Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Tko je Bog?

Go down 
+11
ajmeivana
Goran
Wind
goc
Rokerka
Rain_Dog
Kikica
Niky
Blizanka
Ary
californiamen
15 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.01.10 10:40

First topic message reminder :

Tko je Bog? - Page 2 Who-is-god

Nedavno sam čuo baš zgodnu priču...

U Jeruzalemu, sjecištu mnogih religija, čovjek je došao u krčmu i, pošto nije bilo mjesta, zasjeo za jedan stol gdje je sjedio i jedan starac s bradom..
Malo po malo, u razgovoru, otkrio je da je to - glavom i bradom: Bog!
Suspregnuvši prvo čuđenje, priznao mu je:
- Znaš, neću moći izdržati da ti ne postavim jedno pitanje koje već dugo nosim u sebi a glas: koja je religija ona prava, koja ispovijeda istinsku vjeru?
Starac je odgovorio:
- Ah, sinko moj, ne bih ti to znao reći; ja ti, naime, nisam baš religiozan.
____

Primarna zadaća filozofije i nije dokazivati nešto (konačno, time se prirodne i društvene znanosti bave), već radije promišljati i ukazivati na probleme ideologija, znanstvenih teorija, religije, društva.. Najlakše je filozofiju shvatiti kao univerzalnu kritiku koja podvrgava svaku smislenu teoriju razumskoj prosudbi..
Filozofija, stoga, može i mora raspravljati i o postojanju Boga, razmotriti da li je biće s takvim atributima spojivo sa svijetom u kojem živimo?
Tko je Bog? - Page 2 31382
____

Američki biolog i filozof R.Dawkins, najpoznatiji po svojoj knjizi "Sebični gen" u svojem djelu "Iluzija o bogu" navodi 7 kriterija vjerovanja:


  • Strogi teist. Stopostotna vjerojatnost da Bog postoji. Po riječima Carla Gustava Junga, „Ja ne vjerujem, za znam“.
  • Vrlo visoka vjerojatnost, ali nešto manja od 100 posto. De facto – teist. „Ne ogu znati sasvim sigurno, ali čvrsto vjerujem u Boga i živim svoj život
    pod pretpostavkom da on postoji.“

  • Više od 50 posto, ali ne vrlo visoko. Stručno rečeno – agnostik, ali naginje teizmu. „Vrlo sam nesiguran,ali samsklon vjerovanju u Boga.“
  • Točno 50 posto. Potpuno nepristran agnostik. „Sasvim je jednako vjerojatno da Bog postoji i da ne postoji.“
  • Manje od 50 posto, ali ne mnogo manje. Stručno rečeno: agnostik, ali naginje ateizmu. „Ne znam postoji li Bog, ali sklon sam sumnji.“
  • Vrlo mala vjerojatnost, ali ipak ne na nuli. De facto – ateist. „Ne mogu znati sasvim sigurno, ali mislim kako je Bog vrlo malo vjerojatan i živim svoj
    život pod pretpostavkom da on ne postoji.“

  • Strogi ateist. „Znam da nema Boga, s istom uvjerenošu s kojom Jung „zna“ da ga ima.“
__
Vjerujete li u postojanje Boga; koji "broj" u spektru ( prema R. Dawkinsu..) pripada vašem stavu? Tko je Bog? - Page 2 132530
( ..postoji, mislim, još jedan, a kojeg sam pronašao u mislima hrvatskog filozofa M.Kangrge koji, interpretiram, navodi da za njega postojanje Boga, jednostavno, nije nešto o čemu bi razmišljao u relacijama subjekt-objekt; Bog za njega jednostavno nije u žiži stvarnosti...)
[Vrh] Go down

Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime12.04.10 2:01

Badava su teorije, pukim teoretiziranjem nitko nije spoznao Boga. Boga treba spoznati, osjetiti u sebi, treba spoznati toplinu vlastite duše, koja je naša najjača poveznica s Bogom i dio božanskog što je u nama. Objasniti to nekom formulom ili teorijom je nemoguće, kao da objašnjavaš što je vjetar onome tko ga nikad nije iskusio na vlastitoj koži.
Bog je duhovno biće, koncentracija savršene pozitivne energije koja je počelo, bit i pokretač svega.
Bog nije nikakav sijedi starac na nebu koji jedva čeka da nas kazni za nešto, On je pozitivno duhovno biće, a kažnjavamo sami sebe kad biramo zlo umjesto dobra.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime12.04.10 10:09

Dok sam mislila da je Bog neko gore ko nam dijeli nagrade i kazne nisam se osjecala bas najbolje i nisam bas puno vjerovala i uvijek sam bila ljuta...ali polako sam pocela svacati da nije Bog taj koji mi daje nesto dobro ili lose ....svatila sam da Boga mogu naci samo u sebi..da sva toplina i pozitivna energija dolaze iz dubine moga bica samo ako dovoljno vjerujem i ako nadem u sebi tu vjeru ...Bog je uvijek tu u meni ...i ne napusta me ni kad krenem losim putem ...jednostavno sami sebi biramo put kojim cemo krenuti a on je uvijek uz nas ...ne odreduje on kakav ce ko biti i kako cemu biti..sami sebi biramo put ..a On je tu da nam uvijek da podrsku da vjerujemo u nase bolje sutra...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Tko je Bog? - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
ajmeivana
Ljubitelj foruma
ajmeivana


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 3690
Godine : 42
Datum registracije : 09.03.2009

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime12.04.10 10:12

Bog je u nama..ono dobro, pozitivno.
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime26.07.10 11:27

Bog je za mene jedan filozofski pojam. Dosad sam čuo mnogo stvari o Bogu, Tko i Što je on. Bog je ljubav, Bog je dobrota, on je svemoćan, on je stvoritelj, stvoreni na njegovu sliku i priliku, on je više biće, on je entitet, on je energija... No opet ostaje pitanje Tko je on zapravo?
Mislim da se na pitanje ne može odgovoriti, bar ne van subjektivne kategorije.

Razmišljajući o pojmu Boga, došao sam do jednog opisa Boga.

Bog je u samoj biti entitet, a općenito gledajući On je slika koja je nastala kao sumacija naših misli, vjerovanja, intuicije, subjektivnih objašnjenja te davanja značaja unutarnjim osjećajima i događajima.

I sad nadalje, sukladno tome, On može biti i ljubav i energija i dobrota i stvoritelj i sve živo što mu pripišemo i kako ga doživljavamo te definiramo. Da li to znači da je Bog nužno nastao od nas i da smo ga mi stvorili? Ne nužno, ali je po meni jedini način da ga ikako percipiramo onaj subjektivan, pa sam zato dao takav opis Boga.
[Vrh] Go down
dannylikes2
Početnik
Početnik
dannylikes2


Male
Aries Pig
Broj postova : 87
Godine : 40
Lokacija : on the sand
Datum registracije : 09.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime26.07.10 19:23

Bog je cudak
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime26.07.10 19:25

Po cemu to zakljucujes ..daj par rijeci

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Tko je Bog? - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:07

Kako vi doživljavate Boga? Tko ili Što je On za vas? Smile
[Vrh] Go down
black-devil
Zagrijao tipkovnicu
black-devil


Female
Aries Rooster
Broj postova : 475
Godine : 42
Lokacija : Austrija, Bec
Datum registracije : 28.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:10

Bog je visa sila.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:14



"Da Boga nema, trebalo bi ga prosto izmisliti".. cerekalo:


[Vrh] Go down
black-devil
Zagrijao tipkovnicu
black-devil


Female
Aries Rooster
Broj postova : 475
Godine : 42
Lokacija : Austrija, Bec
Datum registracije : 28.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:14

A zasto ste toliko sigurni da Boga im? Jel ga video neko od Vas?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:19

Bog je jaran od Dite , da nije bilo njega klinac bi ona bila forumas dana... looool


Sala na stranu bog se ne gleda i ne pipa...Mi mali zamisljamo boga ko nekog ciku s bradom itd.
Boga ovog ili onog ljudi osjecaju ,nema tu moj ,tvoj i njihov...Kad sve svedes na jedno vidis da se radi o istom pojmu... Sad koliko ko osjeca ili ne je druga prica...Zato za neke postoji odnsono ne postoji...
[Vrh] Go down
Dita von Teese
Ljubitelj foruma
Dita von Teese


Leo Dog
Broj postova : 3308
Godine : 113
Datum registracije : 12.02.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:26

Cuj jaran..Sumrak..ti znas ko je Bog??? Tko je Bog? - Page 2 969280
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:28

Dita von Teese je napisao/la:
Cuj jaran..Sumrak..ti znas ko je Bog??? Tko je Bog? - Page 2 969280


Joj Dita i ti svasta pitas , pa kako ne bi znao 100x su mi rekli da cu vidjeti svog boga i ja ga vidjeh... Laughing
[Vrh] Go down
black-devil
Zagrijao tipkovnicu
black-devil


Female
Aries Rooster
Broj postova : 475
Godine : 42
Lokacija : Austrija, Bec
Datum registracije : 28.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.08.10 17:30

Ljudi nisu sposobni shvatiti i prihvatiti da su oni energija i da su oni uzrok i posledica dogadjanja u svetu te da su dovoljno snazni da sami saznaju odgovore na pitanja a ne da ocekuju da ce im neki lik koga nazivaju Bogom doneti sve.
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 12:31

Citat :
...da ce im neki lik koga nazivaju Bogom...

Drugim riječima ono što postoji jest Netko ili Nešto što svatko za sebe naziva Bogom i što On to jest za tu osobu. Čini mi se da ima dosta istine u ovom rečenom što Bog zapravo jest hmmm
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 12:39

Kao sto sam gore naveo ,boga je tesko definisati. Sam pojam ne govori nista. Mi mali , to ,boga, vidimo kao bice. A ,otkuda znao je li bice ili stanje...Mozemo do ujutru da razglabamo.
Mozda je skup vise stvari ,zasto bi morao biti jedno...I zasto bas to ime...more pitanja ,lokva odgovora...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 12:44

Nisam siguran da možemo reći išta o Bogu van naše subjektivne razine na kojem ga i poimamo. Sve što govorimo o Bogu su ionako de facto naši pogledi, a gledano na taj način, Bog je, jednostavno rečeno, ono što mi kažemo da jest jer objektivnije od toga niti ne možemo ništa reći. Možemo eventualno sklapati subjektivnosti na kup i iz toga stvoriti "objektivniji" pogled, ali pod navodnicima objektivniji naravno Tko je Bog? - Page 2 A015
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 12:51

black-devil je napisao/la:
A zasto ste toliko sigurni da Boga im? Jel ga video neko od Vas?
Bog je energija koju moraš osjetiti u sebi spoznavši vlastitu dušu. Oni koji očekuju neke dokaze Božjeg postojanja samo u fizičkim dokazima i viđenju na krivom su putu.
Ja sam se osvjedočio da Bog postoji, kroz određena duhovna iskustva i spoznaje.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.


Zadnja promjena: Goran; 25.09.10 12:51; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 12:51

Mi mozemo samo "lupati". Nista drugo. Za tebe je voda ,za mene covjek ,za onoga treceg lav itd. Nema definicije...jer je covjek definise ,objektivnost se tu ne vidi...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 13:11

E pa upravo zato je i zanimljivo pričati o Bogu, jer da nije tako, ne bismo imali o čemu pričati, jasno bismo rekli što je Bog, a što nije, tko je u pravu, a tko nije, kao u matematici. Smile

Meni je trenutno zanimljivo razmatrati Boga kao filozofski pojam te ga na taj način i tražim/istražujem. Jest da se možemo oslanjati na osjećaje da ga otkrimo, to sam i radio tako dugo dok se nisam zapitao zašto sam te osjećaje nazvao Božjom prisutnosti, zašto sam ih tako definirao. To automatski povlači i ostala pitanja za sobom, recimo zašto sam toliko težio ka tome da nađem Boga i slično.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 13:16

u biti on se jedino moze filozofski i promatrati...ne mozes sjeti i reci , e to je kutija ,ok ,jest ,al zasto bas kutija ,sto nije vatra ,sto te navelo da je bas to i sto ti znaci to to...osjecaji su tematika za sebe , posebna grana covejka , o njima bi mogli do ponoci i opet ne bi zaspali... Smile

matematikom mozes dosta da objasnis , nije samo 2+2 i te stvari. cak se moze i covjek matematicki nacrtati i objasniti , malo smijesno ,ali ide...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 13:31

Nije filozofski način jedini, mislim da većina Boga traži upravo intuitivno, preko osjećaja. No, ionako svatko ima svoj način da ga traži i istražuje. Zvučat će čudno, ali mislim da se i putem znanosti mogu istraživati naznake samoga Boga, naročito istražujući u dubinu kvantne fizike, ili recimo istraživanjem crne rupe. To će mnogi odmah negirati, ali eto, mislim da se može i na taj način, štoviše tako nešto je Paar rekao na svojim predavanjima. Smile

Sve se može matematički objasniti, naprosto staviti u savršeni deterministički odnos u kojem je slobodna volja ništa do li iluzija. Druga je stvar koliko će to realno nama zvučati. Ali, meni je sve to skupa super, da se stvari mogu opisati na toliko različitih načina.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 13:33

super je ,samo je pitanje uvazavanja tih nacina...kazes da filozofski nije jedini ,ali sva ova kad ukljucis dovede te opet na filozofiju...
[Vrh] Go down
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 13:57

Većina stvari i dođe do filozofije, ako se do toga uopće ide. Problem sa filozofijom jest da ovisi o našoj logici i našem poznavanju neke materije, samim time i filozofija ima svojih ograničenja. Nekad nam intuicija dobro posluži. Najbolje je kombinirati, ne se pretjerano oslanjati na intuiciju, ali ne pak pretjerivati niti sa filozofiranjem. Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime25.09.10 14:00

Ok, ne trebas pretjerivati ,naravno da te osjecaji trznu i upale zarulju u glavi. Pitas se ej ,kako sad ovo ,otkuda...znaci spona jednog i drugog , ali razmisljas filozofski... Smile

[Vrh] Go down
Sponsored content





Tko je Bog? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je Bog?   Tko je Bog? - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Tko je Bog?
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: