze ako ta dva pojam malkice "pobrkamo" za ovu temu jer je u sustini zanimljiva sama tematika i nacini vasih obreda i rituala bez obzira na to sta opisujete...
ti si upravu cman ali to je vise neko strucno objasnjenje a za ovu temu nam treba ono dobro staro "narodno" obajsnjenje... :;):

Citat :
B slažem se s tobom.. Rituali 684631

To se kaže: c_men: hvala što si nam objasnio distinkcije između pojmova RITUAL i OBRED. Rituali 432419

Ps. Možemo ekskluzivno "brkati pojmove" ako hoćemo, ali onda naglasimo da to nema veze s pravim značenjem pojmova. Nema "narodnog" i "ne-narodnog" objašnjenja, samo točnog, logički jasnog i razgovijetnog.
[Vrh] Go down
teaa
Totalno relaxiran
teaa


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 2415
Godine : 54
Lokacija : Split
Datum registracije : 05.02.2010

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime24.02.10 23:49

Najvažniji ritual mi je jutarnja kavica kući,zatim kad dođem na posao još jedna kavica i izlistavanje novina.Bez toga se ne počinje dan.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime25.02.10 9:33

californiamen je napisao/la:

To se kaže: c_men: hvala što si nam objasnio distinkcije između pojmova RITUAL i OBRED. Rituali 432419

Ps. Možemo ekskluzivno "brkati pojmove" ako hoćemo, ali onda naglasimo da to nema veze s pravim značenjem pojmova. Nema "narodnog" i "ne-narodnog" objašnjenja, samo točnog, logički jasnog i razgovijetnog.

Hvala c men ....sad mi je jasna distinkcija izmedu pojmova ritual i obred kissi

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Rituali Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime02.03.10 19:47

Ja imam samo jutarnji ritual:ustajanje, wc,tusiranje , pranje zuba oblacenje i pravac posao Smile
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 28
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime15.04.10 16:11

Telefon zvoni u 6h...3 puta "odlozim" alarm a zatim ustajem...znaci pola 7...Nadjem sta cu da obucem i ukljucim peglu, dok se pegla greje ja doruckujem...kad zavrsim s jelom ispeglam stvari i odem u kupatilo..prvo se umijem i operem zube, zatim napravim frizuru, stavim sjaj na usne i prsnem malo parfema. Odem do sobe i spremim knjige i uzmem jaknu i sve to stavim na zamrzivac. Sedam za komp...Ako ga je brat iskljucio pokusavam da ga ukljucim i 5 puta ga restartujem ali on ne reaguje...zatim ga sutnem i on proradi...ali tad je vec pola 8 i ja moram da krenem....a ako je ostao ukljucen preko noci, sednem za komp, odem na fejs, pa na forum, i zatim na erepublik da radim i treniram...u pola 8 uzimam telefon iz sobe izlazim napolje i viknem "cao" mami...

'eboteeee....i ja ovo radim svako jutro!!! Rituali Affraid uzas.... Rituali 12363
[Vrh] Go down
Dita von Teese
Ljubitelj foruma
Dita von Teese


Leo Dog
Broj postova : 3308
Godine : 114
Datum registracije : 12.02.2010

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime15.04.10 16:45

Auuu Mimi covjece,pa ti cudo posla obavis ujutru!!??? Rituali Affraid Ja se jedva stignem i obuci,a ne sta drugo.Posto ustajem u zadnji minut,uvek unapred pripremim sta cu obuci,tako da mi po ustajanju ostaje samo oblacenje,jutarnja higijena i to je to.Sminkam se na poslu uvijek.A komp ne bih upalila ujutru ni da mi plate. Rituali 668150
[Vrh] Go down
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime19.04.10 22:41

Jedini rital mi je da ustanem ...pa onda sta stignem Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime20.04.10 0:10

Nemam nikakve praznovjerne rituale, poput kuckanja u drvo za sreću i sličnih gluposti; imam neke svakodnevne navike koje me čine sretnim, a mogle bi se nazvati ritualnima u određenom smislu.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 28
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime09.10.10 9:55

Sad citam...kako sam uspevala sve to da postignem ujutru? Laughing

Sad uglavnom alarm navijam u pola 7...ustajem u 7 i nemam vremena ni da jedem, a ne za fejs i forum...auuu...bas sam postala lenja... Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime03.11.10 20:38

Poznato mi je to odlaganje alarma o kojem si pisala seko Laughing

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
baloni
Početnik
Početnik



Female
Scorpio Horse
Broj postova : 1
Godine : 33
Datum registracije : 10.06.2012

Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime10.06.12 1:56

californiamen je napisao/la:

Valja razlikovati OBREDE od RITUALA. U ovom tekstu ( mislim) govoriš o nekim sekvencama koje imaju karakteristike OBREDA, a neke kretnje/radnje su RITUALI.
U čemu je razlika? U stručnom ( antropološkom) području razlika je bitna: OBREDI su kretnje ( čin) koje imaju duhovni ili fizički značaj postizanja reda ( simboličkog ili zbiljskog) dok su RITUALI simbolične radnje koje se sastoje od VIŠE OBREDA i to tako da te formule i kretnje ( s jedne strane) i predmeti i mjesta na kojem se izvode ( s druge strane) čine nedjeljivu cjelinu.
Pa stoga "jutarnji ritual" ima sekvence koje se "moraju" napraviti ( obredi) kako bi se postiglo simboličko značenje, dok npr. neka radnja ( sjedenje do dugo u noć u dvorištu) je OBRED jer ima smisao u postizanju duhovnog reda. Rituali 432419


Heh, registrirala sam se zapravo samo kako bih odgovorila na ovo jer me, kao antropologa, bode u oči...
Ispravite me ako griješim, no nije li ritual=obred?

točno propisan, uređeni tijek činjenja (obred (iz stsl.) - ob redu - u redu; ritual od ritus<ar - broj, poredak, red)
pri čemu je točno da ima svrhu postizanja reda

izvor je, doduše, po sjećanju, ali Vitomir Belaj: Hod kroz godinu (antropološka literatura, inače fino pisana i za širu publiku, toplo preporučujem! Belaj se u ovom djelu dosta oslanja i na Katičića zbog lingvističkih postupaka)

Možda je ovdje pobrkana "razlika" između obreda i rituala (koja je morfološka i etimološka ako hoćete, a ne semantička) s razlikom između obreda/rituala i OBIČAJA...

Provjeriti svoje činjenice!
*Edit, moja znatiželja nije zadovoljena*
Naravno, ne isključujem mogućnost da ja griješim, u tom slučaju molim uputnicu na literaturu.
I protiv ove razdiobe pojmova nemam ništa dok god ona ne nosi etiketu antropološke jer, koliko znam, ona to nije Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





Rituali Empty
PostajNaslov: Re: Rituali   Rituali I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Rituali
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: