Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Tko je Bog?

Go down 
+11
ajmeivana
Goran
Wind
goc
Rokerka
Rain_Dog
Kikica
Niky
Blizanka
Ary
californiamen
15 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Tko je Bog? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 3 I_icon_minitime25.01.10 10:40

First topic message reminder :

Tko je Bog? - Page 3 Who-is-god

Nedavno sam čuo baš zgodnu priču...

U Jeruzalemu, sjecištu mnogih religija, čovjek je došao u krčmu i, pošto nije bilo mjesta, zasjeo za jedan stol gdje je sjedio i jedan starac s bradom..
Malo po malo, u razgovoru, otkrio je da je to - glavom i bradom: Bog!
Suspregnuvši prvo čuđenje, priznao mu je:
- Znaš, neću moći izdržati da ti ne postavim jedno pitanje koje već dugo nosim u sebi a glas: koja je religija ona prava, koja ispovijeda istinsku vjeru?
Starac je odgovorio:
- Ah, sinko moj, ne bih ti to znao reći; ja ti, naime, nisam baš religiozan.
____

Primarna zadaća filozofije i nije dokazivati nešto (konačno, time se prirodne i društvene znanosti bave), već radije promišljati i ukazivati na probleme ideologija, znanstvenih teorija, religije, društva.. Najlakše je filozofiju shvatiti kao univerzalnu kritiku koja podvrgava svaku smislenu teoriju razumskoj prosudbi..
Filozofija, stoga, može i mora raspravljati i o postojanju Boga, razmotriti da li je biće s takvim atributima spojivo sa svijetom u kojem živimo?
Tko je Bog? - Page 3 31382
____

Američki biolog i filozof R.Dawkins, najpoznatiji po svojoj knjizi "Sebični gen" u svojem djelu "Iluzija o bogu" navodi 7 kriterija vjerovanja:


  • Strogi teist. Stopostotna vjerojatnost da Bog postoji. Po riječima Carla Gustava Junga, „Ja ne vjerujem, za znam“.
  • Vrlo visoka vjerojatnost, ali nešto manja od 100 posto. De facto – teist. „Ne ogu znati sasvim sigurno, ali čvrsto vjerujem u Boga i živim svoj život
    pod pretpostavkom da on postoji.“

  • Više od 50 posto, ali ne vrlo visoko. Stručno rečeno – agnostik, ali naginje teizmu. „Vrlo sam nesiguran,ali samsklon vjerovanju u Boga.“
  • Točno 50 posto. Potpuno nepristran agnostik. „Sasvim je jednako vjerojatno da Bog postoji i da ne postoji.“
  • Manje od 50 posto, ali ne mnogo manje. Stručno rečeno: agnostik, ali naginje ateizmu. „Ne znam postoji li Bog, ali sklon sam sumnji.“
  • Vrlo mala vjerojatnost, ali ipak ne na nuli. De facto – ateist. „Ne mogu znati sasvim sigurno, ali mislim kako je Bog vrlo malo vjerojatan i živim svoj
    život pod pretpostavkom da on ne postoji.“

  • Strogi ateist. „Znam da nema Boga, s istom uvjerenošu s kojom Jung „zna“ da ga ima.“
__
Vjerujete li u postojanje Boga; koji "broj" u spektru ( prema R. Dawkinsu..) pripada vašem stavu? Tko je Bog? - Page 3 132530
( ..postoji, mislim, još jedan, a kojeg sam pronašao u mislima hrvatskog filozofa M.Kangrge koji, interpretiram, navodi da za njega postojanje Boga, jednostavno, nije nešto o čemu bi razmišljao u relacijama subjekt-objekt; Bog za njega jednostavno nije u žiži stvarnosti...)
[Vrh] Go down

Autor/icaPoruka
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 3 I_icon_minitime25.09.10 14:07

U samoj biti, da. Filozofija je svugdje, negdje više izražena, drugdje manje, ali je tu. :hy:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 3 I_icon_minitime26.09.10 14:14

Pa to ti cijelo vrijeme pokusavam reci...Jer ti kada razmisljas o bogu , razmisljas na takav nacin. Postavis u sebi mali milijun pitanja i vidis isto tako odgovora koji te opet uvuku u jos dublje razmisljanje...Kraja nema... ;)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Tko je Bog? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 3 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Tko je Bog?
[Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: