Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Vizualizacija

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 174
Datum registracije : 21.01.2009

Vizualizacija Empty
PostajNaslov: Vizualizacija   Vizualizacija I_icon_minitime13.02.10 8:47

Svi odgovori predstavljaju samo nas odraz u ogledalu ...

Bilo da se radi o poboljsanju misljenja o sebi, samopostovanju, odnosu i prevazilazenju strahova ili o potrazi za unutrasnjim rasterecenjem, vizualizacija uvek moze da pomogne, objasnjava becki psiholog Julija Umek.

Vizualizacija u sustini predstavlja ilustraciju informacija svih vrsta u cilju njihovog lakseg razumevanja, zatim povecanja sposobnosti zadrzavanja i pamcenja, kao i laksu obrade informacija. Verovatno svaki covek vlada metodom vizualizacije, ali toga nije svestan. Vizualizacija kao metoda je veoma dobra da se sebi daju odredjene instrukcije i smernice, tj. da se sebi sto bolje predstavi sta se zeli postici.

Vizualizacija 177-2

MOGUCNOSTI PRIMENE VIZUALIZACIJE

Vizualizacija misljenja o samom sebi
Jacajte samopouzdanje "Ako uopste postoji verovanje koje moze da pomera brda, to je verovanje u sopstvenu snagu". Nasa dusa razume samo govor slika, koje nam pomazu da realizujemo pozitivnu sliku o sebi.


Priprema za nepredvidive dogadjaje
Posebna metoda je vizualizacija nepredvidivih dogadjaja. Svako od nas moze da pripremi neko unutrasnje uputstvo, kako da se ponasa u ekstremnim, nepredvidivim slucajevima.


Oruzje protiv straha
Metodom vizualizacije mogu se razviti strategije za savladavanje razlicitih oblika strahova. Pokusajte da vizualizujete situaciju u kojoj se javlja osecaj straha, na primer pred polaganje ispita, kada treba da drzite govor ili kada imate strah od insekata. Predstavite sebi tacno stanje straha i polako menjajte situaciju. Na primer, ukoliko se plasite insekata, zamislite kako se polako priblizavate insektu. Ukoliko to nekoliko puta dnevno ponovite, uspecete da vizualizujete da se u stvari vise ne plasite insekata. Onda ostaje jos samo mali korak, da se i u stvarnosti oslobodite od toh oblika straha. Vazno je da se postupak vizualizacije ponavlja onoliko puta, dok unutrasnja slika ne pokaze zeljeni rezultat.


Nacin opustanja
Vizualizacija pruza posebnu mogucnost opustanja. Ukoliko ste na poslu imali neki naporan ili stresan dan, pokusajte da vizualizujete sledecu sliku: nalazite se u salonu za masazu gde vase telo masiraju mirisnim uljima, a sve sto vas opterecuje pocinje da klizi kao po nekoj glatkoj povrsini, polako spada sa vas i oslobadja vas. Jedna stara mudrost kaze: da covek moze da se seca 20% onoga sto cuje, 30% onoga sto vidi i 50% onoga sto cuje i vidi. Zato koristite metod vizualizacije bilo da zelite nesto da zapamtite ili da se drugi secaju onoga sto ste im saopstili. Takodje, i u medjuljudskim odnosima postoje brojne mogucnosti, da se metodama vizualizacije unapredi nivo i kvalitet veze, kao i da se postignu sto bolji odnosi. Na primer, salveta na stolu u obliku srca govori mnogo vise od reci.


____________________________________________________________________



kad god se osjecam lose pribjegavam ovoj metodi..uvijek mi pomaze ....bilo da se radi o tjelesnom bolu ili dusevnom ...uvijek zamisljam nesto lijepo sto mi se desavalo ili sto imam u planu i jednostavno sve ruzno ili bolno nestane ...
a i inace volim vidjet lijepo aranziran jedan cvijet ili jelo u tanjiru pa da se osjecam bolje...

ko zna koristiti metodu vizualizacije puno ce mu olaksati trenutke bola ...straha

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Vizualizacija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

Vizualizacija Empty
PostajNaslov: Re: Vizualizacija   Vizualizacija I_icon_minitime14.02.10 11:26

Vizualizaciju primjenjujem u nekim momentima kada se osjećam nekako tupo, prazno, kada sam tužna, ljuta uvijek vizualiziram nešto što me zadovoljava,nešto što volim. Ovisno o trenutku nekada su to prisjećanja nekih trenutaka sa voljenom osobom, a nekad je to samo more ( njega neopisivo volim )..samo zamislim kako ronim u morskim dubinama , te slike mora donose mi mir....a pošto živim uz more..često odem na neko pusto mjesto i prepustim se mirisu mora, zvuku valova...osluškujem prirodu oko sebe i to mi donosi mir..
[Vrh] Go down
 
Vizualizacija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: